Tatlı Tarifi Baklavalık Yufkadan Sütlü Nuriye Burma -Pınar Süt Sponsorluğunda

Sütlü nuriyeyide severim burma tatlısınıda
İkisi birleşince bayılırım heralde
Ellerine sağlık

Kaç kilo idin ,hedefin kaç ?Gördüğüm kadarıyla senin fazla kilon yoktu.
Ben çoktandır guruyum ,guruyum gururluyum :KK53:
Bebegim ocak bası basladım 76.7 le 74.1 takıma gırdım gecen hafta cuma 71 dim hedefim 65 yarı yolu geldim boy var dıye bana herkes ıyısın dıyor ama benım vermem gerek kılo gostermeyen tıplerdenım ıcıme saklıyorum:dondurma:gururlu gurruuuuuu senii:işsiz:kıskandım:kızgın:

Bebegim ocak bası basladım 76.7 le 74.1 takıma gırdım gecen hafta cuma 71 dim hedefim 65 yarı yolu geldim boy var dıye bana herkes ıyısın dıyor ama benım vermem gerek kılo gostermeyen tıplerdenım ıcıme saklıyorum:dondurma:gururlu gurruuuuuu senii:işsiz:kıskandım:kızgın:
Nickine söylemek gibi olmasın da umduğumdan kiloluymuşsun :KK53:
Ben de 70 idim yaz sonu,şimdi 63.5 oldum ,darısı başına.
Ama söyleyeyim 65 olunca 60 ol diyorlar:skandal:

Ellerine sağlık canım, baklavalık yufka kullanman daha pratik göstermiş. Eşim bayılır sütlü nuriyeye. Doğum günü yaklaşıyor, ona yapabilirim pasta yerine bunu diye düşündüm ilk baktığımda :-):-)

Başarılar dilerim yarışmada da :KK200:

Ellerine sağlık canım, baklavalık yufka kullanman daha pratik göstermiş. Eşim bayılır sütlü nuriyeye. Doğum günü yaklaşıyor, ona yapabilirim pasta yerine bunu diye düşündüm ilk baktığımda :-):-)

Başarılar dilerim yarışmada da :KK200:
:skandal::skandal::skandal::skandal::skandal:
Sen daha yeni mi geliyorsun konuma :sinirli:
Amacım zaten oydu katılmakta,daha önce el açmalı yapmıştım zaten .
Herkes hamur açmayı bilmiyor,yapayım da sayemde millet burma yesinler dedim :KK45:
Eşim çok beğendi geçen gün ,daha önce yapıyordum ama sade suyla şerbetini yapıyordum ,nette görünce sütle sütlü nuriyeyi hemen atladım :KK53:

:skandal::skandal::skandal::skandal::skandal:
Sen daha yeni mi geliyorsun konuma :sinirli:
Amacım zaten oydu katılmakta,daha önce el açmalı yapmıştım zaten .
Herkes el açmalı bilmiyor,yapayım da sayemde millet burma yesinler dedim :KK45:
Eşim çok beğendi geçen gün ,daha önce yapıyordum ama sade suyla şerbetini yapıyordum ,nette görünce sütle sütlü nuriyeyi hemen atladım :KK53:
Dur canım ya vurma, ben yorum yaptım sanıyordum konuna. Merak edip girdim ki yazmamışım meğerse :rolleyes:

Sen yaparsın da beğenilmez mi canım, harika olmuştur eminim :KK36:

Ben hala el açması hiçbir şey yapmadım, gözümde büyüyor el açması olunca adı :eek:

Dur canım ya vurma, ben yorum yaptım sanıyordum konuna. Merak edip girdim ki yazmamışım meğerse :rolleyes:

Sen yaparsın da beğenilmez mi canım, harika olmuştur eminim :KK36:

Ben hala el açması hiçbir şey yapmadım, gözümde büyüyor el açması olunca adı :eek:
Takılıyorum ,ben bile haz yazayım diye diye kalıyor çoğu zaman yorumlama.
Tek tek açınca zor geliyor gözüne,tatlı tabağı halinde açıp ta gruplar halinde büyütünce kolay oluyor,ince açma derdi de olmuyor.

Merhaba:KK54: ,lezzetli ,süslü bir o kadar da pratik bir tarifle geldim:kk77:.Burma baklava deyince çoğumuzun aklına bayram tatlısı gelir,çoğumuz ince yufka açmayı bilmeyiz,böyle durumlar için hazır yufkası yapmışlar,çok ta iyi yapmışlar.Hamur açmayı bilen biri bile bu lezzetden faydalansın derim ben.Misafir geldiğinde ,ziyafet sofralarında kurtarıcı bir tarif.Şimdi tarifimize geçelim.Benim kulandığım 28 cm lik kare borcam ölçüsü.

Malzemeler;
Eki Görüntüle 2123925

Baklavası için
18 tane hazır baklavalık yufka
200 gr tereyağ veya margarin (ben 150 gr margarin +5 kaşık sıvıyağ kullandım ,sıvıyağı yağı inceltmek yufkaya daha kolay sürme amaçlı kullandım)
1 kase ince dövülmüş fındık (kalın dövülürse yufkayı sararken yufkayı parçalayabilir)

Şerbeti için;
2 çay bardağı su
2 çay bardağı süt
3.5 çay bardağı şeker
Kullandığım çay bardağı küçük boy değil de aida denilen çay bardağı ölçüsü.

Yapılışı;
Önce 18 tane yufkamızı alıp ,gerisini tekrar poşetine koyalım ,baklava yufkası çabuk kurur,o yüzden aldığımız yufkaları temiz bir bez arasına koyup,yaptıkça yeni yufkayı alalım.
2 yufkayı üstüste koyup,yumurta fırçasıyla yufkanın her yerine eşit olarak sürelim.
Daha sonra aynı şekilde fındığımızı serpelim .
2-3 parmak genişliğinde katlayıp,tercihen ince oklovamızı yufkanın üzerine koyup ,sıkıca dolayarak sıkı rulo yapalım.
Rulo hale gelmiş yufkayı yanlardan ortaya doğru iterek büzdürelim ve yağlanmış borcama dizelim.
Yufkamız bitene kadar aynı işleme devam edelim.
Yufkamız bittiğinde,kalan yağımızı borcamdaki yufkaların üzerine gezdirelim ve fırına atalım.
Üzeri kızarana kadar pişirdiğimiz tatlımızı soğumaya bırakalım ,soğuyunca istediğimiz ölçüde dilimleyelim.
Soğuyan tatlımıza ılık şerbeti ağır ağır dökelim.
Eğer daha çıtır seviyorsanız şerbeti döktükten 5 dakika sonra tatlınızı başka bir kaba alabilirsiniz,ama yoğun şerbetli seviyorsanız bırakı

Eki Görüntüle 2123926 Eki Görüntüle 2123927 Eki Görüntüle 2123928 Eki Görüntüle 2123929 Eki Görüntüle 2123930 Eki Görüntüle 2123931 Eki Görüntüle 2123932

Şerbetin yapılışı;
2 bardak suya 3.5 bardak şekeri koyup ,kaynadıktan sonra yaklaşık 10 dk kaynatalım.Sonrasında altını kapatıp oda sıcaklığındaki 2 bardak sütü ilave edelim,birden soğuk süt katarsanız kesilebilir.Ben şerbetten 3 kaşık süt dolu kaba koyup, ılıştırıptekrardan şerbete kattım,şerbete katılan süt iyice karıştırılır,ılıyınca tatlıya katılır.
Herkesin damak tadına göre şerbet ölçüsü vardır ,ben genelde yoğun şerbetli sevmediğimden 4 bardağa 3.5 bardak kulanırım ,normalde nasıl şerbet yapıyorsanız yarı yarıya süt-su oranına dikkat ederek yapabilirsiniz şerbeti.
Eki Görüntüle 2123933 Eki Görüntüle 2123934
Eki Görüntüle 2123935

Deneyenlere şimdiden afiyet olsun.:KK36:
Eki Görüntüle 2123936 Eki Görüntüle 2123937 Eki Görüntüle 2123938 Eki Görüntüle 2123939 Eki Görüntüle 2123940 Eki Görüntüle 2123941 Eki Görüntüle 2123942 Eki Görüntüle 2123943 Eki Görüntüle 2123949
Ellerine emeğine sağlık canım ne kadar güzel olmuş başarılar diliyorum:KK60:

X