Artık Saçım Kalmadı Çok Kötü Hissediyorum.. (Dr/tedavi vb önerilerinizi yazar mısınız)

Merhaba, öncelikle geçmiş olsun. Sanırım stresli dönemlerden geçtiniz veya geçiyorsunuz, arada yazdıklarınıza denk geliyordum;ama unutmayın ki size sadece siz lâzımsınız, hiçkimseye saçınızın tek teli kadar kıymet vermeyin.

Saçlar benim en hassas noktam, adeta en büyük zaafım. Benim de saçımın avuç avuç, tomarla döküldüğü zamanlar oldu. Genetik olarak gür sağlıklı ve bakımlı saçlarda bile bu olabiliyor, dönemsel saç dökülmeleri çok normal.

İlk olarak market şampuanlarını bırakmanız isabet olmuş. Su kuraklığı çektiğimiz şu günlerde barajların dibi kaldığı için o çamurumsu suya klor basıyorlar. Bu bizim saçlarımızı mahvediyor. İlk olarak kireç önleyici bir duş başlığı edinin ben Joy Swan kullanıyorum. Almanya’dan döndüm ve saçlarım klorlu su yüzünden aşırı bir dökülme yaşadı. Ben de Doa Kozmetik’in bu yüzden üzerinde çalıştığı ve geliştirdiği Molecules şampuanlarından ve saç toniğinden kullandım. Bıçak gibi kesildi. Saç tiplerine tonik gibi uygulanan birden kesen diğer sevdiğim ürünse Urban Care Biotin Caffeine tonik spreydir.

Kışları yağ bakımı olarak Dax Supergro kullanırım, mucizevi bir yağdır. Bir sürü bebek saçı çıkarır, saçı en sağlıklı şekilde uzatır. Saç uzarken boylara bakım önemlidir, boylara organik soğuk pres hindistan cevizi yağını haftada bir maske yaparım.

Ek olarak prp, saç mezoterapisi uygulatabilirsiniz. Uzun vadede faydasını görürsünüz.

Saç tarağı olarak lütfen acilen bir Tangle Teezer ve muadilini edininiz. Saçınızı tararken yolmaz ve yıpratmaz. Şimşir taraklar da çok sağlıklı.

Beslenmenize ve su tüketiminize lütfen dikkat edin. Saçınızı çok sıcak bir fönle kurutmayın, iyonizer soğuk hava akımıyla kurutun.

Bu tavsiyelerimden fayda gören arkadaşlarım oldu bu forumda, dilerim size de iyi gelir. Çok geçmiş olsun, canınızı sıkmayın, her şeyi geçici bu dünyada. Hiçbir şey hiçkimse saçınızın teli etmez.
Merhaba. çok teşekkür ederim öncelikle :) Evet stresli geçiyor bazı dönemlerim ama saç konusunda kısır döngüye girdim adeta. Bakılınca daha ciddi sağlık sorunları yaşadığım anlar oldu ama hiçbirinde bu denli etkilenmemiştim. En büyük derdimden biri oldu bu saç konusu. O duş başlığını hemen alayım o zaman. Market şampuanını bırakalı yıllar oldu. Genelde sağlıklı da beslenmeye gayret ederim zaten tahlillerde de çoğu zaman referans aralığında çıkıyor ama ne dökülmeyi durdurabiliyorum ne yeni saç çıkımı oluyor.
Prp'yi kendi doktorum önermedi, mezoterapiyi denedim ve saça canlılık, parlaklık verdi hatta yaptırdıktan sonraki bir iki hafta dökülme azaldı. Ama seanslar bitince yine eski dökülme devam ediyor. Kök hücre tedavisini araştırdım ama doktor konusunda kararsız kaldım. İyi bir doktor arayışındayım belki bu konuda yazan birileri olur diye düşünüyorum.

Tangle Teezer muadili tarakla taradım ama olumlu etkisi görmeyince şimşir tarak tarzında geniş dişli tarağa geçtim.
Saça herhangi bir ısı vs uygulayamıyorum, saçım epey azaldı diyebilirim. Havlu vs yerine de çoğunlukla tişört vs ile kuruluyordum. Dediğiniz şampuan ve bakım yağını nereden temin ediyorsunuz, internetten mi?

Son cümlenize ithafen kesinlikle öyle. Ama kendimi de aynaya baktığımda mutlu görmek istiyorum artık. Umarım saç konusunda çözüme kavuşabilirim.

Geçmiş olsun .
Suan benim de saçlarım çok dökülüyor , ensemin üst kısmında da baya bi kabuklanma var, kanazol diye bir şampuan verdi onu kullanıyorum .
Stres yapmamaya çalışın , inanın stres yaptıkça daha da dökülüyor.

Umarım bir an önce sağlığına kavuşur saçlarımız amin 🙏

Hem regl dönemi hem normal dönemde horman ve genel kan tahlili yapıldı. Fakat bu dediğiniz androstenedion gibi hormon öncülleri hakkında bilgim yok. Şimdi siz yazınca bendeki sonuçlara baktım bu ismi göremedim,. Bu öncüllere bakılması için regl dönemi mi gidilmesi gerekir?
Diğer hormonlarla aynı. Adetin 3. günü bakılıyor. Bende hafif şakaklarda seyrelme olmuştu demir eksikliğindeki gibi. Demirim düzeldiği halde eski haline dönmeyince ve birkaç daha belirti görünce cildiyeye gittim. Israr ettim, asistan spesifik testlere de baktı. Dediğim kan değerim bir tık yüksek çıktı. PKOS da varmış meğerse. 1 ay hormon ilacı kullanınca normale döndü değerim. Klasik diğer değerlerimin hepsi normaldi.

Geçmiş olsun .
Suan benim de saçlarım çok dökülüyor , enseniz üst kısmında da baya bi kabuklanma var kanazol diye bir şampuan verdi onu kullanıyorum .
Stres yapmamaya çalışın , inanın stres yaptıkça daha da dökülüyor.

Umarım bir an önce sağlığına kavuşur saçlarımız amin 🙏
Geçmiş olsun size de. Diğer yorumlarda dediğim gibi stres yapmayacağım desem de her gün tepe bölgesindeki o açılmaları gördükçe, saçın gittikçe azaldığını görünce ister istemez yapıyorum.
Amin ya. Hem dökülmeler dursun hem yeni sağlıklı saçlar çıksın artık🙏

Bir formül biliyorum ama faydasını görür müsünüz, inanın görmenizi umut ederek yazıyorum
Bepanthen+Bemiks+Evigen ampulleri şampuana kırın banyoda iyice ovun. Düzelme oluyor birkaç arkadaşım güçlenme yaşadı,kendi babamın da tepesi dökülüyordu yerine geldi umarım faydası olur.
Bende aynı durumdan muzdaribim. Bu karışımı denedim bende etki etmedi.malesef

Diğer hormonlarla aynı. Adetin 3. günü bakılıyor. Bende hafif şakaklarda seyrelme olmuştu demir eksikliğindeki gibi. Demirim düzeldiği halde eski haline dönmeyince ve birkaç daha belirti görünce cildiyeye gittim. Israr ettim, asistan spesifik testlere de baktı. Dediğim kan değerim bir tık yüksek çıktı. PKOS da varmış meğerse. 1 ay hormon ilacı kullanınca normale döndü değerim. Klasik diğer değerlerimin hepsi normaldi.
Androstenedion gibi hormon öncüllerine baktırmak istiyorum demem yeterli mi peki bu testi yapmaları için?
pkos nasıl teşhis edildi bu testlerle mi?

Bende aynı dertten muzdaribim :KK43: doktora gittim kan değerlerim herşey normal kullanmadigim bişey kalmadı
Isırgan suyu soğan suyu sarımsak zeytin yağı vs vs.. hepsi stres kaynaklı eminimki .. geçen bir video gördüm biberiye yağı kabak çekirdeği yağı birde çam terebentin yağı yanlış hatırlamıyorsam yabancı bir videoyu dokulen saçları çıkmış bu üç yağdı ama artık inancım kalmadı

Vücudunuzda yağlanma fazla mı, sivilce çıkar mı, ter kokunuzda da değişim var mı, erkek tipi kıllanma var mı?

Bunlar varsa doktora gittiğinizde bunları da belirtin. Anca bu şekilde spesifik testler yaparlar. Pahalı testler olduğu için pek yanaşmıyorlar. Acıbadem'de belki direkt yaptırabilirsiniz

Duygu durumunuzu çok iyi anlıyorum, ama emin olun saç derisinin gözenekleri kapanmadıkça her zaman yeni saçlar çıkar😻 sarımsak maskeleri ya da saç derisi masajlarını denediniz mi? Gözümden kaçmıştır belki okurken. Sarımsak ve anason yeni saç çıkarmada çok etkili, esanslarını alıp şampuanınıza da karıştırabilirsiniz direkt deriye masaj da yapabilirsiniz.
Doktora ilk gittiğim zamanlar sarımsağı vs saçın için kullanma deyince denemedim ben de. Saç derisi masajını doktorun verdiği spreyleri kullandıktan sonra günlük olarak yapıyorum.. O yeni saglikli saçlar umarım en kısa sürede çıkar ya buna ihtiyacım var 🙏 :)

Androstenedion gibi hormon öncüllerine baktırmak istiyorum demem yeterli mi peki bu testi yapmaları için?
pkos nasıl teşhis edildi bu testlerle mi?
Benim şikayetim üzerine sonuçlarım normal gelince kadın doğuma yönlendirdi. O da hem kandan hem de usgden pkos dedi. Sonra kadın doğumun endokrinolojisine sevk etti.

Üniversite hastanesine gitmiştim. Asistan anlamayınca hocaya danıştı. Hoca oralardaydı da koridordayken sordu. O tetkikleri istedi. Eğer normal çıkarsa bu sefer de böbrek üstü bezleri için değerlendirme yap dedi.

Vücudunuzda yağlanma fazla mı, sivilce çıkar mı, ter kokunuzda da değişim var mı, erkek tipi kıllanma var mı?

Bunlar varsa doktora gittiğinizde bunları da belirtin. Anca bu şekilde spesifik testler yaparlar. Pahalı testler olduğu için pek yanaşmıyorlar. Acıbadem'de belki direkt yaptırabilirsiniz
Karma cilt tipindeyim, akneye de meyilliyim zaten. Ama son aylarda yüzümde hiç olmadığı kadar sivilce çıktı doktorun verdiği kremle geçiyor gibi şimdilik. Saç için sprey kullandığım için kıllanma sorununu normal karşıladı doktor.
Doktordan isteyeyim yine de bu testi. Teşekkür ederim..

Biberiye yağı almıştım hafıza için. Şişe üzerinde cilt, sivilce, saç dökülmesi, selülit için diye yazıyor. O amaçla hiç kullanmadım ama kepek önleyici şampuanlarda vs biberiye oluyor. Belki ufak bir bölgeye deneyebilirsiniz.

Benim şikayetim üzerine sonuçlarım normal gelince kadın doğuma yönlendirdi. O da hem kandan hem de usgden pkos dedi. Sonra kadın doğumun endokrinolojisine sevk etti.

Üniversite hastanesine gitmiştim. Asistan anlamayınca hocaya danıştı. Hoca oralardaydı da koridordayken sordu. O tetkikleri istedi. Eğer normal çıkarsa bu sefer de böbrek üstü bezleri için değerlendirme yap dedi.
Geçmiş olsun size de..
Cildiye için önerebileceğiniz bir doktor var mı bu arada?

Karma cilt tipindeyim, akneye de meyilliyim zaten. Ama son aylarda yüzümde hiç olmadığı kadar sivilce çıktı doktorun verdiği kremle geçiyor gibi şimdilik. Saç için sprey kullandığım için kıllanma sorununu normal karşıladı doktor.
Doktordan isteyeyim yine de bu testi. Teşekkür ederim..
Usg temiz çıktı ama böyle böyle şikayetlerim var derseniz bakarlar. Adet döngüsündeki sıkıntınızı da sıkıştırın. Genel testlerim de normal çıkıyor deyin ki hepsini eleyip başka değerlere baksınlar. Yoksa bakmıyorlar 🤷‍♀️

Usg temiz çıktı ama böyle böyle şikayetlerim var derseniz bakarlar. Adet döngüsündeki sıkıntınızı da sıkıştırın. Genel testlerim de normal çıkıyor deyin ki hepsini eleyip başka değerlere baksınlar. Yoksa bakmıyorlar 🤷‍♀️
Devlet hastanelerinde sanırım bakmıyorlar dimi bu testlere? Öyleyse randevu ile vakit kaybetmeden yaptırayım..

Geçmiş olsun size de..
Cildiye için önerebileceğiniz bir doktor var mı bu arada?
Öğrenci olduğum zamanlarda hep üniversite hastanesine gittim. Belki doktorlara ait yorum sitesinde erkek tipi saç dökülmesi alanıyla ilgilenen varsa ona randevu alın. Kadın doğuma yönlendirebilir sizi ama. Belki direkt kadın doğuma gitseniz daha mantıklı olur ya da iki branşa da alın. Cildiye yönlendirirse kadın doğuma daha çabuk gidersiniz.

Anlaşılmayan durumlar için üniversite hastanesine gidiyorum. Zaten asistanlar anlamadıkları için otomatikmen başkalarıyla istişare ediyorlar. Sadece önceden araştırdığınızı ve bazı seçeneklerin elendiğini anlasınlar.

Seni o kadar iyi anlıyorum ki. Benim saçım oldum olası azdır. İnce telli, seyrek ve yağlı. Zaten polikistikover de var bende. Bence d vitaminine çok dikkat et. Bir de b complex kullan. Bir ara düzenli kullandım ve saçlarım canlandı. Ben ayrıca haftada bir badem yağına biberiye yağı ekleyip saçımda en az 1 saat bekletiyorum. Haftada en fazla 2 kez yıkıyorum. Uçlarını şampuanlamıyorum, sadece diplerini masaj yaparak yıkıyorum. Saç kremi kullanmıyorum. Banyodan sonra saç uçlarına bakım yağı sürüyorum. Olanı bu şekilde korumaya çalışıyorum işte. Bir de saçlarını ılık suyla yıka, sıcak su değdirme

Devlet hastanelerinde sanırım bakmıyorlar dimi bu testlere? Öyleyse randevu ile vakit kaybetmeden yaptırayım..
Dış laboratuvara gönderiyorlar aldıkları kanı. Zaten dış lab da ya il sağlık ya da Acıbadem labmed oluyor. Sonucu yine hastanenizden alıyorsunuz.

X