Bakıcı, Kreş, Oyun Ablası Bakıcı mı kreş mi?

Çocuğunuzun bakıcı veya kreş deneyimleri, önerirler, tavsiyeler, karşılaşılan problemler, oyun ablaları ve oyun grupları
2 yasini geçmis bir çoçuga, o çocugun annesi bile gereken egitimi veremez, 4 duvar arasinda. Sadece 1çoçugun üzerine düsmek hem o çoçuk için, hem anne için yorucu oluyor. Sürekli boya, kitap olmuyor. Cabuk sikiliyor. Diger taraftan yemek, temizlik hazir olmasi lazim,..

Eskiden çoçuklar disarda oynayabiliyordu köy ortaminda. Kendi yaraticiligini kullanbiliyorlardi. Diger çoçuklar ile oynayip, sosyallesebiliyorlardi. Simdi bu yok. En fazlada parka gidilir 1-2 saat, ki kis zamani hiç gidilmiyor.

Kres çoçuklar için en sagliklisi. Yetiskin olarak biz geç uyanmayi severiz, tembilligi severiz fakat bu çoçuk için geçerli degil. Bir çoçugun düzene ihtiyaci var. Erkek uyumasi, erken uyanmasi gerekiyor. Yaraticiligini kullanmasi gerekiyor, enerjisini atmasi lazim. Diger arkadaslardanda ögrenmesi lazim. Bir çoçuk en çok yasitlarindan ögrenir.

Benim kizimda 7-8 ayliktan itibaren krese gidiyor. Ve bunun çok faydasini gördüm. Burdaki konulari okuyorum, çoçuklar saat aksam 10dan önce uyumuyorlar, mizmizlaniyorlar, anne yoruluyor, yemek seçiyorlar,.. Kizim daima kolay bir çoçuk degil mesela, çok burnu dik, "hayir" kelimesi ile çok hasir nesir :) ama düzen biliyor. Saat aksam 19da uyumayi biliyor. Arkasini toplamayi biliyor, arkadas ile oynamayi biliyor,..

Kesinlike iyi bir kes diyorum.
m

eğitim her zaman verilir. onemli olan mutlu bir bebeklik donemi geçirmesi...mutlu bir çocuk olması...kres için en uygun yaş 3.5 yaş civaridir

m

eğitim her zaman verilir. onemli olan mutlu bir bebeklik donemi geçirmesi...mutlu bir çocuk olması...kres için en uygun yaş 3.5 yaş civaridir

Kreste çoçuk niye mutsuz olsun? Her evde kalan çoçuk mutlu oluyormuda? Konu sadece egitim degil ki (ki baze seyler yasinda verilmeli). Kres askerlik yeri degil ki, desen çok disiplinli, çok kötü sekilde davraniliyor.

Sirf akranlari orda olmasindan bile çoçuk birçok sey ögreniyor. En basit bakiyor arkadaslari x yemegi yiyor, ondan sonra kendide yemeye baslar. Bakiyor arkadaslari arkalarini topluyor, ondan sonra kendide toplar.

Her anne gidip evde boya, kitapta yapmiyor ayirten. Ve dedigim gibi, sürekli sadece egitici seyler yapmak zor oluyor. Tek çoçuk ile yaraticilik daha zor. En basit bizim kreste yagmur yagdiginde çoçuklara bot giydirilip, yagmur bittikten sonra suyun içinde ziplanirdi. Yada hep beraber boya yapilirdi, oyun hamuru ile oynanirdi, yada ortaya makarna, farkli objeler koyup onun ile oynanirdi,.. Cocuklarin el becerileri güçleniyor. Kizim 2.5 yasinda ve kalemi gayet iyi tutuyor mesela. Burda okuyorum, çoçuk 6 yasinda ve annesi ilk okula yazdirmak istemiyor.

Ve çoçuklar zaten genelde saat 6-7 arasi uyanip, 7-8 arasi yatmalari lazim. Türk ebeveynler güya kiyamadiklari için, çoçuklara bu rutini uygulamiyorlar. Saat 7-8 arasi uyku hormonu salgilanirken, çoçuk uymuyor, uyuma egitimi vermedikleri için, o çoçuk saat 10-11de uyuyor ve asla tam uykusunu almiyor.

Yani çok derin konular. Ayirten kres için en uygun yas 3.5 degildir. Yasadigim ülkede çoçuklar 2.5 yasinda anaokuluna baslarlar.

Oğlum 17 aylık ,bu hafta deneme amaçlı kreşe bakacağız .Bakıcı milleti ile uğraşamam .Bakıcıların büyük çoğu açıyor çizgi filmi oturuyor cocugu birşey öğretmek hakgetire.hele içtiği bardağı kaldırmama kısımlarına hiç girmiyorum .

Kreste çoçuk niye mutsuz olsun? Her evde kalan çoçuk mutlu oluyormuda? Konu sadece egitim degil ki (ki baze seyler yasinda verilmeli). Kres askerlik yeri degil ki, desen çok disiplinli, çok kötü sekilde davraniliyor.

Sirf akranlari orda olmasindan bile çoçuk birçok sey ögreniyor. En basit bakiyor arkadaslari x yemegi yiyor, ondan sonra kendide yemeye baslar. Bakiyor arkadaslari arkalarini topluyor, ondan sonra kendide toplar.

Her anne gidip evde boya, kitapta yapmiyor ayirten. Ve dedigim gibi, sürekli sadece egitici seyler yapmak zor oluyor. Tek çoçuk ile yaraticilik daha zor. En basit bizim kreste yagmur yagdiginde çoçuklara bot giydirilip, yagmur bittikten sonra suyun içinde ziplanirdi. Yada hep beraber boya yapilirdi, oyun hamuru ile oynanirdi, yada ortaya makarna, farkli objeler koyup onun ile oynanirdi,.. Cocuklarin el becerileri güçleniyor. Kizim 2.5 yasinda ve kalemi gayet iyi tutuyor mesela. Burda okuyorum, çoçuk 6 yasinda ve annesi ilk okula yazdirmak istemiyor.

Ve çoçuklar zaten genelde saat 6-7 arasi uyanip, 7-8 arasi yatmalari lazim. Türk ebeveynler güya kiyamadiklari için, çoçuklara bu rutini uygulamiyorlar. Saat 7-8 arasi uyku hormonu salgilanirken, çoçuk uymuyor, uyuma egitimi vermedikleri için, o çoçuk saat 10-11de uyuyor ve asla tam uykusunu almiyor.

Yani çok derin konular. Ayirten kres için en uygun yas 3.5 degildir. Yasadigim ülkede çoçuklar 2.5 yasinda anaokuluna baslarlar.
+1000

2 yasini geçmis bir çoçuga, o çocugun annesi bile gereken egitimi veremez, 4 duvar arasinda. Sadece 1çoçugun üzerine düsmek hem o çoçuk için, hem anne için yorucu oluyor. Sürekli boya, kitap olmuyor. Cabuk sikiliyor. Diger taraftan yemek, temizlik hazir olmasi lazim,..

Eskiden çoçuklar disarda oynayabiliyordu köy ortaminda. Kendi yaraticiligini kullanbiliyorlardi. Diger çoçuklar ile oynayip, sosyallesebiliyorlardi. Simdi bu yok. En fazlada parka gidilir 1-2 saat, ki kis zamani hiç gidilmiyor.

Kres çoçuklar için en sagliklisi. Yetiskin olarak biz geç uyanmayi severiz, tembilligi severiz fakat bu çoçuk için geçerli degil. Bir çoçugun düzene ihtiyaci var. Erkek uyumasi, erken uyanmasi gerekiyor. Yaraticiligini kullanmasi gerekiyor, enerjisini atmasi lazim. Diger arkadaslardanda ögrenmesi lazim. Bir çoçuk en çok yasitlarindan ögrenir.

Benim kizimda 7-8 ayliktan itibaren krese gidiyor. Ve bunun çok faydasini gördüm. Burdaki konulari okuyorum, çoçuklar saat aksam 10dan önce uyumuyorlar, mizmizlaniyorlar, anne yoruluyor, yemek seçiyorlar,.. Kizim daima kolay bir çoçuk degil mesela, çok burnu dik, "hayir" kelimesi ile çok hasir nesir :) ama düzen biliyor. Saat aksam 19da uyumayi biliyor. Arkasini toplamayi biliyor, arkadas ile oynamayi biliyor,..

Kesinlike iyi bir kes diyorum.
Tebrik ederim ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. Hiçbir şey eskisi gibi değil. Ben annemin benimle oturup oyun oynadığını hatırlamıyorum. Severdi, nazlatırdı, dört dörtlükte bakardı o ayrı. Annem 63 yaşında bayağı eski nesil yani. Ben 20 aylık dönemlerimden itibaren bazı şeyleri parça parça hatırlıyorum, çişimi söylediğimi ve emziğimi tuvalete düşürdüğümü hatırlıyorum mesela 20 aylıkmışım ama 24 aydan itibaren hatıralarım daha net. Bolca yaşıtımın olduğu bir mahalledeydik 4 yaşıma dek ve çoğu akrabaydı. Sokakta 2-3 yaşında koştura koştura oynardım. Etkileyici-tetikleyici çok vardı çevremde bu yüzden şuan ki çocuklara göre gelişimim daha ileriydi. Çocuk gibi büyüdüm kısacası. Arkadaşlarım vardı, oyun arkadaşım annem değildi, oyuncaklar değildi.

Şimdi durum nasıl peki? Çocuklarımızı para verip oyun gruplarına götürüyoruz, oyun oynasın diye. Evde ne kadar oynarsan oyna çocuk sıkılıyor, nereye saldıracağını şaşırıyor. Tablet vermem, tv izletmem diyen birçok kişi bunlara başvurmak zorunda kalıyor. Neden? Çocuk 7/24 evde. Yazın dışarı çıkıyorsun tamam ama kışın imkân yok. İstersen bin tane oyuncak ile donat evi çocuk arkadaş istiyor, yaşıtı olsun istiyor. 5 yaşındaki kızım 25. ayından itibaren kreşe gidiyor. Zor zamanlar geçirdik tabii ama her haftasonu tatilinde okul başlasın diye can atıyor. Bu haftasonunu çok dolu dolu geçirdik ama ona rağmen dün kuzenim bize gelsin diye yalvardı. Bu yaz ilk defa kuzenleriyle benden bağımsız dışarıda oynadı her gün ama kendi yaşıtlarını ayrı bir özledi. Ee küçüğü, en basiti bugün beraber güya resim yaptık öyle karalama, oyun hamuru ile oynadık 15 aylık, evde kendi yaptığım aktivetelerle oyaladım, evi süpürücem çocuk beş dakika bir o odayı dolaştı bir bu odayı sonra geldi ağlamaya başladı. Dışarı çıkmadığımız günler akşama kadar cam önünde, balkondan dışarı bakıyor. Çocuklu bir ortam görsün sevinçten deliriyor. Hiç aklımızda yoktu en az 3 yaşına kadar ama eşimle seneye yarım gün bile olsa kreşe mi versek diye düşünmeye başladık. Büyük kızımı okula verdikten sonra ki hem eğitsel hem de sosyal gelişimi anlatmaya gerek yok zaten, gayet memnunum. Tabii kreş ve öğretmen çok önemli.

İyi bir kreş mi, iyi bir bakıcı mı? İyi öğretmenlere sahip, iyi bir kreş derim.

kendinizi niye aklamaya çalışıyor kreşin o yaşta doğru olduğunu ısrarla anlatmaya çalışıyorsunuz anlamıyorum. ic dunyanizda iyi yaptiginizi kendinize ispat etmeye çalışıyorsunuz anliyorum ama başkalarını yanlış yonlendirmek dogru degil.mecbursaniz tabiki vereceksiniz kreşe ...hepimiz gbi ...herkesin bir kariyeri var sonuçta...ama seçeneğiniz varsa bu bakıcı olmalı o yaşta. kreş yaşı 2.5 değildir lütfen iyi araştırın. kuralları öğrensin iyi eğitim alsın aman bu yaşta disiplini bilsin derken el kadar bebeleri okula yolluyoruz. hepsini bilecek zaten bırakın herşeyi zamanında yaşasınlar....

İyi akşamlar herkese. Müsait olduğum bir vakit tek tek cevap vereceğim. Şimdilik gözüme çarpanlara yanıt vereyim.

Ben size şunu soracaktım; demişsiniz ya önceki bakıcımız çok haşır neşirdi telefonla diye yani çok mu oynuyordu telefonla yoksa başka durumlar mı vardı? Çocuğun fotoğrafını çekip sizden izinsiz paylaşmak gibi?

Biz sosyal medyada hiç fotoğraf paylaşmıyoruz, o da dikkat ederdi. Ama kendisi sürekli facebookta instagramda dolanırdı. Çocuk gelir ilgi için yalvarırdı ama kadın kaşını bile kaldırıp bakma zahmetine girmezdi. Bir oldu iki oldu üç oldu derken katlanılmayacak gelmişti. Evde de kamera olduğu halde inkar ediyordu durumu, bir de bu var tabii.

Çok hasta olacak çok erken olduğu için okuldan sıkılacak .
Ev temiz kalsın falan filan siz biraz titizsiniz sanırım .
Bakıcı sadece çocukla ilgilenir ev için ayrı birini bulun .Çocuğa yemekte yapmaz .
Bakıcı tavsiyem ama ev temiz kalsın istiyorsanız güvenilir birine bırakın o zaman .
Herşey tam olmuyor çocuk varsa dağılır ev .

Haklısınız. Ben o anlamda demedim aslında. Daha çok kreşin ev için olan artılarından bahsettim. Yoksa evi bk götürse çok umrum değil, sadece eve yabancı biri geldiği için temiz olmak zorunda. Yoksa durumdan faydalanıyorlar. Kadın su bardağını bile salonun ortasında bırakıyor, daha ne olsun?

“Hani kreşe gitse evimizin de düzeni oturur, daha az kirlenir, daha toplu kalır diye de düşünüyorum bir yandan. Bir türlü ev düzenini oturtamadık, her iş yığılıyor, iş asla azalmıyor, asla bitmiyor. “ Okudum. Bunları yazmadınız mı

@Mavipatikk arkadaş benim anlatmak istediklerimi yazmış zaten.

Sorunuzu konu sahibi cevaplar elbet ama o cümleden benim anladığım; kreş seçeneği seçilirse gelecek olan avantajları sıralamış. Bu sebeplerden dolayı kreşe vermeyi düşünüyorum dememiş. Evin toplu olması tercih sebebi değil sonucu diye düşünüyorum :)

Teşekkürler, aynen öyle.

Bu arada bakıcı bugün işe gelmedi, biz de kreşe vermeye karar verdik. Bulunduğum yer çok turistik bir yer olduğu için iyi bir bakıcı bulması çok zor. Bundan önceki bakıcımı bulmak için 6 ay kadar beklemiştim. Şu anda o kadar bekleme lüksüm de yok. Çünkü oğlum şimdiki bakıcısı ile hiç mutlu değil. Birkaç gündür en ufak bir şeyde ağlıyor ve her istediğini ağlayarak yaptırmaya çabalıyor... bugün bakıcı yoktu, babası ve benimle vakit geçirdi, eşim daha mutlu olduğunu söyledi mesela.

Kesinlikle kreş. Bakıcıyla muhattap olmaktansa öğretmenle muhattap olmayı tercih ederim. Ben de üç bakıcı değiştirdikten sonra oğlunu kreşe verdim ( 30 aylık ). Kreşte çiş eğitimi de veriliyor. Diğer çocuklar da tuvalete gittikleri için çocuklar daha kolay öğreniyorlar. Oğlum bütün gün enerjisini atıp geliyor, genel anlamda memnunuz.

3 yaştan sonra kreş derim ama kötü, ilgisiz öylesine vakit dolduran çocuğa bir şey katmayan bakıcı yerine de kreş daha iyi derim . Gözüm arkada kalacağına daha kurumsal bir yerde olur. Ev dört duvar kim ne yapıyor bilmek zor. Çok çok güvenemiyorsam kreşe verirdim. Çok iyi anlıyorum insan istiyor ki çocukla oyun oynasın, etkinlik yapsın , sevgi şevkat göstersin . Ama kapıyı kapattığım an çocuğun önüne oyuncak döküp , tv açıp kendisinin internette gezinmediğini nereden bileceğim. Aynı sorular kafamda dönüyor ve kreş de beni beslenme yönüyle korkutuyor.

Teşekkürler, aynen öyle.

Bu arada bakıcı bugün işe gelmedi, biz de kreşe vermeye karar verdik. Bulunduğum yer çok turistik bir yer olduğu için iyi bir bakıcı bulması çok zor. Bundan önceki bakıcımı bulmak için 6 ay kadar beklemiştim. Şu anda o kadar bekleme lüksüm de yok. Çünkü oğlum şimdiki bakıcısı ile hiç mutlu değil. Birkaç gündür en ufak bir şeyde ağlıyor ve her istediğini ağlayarak yaptırmaya çabalıyor... bugün bakıcı yoktu, babası ve benimle vakit geçirdi, eşim daha mutlu olduğunu söyledi mesela.
Sizin durumunuzda kreş şart olmuş çocuk da bakıcılardan bıkmış anlaşılan, kendince davranışlarıyla anlatmaya çalışıyor. Hem kreş ortamı çok farklı umarım kreşte akranlarıyla daha mutlu olur 😊

Geçen hafta oğlumu kreşe verdim kızlar. Buraya konu açtığımın gecesi ya da ertesi gecesi mesaj atmış, her yeri ağrıyormuş gelemeyecekmiş! 🙄Ertesi gün geçmiş olsun demek için aradığımda da dalga geçer gibi ‘gelin evde yatarsınız’ deseydiniz gelecektim dedi. 😒 o gece hiç uyuyamadım. Çünkü çocuğu bırakabilecek kimsem yok... velhasıl iş yerimize götürdük zaten. Geçtiğimiz pazartesi de kreşe verdik. Ben de tüm hafta izin aldım, yavaş yavaş süreyi uzatarak kreşe bıraktım. Bu hafta tam gün gidecek. Nasıl olacak ne yapacak bilemiyorum. 😔 dua edin bana olur mu? Çabuk alışsın, sevsin ve orada güzel baksınlar...

Bu arada bakıcı tam maaş vermedim diye de (3hafta çalışmıştı) kırılmış bana, engellemiş her yerden 😂😂 güler misin ağlar mısın?

Bu arada kreş için tüyolarınız varsa dinlemek isterim 😊

Yeri değil ama neden anneler cocuklarına hep aylık diyor? Bilmediğimden soruyorum gerçekten. 2.5 yasında neredeyse sürekli ay/12 yapıyorum bu sitede😂 bende 276 aylığım😂
Bi sebebi var mı bu ay meselesinin? Her ay gelisip degisiyorlar o dönem hızlı büyüdükleri icin mi? Yanlıs anlamayın lütfen cok samimi soruyorum
çünkü bebekler ilk yıllar ayina gore bile gelişim farklikiği gosterir.
Mesela 12 aylik bir bebekte 1 yaşındadir 15 aylik bebekte.
Ama 12 aylik bebek henuz yuruyemeyebilir veya yurumeye yeni baslamiştir.
ama 15 aylik bebek daha iyi yurur.
24 aylik bebek yeni yeni geçmiştir 2 kelimeli cumlelere.26 aylik bebek daha iyi soyler 2 kelimeli cumleleri.
ama her ikiside 2 yasindadir.
bilmem anlatabildimmi.
ay olarak belirtilmesi bu sebeptendir ilk bikac yil

Geçen hafta oğlumu kreşe verdim kızlar. Buraya konu açtığımın gecesi ya da ertesi gecesi mesaj atmış, her yeri ağrıyormuş gelemeyecekmiş! 🙄Ertesi gün geçmiş olsun demek için aradığımda da dalga geçer gibi ‘gelin evde yatarsınız’ deseydiniz gelecektim dedi. 😒 o gece hiç uyuyamadım. Çünkü çocuğu bırakabilecek kimsem yok... velhasıl iş yerimize götürdük zaten. Geçtiğimiz pazartesi de kreşe verdik. Ben de tüm hafta izin aldım, yavaş yavaş süreyi uzatarak kreşe bıraktım. Bu hafta tam gün gidecek. Nasıl olacak ne yapacak bilemiyorum. 😔 dua edin bana olur mu? Çabuk alışsın, sevsin ve orada güzel baksınlar...

Bu arada bakıcı tam maaş vermedim diye de (3hafta çalışmıştı) kırılmış bana, engellemiş her yerden 😂😂 güler misin ağlar mısın?

Ben de sizin bu bakıcı konunuzu gördükten sonra bakıcılardan iyice korkup kreşe başlattım .Konunuzu takipteyim hatta ben konu bile açtım burada .

Ben de sizin bu bakıcı konunuzu gördükten sonra bakıcılardan iyice korkup kreşe başlattım .Konunuzu takipteyim hatta ben konu bile açtım burada .

Kaç aylıktı sizin 20 aylık mı? Aklımda öyle kalmış ama. Alışma süreci sancılı oluyor biraz, umarım sonrası hepimiz için iyi olur. 🙏🏻

krese gonderin yazacaktim, guncellemenizi gordum.

benim 2 sipa da 24 aylik krese basladilar, cok buyuk problemler yasamadik biz, oneriyorum o sebeple.

sizin tek sikinti kisa girerken baslamis olmasi, o yuzden ilk ayiniz normalden biraz daha zor gecebilir belki, su an yasadiginiz sehirde havalarin durumu nasil o etkileyecektir.
benimkiler eylulde basladilar, kis gelene kadar o ilk aylarin hastaliklarini gecirmislerdi.
yine de hasta olunuyor tabi, esinizle donusumlu halledersiniz ama. biz iki cocukla kimsemiz olmadan isleri goturuyoruz, kres cok daha duzenli oluyor emin olun.

20 aylık deseniz bakiciyla başlayın derim ama zaten 27 aylık olmuş bakiciyla başlarsanız alışması etmesi 28 ayı bulacak birde memnun kalmazsaniz süreç yeniden işleyecek. Sizin durumunuzda kreş tercih ederdim.

Ben de kesinlikle kreş tavsiye ediyorum. Çocuğun sosyalleşmesi ve diğer insanlarla tanışması onun öz güvenini geliştirecektir. Tek bir kişiyle, bakıcı ile kalması (kaldı ki bakıcının eğitim düzeyi ne olacaktır belli değil) ufkunu daraltacaktır. Gerçek dünya ile, akranlarıyla buluşması gelişimini hızlandıracaktır.

X