Bebeğimin hareketleri tuhaf mı? Annelik duygusuyla mı düşünüyorum?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

gokkusaginadusenbukalemun

Yanlış yaptıysam doğrusu hoşuma gitmemiştir. 😌
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
21 Ocak 2021
3.978
5.862
Kızlar bir şey söyleyeceğim. Belki abartıyor olabilirim ama sorabileceğim böyle güzel bir ortamım yok. Bebeğim 19 aylık. konuşma ve hafıza konusunda bayağı iyi. Eşim çarpım tablosunu öğretmiş. 2 lere kadar ezberlemiş. İki harfi birleştirebiliyor. Resimleri çok güzel yorumluyor. Alfabedeki tüm harfleri biliyor. 20 ye kadar sayıp, sayıyı gösterdiğinde tanıyor. 20 parçalık puzzle kendisi yapabiliyor. Saydığım kadarıyla 367 kelime biliyor. 5 kelimelik cümleyi zaman zarflarını kullanıp konuşabiliyor. Yani bizim gibi konuşmaya yakın konuşuyor. Bu arada yürümesi falan geç oldu. 12 aylıkken ilk adımlarını desteksiz attı. Bunda bir acayiplik var mı? Yoksa normal seyir mi böyle? Bana yardımcı olabilecek kimse var mı? Biliyorum herkesi çocuğu kendisine iyi gelir ama ben fikirlerinizi almak istiyorum. Normal mi bu durum? Eğer seviye olarak ileriyse yapabileceğim bir şey var mı?

Bazı çocuklar iletişim becerileri ile ilgi gördüğünde ilerler, bazıları ise daha az alır. Muhtemelen ilgi hizi ile - benimde etrafımda bir bebek böyle anlattığınız gibiydi ama bizce hep normaldi, sadece dikkatini çekip verimli vakit geçirebilmeye bağlamıştık

Kızlar bir şey söyleyeceğim. Belki abartıyor olabilirim ama sorabileceğim böyle güzel bir ortamım yok. Bebeğim 19 aylık. konuşma ve hafıza konusunda bayağı iyi. Eşim çarpım tablosunu öğretmiş. 2 lere kadar ezberlemiş. İki harfi birleştirebiliyor. Resimleri çok güzel yorumluyor. Alfabedeki tüm harfleri biliyor. 20 ye kadar sayıp, sayıyı gösterdiğinde tanıyor. 20 parçalık puzzle kendisi yapabiliyor. Saydığım kadarıyla 367 kelime biliyor. 5 kelimelik cümleyi zaman zarflarını kullanıp konuşabiliyor. Yani bizim gibi konuşmaya yakın konuşuyor. Bu arada yürümesi falan geç oldu. 12 aylıkken ilk adımlarını desteksiz attı. Bunda bir acayiplik var mı? Yoksa normal seyir mi böyle? Bana yardımcı olabilecek kimse var mı? Biliyorum herkesi çocuğu kendisine iyi gelir ama ben fikirlerinizi almak istiyorum. Normal mi bu durum? Eğer seviye olarak ileriyse yapabileceğim bir şey var mı?
Bu aralar da herkesin çocuğu üstün zekalı maşallah 😁

Yoo öyle bir test olmadığını biliyorum. Umarım da değildir. Bu durum tuhaf mı onu merak ediyorum
Bir tuhaflık yok bence.

Konu sizden bağımsız olarak geçenlerde yine böyle bir konu vardı, konu sahibi baya baya küçücük çocuğu üstün zekalı ilan etmişti 😄😄

Bazı çocuklar iletişim becerileri ile ilgi gördüğünde ilerler, bazıları ise daha az alır. Muhtemelen ilgi hizi ile - benimde etrafımda bir bebek böyle anlattığınız gibiydi ama bizce hep normaldi, sadece dikkatini çekip verimli vakit geçirebilmeye bağlamıştık
Mesela alfabeyi bir çizgi filmden öğrenmiş muhtemelen. Ama televizyon bizim hayatımızda normalde yok. Bir ara(3-4 ay önce) bir kaç kez açmak zorunda kalmıştım. Muhtemelen oradan öğrenmiş. Ama harfleri nerden birleştirmeyi öğrenmiş onu bilmiyorum

Bir tuhaflık yok bence.

Konu sizden bağımsız olarak geçenlerde yine böyle bir konu vardı, konu sahibi baya baya küçücük çocuğu üstün zekalı ilan etmişti 😄😄
Öyle bir şey olmaması için dua ederim. Malum burası Türkiye. Ve gerçekten ciddi problem yaşar.

Çocuğa çok yüklenmiş gibi geldi kendi kızımı düşündüm iki yaşında çok geri imiş sizinkine göre o yapboz parçalarını tükürüp atıyordu yapmayı bırak .....Gelişim iyide sayıları falan okulda öğrense daha iyi degilmi öğretmenler genelde ilk okulda öğrenmeleri taraftarı degilmi hani yarimyamalak yada az bilendense hiç bilmeyen daha iyi öğrenir gibisinden ....neyse canım ben ne anlarım uzmanı değilim işin sonuçta...Sağlıkla büyüsün evladınız

Bana biraz gelişimi ileri gibi geldi.
Benim çocuğumdan ileri en azından:KK70:
Mesela anne denize gidip deniz yıldızı görelim mi dedi bana bugün. Ya da geçen gün astaronotlar uzayda yıldızlarla geziyor diyor. Yani bunları ayrı ayrı anlatmıştım ama birleştirmesi tuhaf geldi bana

Daha çok “üstün zekalı, gelişimi ilerde” gibi yorumlar duymak ister gibi açmışsınız konuyu.
Asla öyle bir niyetim yok olamaz da. Burası bir bilgi alışverişi platformu bana göre. En azından ben bu amaçla kullanıyorum. Birinin çıkıp gayet normal demesi daha işime gelir. Tabi bu halleri çok tatlı ama biraz korkutucu sadece. En azından bana öyle geldi ☺️

Çocuğa çok yüklenmiş gibi geldi kendi kızımı düşündüm iki yaşında çok geri imiş sizinkine göre o yapboz parçalarını tükürüp atıyordu yapmayı bırak .....Gelişim iyide sayıları falan okulda öğrense daha iyi degilmi öğretmenler genelde ilk okulda öğrenmeleri taraftarı degilmi hani yarimyamalak yada az bilendense hiç bilmeyen daha iyi öğrenir gibisinden ....neyse canım ben ne anlarım uzmanı değilim işin sonuçta...Sağlıkla büyüsün evladınız
Çok haklısınız ama inanın böyle bir çabam hiç olmadı. Sadece çoğu şeyi nerden öğrendiğini tahmin edemiyorum

Tuhaf diye başlık açmak tuhaf olmuş asıl da gelişimi ileri bence. 1,5 yaşında çocuğun yapacağı şeyler değil bunlar. 2 yaş için bile 5-10 parçalı puzzlelar olur genelde. Çarpım tablosunu öğrenmek falan da yaşına göre değil. Bunu anlamaya çalıştıysanız bana kalırsa yaşından ileri bir çocuk.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X