bana bi akıl verin lütfen Allah aşkına :(

canım, kimsenin baskısı altında ezilme.Sende eşinde aklı başında insanlarsınız.
Anladığım kadarıyla borcunuz falan da yok.
ilk başta ufak bi eve çıkın, evet sıkıntı çekersiniz ama el ele verip atlatırsınız.

kendimden örnek vereyim;
benim kayınvalidem (eşimin işi tam oturmadığı için) "geçinemezsiniz, iki gün sonra kapıya gelir geçinemiyoruz dersiniz yüzünüze bakmam
gelin birlikte oturalım kira vermeyin" falan diye baskı yapıyordu.ne eşim ne ben ciddiye bile almadık.kendimiz kiraya çıktık.
Çok zorluk çektim, hala da çekiyorum (14 aylık evliyim) ama evimde eşimle o kadar huzurluyum ki anlatamam.
Geçen gün ekmek alacak paramız yoktu, denkleştiremedik, gülme krizlerine girdik.
elimi tuttu eşim "ne olursa olsun bu güler yüzünle hep desteğini arkamda hissettir bana, lütfen hiç değişme" dedi.
biz de çay yapıp bisküvi falan yedik.

yani eğer yaşayacağım sıkıntıları, insanların küfürlerine, baskısına vs. yeğlerim dersen hiç durma o evde.
görümcenle resmen dövüşmüşsünüz bu çok çirkin bi durum, tekrar yüzyüze olmamak için elinden geleni yap derim.
haklısın hemde cok haklısın ıste bnm ıstedıgımde bu meddiyat umrumda deil yeter ki manevıyat olsun ben eşimle herseye varım yeterkı bunlardan uzakta bi hayatım olsun bu gun gelsın esimle yıne konusucam sızın yorumunuzu okutucam ozellıkle, bı arkadas daha vardı 2. el esya aldık hergun atates yedık dıe bunları okutucam ıyce cesaretlensın bızım gıbı nıce ınsanlar neler yasamıs gorsun bızde yapabılırız en azından grurumuz krılmaz bu aksam eve gıdınce ne olay yasıcaz die dusunmeyız

Konuyu okuyunca benim ufak şikayetlerimin ne kadar gereksiz olduğunu düşündüm. Bu ben vandayım ve ben de depremden sonrar ki 1 yıl onun yanında yaşamak zorunda kaldım. Şimdi 5 aydır kendi evimdeyim. Ama şükür ki benim kayınvalidem de kaynım ve görümcem de iyi insanlardı. Hiç sıkıntı yaşamadım. Ben işten geldiğimde sıcacık yemeğim hazır oluyordu. Hiç suratsızlığını görmedim kayınvalidemin.

Canım söylemesi kolay biliyorum ama ilk fırsatta ayrı eve çıkmaya çalışmaya bakmalısın. Bir şey söylecem kendi ailen nerde. Eğer aynı şehirdeyse ve işe oradan da gidecekse belki geçici bir süre oradan da gidip gelebilirsiniz. Senin çalışma imkanın yok mu

Tatlım sakın ama sakın eşini bırakıp annene gitme.zaten onların istedikleri seni göndermek.para biriktirmek için de olsa sakın ayrılma yanından.çünkü gittiğin an sevseydi gitmezdi diye eşini doldururlar.ne yapacaksanız birlikte yapın.hem gidersen haksız duruma düşersin.malum kötü gelin durumu...allah yardımcın olsun.

buna katılıyorum eğer eşini seviyorsan ne yapacaksan onunla yap. Onu bırakıpgitme

Konuyu okuyunca benim ufak şikayetlerimin ne kadar gereksiz olduğunu düşündüm. Bu ben vandayım ve ben de depremden sonrar ki 1 yıl onun yanında yaşamak zorunda kaldım. Şimdi 5 aydır kendi evimdeyim. Ama şükür ki benim kayınvalidem de kaynım ve görümcem de iyi insanlardı. Hiç sıkıntı yaşamadım. Ben işten geldiğimde sıcacık yemeğim hazır oluyordu. Hiç suratsızlığını görmedim kayınvalidemin.

Canım söylemesi kolay biliyorum ama ilk fırsatta ayrı eve çıkmaya çalışmaya bakmalısın. Bir şey söylecem kendi ailen nerde. Eğer aynı şehirdeyse ve işe oradan da gidecekse belki geçici bir süre oradan da gidip gelebilirsiniz. Senin çalışma imkanın yok mu
malesef ayrı sehırdeler annemelerın yadsadıgı sehır cok ucuz 350 400 lıraya saray gibi evler var gıdada ucuz orda ama işte eşimin iş cevresı burda ve ıs ımkanı yok annemlerın yasadıgı yerde mecbur burda yasıycaz . daha once hıc calısmadım denemyımım yok ama elbette calısabılırım bı satıs elemanlıgı yapabılırım 2 sene sonra zaten okulum bitio ozaman hepten rahatlarız ve eşim tecrubesız oldugu ıcın dusuk maas alıo 5 6 ay sonra maası zaten yukselıcek oyle bı durumda bnm calısmama bıle gerek kalmaz ama ıste su an mecburuz ıkı koldan hareket etmeye okul bıtınce zaten asla evde oturma gıbı bı nıyetım yok

Canım ben de maddi manevi zorluk yaşadım. Hala sıkıntım çok çünkü ben ailemden izinsiz evlendim. aylarca ailemle küs kaldım ama eşimi seviyorum ve yanındayım. Eşimin iş durumu bizde de sıkıntı oldu. Ama dediğim gibi seviyorum önemli olan o. Sen de seviyorsun ve eşin de senin yanında sanırım. O zaman sabret. Düğünden gelen altınlardan kaldıysa bir ev tutacak kadar çıkmaz mı. Ev tutup ucuz bir kaaç eşya al. Ben aylarca çift kişilik bir döşekle idare ettim. Yatak odası bile almadım. Ama çok da sıkıntı değildi. azdan başlayın inşallah iyi olur

bu görümce seni kıskanıyo
ama ona sunu hatırlat yarın bigün oda evlenecek daha beteri onu bulur

eşim bana ufacık bısey alsa evde kıyamet kopuo bana nıe almadın dıe yemege gıderız bızı nıe goturmedını yada bıze nıe getırmedınız dıe kıyametler kopuyo anlatılmaz yasanr ya. ama ben dedım sen benden aldıgın bu ahlarla 50 kapı deiştiriceksin ıste o zaman ilk gülen ben olucam sana dedim ve olucakda eminim kımsenın ahı kımsede kalmaz allah gouyo bana yapılanları

Canım ben de maddi manevi zorluk yaşadım. Hala sıkıntım çok çünkü ben ailemden izinsiz evlendim. aylarca ailemle küs kaldım ama eşimi seviyorum ve yanındayım. Eşimin iş durumu bizde de sıkıntı oldu. Ama dediğim gibi seviyorum önemli olan o. Sen de seviyorsun ve eşin de senin yanında sanırım. O zaman sabret. Düğünden gelen altınlardan kaldıysa bir ev tutacak kadar çıkmaz mı. Ev tutup ucuz bir kaaç eşya al. Ben aylarca çift kişilik bir döşekle idare ettim. Yatak odası bile almadım. Ama çok da sıkıntı değildi. azdan başlayın inşallah iyi olur

malesef az oncede yazmıstım tek kalan 550euro 2 bilezik 850lıralık. kv bana dugun yaptı guyaa dugun cıkısı gidip salonun parasını odedi altınlarımla

Kayınvalideniz az değil, ama okuduğum kadarıyla siz de az değilsiniz.

Bir kere 17 yaşında bir kız bunları söylemeyi akıl edemez. Belli ki annesi gaza getirmiş. Ona görümce gözüyle değil küçük kız kardeş gözüyle bakmanız gerekirdi. Abisinin yanında ona nasıl el kaldırdınız? Sarf ettiği laflar çok yanlış ama siz de çocukla çocuk olmuşsunuz resmen. Merak ettim yaşınız kaç?

Eşiniz siz görümcenize vururken hiçbir şey demedi mi? Kendi kız kardeşine ve annesine bu kadar çabuk yüz çeviren biri, sizden haydi haydi yüz çevirir, bunu hiç düşündünüz mü? Evlenmekte acele etmişsiniz ortada ev yok doğru düzgün birikim yok, siz daha öğrencisiniz, eşiniz işinde tecrübe sahibi değil, aileniz evlenmenize nasıl müsaade etti?

Ailenizin evi varsa oraya geçin ya da aileler size yardım etsin bir şekilde yoksa yaptığınız hesapla bana göre geçinemezsiniz.

söyle bi yaklasımda bulunsan nasıl olur acaba
o konussun dursun nede olsa ergenlik bunaımında hiç duyma ve görme sana laf soktuğunda kötü davrandığında gerçi hiç iyi bi davranısı yok gibi ama
tamam senn dediğin gibi olsun
sen haklısın filan de eşini kendinden soğutma bu kavgalar sizin aranızıda bozabilir sen ılımlı taraf ol içinden bas hakareti :KK33:

huzur herşeyden daha önemli. benim annem babam da çok sıkıntı çekti. babanemin yanından ayrıldığımızda 5 yaşındaydım ama hatırlıyorum çok net..
sadece annemlerin yatağı ve bikaç tabure vardı evde. perde yerine bikaç eski çarşaf asmışlardı. annem bize yemek yapamamıştı ağlamıştı. komşudan borç alıp makarna haşlamıştık günlerce..
ama şimdi :) iki tane evleri bir arabaları var annemlerin. istemediğimiz kadar çok eşya.. çok şükür. el ele verince evde huzur olunca e biraz da biriktirmesini bilince herşey olur. yeter ki adım at. Allah yardımcınız olsun.
parasızlık unutulur ama çektiğin çile yediğin hakaretler unutulmaz. Allaha şükret ki eşin gerçekleri görebilen bir insan. nice eşler var ki anneleri gözlerini kör etmiş.

hakkında hayırlısı olsun cnm. başlamak bitirmenin yarısıdır. hadi bi cesaret :)

Canim sen yine sanslisin. En azindan esin sana sahip cikiyor. Maddi durumunuz mutlaka duzelir. O yuzden kendini uzme. Benim maddi durumum cok iyiydi ama esimin bana sahip cikmamasindan ve ezmeye calismasindan dolayi evliligim bitiyor:KK43: senin kocan gibi erkeklere helal olsun. Oyle birisi icin sabretsen de deger. Sen de yarin girersin bir ise gecinip gidersiniz.

Kayınvalideniz az değil, ama okuduğum kadarıyla siz de az değilsiniz.

Bir kere 17 yaşında bir kız bunları söylemeyi akıl edemez. Belli ki annesi gaza getirmiş. Ona görümce gözüyle değil küçük kız kardeş gözüyle bakmanız gerekirdi. Abisinin yanında ona nasıl el kaldırdınız? Sarf ettiği laflar çok yanlış ama siz de çocukla çocuk olmuşsunuz resmen. Merak ettim yaşınız kaç?

Eşiniz siz görümcenize vururken hiçbir şey demedi mi? Kendi kız kardeşine ve annesine bu kadar çabuk yüz çeviren biri, sizden haydi haydi yüz çevirir, bunu hiç düşündünüz mü? Evlenmekte acele etmişsiniz ortada ev yok doğru düzgün birikim yok, siz daha öğrencisiniz, eşiniz işinde tecrübe sahibi değil, aileniz evlenmenize nasıl müsaade etti?

Ailenizin evi varsa oraya geçin ya da aileler size yardım etsin bir şekilde yoksa yaptığınız hesapla bana göre geçinemezsiniz.

ben eşimin cebnde 5 lira vrken bana para verıceksın eşşek gibi yoksa s..tr git bu evden dersem bana yuz cevırsın hatta yuume bı turukusun oyle cevırsın .. eşim annesıne sunu soyledı anne ısten cıkabılırım benı bu ay ıdare et onumuzde ay verım sana ne harcadıysan cevap : kusura bakmayın altındakı karıyı bana guvenerek mı getırdın essek gibi vercen veremıosan s.ktr gıt nasıl gecınıosan gecın defol bnm evımden ... bi anne ogluna bunu yaparsa oglu yuzde ceverır herseyıde yapar .. ben eşime bunları yaparsam bana ne ısterse yapsın . ayrıca kızkardes gbi gormesem 17 yasındakı kız 34 yasındakı adamla sevgılı olurken akıl verıp ayırmak ıcın cırpınmazdım allahın hergunu karsıma alıp konusmazdım yaptımda noldu kıskanıo benı mutlulugumu ıstemıo dendi yanı ok=?

o iki lokmayıda burnundan getiriyorlarmış zaten aynı şeyleri bende yaşadım 2ay kaldım kayınvalidemlerle sabah beni uyandırmak için sesler çıkarmalar ters konuşmalar benden gizli kapı aralarında yemek yemeler evden kovmalar :KK43: en çok insanın içine oturan da bu yemek konuları oluyo ne yalancılığım kaldı ne iftiracılığım bunların hepsine eşimde şahit olduğu için eşim herzaman beni savundu aradan 4sene geçmesine rağmen hiç unutmadım şimdi gözümün içine bakıyolar kızım kızım diye artık önemi yok tabi ne evlerine gidiyorum ne de arıyorum kendileri arıyorlar çok canımı yaktılar kendimi o kadar sıkıyordum ki geceleri burnumdan kanlar geliyordu bence kendi evine çık daha fazla yıpranmadan sende gir bir işe kafanız rahat olsun eşinede baskı kurma görüşme konuşma diye yoksa haklı da olsan haksız konumuna düşersin Allah sabır versin çok zor:KK43:

sunuda ekliyim ''kendi menfaatı ıcın o evde kalıyor mecbur oldugu ıcın deıl'' demissiniz sız gelıba baska baska konular okuyup buraya gelıp yorum yapıosunuz sabahtan berı burdakı ınsanlar bana yardımcı olmaya calısıo 1 goz oda 2 el esya bıle olsa cık dıolar sızce mecbur olmasam bu evden cıkarken 2. el esya 1 göz odaya kanaat edipcıkmak ıstermıyım sizin gibiler iste ınsanları dahada strese sokar bıraz anlayısınız olsaydı yorumlardan mecburuyet ıcın bu evde kaldıgmı anlar ona gore konusurdunuz meenfaat içi oylemı neyın menfaatı eşim 1000 lira alıo kayın valıdem 600 emeklı maası alıo grumcemde 450 lra alıo faturaları bıze odetılar mutfak alısverısını bız yapıoruz paraz alısverısını bız yapıoruz hala yermıo bıxde para yok su faturayıda odıcenız vs vs her dk ıstek kıra vermedıgmız halde su anda esımın cebınde 5 lıra var bız bunları yapmaktan kendımıze 3kurus ayramıoruz yanı o para vermemek ıcın olay cıkarma ımalarınızı sılın o guzel aklınızdan oldumu para vermıcek olsak hıc bı borcumuz olmadıgı halde ay sonu gelmeden 5 lıra kalmaz cebımızde dunyanın alısverısını yaparız hala eksık bulur 2 gun kırmızı etını yemezse kırızler gecırır bu evde hıc bısey yok die benm kv boyle ınsan anladınızmı durun karakteelerını daha ıyı anlamanız ıcın nasıl vıcdansız pıslıkler oldugunu anlamanız ıcın bı olay anlatıyım eşiin uzaktan akrabasının 2 cocugu var cocuklardan bırının beynınde tumor bulundu cocuk gunden gune kotuye gıttı 2 3 hafta oncede vefat ettı bu cocuk 4 yasında kv ve gorumcenın yorumu: '' oooh pınara ıyı oldu gorsun evlat acısını ayrı eve cıktılar ıste cocuk babaannesını goremedı uzuldu tumor oldu beynınde ohhonada yar olmadı doyamadı evladına beter olsun dıer cocgu (2 yasında bu cocukda) da öyle olsunda görsün iyi oldu işte allahın sopası yok'' ama sız sımdı bu davranısıda savunursunuz SEVGİLİ 1SEN hanım .. yanı bana gecıp kv grumce falan savunmayın bunlar boyle asslık pıslık ınsanlar ıste ...

Başı sağolsun diyeceğine ettiği laflara bak..
Bu zihniyette bir kadın anne sıfatını haketmiyor zaten.

Boşver ya ciddiye aldığına değmez.

söyle bi yaklasımda bulunsan nasıl olur acaba
o konussun dursun nede olsa ergenlik bunaımında hiç duyma ve görme sana laf soktuğunda kötü davrandığında gerçi hiç iyi bi davranısı yok gibi ama
tamam senn dediğin gibi olsun
sen haklısın filan de eşini kendinden soğutma bu kavgalar sizin aranızıda bozabilir sen ılımlı taraf ol içinden bas hakareti :KK33:

tek şansım eşim zaten herseyı tumcıplaklıgıyla goruo bana senın yerınde baskası olsa coktan cekıp gitmişti dio tesekkur edıo bana oylesoguma gıbı bısey yok tabı annesıdır benım evıme gıdıp gelmez ama bısey oldugunda hastalandıgında tabıkıde gidicek yanına ama bn evıme sokmam bunları her laflarından bırı defol git benım evım .. dun sabahta kv grumceye diokı burası ıtın kopegın evı deıl (ıt kopek ben oluorum) senın evın gıtmesı gerekn varsa o gider .. bu lafları unutmıycam ne olume gelsın ne dırıme oglu cok gormek ıstıo gıder gorur hos pek sanmıorum sureklı nefret ettım diyip duruo para ısteyıp kovdugu ıcın sen benım evladım deılsın dedigi için dumadan ogluna sefersız dedigi için yanı benm soylemlerımle deıl kadın zaten oglunu kendınden nefret ettırdı.

tek şansım eşim zaten herseyı tumcıplaklıgıyla goruo bana senın yerınde baskası olsa coktan cekıp gitmişti dio tesekkur edıo bana oylesoguma gıbı bısey yok tabı annesıdır benım evıme gıdıp gelmez ama bısey oldugunda hastalandıgında tabıkıde gidicek yanına ama bn evıme sokmam bunları her laflarından bırı defol git benım evım .. dun sabahta kv grumceye diokı burası ıtın kopegın evı deıl (ıt kopek ben oluorum) senın evın gıtmesı gerekn varsa o gider .. bu lafları unutmıycam ne olume gelsın ne dırıme oglu cok gormek ıstıo gıder gorur hos pek sanmıorum sureklı nefret ettım diyip duruo para ısteyıp kovdugu ıcın sen benım evladım deılsın dedigi için dumadan ogluna sefersız dedigi için yanı benm soylemlerımle deıl kadın zaten oglunu kendınden nefret ettırdı.

Ne yazık ki herkes bütün annelerin melek olduğunu sanıyor. O yüzden tepki verdi bazı arkadaşlar.
Bence de doğru değil görümcene vurmuş olman fakat insan bazen gerçekten kendine hakim olamıyor. Dilin kemiği yok ve dil yarası unutulmuyor. Elbette senin küçüğündür sevgiyle yaklaşman gerekir ama görümcenin sana karşı yaptığı saygısızlıklar ne olacak?

Burada birisi konu açıp kayınvalidesinden dert yandığında hemen korumaya geçiyoruz. Kendini ezdirme, altta kalma diyoruz. Ama kendini ezdirmeyen, altta kalmayan birini görünce de hemen abartmışsın, yaptığın yanlış diye yermeye çalışıyoruz. Hiçbir şey fiziksel şiddetin bahanesi olamaz. Ben kesinlikle doğru yaptığını savunmuyorum. Fakat şiddet olayının haricinde kendini savunman ve altta kalmaman ben hiç rahatsız etmedi, aksine sakın pasif ve aptal görünme.

Hani diyorlar ya ailesine arkasını dönen sana da döner diye. Bazı aileler hakediyor terkedilmeyi. Bazı anne ve babalar evlatlarının iyi niyetini, saygısını ve sevgisini haketmiyor. Bu söz bu tip anne ve babalar için geçerli değil. Eşin annesiyle arasına mesafe koyarsa korkma, emin ol sırf beraber kurduğunuz yuvaya emek verebilmek ve huzur içinde yaşayabilmek için uzak duracaktır.

Durumuna çok üzüldüm. Tek yapabileceğiniz iş bulup ayrılmak. Bir daha da arkanıza bakmamak. Emin ol senin kapına getirecek Allah o ikisini de, pişman olacaklarına eminim ben.

Son düzenleme:
ben eşimin cebnde 5 lira vrken bana para verıceksın eşşek gibi yoksa s..tr git bu evden dersem bana yuz cevırsın hatta yuume bı turukusun oyle cevırsın .. eşim annesıne sunu soyledı anne ısten cıkabılırım benı bu ay ıdare et onumuzde ay verım sana ne harcadıysan cevap : kusura bakmayın altındakı karıyı bana guvenerek mı getırdın essek gibi vercen veremıosan s.ktr gıt nasıl gecınıosan gecın defol bnm evımden ... bi anne ogluna bunu yaparsa oglu yuzde ceverır herseyıde yapar .. ben eşime bunları yaparsam bana ne ısterse yapsın . ayrıca kızkardes gbi gormesem 17 yasındakı kız 34 yasındakı adamla sevgılı olurken akıl verıp ayırmak ıcın cırpınmazdım allahın hergunu karsıma alıp konusmazdım yaptımda noldu kıskanıo benı mutlulugumu ıstemıo dendi yanı ok=?

ben şunu anlamadım
kadın küfürbaz , fena bu kadar kötü diyelim

hadi sen nişanlıyken anlamadın kendini farklı tanıttı
peki eşin bu zamana kadar tanıyamamış mı ailesini neden seni o eve götürmüş

onu da kandıracak hali yok ya koskoca adam annesini mi tanımayacak
seni korumasının şuan hiç bi önemi yok bence
baştan seni bu durumlara mecbur bırakmayacaktı

hala bi sorunda giderim demenizi de aklım almadı
kadın sizi sürekli evinden kovuyor

siz hala o evdesiniz
elinizi taşın altına koyma zamanı gelmiş geçiyor bile

sizlerin kadına ben buraya mecburum başka yerde geçinemem tavrını verirseniz kadın sizi daha çok ezer
bu saatten sonra da bu kadının suçu değil sizin suçunuz olur

siz öğrenci,eşinizin işi düzgün değilken evlenmeniz çok yanlış.hiç mi duymadınız ev ev üstüne olmaz diye.aileniz nasıl kabul etti bu evliliği:26:

hadi nişanlıyken size kaynananız farklı davranıyordu,eşiniz annesini bilmiyormuydu:44:

melek gibi kadındı nişanlıyken diyorsunuz kaynana için,bu melek ne oldu da cadıya döndü:KK34:

kaynana kötü,görümce kötü,siz de melek değilsiniz.hele görümcenize saldırmanız yenilip yutulacak birşey değil ve bu olaydan sonra hala o

evdeyseniz bence kaynana o kadar kötü değil.ne olursa olsun benim kızıma saldıranı ben evimde tutmam:KK34:

hemen yarın iş aramaya başlayın ve eşinizle evinizi ayırın.:KK34:

X