Aşağılık kompleksli kaynana sorunu

Neyse konu sahibi, sen ve ailen maalesef görgüsüz ve bilgisiz insanlarsınız. Çiftçilik, tarım, hayvancılıkla uğraşan insanları iş yapmıyor görmek büyük bir bilgisizliktir, bu tür işler fiziksel güç gerektirdiğinin yanı sıra düzenli ve disiplinli bir süreç gerektirir.

Köy ortamları kadınlar için, kız çocukları için çok zordur. Ben istanbul'da şehirde yaşadığım halde, bu ortamları iyi biliyorum, çünkü gönüllü olarak köylerde yaşayan kız çocuklarına özel ders verdim. Köy ortamında doğan bir kız çocuğu zaten en başta ailesinin işlerine yardım ediyor, öyle çantasını koluna atıp kahve içmeye gitmiyor, oturuyor bayramda koca kadın gibi hazırlık yapıyor, üstüne öğrencilik yapıp bir meslek sahibi oluyor. Kaynanan bu şartlarda doğup, büyüyen kızlarını elbette övecek. Övülecek bir şey zaten. Aldığımız eğitim, okuduğumuz kitapların hafızamızdaki yeri, mesleğimiz, diplomamız, kariyerimiz bizleri asla terk etmeyecek şeyler. İnsanlar elbette bunlarla övülecekler.

Senin hatan olgunlaşmadan evlenmen. Düşüncelerin liseye yeni başlayan birinin düşünceleri gibi, bakış açın maalesef çok dar. Kocanla oturup derdini paylaşamadığın, sınır çizemediğin bir kaynanan var, kocaman yetişkin kadınsın, kaynana sınır çizemiyorsun. Kaynanla az görüşeceksin, muhabbettini azaltacaksın.
Evet günlük köy aşığı, ama kendi şehirde yaşayan ve hayatında bir kere bile inek sevmemiş birinden de köy hayatı ile ilgili engin bilgilerimizi aldığımıza göre yolumuza devam edebiliriz 😀

Ayyyyy nerden yazdım kahretsin köyde yaşamış diyeeeee hepiniz duyar kasmak için mi bekliyordunuz? Yorum yazanların %90’ı starbucks bardaklarıyla instagramda foto paylaşmak için yarışan tipler kalıbımı basarım ama şimdi bir cümleyi buldunuz vay efendim köylüyü asagiladin da keşke köyde evim olsaymış. Kız bırakın bu ayakları. Benim gibi bi sene kaynananizla 1 sene köyde kocanız yokken yaşamak zorunda kalın da o zaman kozlarımızı paylaşalım. Klavyeden duyar kasan tipler dolmuş bu sayfa. Konumuz o kadar farklı ki olayı nerelere bağladınız be
Bacım ben mesela hiç bir zaman kaynananın evinde yaşamak zorunda kalmam ki köyde yaşasada şehirde yaşasa da. Çünkü eğitimli sistemini oturtmuş parasını kazanan biriyim. Koşa koşa gidip evlenmemişim,evim barkım var. Asıl dramayı sen yapıyorsun.Keşke bunları yaşamak zorunda kalmasaydın çalaşan kendine yeten biri olsaydın o kadar nefret ettiğin kadının eline bakıp 1 yıl köydeki evine sığınmasaydın

Abla seninde hayatta bir duruşun olsaydı, kalmasaydın kaynananla.
Noldu ???? Hahahaa bu duyar aksanların çark kendine dönünce kalmam etmem, benim duruşum var ayaklarına hastayım ya 😀😀😀😀 kız hepiniz o kadar kaynanaya hak veren, her konuda aman yaşlıdır diyen, köye aşık tiplersiniz. Neden iş dönünce ay tavrımı koyarım, yok sinirimi çizerime bağlıyonuz 😀

Ayyyyy nerden yazdım kahretsin köyde yaşamış diyeeeee hepiniz duyar kasmak için mi bekliyordunuz? Yorum yazanların %90’ı starbucks bardaklarıyla instagramda foto paylaşmak için yarışan tipler kalıbımı basarım ama şimdi bir cümleyi buldunuz vay efendim köylüyü asagiladin da keşke köyde evim olsaymış. Kız bırakın bu ayakları. Benim gibi bi sene kaynananizla 1 sene köyde kocanız yokken yaşamak zorunda kalın da o zaman kozlarımızı paylaşalım. Klavyeden duyar kasan tipler dolmuş bu sayfa. Konumuz o kadar farklı ki olayı nerelere bağladınız be
Asıl meselede o perşembenin gelişi çarşambadan belli olur. Siz onun köylü olduğunu / yaşadığını biliyordunuz... Çalışmayınca hatta öğretmen olsanız bile yaz tatilinde köye gidip iş yapacağınızı da anlamış olmalıydınız. Nişanlıyken de övüyordu.

Benim kvalidem de kocamı hep över. He he deyip geçin üzerinde durmayın. köylü vs demekten de vazgeçin. Kvalidenizden daha kötü konuma düşüyorsunuz...

Bacım ben mesela hiç bir zaman kaynananın evinde yaşamak zorunda kalmam ki köyde yaşasada şehirde yaşasa da. Çünkü eğitimli sistemini oturtmuş parasını kazanan biriyim. Koşa koşa gidip evlenmemişim,evim barkım var. Asıl dramayı sen yapıyorsun.Keşke bunları yaşamak zorunda kalmasaydın çalaşan kendine yeten biri olsaydın o kadar nefret ettiğin kadının eline bakıp 1 yıl köydeki evine sığınmasaydın
Bilmediğiniz şeyler çok o yüzden sığıntı kelimesi hiç hoş olmamış.

Noldu ???? Hahahaa bu duyar aksanların çark kendine dönünce kalmam etmem, benim duruşum var ayaklarına hastayım ya 😀😀😀😀 kız hepiniz o kadar kaynanaya hak veren, her konuda aman yaşlıdır diyen, köye aşık tiplersiniz. Neden iş dönünce ay tavrımı koyarım, yok sinirimi çizerime bağlıyonuz 😀
Çünkü işimiz gücümüz var bebeğim. Kocamız başka ilde ya da ülkede çalışmak zorunda kalsa bile biz evimizde oturup işimize devam ediyoruz. Hayatımız olağan seyrinde sürüyor. Kimseye muhtaç olmuyoruz.

Çünkü gidip köyde kalmak istemem. Evim varsa gider evimde yaşarım. Kocam başımda yok diye kaynanamda kalmam ben. Asla kalmam evim dururken. Bir işte çalışmasam bile kalmam. Bir insan evlenip ev kurduysa evi vardır, evinde kalır. Senin kocan seni buna zorladıysa burada suçlu olan kaynana değilki kocan suçlu.

Ben köye aşık birisi değilim. Hiçbir yazımda köy güzellemesi yapmadım. Kimse burada sana köyler güzeldir güzellemesi yapmadı. Köy hayatını gerçekten bilende yapmaz bunu.

Çünkü gidip köyde kalmak istemem. Evim varsa gider evimde yaşarım. Kocam başımda yok diye kaynanamda kalmam ben. Asla kalmam evim dururken. Bir işte çalışmasam bile kalmam. Bir insan evlenip ev kurduysa evi vardır, evinde kalır. Senin kocan seni buna zorladıysa burada suçlu olan kaynana değilki kocan suçlu.

Ben köye aşık birisi değilim. Hiçbir yazımda köy güzellemesi yapmadım. Kimse burada sana köyler güzeldir güzellemesi yapmadı. Köy hayatını gerçekten bilende yapmaz bunu.
Çevir kazı yanmasın

Social justice warriors

Sosyal medya adalet savaşçıları gibi düşün 😁

Daha kayınvalidem köylü cümlesini okuduğum an dedim bu iş bitti, geçmiş olsun konu sahibind.
Ayyyy ben burayı pek kullanmıyordum da vallahi daha da davosa gelmem hesabı oldum bu ne yahu. Bunlar varya 😀😀😀 ben paramı kazanıyorum, özgür kadınım ayaklarına kaynana görümce ne varsa çiğ çiğ yerler, adamların da burnundan getirir adamı hayatta soğuturlar. Duyar kastıkları köye bırak bayramlarda gitmeyin adim dahi atmazlar. Sonra burdan ahkam keseler öyle böyle hahaha valla hepsi birbirinden komik. Gözümde canlanan tablo da şu. Ben bunlarla karışıklıklı oturup bunları anlatıyorum bunlar da elinde çekirdek ay baciiiim sen ne çekmişsin keşke şunu da söyleseydin keşke böyle yapsaydın diyecek tipler 😀 cevap verdiğim için kendime kızdım Şuan 🙈

Ya tamam çalışmıyorsun anlıyorum ben de çalışmıyorum Benim eşim de 6 aylığına ülke dışına çıktı kendi evimde tek kaldım ya da çıktım Annemlerde kaldım yani kayınvalideye bu kadar tepki verip de onunla kalmak şaşırdım
Kız dur oralara girme şimdi valla bunlar insanı yerler boşver 😀😀

Evinizi merak ettim nereden gelin çıktınız.
İstanbul Bebek’te boğaz manzaraları bir apartman dairesinden köylü diye tabir ettiğiniz bir kaynananın oğluyla mı evlendiniz.
Eğer durum böyle ise bu bizi üzer.

Bir köy evi ve bir apartman dairesinde büyümek mi aranızda uçurum medeniyet seviyesi açıyor.
Hayır tabi ki…

Kv niz dediğiniz gibi lanet biri olabilir haksız da olmayabilirsiniz ama sizde dünya malı üzerine kibre düşmüşsünüz. Allah affetsin.
Bu detayları belirtmeden yazsanız haklı olurdunuz.

Bizim akrabalar var Saray da kuşaklarca üst mevkilerde görev yapmışlar, konaklarda büyümüş, İstanbulun en iyi semtlerinde en iyi evlerde vs oturmuyorlar. Bıktık sülalece kibirlerinden, laf sokmaları, kendilerini bi bok sanmalarından, insanlara istedikleri gibi konuşmalarından herkes hayatlarından çıkardı. Bi gün anneme isyan ettim de kestik ilişkiyi… Şimdi etraflarında bir insan kalmadı…

Sizde bu duruma düşmeyin o mal mülk şatafat kimse de kalmadı güzel kardeşim senin apartman daire kime kalır sanıyorsun. Bir apartman dairesi ya ne uçurum oluşturmuş iyi ki villanız yok…

Laf sokuyorsa sende sok haklısın ama kendini apartman dairesinde büyüyüp köyde büyümedin diye üstten görerek değil…

Son düzenleme:
Tabi İsviçre’de yaşıyorsanız böyle bir durum yaşamamış olabilirsiniz de
İsviçre'deki köylülerin iki garajı vardır. Birinde arazi araçları traktör vs. diğerinde de B.W., Merce..., Ran.. Rov...jeep. Toprakla tarımla uğraşan insanlar hem maddi hem manevi feci donanımlıdır. Şehirliyi kültürleriyle entelektüel seviyeleriyle evire çevire tokatlarlar.

Konunuza gelirsek, annem ve kayınvalidem bayram seyran - düğün dernek dışında görüşmez. Ortak çevreleri yok, zevkleri tercihleri aynı değil. Sırf biz evlendik diye onlar da hep görüşmek zorunda değil. Anneniz iyi niyetle düşünüyor ama haddini aşıyor. Dünür demek kanka demek değil. Kafamız pek uyuşmuyor, merhaba merhaba takılalım diyebilirdi. Eşinizi bu kadın doğurmuş büyütmüş, Fransız mürebbiyeler değil. Bu insanları evlenirken de tanıyordunuz biliyordunuz. Kayınvalideye bu kompleksi biraz da siz yaşatıyorsunuz gibi geldi. Yani zaten gıcık kapıyorsunuz ve terslemeye yer arıyorsunuz gibi. Sizden daha varlıklı biri de çıkar ve sizi parasıyla ezmeye kalkabilir. Para böyle şeylerde ölçü değildir. Parası olan durumu iyi olan modern diye bir şey yok.

X