Arkadaşımın nikah sonrası eğlence masrafı

Oraya gidip, çeyrek yerine gram takın o zaman. O size ne taktı bilmiyorum ama gitmezseniz küseceğine, çeyrek yerine gram taktın diye küssün. Valla bekarlığa vedasını ödeteni de ilk kez duyuyorum. Bu gidişle kendisi beş kuruş ödemeden takılarla kar ederek gelin olacak yalnız. Uyanıklığa puanım 10/10
Bakın benim dediğimi yapın, tekrar söyleyim, alkolsüz menü alıverin. Arabadan ve alkolden kar edin. Ayrıca takıyı da küçültüp yemeğin parasını çıkarmış olun. Sorarsa da düğün için krediye başvurdum ama o bile çıkmadı artık dersiniz 😅

Eşim onu da kabul etmiyor. Ben düşkün müyüm benim derdim zaten para değil ki ben çıkarır 5 binde veririm ama burada yapılan bana saygısızlık diyor onu kabul etmiyor. Ben onun her şeyini yapacağım kendi nikahı eğlencemde yedirip içireceğim, onunkine kıyafet alacağım, takısını alacağım masrafa gireceğim ama o bana bi tane içecek ısmarlamayı çok görecek ha diyor. O gün seni de alır çıkarım dışarda karımla oraya vereceğim para kadar yerim içerim ama yine onların eğlencesine gitmicem çakal bunlar diyor.
Erkeğin haklı olduğu nadir konulardan biri

Çok yakın hatta can ciğer diyeceğim bir arkadaşım evleniyor. Nikah sonrası yemekli eğlence yapacağını söyledi. Biz de zamanında aynı şekilde kendi nikahımız sonrası eşimle 20 kişilik bir eğlence düzenleyip hepberaber yiyip içmiştik. Hesabı da eşim ödemişti.
Arkadaşım önce bekarlığı veda yaptı geçen gün kişi başı 400tl verip bir villa tuttuk kızkıza eğlendik. Ben de katıldım. Bunun dışında nikahı için takısı, elbisesi, kuaförü derken zaten bi ton masraf ettim etmeye de devam edeceğim.
Dün de kendisi geldi bana bu nikah sonrası eğlencesinden bahsetti. Yemekli yapacakmış. 80-90 civarı davetli olacakmış ve kişi başı 320tl dedi. Alkol hariç. Alkolü de kendimiz ödeyeceğiz içersek. Eşimle benim toplam 640tl yapıyor. Alkol alacağı için araba kullanamayacak taksi parası da gitgel 700tl yapıyor mekan biraz uzak doğa içinde bi yerde. Etti bize 1340tl. E alkol de içtik diyelim etti 1500-2000tl. Eşim çok sinirlendi. Davetli sayısını duyunca resmen düğün yapıp misafirlere ödetiyorlar gibi olmuş dedi. 2000 eğlence, 1600 küsür takı, kıyafette aldın, üstüne bekarlığa vedasına da gittin bu iş bize 5bini geçti dedi. Ben kendi eğlencemde düğün sahibi olarak tek kuruş ödetmedim şimdi utanmayacaklar mı bizden para istemeye dedi.
Arkadaşım da gelmezsek darılacağını söylüyor.
Sizde kim haklı? Gitsem ayrı, gitmesem ayrı dert. Gerçekten üzüldüm.
Nikaha gidip takısını takın, eğlence için de; o akşam eşinizin iş yemeğine katılmak zorunda olduğunuzu söyleyin.

Arkadaşınız instagram hayatını yaşamanın ucuz yolunu bulmuş. Kişi başı neyse öder davetli listesine göre yapar düğününü. Bu karnı gruldarken hava atıp, faturayı başkasına kesmeyi kim çıkardıysa ilk helal olsun. Ben çok utanırdım.
Ben son zamanlarda hep bunu duyuyorum. Yat bile tutuyor millet ama yat kirasına kadar hesaba katıp, kişi başı kolum kadar fiyat çıkartıp millete kitliyorlar. Sonra bütün resimlerde yatı kendileri Ödemiş gibi tripler falan. O kadar çok ki böylesi. Sosyal medyanın getirdikleri.

Azeri bi sevgilim vardı o anlatmıştı. Onlarda davetliler mekanı arayıp kişi başı fiyatı sorup kaç kişi gideceklerse hepsinin ücretini bir zarfa koyup onu takı olarak verirlermiş. İsteyen gelin ve damada katkı olsun diye fazladan da para koyarmış. Sadece anne baba gibi akrabalar Altın pırlanta gibi takı takarlarmış. Bunlarda ordan görmüşler galiba

Hiçbir şeyden geri kalmıyorlar ama hesabı misafire kitliyorlar dedi o da. Ama ben yinede üzülüyorum ya şimdi bişey desem 300tl de veremeyecekler diye arkamdan konuşurlar diye korkuyorum
Bence önce yaptıkları şeyi insanlar eleştirir diye onlar korksunlar siz niye korkuyorsunuz. 300 tlniz de olmayabilir ekstra bir harcama yapacak bunun dedikodusunu yapacaklara hayatlarında başarılar diler yoluma bakarım. Yeterince harcama yapmışsınız zaten onların yaptıkları absürt. Resmen nikahtan sonra düğün yapıyorlar ve parasını sizden alıyorlara çıkıyor yol. Yemekli düğün yapanlar da o zaman davetlilerden alsın parasını böyle bir saçmalık olabilir mi.

Arkadaşınız tam köylü kurnazı. Bu işin adabı bu değil ki, hiç mi yol yordam bilmiyor? Biz de kardeşime böyle bir organizasyon yaptık. Tüm davetlilerin ücretini baştan ödedik. Adı üstünde “davetli”. Hiç de utanmıyor bunu teklif ederken, çok garip bir kafa.

Bazıları gerçekten çok akıllı.
Ben olsam katılmazdım sanırım.
Ama eğer çok yakınsa da bir şey diyemiyorum.
Aklıma düğünümde kuaföre gelip saç makyaj ağda ve manikür pedikür yaptıran arkadaşım geldi…onu bile karşıladım😆😆
Böyle insanlar ile neden arkadaşlık ediyorsunuz? Cidden merakımdan soruyorum. Bu tipler arkadaş değil ki akrep. Arkadaşının en fazla maddi olarak zorlandığı dönemde kendi menfaatini düşünen arkadaşını umursamayan insandan beklentiniz ne? Böyle tip size destek değil köstek olur zor günde de yanınızdan kaybolur. Ben olsam isterse 20 yıllık arkadaşım olsun o kuaförde ona çok güZel haddini bildirirdim.

Son düzenleme:
Eşim bunu da asla kabul etmem diyor. Konu para değil, ben zaten veririm düşkün değilim ama onların ki keriz silkelemek diyor.
Bişi sormak istedim, tüm yorumlara "eşim onu diyor, eşim böyle cevapladı" demişsiniz (yanlış anlamayın, ben de haklı buluyorum eşinizi) ama merak ettim.. Siz ne düşünüyorsunuz?

Bu arada, adab-ı muaşeret gereği "davet eden", hesabı öder. En ufak ikili başbaşa buluşmalardan, büyük organizasyonlara kadar medeniyet kuralı budur. Kızın hem size para ödetmesi hem de "darılırım" demesi büyük düşüncesizlik ve saygısızlık olmuş bence.

Bence de biraz saçma ya yemek parası onlardan olmalı bence ya da gelin damadın sadıcı varsa. O ödemeli
Bizim de arkadaşımı evlendi bikaç ay önce biz eşim sadıç oldu
Düğün sonrası yemek parasını biz ödedik

Valla bizde nikah sonrasi yemek ayarladik 60 kisilik biz odedik butun ucreti, normali de boyle bence 90 kisilik yemek olmaz zaten dugun olur, biraz uyaniklik yapmaya calismislar bence

Ben son zamanlarda hep bunu duyuyorum. Yat bile tutuyor millet ama yat kirasına kadar hesaba katıp, kişi başı kolum kadar fiyat çıkartıp millete kitliyorlar. Sonra bütün resimlerde yatı kendileri Ödemiş gibi tripler falan. O kadar çok ki böylesi. Sosyal medyanın getirdikleri.
Bi arkadasimda kendine dogum gunu partisi yapmisti 3-4 kere arayip israrla geliyosun dimi diye sormustu hesabi da biz odemistik bi de hediye goturmustum evime de uzak bi yerdeydi yaktigim mazot cabasi🤣 banane yani anan seni o gun dogurduysa dimi🤣

X