Bebeğimde reflü var

gns gulu

Üye
Kayıtlı Üye
19 Eylül 2022
361
117
28
Merhaba hanımlar
2 aylık bebeğim var. Doktor reflü teşhisi koydu. Geceleri neredeyse hiç yatmaz oldu gündüzleri ise çok kısa uyuyor sürekli ıkınıyor. Bazen meme reddi yaptığı oluyor. Reflü ile nasıl baş edebilirim. Lütfen yardımcı olur musunuz

Her beslenme sonrası en az 10 dk dik tutun 5. Dk sonrasında göreceksiniz zaten gazını kendi çıkaracak. Gazı varken yatırmayın. Reflü yatağı alabilir ya da yattığı yere eğim verebilirsiniz. Mutlaka açılı besleyin. Beslenme sonrası uzun süre dik konumda tutun.

Her beslenme sonrası en az 10 dk dik tutun 5. Dk sonrasında göreceksiniz zaten gazını kendi çıkaracak. Gazı varken yatırmayın. Reflü yatağı alabilir ya da yattığı yere eğim verebilirsiniz. Mutlaka açılı besleyin. Beslenme sonrası uzun süre dik konumda tutun.
Teşekkür ederim cevabınız için. Ben bunların hepsini yapıyorum. Ama bebeğim hala huzursuz.. emerken kendini geri atıyor tekrar ağlayarak memeye geri dönüyor.
Acaba yediğim veya içtiklerimde dokunuyor mudur.. mesela ben çok çay içerim etkili midir

Teşekkür ederim cevabınız için. Ben bunların hepsini yapıyorum. Ama bebeğim hala huzursuz.. emerken kendini geri atıyor tekrar ağlayarak memeye geri dönüyor.
Acaba yediğim veya içtiklerimde dokunuyor mudur.. mesela ben çok çay içerim etkili midir
sütünüz tazyikli geliyor olabilir mi bir ihtimal?

Evet doğru sütüm gerçekten tazyikli geliyor. Kötü birşey mi
tazyikli indiği sırada bebeği memeden ayırıp fışkıran sütün akıp dinmesini beklemek sonra emzirmek tavsiye edilir. önce gelen daha az yoğun şekerli sütü biraz sağıp arkadan gelen yağlı sütü emzirmek de hem kusmayı azaltmaya hem de bebeğin sakinleşip daha çok uyumasına yardımcı olur. fışkırırken emzirirseniz boğazına kaçar çok da gazı olur

tazyikli indiği sırada bebeği memeden ayırıp fışkıran sütün akıp dinmesini beklemek sonra emzirmek tavsiye edilir. önce gelen daha az yoğun şekerli sütü biraz sağıp arkadan gelen yağlı sütü emzirmek de hem kusmayı azaltmaya hem de bebeğin sakinleşip daha çok uyumasına yardımcı olur. fışkırırken emzirirseniz boğazına kaçar çok da gazı olur
Bunu bilmiyordum. Artık dediğiniz gibi yaparım. Bebeğim emerken demek o yüzden öksürüyordu. Ben reflüye bağlamıştım.

Burnu tıkalı mıdır? Burun temizliğini güzel yapar mısınız? Sütünüzde tazyik olabilir? Baharatlı acılı yağlı şeyler yiyorsanız belki tetiklenebilir. Çay uykusunu etkiler. D vitaminini kaçta nasıl verirsiniz? Onuda günün erken saatlerinde vermek en güzeli çünkü geç saatlerde melatonin baskılanarak uykuya geçişi engelliyor

Burnu tıkalı mıdır? Burun temizliğini güzel yapar mısınız? Sütünüzde tazyik olabilir? Baharatlı acılı yağlı şeyler yiyorsanız belki tetiklenebilir. Çay uykusunu etkiler. D vitaminini kaçta nasıl verirsiniz? Onuda günün erken saatlerinde vermek en güzeli çünkü geç saatlerde melatonin baskılanarak uykuya geçişi engelliyor
Evet burnu sürekli tıkalı. Baharatlı da kaçırıyorum bazen. D vitaminini sabah veriyorum genelde 10-11 gibi. Bir de bebeğim sürekli hırıldıyor. Bu da mı reflüden oluyor

Siz de reflü yapacak yiyeceklerden uzak durun.
Asitli yiyecekler meyveler tüketmeyin. En azından 1 ay daha dikkatli beslenin. 3. Aydan sonra biraz daha rahatlıyor bu konular.
Çikolata, süt, karpuz çilek orman meyveleri, limonata, asitli içecekler kola vs tüketmeyin.
Protein ağırlıklı yemek yiyin. Basit karbonhidratları daha az tüketin.
Sağma Makineniz varsa da emzirmeden sütün tazyikli kısmını 1 dk sağsanız rahatlar.

Evet burnu sürekli tıkalı. Baharatlı da kaçırıyorum bazen. D vitaminini sabah veriyorum genelde 10-11 gibi. Bir de bebeğim sürekli hırıldıyor. Bu da mı reflüden oluyor
Neden burnunu açık tutmuyorsunuz?
Burnu sürekli tıkalı, sürekli hava yutuyor, tabiki gazı olur bu şartlarda, gaz da reflüyü arttırır
Çok çay içiyorsunuz, baharatlı yiyorsunuz….bebek için yaptığınız herhangi bir çaba var mı? Gaz yapacak reflüyü arttıracak uykusunu kaçıracak şeylerden uzak durmanız gerekmiyor mu hanımefendi?
Sürekli hırıldayan bebeğe doktor birşey demedi mi? Siz sormadınız mı bu hırıldamanın sebebi nedir çözümü nedir diye? Burnunun sürekli tıkalı olduğunu söylemediniz mi? Emin misiniz doktora götürdüğünüze?
Sürekli burnunuz tıkalı olsa göğsünüz hırıldasa gazdan reflüden yiyip içip yatamasanız uyuyamasanız ne yaparsınız? Böyle ne kadar yaşarsınız?

Burnu sürekli tıkalı, sürekli hava yutuyor, tabiki gazı olur bu şartlarda, gaz da reflüyü arttırır
Çok çay içiyorsunuz, baharatlı yiyorsunuz….bebek için yaptığınız herhangi bir çaba var mı? Gaz yapacak reflüyü arttıracak uykusunu kaçıracak şeylerden uzak durmanız gerekmiyor mu hanımefendi?
Sürekli hırıldayan bebeğe doktor birşey demedi mi? Siz sormadınız mı bu hırıldamanın sebebi nedir çözümü nedir diye? Burnunun sürekli tıkalı olduğunu söylemediniz mi? Emin misiniz doktora götürdüğünüze?
Sürekli burnunuz tıkalı olsa göğsünüz hırıldasa gazdan reflüden yiyip içip yatamasanız uyuyamasanız ne yaparsınız? Böyle ne kadar yaşarsınız?
Hanımefendi tabi ki burnunu açık tutuyorum. Benim ilk bebeğim ve kimsem yok, tecrübem yok. Bende buraya biraz daha öğrenmek için yazdım zaten. Doktora tabi ki götürdüm. Ultrason bile çekildi normal çıktı. Belki ekstra yapmam gereken bişeyler varsa uygulayayım öğreneyim diye sizlerle paylaşmak istedim.

Ovvv ne bu öfke 😳

Ovvv ne bu öfke 😳
Bebek daha yeni doğmuş ya iki aylık burnu sürekli tıkalı, göğsü sürekli hırıldıyor, uyuyamıyor beslenemiyor ama anne baharatlı da yiyor fazlaca çay da içiyor. Nasıl öfkelenmeyeyim yazık değil mi el kadar yavruya. Bir yetişkinin başına gelse bunların hepsi kaç gün dayanabilir? Doktor doktor hastane hastane gezer, yediğine içtiğine dikkat eder kendi için dimi?
Benim de bebeğimde reflü vardı, 2 yıl emzirdim, 2 yıl boyunca ağzıma baharatın b si girmedi ki azım acıdan yanmadan yemek yiyemem normalde, 2 yıl boyunca çay içmedim uykuda problem yaşamasın diye ki çayı bıraktığımda yoksunluk krizine girip hastanelik olacak derecede bağımlıydım. Bebeğim reflü belirtisi gösterdi ve o günden sonra hiçbir sorun yaşamadı çünkü ona göre beslendim onu besledim ona göre davrandım. Ben mükemmel değilim, olması gereken bu, masum savunmasız biçare yavruların hakettiği bu.
Burnu sürekli tıkalı diyor, niye açık tutmuyorsunuz diyorum, açık tutuyorum diyor, eee hani sürekli tıkalıydı, ya tıkalı olur ya açık olur, tepki alınca birden açılıverdi burun
Sürekli hırıltısı var, eee doktor ne dedi derdi neymiş, cevap yok

Goturdugunuz doktorlarda mi iş yok başka bir tuhaflık mi var ben anlayamıyorum böyle durumlarda. Kaldı ki Google diye bişey var. Ben ilk zamanlar daha reflü falan hiç bişey yoktu telefon elime yapışık geziyordum ne yicek olsam önce araştırıyordum bebeğe etkisi olur mu diye. Çok çay içerim demişsiniz mesela bunun yanlış olduğunu bilmek için tecrübeli anne olmaya da gerek yok. Çay=kafein. Bebeğinizde bu yüzden uyumuyor. Meme reddi sütün tadi farklı geldiği için bile olabilir yediklerinize bağlı olarak. Mesela bana bebeğim daha bir kaç günlükken süt yapar diyerek sözde(!) tecrubeli anneler soğan dayadilar ve her şeyi araştıran ben tecrübeye güvendim bakmadan yedim. Sonuç soğan sütün tadını degistirirmis bebeğim 2 güne yakın emmedi zorla kaşıkla besledim kabus gibiydi. Elinizin altında telefon olduğuna göre araştırmak zor değil. Sizde araştırın ki bebeğiniz rahatlasın.

Öksürme hırıltı olabilir reflüden ama hırıltı daha çok burun tıkanıklığından olur. Serum fizyolojik ile her gün 3-4 defa temizleyin burnunu açın. Göreceksiniz daha rahat nefes alacak. Daha kolay beslenecek.d vitaminini sabah kalktıktan sonraki ilk beslenmesinde verin 10-11 e bırakmayın.

Baharat yemeyin. Yemeklerinize kimyon dökün gaz için engel olsun. Ama onun dışında yemeklerinizde baharat acı olmasın

Çay kafein bunları da günde 1 max 2 yapın. 1 kahve 1 çay yapın sonra günde 1 bardağa düşün. Aksi takdirde onun gelişimi içinde zararlı hem de uyku problemleri olası

Bebek daha yeni doğmuş ya iki aylık burnu sürekli tıkalı, göğsü sürekli hırıldıyor, uyuyamıyor beslenemiyor ama anne baharatlı da yiyor fazlaca çay da içiyor. Nasıl öfkelenmeyeyim yazık değil mi el kadar yavruya. Bir yetişkinin başına gelse bunların hepsi kaç gün dayanabilir? Doktor doktor hastane hastane gezer, yediğine içtiğine dikkat eder kendi için dimi?
Benim de bebeğimde reflü vardı, 2 yıl emzirdim, 2 yıl boyunca ağzıma baharatın b si girmedi ki azım acıdan yanmadan yemek yiyemem normalde, 2 yıl boyunca çay içmedim uykuda problem yaşamasın diye ki çayı bıraktığımda yoksunluk krizine girip hastanelik olacak derecede bağımlıydım. Bebeğim reflü belirtisi gösterdi ve o günden sonra hiçbir sorun yaşamadı çünkü ona göre beslendim onu besledim ona göre davrandım. Ben mükemmel değilim, olması gereken bu, masum savunmasız biçare yavruların hakettiği bu.
Burnu sürekli tıkalı diyor, niye açık tutmuyorsunuz diyorum, açık tutuyorum diyor, eee hani sürekli tıkalıydı, ya tıkalı olur ya açık olur, tepki alınca birden açılıverdi burun
Sürekli hırıltısı var, eee doktor ne dedi derdi neymiş, cevap yok

Şimdi ben de alerji ve reflü ile çok mücadele etmiş bir anneyim.
Bu konuda çok tecrübelerim var bir daha anne olsam bu sorunları yaşamam diye düşünüyorum.
Ama ilk bebekte o kadar saçma şeyler yaşadım ki artık çıldırma noktasındaydım.
En iyi doktorlara gittiğimi düşündüm hep. Hiçbiri de beni yediklerim konusunda uyarmadı. Senin yediklerinin %10u bebeğe geçer o konuya takılma. Geçecek annesi ilk 3 ay olur böyle şeyler. Stres yapma vs demekten başka işe yaramadı İstanbul’da tonla para saydığım proflar. Çocuk fışkırtarak kusuyor bana gayet iyi diyorlar.
Sonra bir tanesi alerji diyetine soktu. İğrenç bir diyetti demedi ki sütün sulanır proteini arttırman lazım. Kusmaları arttı egzaması vs başka alerji belirtileri geçti ama.
Bunları hep el yordamıyla kendim öğrendim.
Burnu çok tıkanıyordu temizleyip açıyordum. Reflü sebebiyle tıkanıyormuş.
1.5 yaşına kadar emzirdim ben de.
Bir süre sonra baktım olmuyor Alerji diyetini bıraktım.
Protein ağırlık beslenmeye başladım. Yine çok alerjen asidik gıdaları tüketmedim tabi ama doktorun verdiği gibi katı diyet yapmadım. Glüten süt ürünü tüketmedim ama bol yumurta dana eti yedim. Sütümün rengi değişti. Doktora diyorum ki hani yediklerim etkilemezdi ben protein arttırınca sütün rengi değişiyor. Zaman zaman olur o kadar inceleme diyor.
etrafımda bilen kimse yok annem tahin ye diyor dhsjsj. Tahin mesela çocuğu delirtiyormuş haberim yok. İncir ye diyor incirden mahvoldu.
Olayın özü protein ağırlık beslenme. Süt yağlanması lazım reflüden korunmak için.
Neyse sadede geleyim. İnsan yeni anne olduğunda cahillik yapabiliyor. Ne yapacağını bilemeyebiliyorsun. Doktorlar da bu mevzuları çok önemsemiyor. Akışa bırakıyorlar.
Hiçbir doktor da baharatlı yedim diyince vıııışşş sen ne yaptın demiyor.
Ben de bilmediğimden daha kırkı çıkmadan acılı baharatlı yedim yani.
Antep e gitsen bütün yemekler baharatlı kadın ne bulsun da yesin mesela.
Bu kadar büyük bir konu değil yahu. Kadıncağız da akıl arıyor işte.

X