Atipik otizm desteği

Merhabalar umarım mesajımı görürsünüz öncelikle oğlunuzun şuanki durumunu sormak isterim? Ardından benimde bir kızım var ve şüphemiz oldı doktora gittik suan için bölr bir durum var diyemeyız ama yokta diyemeyiz dendi gittiğimzde kızım 9 aylıktı suan 16 aylık kendısı hala daha yürümüyor ıkı aydır emekliyor sadece bunun harindr ciddi bir oral dönem yasıyoruz hala daha herseyı agzına sokuyor. Anlamlı kelımesi yok demıssınız benım kızımda babıldıyor fakat anlamlı kelimesi yok benı anladıgınıda düşğnmuyorum yapma cıs uf oluruz gıbı seylerı anlamıyor ne kadar sölesemde son bir aydır birleylerş göstetmeye basladı kendısı ama mesela burn nerde dediğimizde gösterıyor yada kıtapta tavsan nerde dediğimde işaret edıyor. Ama anlamlı kelimemız yok dediğim gibi baska bir furumda yemek yeme seklı elıne verdıgımız seyı komple yemeye calısıyor kendısı hepsını agzına sokuyot. Bir diğer konuda kafa sallama bu olay hep vardı acıkcası kafasını sallıyor uyuyacagı zaman yapıyot onun haticinde gün içindede arada yaptıgı oluyor. Bir diğer sey anne baba anneannr gibi yanı kım ne anladıgını sabmıyorım insan yabancılaması yok canı cok katı. Dönrn seyleri daha cok sevıyor acıkcası. Seslerr asırı tepkı verıyor. Ve sinirlenıp kendını kasıyor. Fizyotrapiste gıdıyoruz ıkı aydır aynı zamanfa ergotrapist kendısını kaba motorda o sekılde ilerleme kaydettık vr algısı eskıye gore daha acık ama kendı ayındakı bir bebekten vok cok geride yürümesiği için değil anlamadıgı için avıkcası. Gittiğimiz kişi böle bir durumdan değilde duyusal hassasiyetleri var dedi bi cok konuda ses hassasiyeti var dedı nesela güvenmiyor kaba motor planlama yok ama gösterdiğini hemen kapıyor dedı. Agıza bişiler almada bununla alakalı dedi dokunamıyot bazı seylere ilk etapta rahatsız oluyor. Dokunulmayıda sevmıyor hiç sarılmaz bana bile. Beraber hiç uyumafık desem yeridir yanı o derece. Son olarakta yüzüstü dalanda hiç gelmedş mesela sizin fikrinlz ne merak ettim

Herkese merhaba benim bir kaç sorum var konuyla ilgili bilgisi olanlar yardımcı olursa çok sevinirim. Oğlum 20 aylık 2 hafta önce çocuk psikiyatriye gittik çünkü ben otizmden şüpheleniyordum. Doktor atipik otizm belirtileri olduğunu ama tam da otizm olmadığını söyledi ama yine de rapor çıkaracağını çünkü özel eğitim alması gerektiğini düşündüğünü söyledi. Oğlumu geçen hafta bir özel eğitim merkezine götürdüm bizim bölgemizde en çok tercih edilen okul orasıydı ben de inceledim çünkü lisede çocuk gelişimi ve eğitimi okudum özel eğitim kurumlarında da staj yaptım yani biraz alt yapım var. Kurumun psikologuyla görüştük oğlumun durumunun çokta kötü olmadığını 10 ay gibi bir süre içinde normale döneceğini düşündüğünü söyledi. Haftada 3 seans alacağız. Kurumdaki psikolog ergoterapi ve fizyoterapi önerdi. 2 gün önce ilk fizyoterapi seansımıza girdik fizyoterapi doktoru çokta kötü durumda olmadığını sadece duyusal eksikliği olduğunu onun dışında el göz koordinasyonu üzerinde duracağını söyledi. Duyu tarağı aldırdı her gün bununla bütün vücuduna masaj yap dedi. Ekranı tamamen keseceğiz. Şekerli, paketli ürünleri kesinlikle yasakladı makarna pirinç ve ekmekte tamamen yasak. Süt vermek istersen de laktozsuz süt verebilirsin dedi. Benim oğlum 6 aylık olduğundan beri evde sürekli çocuk şarkıları çalıyorduk. O da sırf evde sessizlik olmasın diyeydi. Ekrana bakmıyordu izlemiyordu sadece arka planda müzik çalıyordu bunu da kestik başta çok itiraz etti sürekli müzik kaynağı aradı ama açmadım hiç bir şekilde 2 haftadır hiç dinlemedi. Televizyonumuzu zaten hiç açmıyorduk arada eşim haberleri izlemek için açıyordu ama oğlum ilgilenmiyordu zaten bir de televizyon duvara monteli baya yukarda kafasını kaldırıp bakmıyordu. Şimdi müziği kestik ekran zaten yok ama ben televizyonu kısık sesle açıp gündüz programlarını seyrediyorum bazen ama tekrar ediyorum oğlum hiç bir şekilde ilgilenmiyor bu ekran süresi sayılır mı sizce? Bu ilk sorum. İkincisi müzik olayını kestiğimizden beri baya gelişim gösterdi son 1 haftadır anlamlı olarak anne diyor. Önceden de diyordu ama ezberlediği için söylüyordu şimdi yanıma gelip anne diyor bu da beni çok mutlu ediyor. Kitaplara ilgi göstermezdi son zamanlarda kitaplarını alıp kucağıma oturuyor ve ona anlatmam için ısrar ediyor. Dün ilk defa baybay yaptı bugün de ilk defa öpücük attı yani gelişme var. Bunun devamını getirmek için yapabileceğim şeyler var mı? Hızlandırmak için sormuyorum acelem yok sadece belki yapmam gereken bazı şeyleri bilmiyorumdur diye soruyorum. Yardımcı olursanız çok mutlu olurum.
Müziğin otistik belirtilere sebep oldugunu bilmiyordum tüm yerli ve yabancı kaynaklardan bu konuyu araştıracağım. Beslenmeyi doktor onerisindeki gibi duzelttiniz mi işe yarayan siyetler de olabilir. Kızım otizm tanısı biz müzik sayesinde temas ve iletişim kurabiliyoruz. Diyetlerimiz sizinki gibi ve besin takviyeleu alıyoruz.

Merhabalar umarım mesajımı görürsünüz öncelikle oğlunuzun şuanki durumunu sormak isterim? Ardından benimde bir kızım var ve şüphemiz oldı doktora gittik suan için bölr bir durum var diyemeyız ama yokta diyemeyiz dendi gittiğimzde kızım 9 aylıktı suan 16 aylık kendısı hala daha yürümüyor ıkı aydır emekliyor sadece bunun harindr ciddi bir oral dönem yasıyoruz hala daha herseyı agzına sokuyor. Anlamlı kelımesi yok demıssınız benım kızımda babıldıyor fakat anlamlı kelimesi yok benı anladıgınıda düşğnmuyorum yapma cıs uf oluruz gıbı seylerı anlamıyor ne kadar sölesemde son bir aydır birleylerş göstetmeye basladı kendısı ama mesela burn nerde dediğimizde gösterıyor yada kıtapta tavsan nerde dediğimde işaret edıyor. Ama anlamlı kelimemız yok dediğim gibi baska bir furumda yemek yeme seklı elıne verdıgımız seyı komple yemeye calısıyor kendısı hepsını agzına sokuyot. Bir diğer konuda kafa sallama bu olay hep vardı acıkcası kafasını sallıyor uyuyacagı zaman yapıyot onun haticinde gün içindede arada yaptıgı oluyor. Bir diğer sey anne baba anneannr gibi yanı kım ne anladıgını sabmıyorım insan yabancılaması yok canı cok katı. Dönrn seyleri daha cok sevıyor acıkcası. Seslerr asırı tepkı verıyor. Ve sinirlenıp kendını kasıyor. Fizyotrapiste gıdıyoruz ıkı aydır aynı zamanfa ergotrapist kendısını kaba motorda o sekılde ilerleme kaydettık vr algısı eskıye gore daha acık ama kendı ayındakı bir bebekten vok cok geride yürümesiği için değil anlamadıgı için avıkcası. Gittiğimiz kişi böle bir durumdan değilde duyusal hassasiyetleri var dedi bi cok konuda ses hassasiyeti var dedı nesela güvenmiyor kaba motor planlama yok ama gösterdiğini hemen kapıyor dedı. Agıza bişiler almada bununla alakalı dedi dokunamıyot bazı seylere ilk etapta rahatsız oluyor. Dokunulmayıda sevmıyor hiç sarılmaz bana bile. Beraber hiç uyumafık desem yeridir yanı o derece. Son olarakta yüzüstü dalanda hiç gelmedş mesela sizin fikrinlz ne merak ettim
Merhabalar çocuğunuzun şu anki durumu nedir. Bilgilerimi paylaşmak isterim

X