Ayet ve Hadis Paylaşım Bölümü

Allah'ın rahmeti, namazda olduğu müddetce kulun başı üstüne saçılır. (Tirmizi, Sevabu'l Kur'an 17)

Kim benim veli kuluma düşmanlık ederse ben de ona harp ilan ederim." (Hadis-i Kudsi | Buhârî, Rikak 38.)

“Allah’a ve âhiret gününe iman eden kimse komşusunu rahatsız etmesin." (Riyazü's Salihin, No.310 )

Mahvedici şeyler üçtür: Kişinin kendini beğenmesi, kendisine boyun eğilen hasislik(cimrilik), sahibini esir eden heva. (Ramuz, 236,6)

Akıllı kimse, sürekli kendi nefsini sorgulayan ve durmadan ölüm ötesi hayat için çabalayandır. (Tirmizi, Kıyame, 25)

Şüphesiz Allahu Teâla sizin boy posunuza ve mallarınıza bakmaz, ancak kalblerinize ve amellerinize bakar. (Hadis-i Şerif |Müslim, Birr: 33)

Kıyamet yaklaştı. Halbuki insanlar dünyaya karşı ancak hırsları.nı artırıyorlar, Allah'tan da uzaklaşıyorlar. (Camiüssağir, No.773)

"Hanımlarınızı üzmeyin. Onlar, Allahü teâlânın size emanetidir. Onlara yumuşak olun, iyilik edin!" [Hadis-i Şerif | Müslim]

Amellerin en üstünü vaktinde kılınan namaz, anne babaya yapı.lan iyilik ve Allah yolunda cihad etmektir. (Camissağir, Hadis No.714)

De ki: “Şüphesiz benim namazım da, diğer ibadetlerim de, yaşamam da, ölümüm de âlemlerin Rabbi Allah içindir! (Kur'an /Enam Suresi, 162)

"Bir Müslüman, yanında bulunmayan bir din kardeşi için dua ederse, mutlaka melek ona, aynı şeyler sana da verilsin, diye dua eder." (Müslim)

Hz.Muhammed(a.s.m) buyurdu ki: “Yumuşak davranamayan kimse, bütün hayırlardan mahrum kalmış sayılır.” (Riyazü's Salihin, No.639)

"Dua ibadetin anahtarıdır. Abdest, namazın anahtarıdır. Namaz da Cennetin anahtarıdır." [Camiü's Sağir]

İkindiden (İkindinin farzından) önce dört rekât kılan kimseye Allah rahmet etsin."
[Ebu Davud, 1271; Tirmizî, 430]

“Yiğit dediğin, güreşte rakibini yenen kimse değildir; asıl yiğit kızdığı zaman öfkesini yenen adamdır.” (Riyazü's Salihin)

İçinde Allah zikri olan evin Allah zikredilmeyen eve göre durumu, dirinin ölüye olan durumu gibidir." [Ramuz s.391, 2]

X