Kötulukle beslenen insanlar ‼️sizce ne yapmaliyim?

monarosa352

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
10 Ağustos 2023
40
-11
23
Merhaba hanımlar moralim çok bozuk çok sinirliyim çok öfkeliyim ama kimseyede birşey diyemiyorum içime atmaktan bunaldım. Bir insanın kalbi bu kadar mı kötü olur bilemiyorum. Ve hakkimi asla helal etmiyorum.
4yaşinda atipik otizimli bir oğlum var ilk fark ettigimizde oğlumuz 1buçuk yaşindaydi. O süreci yaşayan bilir anne baba olarak dünyamiz başimiza yıkildı çunku cocugumuz gayet saglikliydi sonradan geriledi.
Biz ilk 1buçuk yaşinda öğrendigimiz gun eşim iş yerine gitmiş ağlamış kaynim ve kybbmla ayni iş yerinde çalisiyorlar onlara söylemiş. Kayinim hemen karisini aramiş cocuklari otizmmiş diye kari koca birbirlerine cok dedikodu yapiyorlar.
O günün akşami eşim ailesini çay bahçesine topladı. Eltim ve kaynimida dahil eltim beni görur gormez merhabalışirken eli gözu oynaya oynaya Kız Sizin oğlana otizm diyolarmış doğrumu dedi. Ben şaşirdim hemen duymasina sen nerden duydun hemen dedim eşinin telefonda yetiştirdigini söyledi. Ben o gün psikolojik olarak çökmus durumdayken içten içe sevinerek dank diye insanin yüzune karşi boyle demesi cok kotu birssy ve yani eltim benden 7yaş büyuk dahada destek olmasini beklerdim. Her neyse eşim hepsini toparladi düzgun bir dille otizm nedir nasıl birşeydir anlatti. Atipik oldugu için duzgun bir egitimle iyileşebilirmiş dedi eşimin akrabalarindan cahil insan geveze insan çok oldugu icin eşim bu durum ailemizin arasinda kalsin kesinlikle insanlara birsey söylemeyin dedi. Bunu otizmden utandigimiz için değil otizmin ne oldugunu bilmeden cahil cuhela konusacaklari icin deli akli gitmis diyecekleri icin cocuk iyileşse bile adini çikaracaklari icin duyurmayalim dedik. Tamam filan dediler 1gun sonra eltim butun akrabalardaki kadinlari aramis otizm diyolar cocuga degisik hareketleri var cocugun diye anlatiyor. Biz bunu bilmiyoruz ben her akrabalarin oldugu bir topluluga gideyim bi anda herkesin agzinda otizm dolaniyor bazilari down sendromlu filan diyor bazisi içine 3harfli kaçmiş diyor. Eşime söyledim eşim kim dediyse Allah indan bulsun ne diyimki şimdi bosver takma diyip gecti kvdemle eltim zaten hala yegen olduklari icin hep birlikler ikisi yaydigini biliyordum. Hatta bi kac defa eşim kvdeme soylemez olaydim size butun kadinlara yaymişsiniz demisti kvdemde yayilcak nesi var zaten cocugun gorunuşunden belli demeye gerek yok görunen şeyi demisti.

Çok şukur şuan 4 yaşinda çok çaba sarf ettik şuan durumu iyiye gidiyor. 2bucuk yil ozel egitim okuluna gitti düzgun eğitim olmadigi icin bi gelisme gorememistik 5aydir eve özel öğretmen geliyor ben kucucuk bebegimle beraber tek başima gunde 20-30tekrar yapiyorum. Hergun boydan tamamen soyup zorla vucuduna yogurt yağ surerek duyu butunleme yaptiriyorum tuvaleti ogrettim ve hicbiri benim neler yaşadigimi nelerle mucadele ettigimi bilmiyorlar 1gun bile bir ihtiyacin varmi diyerek aramadilar. Banada yardim edebilecek kimse yok eşim surekli çalisiyor eve yorgun geliyordu. Ve birde sürpriz bir şekilde hamile oldugumu ogrenmistim. Çok zorlaniyordum. Hamileligimin son ayinda oglum havale gecirmisti biz cocugumuz öldu sanip pijamalarimizla apar topar çiglik cigliga hastaneye gitmistik hastanede sabahlamistik eltim ayni şehrin içinde gelmeyi birak gecmis olsun diye telefon dahi açmamisti. Ve benim dogumuma az bir sure kala temizlik yapmam gerekti. Eşim iş için şehir disina yurt dışina cikiyordu. Mecburen tek başima yapmak durumunda kalmistim. Temizlikci tutmama karşilardi sırf cocugumun okuluna para veriliyor masrafi var ve onlar evlerine tutmuyor diye halimi yikatmaya vermeme bile o kadar laf yaptilar siz düşunun kocaman terasi varken niye yikatmaya veriyor dediler. Ve daha çok şey yaşattilar biz eşimle bu süreclerde cok yiprandik evliligimiz sallantıya girdi kaç defa atlattik. Ve evliligimizin sallantiya girdigi dönem bile eltim herkese bu durumu yaymis. Bizim her acımizla seviniyorlar sebebiyse kiz evlat erkek evlat ayrimi yaptiklari icin asla evladin kizi erkegi diye ayrim yapmam ama onlarin aile yapiyor ve iş yeri ortak eltimin 2 kızı benim 2oğlum var. Akrabadaki kadinlar eltime 1tane daha yap biri oglan olsun dediginde eltim oğlan cocugu olanlarida goruyoruz en azindan benim cocuguklaeim saglikli diyerek böburleniyor. Eşim bazi seylerin farkinda olsada ses cikartmiyor kavga kaldiracak halimiz yok cocuklarimiza odakladik kendimizi ama çok mesafelide olamiyoruz is yeri bir hesap bir ayni sehirdeyiz mecburen gidip geliyoruz. Eltimin eltrafa yaydiginida akrabadaki kadinlardan ogrendim eşime dememek icin kendimi zor tutuyorum eşime desem kadinlarla dedikodu ypyorum diye bana kizacak ailesiyle arasini bozan kötu birisi olacagim kvdem ve eltim surekli iş birlikci yalanlayip inkar edip kendilerini mağdura cok kolay cevirebiliyorlar. Sizce ne yapmam gerek içim ićimi kemiriyor eşim bilsede onlardan sogusa en azindan mesafe koysa arasina ailemizdeki hicbirseyi anlatmasa onlara inat guclu ve mutlu olsak bi tarafim diger tarafimsa tartisma kavga cikar akrabalarla dedikodu yaptim diye ben suclanirim

Bu yapılanlardan konuşulanlardan eminseniz bence görüşmeyi kesin. Eşiniz işine gidip gelsin ama siz muhatap olmayın. Hatta bir gittiğinizde yüzüne açık açık söyleyin sen herkese böyle böyle anlatmışsın diye. Sonra da bağınızı koparın.
Çok istiyorum ama kavga cikacak biliyorum ben cunku ne zaman hakkimi savunmaya kalksam kendilerini mağdur yaptilar yalandan sinir krizi gecirip bayilmalar benim adimi yalanciya cikarmalar cok onlarda ve bana bunu kimin soyledigini soracaklar soyleyen kisiyide arada birakmak istemiyorum

Baştan yanlış yapmışsınız bence. Aileyi toplayıp anlatmak niye? Yeri geldiğinde belki söylersin ama hususi bu konu için toplanmanız kusura bakmayın ama saçmister

Baştan yanlış yapmışsınız bence. Aileyi toplayıp anlatmak niye? Yeri geldiğinde belki söylersin ama hususi bu konu için toplanmanız kusura bakmayın ama saçma!
Soylemeliydik cunku ailesiyle hesabimiz işimiz birlik ve eşimin ailesi

Bence uzak durun artik onun ailesinden. Hatta isini ayirabiliyorsa ayirsin boyle kan ve ruh emici aile olcagina hic olmasin daha iyi. Sizi cok iyi anliyorum cok yakinim otizmli hemde tipik otizmli duzelme umudu yok o da egitim aliyor baskalari kendi cocuklariyla kiyaslayinca annesinin halini goruyorum nasil boyle kotu olunabiliyor anlamiyorum. Allaha havale etmek ve uzak durmaktan baska yapacaginiz birsey yok sanirim.

Eşin ne yaparsa yapsın sen görüşme bunlarla. Özel bir çocuğa vermen gereken tüm enerjini emiyor bu ruh hastaları. Allah a havale et, o ne yapacağını bilir, merak etme.
Eşime gorusmek gitmek istemiorum desem durduk yere noluyor diye bana kizacak anlatsam ailesiyle tartisma cikcak

Eşim iş için şehir disina yurt dışina cikiyordu. Mecburen tek başima yapmak durumunda kalmistim. Temizlikci tutmama karşilardi sırf cocugumun okuluna para veriliyor masrafi var ve onlar evlerine tutmuyor diye halimi yikatmaya vermeme bile o kadar laf yaptilar
E burada suçlu eşiniz. Yurtdışına iş gezisine gittigine göre iyi kazanıyor . Hesap vermese ailesine kimin nereden haberi olacaktı ki sizin halinizdan, temizlikcinizden?

Çok istiyorum ama kavga cikacak biliyorum ben cunku ne zaman hakkimi savunmaya kalksam kendilerini mağdur yaptilar yalandan sinir krizi gecirip bayilmalar benim adimi yalanciya cikarmalar cok onlarda ve bana bunu kimin soyledigini soracaklar soyleyen kisiyide arada birakmak istemiyorum
O zaman hicbirsey yapmayacaksan niye konu açtın ?

Temizlikci tutmama karşilardi sırf cocugumun okuluna para veriliyor masrafi var ve onlar evlerine tutmuyor diye halimi yikatmaya vermeme bile o kadar laf yaptilar siz düşunun kocaman terasi varken niye yikatmaya veriyor dediler. Ve daha çok şey yaşattilar
Yani eve gelecek temizlikciye kadar karismalari hic normal degil
Bunu neden nasil duyuyorlar?
Eve temizlikci gelir gider esinizle siz bilirsiniz nasil haberleri oluyor da karsi cikiyorlar ustune
Akrabadaki kadinlar eltime 1tane daha yap biri oglan olsun dediginde eltim oğlan cocugu olanlarida goruyoruz en azindan benim cocuguklaeim saglikli diyerek böburleniyor.
Allah islah etsin
Boyle bu tarz konusmaktan hic mi korkmuyorlar yarini Allah'tan baska kimse bilemez
Bence o eltiyle iletisimi kesin psikolojinizi saglam bozar boyle tipler
Cunku tam tutup agzini cart diye ikiye ayirmalik insan tipi kendisi

Eşime gorusmek gitmek istemiorum desem durduk yere noluyor diye bana kizacak anlatsam ailesiyle tartisma cikcak
Durduk yere olmadığını anlat ve ona deki ; benim çocuğumun diğer çocuklar gibi bir hayatı olacak, yorulucaz ama olacak. O zamana kadar ben bu insanların lafıyla, sözüyle uğraşamam. Beni sal de kısaca. Anlamaz deme, baba olarak anlamak zorunda. Bunun başka yolu yokki. Kimseyle münakaşaya girmeden, ahaliyi toplamadan senin adına; çocuklarla ilgileniyor, gelemez, işleri var diye o konuşacak. Konuşana da cevabını verecek. Çocuğunu düşünen, iyi bir babaysa bunu yapacaktır.

Ayılıp bayıldıklarında ne oluyor? Eşiniz onlara mı hak veriyor?

o zaman biz size nasıl bir öneri verebiliriz? Hakkınızı savunun dediğimizde olmaz diyorsunuz, görüşmeyin dediğimizde olmaz diyorsunuz. Sizce sorununuzun çözümü nedir?

Ayılıp bayıldıklarında ne oluyor? Eşiniz onlara mı hak veriyor?

o zaman biz size nasıl bir öneri verebiliriz? Hakkınızı savunun dediğimizde olmaz diyorsunuz, görüşmeyin dediğimizde olmaz diyorsunuz. Sizce sorununuzun çözümü nedir?
İkilemdeyim nasil saglikli hareket edecegimi biomedigim icin fikrinizi aliyorum

X