Aşil Tendom Kısalığı

kackaloribu

Nirvana
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2016
6.963
30.792
30
Merhaba,

öncelikle lütfen konum tanışmasın.. gerçekten büyük dertliyim.

Arkadaşlar, oğlum yürümeye hep ayak ucunda başladı. 5 buçuk yaşında şu an ve hala ayak ucunda basıyor. 3 yaşından beri 3 kere çocuk doktoru, ortopedi ve çocuk cerrahiye götürdüm belirli aralıklarla ve hepsi normal büyüdükçe düzelir demişlerdi. ancak çarşamba günü çocuk hastalıklarına yine randevu alıp nörolojiye sevk vermesini istedim. Nörolojik sıkıntı olunca da böyle yürüyebildiklerini, bundan korktuğumu belirttim nörolojiye yönlendirdiler. Doktor bize çömelme testi yaptı ve benim oğlum çömelemedi yere düştü. Dedi ki; aşil tendomu kısa kalmış. Fizik tedavi alması gerek, emar çekilecek, gerekirse buna özel ayaakkabı giyecek olmazsa alçı botoks uygulayacağız. en son aşama cerrahi müdahele dedi.

Ankara da yım. Devlet hastanesinde fizik tedavi nasıl alınıyor? çalışıyorum her gün gidip gelmem nasıl olacak bilmiyorum, işten çıkarsam ne yapacağız diye düşünüyorum. Fizik tedavi günleri çarşamba günü belli olacak. Özel de bunun ücreti nedir bilen var mı? Devlette çözemezsek özelde bunu nasıl karşılayacağım.. Cidden çıldıracağım artık.. Oğluma baktıkça içim gidiyor.. Çok üzülüyorum..

Bir de bu durumları yaşayan var mı? Düzelen çocukları duymak okumak istiyorum çok kötü hissediyorum. Sürekli ayak ucuna basmaktan oğlumun ayak altınun ucu nasır olumş artık.. anne acıyor diyor yürürken artık.. defalarca doktora gittim normal dediler.. şimdi bunun karşıma çıkması beni mahvetti açıkçası. 2 gündür uyuyamadım stresten..

Lütfen bişeyler biliyorsanız yorum yapın olur mu?

Kuzenimin çocuğunun öyleydi. Ne yaptılar tam bilmiyorum fizik tedaviden haberim yok ama çocukluğu boyunca ortopedik ayakkabılar giydi, bir de sanırım ameliyat oldu. Şimdi 20’li yaşlarda üniversite öğrencisi, düzeldi sorunu. Gayet normal yürüyor şu an.

Tam aynısı mı bilmiyorum ama bende kısalma vardı hatta yere değemiyordum ağrıdan ortopedi doktorum buldu kısalık var dedi. Ayağımı dümdüz yukarı kaldıramıyordum. Fizik tedavi ile ağrılarım geçti ve düzeldi. Ayağımı germe egzersizleri vermişlerdi. Özelde istanbulda seansı 15 tl ye olan bir yere gidiyordum çok memnun kaldım doktorumdan. İsterseniz istanbuldaysanız söyleyebilirim.

Çok üzüldüm bu zamana dek diğer drlar tarafından tahmin edilememesine.
Çok geçmiş olsun.
Rabbim şifa versin.
Aşil tendom çömelme, ayak ucunda yükselme gibi çok önemli becerileri sağlayan bağ.
Eşimin mac esnasında kopmuştu, ameliyat edilmişti.
1 buçuk sene geçti hala sızlıyor der.
Keşke hastanede çalışan bir tanıdığınız olsa da bu bilgileri öğrenebilse sizin için.

Derecesi önemli, bu arada başka rahatsızlığı var mı ? Hafif derece ise egzersiz ve splint ( ayakkabı gibi düşünün ) verilebilir. İleri dereceyse asil gevşetme ameliyatı yapilabilir. Zik zak gevşetmeler var onlardan yapılabilir. Hafifse mutlaka ama mutlaka fizik tedavi alması lazım. Yoksa boy uzayıp kaslar yerini buldukça iyice belirginleşir, diz ve kalça problemlerine sebep olabilir.

Tam aynısı mı bilmiyorum ama bende kısalma vardı hatta yere değemiyordum ağrıdan ortopedi doktorum buldu kısalık var dedi. Ayağımı dümdüz yukarı kaldıramıyordum. Fizik tedavi ile ağrılarım geçti ve düzeldi. Ayağımı germe egzersizleri vermişlerdi. Özelde istanbulda seansı 15 tl ye olan bir yere gidiyordum çok memnun kaldım doktorumdan. İsterseniz istanbuldaysanız söyleyebilirim.
Ya çok iyiymiş fiyati. Ben ankarada yaşıyorum. Peki ne kadr sürdü süreç. Çok ağrıyor mu fizik alırken?

Derecesi önemli, bu arada başka rahatsızlığı var mı ? Hafif derece ise egzersiz ve splint ( ayakkabı gibi düşünün ) verilebilir. İleri dereceyse asil gevşetme ameliyatı yapilabilir. Zik zak gevşetmeler var onlardan yapılabilir. Hafifse mutlaka ama mutlaka fizik tedavi alması lazım. Yoksa boy uzayıp kaslar yerini buldukça iyice belirginleşir, diz ve kalça problemlerine sebep olabilir.
Daha fizik tedavi uzmanı görmedi. Nöroloji doktorunun söyledikleri var bende henüz. Çarşamba o ne diyecek napacagim bilmiyorum .. baska bir rahatsizlik yok cok sukur ama emar cekilecek carsamba birde. Onda da bise cikmaz umarim

Hangi hastaneye götürdünüz acaba ?
Üniversite hastaneleri ya da eğitim araştırma hastanelerinin bu tanıyı koymakta gecikmesi nerdeyse imkansız . Çünkü araştırırlar kesin bişey demeden peşini bırakmazlar. Bişey yok deyip göndermeler yani.
Geçmiş olsun bu arada ... Tedaviniz nerde devam ediyor bilmiyorum ama Hacettepe ya da gazi hastanesini tercih etmenizi öneririm

Merak etmeyin fizik tedavi ağrı yapmıyor. Egzersiz yapıyor gibi olacak 👍. Elektrikli tedavi verirler mi bilmiyorum o da çok güzel baya rahatlatıyor. Fizik tedavi en güzeli endişelenmeyin çok rahatlatır. Tekrardan geçmiş olsun elbet düzelir. 🙏
Ya çok iyiymiş fiyati. Ben ankarada yaşıyorum. Peki ne kadr sürdü süreç. Çok ağrıyor mu fizik alırken?

Acil olarak tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırın.
İlk önerim bu olacak, ikinci olarak şuan nörolog mu yoksa pediatrist olarak mı görev alıyor bilmiyorum ama sümer gönül hocadan hangi hastanede ise randevu alın.
O sizi en iyisine ya da yapılacak yapacak kim varsa yönlendirir.

Gelişme çağındaki çocuklarda kas problemleri egzersizlerle hallediliyor genellikle içinizi ferah tutun. Kas germe, esnetme hareketleri verilir diye düşünüyorum. Şimdi önüne geçerseniz ameliyata gerek kalmaz.

Devletle anlaşmalı özel fizik tedavi merkezleri de oluyor, gayet cüzi bir miktara yaptırabilirsiniz diye biliyorum.

Fizik tedavi gayet kolay, tedavi veren kişi egzersiz yaptırıyor bir de kasları çalıştıran makineler oluyor kasa elektrotları takıyorlar havlu koyuyorlar kas gayet iyileşiyor/uzuyor. Sonra evde yapması gereken egzersizler veriliyor (bunları siz yazılı alın bence) onlar da genelde havlu ya da ip benzeri evdeki nesnelerle yapılıyor. Yani acılı ağrılı hiçbir şey yok.

İşten çıkmanıza gerke yok, zaten her gün gidilmiyor haftada 2 kez 1er saat misal. 1 saat siz izin alın 1 saat eşiniz idare edin derim.

Geçmiş olsun, iyi bir fizik tedavi ve gerekli olduğu taktirde ufak bir cerrahi operasyonla çok iyi olacaktır oğlunuz, devlette saatler uymazsa özel merkezlerdede rapor çıktığı takdirde fizik tedaviye ücret ödemiyorsunuz aklınızda bulunsun, bu arada Ankara'da fizyoterapist prof Mintaze Kerem Günel i önerebilirim.

Hangi hastaneye götürdünüz acaba ?
Üniversite hastaneleri ya da eğitim araştırma hastanelerinin bu tanıyı koymakta gecikmesi nerdeyse imkansız . Çünkü araştırırlar kesin bişey demeden peşini bırakmazlar. Bişey yok deyip göndermeler yani.
Geçmiş olsun bu arada ... Tedaviniz nerde devam ediyor bilmiyorum ama Hacettepe ya da gazi hastanesini tercih etmenizi öneririm
Merhaba sami ulus çocuk hastanesine gidiyorum tavsiyeniz için teşekkür ederim

Acil olarak tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırın.
İlk önerim bu olacak, ikinci olarak şuan nörolog mu yoksa pediatrist olarak mı görev alıyor bilmiyorum ama sümer gönül hocadan hangi hastanede ise randevu alın.
O sizi en iyisine ya da yapılacak yapacak kim varsa yönlendirir.
Teşekkür ederim ancak maddi durumlar şu an buna müsaade etmiyor maalesef 😔

Gelişme çağındaki çocuklarda kas problemleri egzersizlerle hallediliyor genellikle içinizi ferah tutun. Kas germe, esnetme hareketleri verilir diye düşünüyorum. Şimdi önüne geçerseniz ameliyata gerek kalmaz.

Devletle anlaşmalı özel fizik tedavi merkezleri de oluyor, gayet cüzi bir miktara yaptırabilirsiniz diye biliyorum.

Fizik tedavi gayet kolay, tedavi veren kişi egzersiz yaptırıyor bir de kasları çalıştıran makineler oluyor kasa elektrotları takıyorlar havlu koyuyorlar kas gayet iyileşiyor/uzuyor. Sonra evde yapması gereken egzersizler veriliyor (bunları siz yazılı alın bence) onlar da genelde havlu ya da ip benzeri evdeki nesnelerle yapılıyor. Yani acılı ağrılı hiçbir şey yok.

İşten çıkmanıza gerke yok, zaten her gün gidilmiyor haftada 2 kez 1er saat misal. 1 saat siz izin alın 1 saat eşiniz idare edin derim.
Icimi ferahlattiniz cok teşekkür ederim

X