Ayet ve Hadis Paylaşım Bölümü

Resulullah buyurdular ki: "Yazıklar olsun o kimseye ki, insanları güldürmek için konuşur ve yalan söylerler! Yazık ona, yazık ona."

Son düzenleme:
Resulullah (sav)`ı işittim, diyordu ki: "İki kişinin arasını düzelten, hayır söyleyip, hayır tebliğ eden kimse yalancı değildir."

Resulullah (sav) buyurdular ki: "Allah, merhametli olanlara rahmetle muamele eder. Öyleyse, sizler yeryüzündekilere karşı merhametli olun ki, semada bulunanlar da size rahmet etsinler. Rahim (akrabalık bağı) Rahman`dan bir bağdır. Kim bunu korursa Allah onunla (rahmet bağı) kurar, kim de koparırsa, Allah da ondan (rahmet bağını) koparır."

Kim arkadaşını, tevbe ettiği bir günahtan dolayı ayıplarsa, o kimse, aynı günaha müptela olmadan ölmez." [Tirmizi]

“Allah’ım ölüm sancılarından ve ölümün şiddetinden dolayı bana yardım et.” (İbn Mâce, Cenaiz: 64)

Allah'ım! Senden Seni sevmeyi, Seni sevenleri sevmeyi ve Senin sevgine ulaştıran ameli yapmayı isterim. (Tirmizî, Deavât, 73)

Mü’minler birbirlerini sevmekte, birbirlerine acımakta ve birbirlerini korumakta bir vücuda benzerler. (Buhârî, Edeb 27)

Münâfığın alâmeti üçtür: Konuşunca yalan söyler.Söz verince sözünde durmaz.Kendisine bir şey emanet edilince hıyanet eder (Riyazü's Salihin)

ALLAH'ım sen affedicisin, cömertsin, affetmeyi seversin, beni de affet. (Hadis-i Şerif, Tirmizî, Deavât, 89)

Allah’a ve âhiret gününe iman eden kimse ya faydalı söz söylesin veya sussun. (Riyazü's Salihin, No.310)

“Geçimini sağlaması gerekenleri ihmâl etmek, insana günah olarak yeter.” (Riyazü's Salihin, No.296 | Ebû Dâvûd, Zekât 45

Yâ Rabbî! Beni göz açıp kapayıncaya kadar bile olsa nefsime bırakma!.." (Câmiu's-Sağîr, c.I, s.58)

Rızkının çoğalmasını, ömrünün uzamasını isteyen kimse, akrabasını kollayıp gözetsin. (Riyazü's Salihin, No.321 | Buhârî, Edeb 12)

Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: “Akrabalık bağını kesen cennete giremez.” (Buhari 5984, Müslim 2000)

Dua ibadetin anahtarıdır. Abdest, namazın anahtarıdır. Namaz da Cennetin anahtarıdır." [Camiü's Sağir]

X