arkadaşlarım gerçekten dost mu

biz üç iyi çocukluk arkadaşıydık. ben hale olayım, kızlar da jale ve lale olsunlar. cok uzun olduğu icin burada onların hayatlarıyla ilgili bilgi vermiştim o kısmı atıyorum.

simdi gelelim olaya, olay da uzun insallah okursunuz.
biz beraber bir arkadaşımıza gidecektik ve gitmemiz gerekiyordu gerçekten. çocuğu askere gidecek neredeyse filan.. neyse ben ayarladım tam gidicez ertesi gün, benim ananem vefat etti. ben de jale ye haber verdim hemen. herkese haber ver ben gelemiyorum ama siz gidin isterseniz diye. sonra onlar da ben gitmeyince gitmemişler. jale benim olduğum başka vatsap gruplarında geyik yapıyor, komikli mesajlar filan yazıyor bir yandan. oyle kötü oldum ki.

bikaç hafta geçti ben üçümüzün olduğu vatsap grubuna yazdım. hadi gidelim diye. gün belirleyip arkadasa haber verdik. bu arada lale bir kuru mesaj dahi yazmadı basın sagolsun diye. ama benim cok yakın dostum ya, atlamıştır diyorum içimden. belki başsağlığına gelecektir vs. neyse ev sahibine haber verdim. kız bir dünya hazırlık yaptı gitmemize iki gün kala jale dedi ki "lale sehirdisina çıkacakmış belki". ben de hemen yazdım. belki derken, kesin mi, gidiş dönüş ne zaman vs. mesajlar iletiliyor ama
okunmuyor lale tarafından. sonra yine jale yazdı. kesin gibiymiş diye. ben de nasıl yapalım gitme ısını o zaman dedim. mesajlar hala okunmuyor. aksam oldu ertesi gün arkadasa gidicez. lale instagramdan bir arkadaşın fotosunu attı "ya bu kıza nolmus" diye. hani vatsapi açıp iki dkka su gün gelicem ya da ben gelmicem demeye vakti yok ama instagramda milleti izlemeye vakti var.. muhtemelen birden o fotoyu atınca aklına geldi vatsapta benim
mesajım. daha önce çevrimdışı olarak okudu diye düşünüyorum başka bir açıklaması yok çünkü. neyse acınca siz gidin o zaman ben engellemeyeyim ben ayrıca giderim dedi.
bisey demedim ertesi gün diğer arkadaşı bekliyorum durakta. uyanamadı, sonra uyandı, adet oldum ben gelemicem o kadar yol dedi. tamam bazılarının cok ağır oluyor ama sözünden donecek kadar değil. ben de iyi madem ben gideyim sen de kalk kahvaltı yap kendini toparla gel dedim. gittim. arkadaş o kadar çok hazırlık yapmış ki, bir tek ben vardım. nasıl mahcup oldum
başkası adına utandım resmen.

jale yi arıyoruz geliyor musun die açmıyor. cay icin onu bekliyoruz. sonra kuru bir mesaj attı anneme randevu alıyorum doktora, gelmicem diye. orda arkadasa döküldüm. sana cok mahçubum vs diye. içimi döktüm. sonuçta annesi böyle biri ok ama jale de zaten annesiyle ilgili is çıkmasa gelmeyecekti muhtemelen. kastı bir durum yok biliyorum ama üzülüyorum vs dedim. arkadaş da üzülüyormuş. ama o mesafe koyuyor bizi sevmiyor bence dedi. bence oyle değil dedim, sadece vaktini ayarlayamiyor. bizi ihmal ediyor.

neyse bu olaydan sonra gruba hiç bir şey yazmadım. hiç görüşme çabalarına girmedim. ısın ilginci onlar da girmedi. arada geyik yaptılar grupta hiç lafa karışmadım. onlara göre her şey normal
seyrinde.

sonra jale bana görüşelim dedi. ben de ok dedim yarını ayarladık. ben de merak ettim acaba bende bir gariplik olduğunun farkında mi yoksa öylesine mi diyor diye. acaba lale napıyor dedim. o da onu da çağır dedi. "istersen sen çağır" dedim. ben bana "basın sagolsun" mesajı bile atmayan kişiye nasıl bana gel diyeyim. isterse gelsin kapım acık da yanı çağırmam.
neyse sonra grupta konuşmuşlar yarın değil haftaya yapalım diye.

ben de zannediyordum ki, jale bi seyleri anladı, konuşup dertleşmeye geliyor. sevinmiştim. ama anlıyorum ki ayni tas ayni hamam. cok kırgın ve üzgünüm. gördüğünüz gibi pek önemli bir olay yok ama sürekli böyle durumları idare eden taraf ben oluyorum. anlayış gösteren, ama o da soyle, bunun da böyle gerekçesi var vs demekten YO-RUL-DUM. kindarlik mi bu yaptıgım haklı miyim sizce? anlatsam içimi döksem anlarlar mi onu da bilmiyorum. size yazdığım gibi yazsam "sacmalama biz cok iyi dostuz tabii ki üzüldüm ananen vefat edince gelecektim ondan yazmadım. biz böyle seyleri aşmış küçük şeylere asla kırılmayacak dostlarız, kotu düşünceli olan sensin" diyecekler suçlu ben olucam..

haftaya ayarlayamayız
kesin. birinden birinin isi çıkar. ben de böyle düşünüp düşünüp beni sevmeyen insanlar icin niye geç saatlere kadar dışarıda olayım, ailemi ihmal edeyim diyorum. bu kotu bir düşünce tarzı ama
napıyim beni bu şekilde
ihmal etmelerini sevmeme olarak yorumluyorum. molursa olsun bir şans daha verip haftaya görüşsem
mi yoksa denk gelirseee görüş gelmezse de önemseme mi dersiniz? sanki onemsemeyebilecek misim gibi.

başka gözlerden yorumlara cok ihtiyacım var.
dostluk özveri sadakat dogruluk diğergamlık vefa gerktirir. takma artık . biz lisede bile birinin ananesi vefat etse saygı duyardık.mesafe koy sana saygı dumuyorlar gibi söz verip yarı yolda bırakmak gibi

ben de bazen böyle kendince hallenen arkadaşlara cevabım şöyle oluyor
sessizlik
bir süre sonra kendisi gelip soruyor bişey mi oldu diye
sen de bu aralar kafamı dinlemem gerkiyordu malum ananem vefat etti dersin
bence sormasını bekle
jale laleyi de çağır demiş ya belki oda biliyor bazı şeyler
bekle soracaktır neyin var diye sormazsa zaten kaprisli biri der geçerim ben

X