Bebeği heyecanlanınca elini açıp kapatan, titreyen var mı? Ek olarak kafasını da sağa sola sallıyor

Meryem Cecen

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
16 Ocak 2023
320
121
24
Merhaba anneler. Bebeğim 6 aylık otizimden şüphelendim. Daha önce bu konuyla ilgili bir başlık açtım. Ama tekrardan açmam gerekti çünkü yeterli cevabı alamadım. Dün doktora göründük. Doktor %50 otizm olabilir %50 de olmayabilir. Sana ne var ne de yok diyemem dedi. Tekrarlayıcı hareketleri çok şüpheli. Her ay kontrol edeceğiz gelişim takibini dedi. Benim yaşadığımı yaşayan anneler var mı ? Bilgisi olan?

Merhaba anneler. Bebeğim 6 aylık otizimden şüphelendim. Daha önce bu konuyla ilgili bir başlık açtım. Ama tekrardan açmam gerekti çünkü yeterli cevabı alamadım. Dün doktora göründük. Doktor %50 otizm olabilir %50 de olmayabilir. Sana ne var ne de yok diyemem dedi. Tekrarlayıcı hareketleri çok şüpheli. Her ay kontrol edeceğiz gelişim takibini dedi. Benim yaşadığımı yaşayan anneler var mı ? Bilgisi olan?
6 ayda zaten bebek o hareketleri yeni keşf ediyor yapmaması durgun kalması kötü aslında.Otizm teşhisi için erken bence.Bir tek tekrarlayici hareket varsa otizm diyilemezki otizm için başka şeylerde olması gerek mesela seslere dönüp bakmaması göz teması olmaması size hiç tepki vermemesi gibi şeyler.

6 aylıkken bu hareketler çok normal değil mi? algılar yeni yeni açılıyor duyguların ifade etme şekli değişiyor falan. Zaten bu ayda otizm ile ilgili değerlendirme yapılmaz diye biliyorum.
Aslında buraya yazmadığım daha çok şey var. Yani bana hiç bir şeyi yok bunlar normal hareketler asla demedi doktorum 🥺 Çok korkuyorum

Çocuk anlattıklarınıza göre gayet sağlıklı otistik değil ama siz hastalık arıyorsunuz 4 aylık halinde de benzeri konu açtınız yapmayın bu hastalık hastalığı sizi takıntılı yapmış.

otizm olma ve olmama ihtimali iki seçenek olduğuna göre ikisinden birinin olma ihtimali %50 değil mi zaten? 🥲
Ama benim içimi rahatlatmadı. Takip edeceğiz ne demek. Bebeğim uyuyunca uyansın istiyorum. Uyanınca uyusun. O hareketleri acaba geçmiş mi diye uyanmasını bekliyorum uyanınca da uyusun görmeyeyim belki uyuduğunda geçer diyorum

neler var mesela? bu yazdıklarınız normal o yüzden soruyorum.
Kafasını sallama,ellerini dizine vurma, kulaklarını çekme, ellerini açıp kapama, heyecanlanınca titreme,ayaklarını döndürme,alerjiler,kabızlık,geçirdiği sarılık ve enfeksiyon, öne arkaya ritmik sallanma liste uzar gider

Ayy degistirin o doktoru acilen, bakin bizim de ilk cocuk doktorumuz asla net bir seu soylemeyen bir kadindi. Cocugun kafasi kucuk acil norolojiye git, ayaklarını bukuyor ortopediye git. Bir turlu biseye karar veremiyordu. Allahtan sonra adam gibi bi doktora denk geldik kurtulduk bu suruncemeden.

6 aylik cocuk ellerini acar kapar tekrarlar heycanlaninca herseyi yapar. Otizm teshiside zaten bu aylarda koyulamaz. Duzgun bir doktor ile hayatiniza devam edin

Ama benim içimi rahatlatmadı. Takip edeceğiz ne demek. Bebeğim uyuyunca uyansın istiyorum. Uyanınca uyusun. O hareketleri acaba geçmiş mi diye uyanmasını bekliyorum uyanınca da uyusun görmeyeyim belki uyuduğunda geçer diyorum

Tedavi olun. Otizmliyse zamanı gelince gerekeni yaparsınız.
Şu an ihtiyacı olan şey sevginiz.

Ayy degistirin o doktoru acilen, bakin bizim de ilk cocuk doktorumuz asla net bir seu soylemeyen bir kadindi. Cocugun kafasi kucuk acil norolojiye git, ayaklarını bukuyor ortopediye git. Bir turlu biseye karar veremiyordu. Allahtan sonra adam gibi bi doktora denk geldik kurtulduk bu suruncemeden.

6 aylik cocuk ellerini acar kapar tekrarlar heycanlaninca herseyi yapar. Otizm teshiside zaten bu aylarda koyulamaz. Duzgun bir doktor ile hayatiniza devam edin

Ben de sinir olurum böyle doktorlara. El ayak ağız hastalığı olmuş yine de enfeksiyon hastalıkları görsün belki farklı bir virüstür risk almayalım dedi.
Eee bir kere de risk al be kadın diye bıraktık doktoru.

Kafasını sallama,ellerini dizine vurma, kulaklarını çekme, ellerini açıp kapama, heyecanlanınca titreme,ayaklarını döndürme,alerjiler,kabızlık,geçirdiği sarılık ve enfeksiyon, öne arkaya ritmik sallanma liste uzar gider
Bunlar hepsi normal bebek hareketleri siz istiyorsunuz galiba bebek hiç tepki vermesin elini kolunu sallamasın öylece dursunmu?O saydiginiz hareketleri her bebek yapıyor yapmalıda.
Kabizlik sarilik falan geçirmesininde otizmle alakası yok.Zaten 1yaşı dolmamış kesin otizm teşhisi koymayacak doktor.

Tedavi olun. Otizmliyse zamanı gelince gerekeni yaparsınız.
Şu an ihtiyacı olan şey sevginiz.
Ben zaten tedavi görüyorum. Ama bu düşüncemden vazgeçemiyorum. Ben deli değilim, kör de değilim. Gördüğüm rahatsız olduğum şeyler geçmeyene kadar kendime geleceğimi sanmıyorum.

Bunların hepsi benim oğlumda da var. Otizm o tarz bir şey değil arkadaşım

X