Bebeğime uyku eğitimi verme günlüğüm

uyku eğitimine karşı değilim ancak bence ağlatmadan yapılmalı
ağlayınca sakinleştirip yatağına konulup pışpışlanmalı
acemi sayılırım bu konuyu araştırıyorum ancak aglatmanin özgüveni zedelediği konusuna katılıyorum

Ayrıca etrafımdaki kimseyi de dinlemedim. Yok durmuyor ayağında salla, yok ağladı meme ver. Yok emzik verme alışır. Hayır siz karışmayın, ben veriyorum ben sallamıyorum dedim. Kaynanama da anneme de. Ben sallamaya alıştırmak istemiyorum, ben ağladığında hemen meme vermek istemiyorum lütfen karışmayın dedim.
Bebeğim şimdi memenin uyumak için değil acıktığında emmek için olduğunu biliyor. Geçen gün abimdeyken bebeğimin emmeden uyumasına çok şaşırdı abim.
Ayrıca dediğim gibi ona birey gibi davranın ve sevginizi, teninizi ondan eksik etmeyin. Alışır demeyin, bebek alışmaz. Aksine size güvendikçe daha da sakin olur.

Bu arada bebeğiniz saçını çekiyorsa kulağı ağrıyordur büyük ihtimalle. Bu tarz şeyleri de doktorunuza sormanızı tavsiye ederim.
Ve her ateşi çıktığında da calpol vermeyin. Ateş iyidir. Mikroplarla savaşır bağışıklığı güçlendirir. Çocuğu da vücudunu da her zaman aynı şeylere alıştırmamak lazım. Benim bebeğim daha 1 aylıkken hasta oldu ateşi çıktı biz evde ateşle savaştık. Ben uyumadım sürekli üstünü açtım sürekli ılık su yaptırdım öyle düşürüyordum. 38.5u geçince fitil ver demişti doktorumuz. Ve ben sürekli düşürmeye çalışınca da 38.5u geçmemeye başladı. Ama öksürüğü artınca tabiki hastanede tedavi olduk. Tedavi sırasında hiç ateşimiz olmadı. Şükür rahat da atlattık. Umarım bir daha da yaşamayız kimse yaşamasın.
Yani demem o ki calpol verip balkonda çay kahve içmeyin, ateşle savaşsın vücudu, yanında durun özellikle hasta olduğu durumda koynunuzdan ayırmayın. Daha güçlü hissediyorlar.
Çok geçmiş olsun.

Normal de yorum yapmak için değil sırf bu eğitimi veren annelerin yada vermeyen annelerin yorumları için girdim ama bir anneyi bunkdr yerin dibine sokmya çalışma tutumunuzu da es gecemedim

Merhaba bende oğluma uyku eğitimi vermek istiyorum ikinci uykusunda nasıl oldu bide gece uykusuna geçişte çok zorlandı mı gece kaç kez uyandı bilgilendirirseniz beni çok sevinirim😊😊

Merhaba bende oğluma uyku eğitimi vermek istiyorum ikinci uykusunda nasıl oldu bide gece uykusuna geçişte çok zorlandı mı gece kaç kez uyandı bilgilendirirseniz beni çok sevinirim😊😊
Canım kardeşim ilerde çok ama çok pişman oluyor insan bırak doysun sana kokuna onun tek ihtiyacı sensin biraz uykusuz kal ama ilerde gülümseyerek hatırla uyku eğitiminin tek amacı kadınları işgücüne kazandırmak için bebeği anneden bağımsız hale getirmek .çocukluğunu düşün kaç yaşında olsan annenden ayrı bi yerde kalmak ne hissettiriyordu ..sen çocuğuna çocuğun sana doysun. Bana göre çocuğa öğrettiği tek şey öğrenilmiş çaresizlik .ve anne imgesinin değişmesi yani çocuk da annem beni terkedebilir düşüncesi oluşuyor bu da kimliğne güven duygusuna inanılmaz zarar veriyor.

Uyku eğitimini yanlış anlamış gibi konuşmuş bazı anneler. Uyku egitimi veren bir anne vermeyeni nasıl yargılamıyorsa vermeyen de vereni yargılayamaz. Uyku eğitiminin amacı bebeğin ihtiyacı olan uykuyu sağlayabilmektir. Ufacık yavruların düzenli ve kaliteli uykuya ihtiyaçlar vardır ki sağlıklı bir şekilde büyüyebilsinler. Gecede onlarca kere uyanmak o bebeğin iyi uyuduğu anlamına gelmiyor sizin sabretmeniz yanından ayrılmamaminiz uyumamaniz bebeğinizle ihtiyacı olan düzgün uykuyu sağlamaz. Uyanık olduğu zamanlarda fazlaca ten teması yapıp uzerinize yapışık yaşayıp bağımsız uyumayı öğretebilirsiniz. Ayrıca bebeği sallanarak yada başka bi yöntemle kolayca uyuyan ve uzun uzun uyuyan bir anneninse uyku eğitimine

Uyku eğitimini yanlış anlamış gibi konuşmuş bazı anneler. Uyku egitimi veren bir anne vermeyeni nasıl yargılamıyorsa vermeyen de vereni yargılayamaz. Uyku eğitiminin amacı bebeğin ihtiyacı olan uykuyu sağlayabilmektir. Ufacık yavruların düzenli ve kaliteli uykuya ihtiyaçlar vardır ki sağlıklı bir şekilde büyüyebilsinler. Gecede onlarca kere uyanmak o bebeğin iyi uyuduğu anlamına gelmiyor sizin sabretmeniz yanından ayrılmamaminiz uyumamaniz bebeğinizle ihtiyacı olan düzgün uykuyu sağlamaz. Uyanık olduğu zamanlarda fazlaca ten teması yapıp uzerinize yapışık yaşayıp bağımsız uyumayı öğretebilirsiniz. Ayrıca bebeği sallanarak yada başka bi yöntemle kolayca uyuyan ve uzun uzun uyuyan bir anneninse uyku eğitimine tu kaka demeye de hele hiç hakkı yok diye düşünüyorum. Uyku eğitimi verecek olan vermek isteyen anneler kulak asmayın

Uyku eğitimini yanlış anlamış gibi konuşmuş bazı anneler. Uyku egitimi veren bir anne vermeyeni nasıl yargılamıyorsa vermeyen de vereni yargılayamaz. Uyku eğitiminin amacı bebeğin ihtiyacı olan uykuyu sağlayabilmektir. Ufacık yavruların düzenli ve kaliteli uykuya ihtiyaçlar vardır ki sağlıklı bir şekilde büyüyebilsinler. Gecede onlarca kere uyanmak o bebeğin iyi uyuduğu anlamına gelmiyor sizin sabretmeniz yanından ayrılmamaminiz uyumamaniz bebeğinizle ihtiyacı olan düzgün uykuyu sağlamaz. Uyanık olduğu zamanlarda fazlaca ten teması yapıp uzerinize yapışık yaşayıp bağımsız uyumayı öğretebilirsiniz. Ayrıca bebeği sallanarak yada başka bi yöntemle kolayca uyuyan ve uzun uzun uyuyan bir anneninse uyku eğitimine tu kaka demeye de hele hiç hakkı yok diye düşünüyorum. Uyku eğitimi verecek olan vermek isteyen anneler kulak asmayın
Kesinlikle sizinle aynı fikirdeyim

Merhaba siz çözdünüz mü uyku sorununu. Ben ne yaptıysam uyutamıyorum 10 aylık olacak. Sinir krizi geçiriyorum ve hiç destekçim yok. Bir çare bir aman arıyorum. Sesimi duyan var mı😢😰

Ben bu konunun sahibiyim.
Oglum 3 yasina yaklaştı. Tabii ki uykusunun bozuldugu donemler yasadik. Hastalik veya dis cikarma donemleri. Veya tatillerde besigini aramasi sorun oldu. Park yatak goturmek zorunda kaldık. Kisa gunduz misafirliklerinde besigini aradigi icin uyumadi, bu beni biraz yordu. Gunduz uykularini yine emerek ve ayakta sallayarak yapmaya basladik malesef. Cunku sosyal bir insanım.
Bir de, benim çocuğum ne oto koltugunda ne de bebek arabasinda uyumuyor. Normalde desteksiz uyumayi ogrenen bebekler uyur, ama benimki uyumadı.
Yukarida bahsettigim dönemler haricinde, uyku egitimine uygun devam ettik. Cok cok cok ama cok memnunum.
2 3 ay once oglen uykusunu birakti. Arada bir çok erken kalkarsa yanyana yatarak uyuyoruz. Geceleri besiginde ve deliksiz uyuyor.
Uyku egitiminden tek bir an bile pisman olmadim.
Yavrumun hep yanindayim gece gündüz. Benimle arasindaki bagda hic sorun yok. Cok guzel konuşabilen, cok sosyal, yasına uygun becerileri tam yerinde bir çocuk.
Hic pisman degilim uyku egitimi verdigime, Allah hic bir anneyi pisman etmesin zaten.
Ben tavsiye ederim

Mehaba. Uyku eğitimi aldıktan sonra bebeğiniz bi süre mutsuz oldu mu ?
Hayir hic olmadi. Bilakis uykusuzken cok mutsuzdu hic yuzu gulmezdi. Uykusunu aldikca biz de cocugumun tadini aldik oynadık güldük. Dedigim gibi sadece 1 gun agladi onun disinda gayet guzel alıştı. Ve o ay uykusu beslenmesi duzene girdigi icin kilo alımı bile artmıştı

Bebegi uyuyan anneler beni anlayamaz. Gecede 20 25 kere uyanıyordu. Psikolojim bozulmustu bebegimi gormek bile istemiyordum. O uyusa da ben uyuyamıyordum cunku 5 10 dk sonra uyanacaktı. Ellerim uyuşuyordu kucagimda tutamıyordum.
Bunlari yasamayan anneler anlamaz.
Ben de isterdim kokumla koynumda uyusun. Ama malesef uyumadı.
Uyku egitimi son care. Anneye ve bebege uygun mu bu cok ciddi düşünülmeli. Ilac gibi diyorum ben, nasil hasta olunca iciyoruz ama keyfiyetten ilac icmeyiz. Uyku egitimi de oyle bence. Ihtiyac varsa kesinlikle verilmeli.
Hic bir anne kucaginda huzurla uyuyan bebegini besige atip aglatmak istemez.
Ama psikolojisi bitmis bir anne, uyku egitiminden daha kötü sonuclara sebep olur.
Neticede bebegi sokaga atmiyoruz. Sadece besiginde kendisi uyuyor. Uyaninca yine opuklerimizle karşılıyoruz. Saglikli bir anne bebek ilişkisini zedelemez uyku egitimi. Bilakis, uykusunu almis bir bebek oyuna ve öğrenmeye daha açık oluyor.

A7278520-29F0-45A0-8795-6C17FBFDD4B8.png

Uyku problemlerinin yol açtığı sorunları da okursaniz, objektif bakabilirsiniz.
Ihtiyacina cevap vermeden bebegi aglamaya terk etmek diye birşey yok. Uyku egitimi boyle birşey değil.
Ben 7 ay boyunca bebegimin 1 saat deliksiz uyudugunu hic gormedim. Hele sustugunu hic hic gormedim. Kucağımda ziplattim, ayagimda salladim, kundaga sardim, yanina yattim, mememi agzindan hic almadim, yine de susturamadim, yine de uyutamadim.
Uyku egitimi verme diye ahkam kesenlere soruyorum. Ben ne yapmaliydim?

Uyku problemlerinin yol açtığı sorunları da okursaniz, objektif bakabilirsiniz.
Ihtiyacina cevap vermeden bebegi aglamaya terk etmek diye birşey yok. Uyku egitimi boyle birşey değil.
Ben 7 ay boyunca bebegimin 1 saat deliksiz uyudugunu hic gormedim. Hele sustugunu hic hic gormedim. Kucağımda ziplattim, ayagimda salladim, kundaga sardim, yanina yattim, mememi agzindan hic almadim, yine de susturamadim, yine de uyutamadim.
Uyku egitimi verme diye ahkam kesenlere soruyorum. Ben ne yapmaliydim?
Yaptıysanız yaptınız bu sizi ilgilendirir ancak burada mükemmel bişey yapmış gibi reklam edemezsiniz uyku eğitimi bebeği çaresizliğe alıştırmaktır. Bende yazıyo koydum ki sizi okuyup biri daha karar verse bu yönünü de düşünmeli

Ben bu konunun sahibiyim.
Oglum 3 yasina yaklaştı. Tabii ki uykusunun bozuldugu donemler yasadik. Hastalik veya dis cikarma donemleri. Veya tatillerde besigini aramasi sorun oldu. Park yatak goturmek zorunda kaldık. Kisa gunduz misafirliklerinde besigini aradigi icin uyumadi, bu beni biraz yordu. Gunduz uykularini yine emerek ve ayakta sallayarak yapmaya basladik malesef. Cunku sosyal bir insanım.
Bir de, benim çocuğum ne oto koltugunda ne de bebek arabasinda uyumuyor. Normalde desteksiz uyumayi ogrenen bebekler uyur, ama benimki uyumadı.
Yukarida bahsettigim dönemler haricinde, uyku egitimine uygun devam ettik. Cok cok cok ama cok memnunum.
2 3 ay once oglen uykusunu birakti. Arada bir çok erken kalkarsa yanyana yatarak uyuyoruz. Geceleri besiginde ve deliksiz uyuyor.
Uyku egitiminden tek bir an bile pisman olmadim.
Yavrumun hep yanindayim gece gündüz. Benimle arasindaki bagda hic sorun yok. Cok guzel konuşabilen, cok sosyal, yasına uygun becerileri tam yerinde bir çocuk.
Hic pisman degilim uyku egitimi verdigime, Allah hic bir anneyi pisman etmesin zaten.
Ben tavsiye ederim
Bu mesajınıza katışıyorum sözğm size değil siz çaresiz kalmışsınız tamam ama 2 gece uyumadı diye uyku eğitimimaramaya kalkanlar her detayı düşünmeli sizinki uç örnekmiş

Yaptıysanız yaptınız bu sizi ilgilendirir ancak burada mükemmel bişey yapmış gibi reklam edemezsiniz uyku eğitimi bebeği çaresizliğe alıştırmaktır. Bende yazıyo koydum ki sizi okuyup biri daha karar verse bu yönünü de düşünmeli
Soruma cevap vermediniz. Yukarıda saydigim seylere ragmen 1 saat bile uyumayan bir bebege ne yontem önerirsiniz

X