Bebeğimin uykuya dalma sorununu nasıl çözebilirim

CuteMom

Dünya vazgeçenleri değil,azmedenleri hatırlar
Kayıtlı Üye
30 Nisan 2008
45.783
24.646
Merhabalar öncelikle.

10 aylık oğlum var . ilk doğduğu zamanlar önce gece gündüzü ayırt edebilmesi için rutinler oluşturdum ve evdeki her duruma karşı bunu devam ettirdim. Biraz daha büyüyünce 5 aylık civarı uyku eğitimi vermeye başladım. Çok uğraşsamda acayip yorucu gecsede cogu gunler 2. uykuları yaptıramasamda oldu.Ama çok kısa sürdü. 1 ay kadar.

Yazın okullar kapanınca yazlığa gittiğimizde yer yadırgadı diyerek eğitim filan kalmadı. Eğitime kadar kucakta sallayarak uyutuyordum , eğitimden sonraki geri dönüş ise emerek uyumaya, bazen emerken mayışıp yatagına koydugumda kendi kendine dalması gibi dalgalı bir dönem gecirdik. Çok sorun etmedim çünkü 8-9 arası uyuduğunda sabaha karşı 1 kere uyanıp emip tekrar geri uyuyordu genel olarak. Eh yazlık bölge evin durumu aşırı sıcaklar oldu , demek ki dedim evimize döndüğümüzde de böyle devam edecek. Evimiz daha serin , daha ferah .

Velhasıl çok uykusuzluk çekmedim, herkesin uykusuzluktan kırıldıgı dönemlerde ben gayet uyuyordum , ama şimdi herşey bozuldu. Eylülde evimize geri döndük, 1 hafta sonra ben işe geri döndüm. İşte o 20 gündür geceleri ne oluyor ben bilmiyorum. Uykudan öleceğimi düşünüyorum artık.

Büyük oğlum bebekken hiç böyle yapmamıştı onda da 13 aylıkken işe dönmüştüm , hiç uykusuz kalmadım çok rahat geçirmiştim bu dönemleri. Küçüğündede şimdiye kadar öyleydi. Yazın çok gezdik, onun uyku saatlerinde pusette uyuttum , aldım kucagıma arabaya bındım, eve getirdim yatagına bıraktım hiç ama hiç uyanmıyordu.

Şimdi yaşadığım şey çift taraflı. İki taraftan beni çökertmeye çalışıyorlar.

Şöyle , ikisi aynı odada yatıyor. Telsizle dinliyorum . 8-8.30 gibi küçüğü, 9.30 gibi büyüğü uyuyor. Küçük olan gece cok ansızın olur olmadık her saatte uyanabılme durumuna sahip suanda. 2 kere veya 3 kere uyanıyor ama geriye o kadar zor o kadar zor dalıyor ki bunu nasıl anlatabılırım bilmiyorum.

Emerek uyuyor. Emzikte alıyor , tam uyuyor , yatagına koyuyorum ustunu ortuyorum , hasretle yatagıma gıdıp yastıgıma sarılıyorum ki tekrar aglıyor. Bu defa önce pıss pıs yapıyorum , yıne aynı donuyorum yıne aglıyor. Alıyorum kucakta hafıf sallıyorum gezınıyorum koyuyorum yerıne bırakıyorum yıne aynı. 2 saat suruyor. En son artık uzerımde ne varsa cıkarıp yuzune gozune bogulmayacak sekılde bırakıp gayet uykum acık ve sınırlerım bozulmus sekılde yatagıma donuyorum kıııı bu kargasadan uyanan buyuk olan ya seslenıyor ya gelıyor. Neysekı onun sesıne uyanmıyor ama benım uykularım parca pincik. Ve gecede sanslıysam 2 sanssızsam sureklı uyanıp duruyor.

Diş yok , emiyor , ac değil biliyorum kilosu iyi tombul bir bebek. 5.30 gıbı evde oluyorum erken uyuduğunu sanmıyorum. Gündüz 2 kere uyuyor 1.30-2 saat arası sabah 1.30 saat kadar ogleden sonra uyuyor 4 gıbı uyanmıs oluyor.

Bu durumdan kurtulmaya calısıyorum , alıyorum buyugunu babasının yanına bırakıyorum , acaba ses mı yapıyorda oluyor dıyorum , acaba duymuyorum mu dıyorum bır oraya bır buraya sureklı denıyorum. En son besıge mana buldum mobılya besık sallanma ozellıgı var acaba omu uykusunu dagıtıyor , park yatakta var evde oda salonda duruyor. Ben artık ne yapacagımı sasırdım.

Bu donem gecıcı mı , yenıden uyuyamayacak mıyız ?Ne kadar sürer ben bilmek istiyorum bunları . Tamam cok uzun suredır yok bu durum ama nereden cıktı sımdı bu dalamama sorunu. Buarada tamamen uyanık dıyemem oyle oynamaya fılan calısmıyor. Ben boylelıkle gune bazen 4 bazen 5 te baslıyorum.

Ve işe gidiyorum , aylardır calısmadım e işe giderken paçoz gibi gitmek istemiyorum. Gündüz yoruluyorum , evde yoruluyorum , cocuklarla yoruluyorum eh akşam uyuyacağımda diyemiyorum bu durumlardan ötürü.

Napmam lazım acaba , bir yerde yanlış yapıyorum ben galiba.

Bu arada konu evet çok uzun affola

annesini istiodur belki yanina alsan?
Onuda denıyorum , yıne aynı uyumuyor aglıyor . ama ben oturursam kucagımda uyur gıbı dusunuyorum ama onuda ben yapamıyorum bır kac kere dusurmek uzere yakaladım kendımı. Uykudan mıdem bulanıp basım donuyor oturdugum yerde gece

Onuda denıyorum , yıne aynı uyumuyor aglıyor . ama ben oturursam kucagımda uyur gıbı dusunuyorum ama onuda ben yapamıyorum bır kac kere dusurmek uzere yakaladım kendımı. Uykudan mıdem bulanıp basım donuyor oturdugum yerde gece

al koynuna yüzünü sana cevir sen ona dön koklasa koklasa uyuyun cok güzel misss ikinizde rahat edersiniz, agladikca sirtini oksa bi zaman sonra alisir, he bi daha yanindan ayira bilirmisin orasini bilemem :anne::emir_bebek: kulagina nini fisilda, annem ben burdayim vs vs uyur öyle

Anne yanı beşik diyorum başka da bir şey demiyorum. Gece sizin kokunuzu özlüyor. Yanınızda olmak ona güven verecektir. Ayrı oda için çok küçük olduğunu düşünüyorum.

10 aylık ama o besıklere olmaz kı artık.. Bırde yatak odama alırsam bu defa koca katılı olacagım. cunku sabah ıse gıderken 50 kere alarm calıyor o yuzden odaların kapısı kapalı duruyor . Kucuk oglum 5 aylıktan berı ayrı yatıyor , yazlıkta ayrı odası vardı ama evımızde yok zaten onu rahatsız eden seyın ne oldugunu bılmıyorum benı ıstıyorsa yer yatagı acarım yeterkı uyuyalım artık

Çocuğun düzeni bozulmuş yazlıktı, sizin işe başlamanızdı derken. Sizin durumuzdayken önce gece emmesini kestim. Babası ilgilendi gece emmeyi unutana kadar. Sonra da yatağımıza aldık. Ondan sonra düzene girdi. Hem büyüğü de uyandırmaz böylece.

Sen nerelerdesin yahu yoktun:KK19:
Ya benimki de uyumuyor bu aralar niye boyle:KK43: 21 aylık,aksam 9gibi uyuyor 11 gibi kalkıyor Allahtan gözünü acmiyor sadece agliyor. Hemen emziriyorum dalıyor 1 saat sonra yine ağlıyor, her saat uyanıp meme istiyor. Artık aramıza yatırıyorum dayanamıyorum çünkü ve beşikte yatınca büyüğü de uyandırıyor.Surekli emiyor resmen bir de ayakla babasını tekmeliyor,adamcağız yatağın taa obur ucunda uyuyor. Allh yardımcımız olsun:KK43: Belki sen uykuyu 2 değilde 1e indirebilirsin gündüz 1 kere uyuyabilir. Bir de işe döndüğün için de olabilir.Ben buyugunde ise dndugum donemlerde gece terörü denen şeyi yaşamıştım

aaaa oymuş :))) hosgeldiniz :))
bir uye daha var siz yokken nickiniz ayni o sandilar sizi falan :)))

Çocuğun düzeni bozulmuş yazlıktı, sizin işe başlamanızdı derken. Sizin durumuzdayken önce gece emmesini kestim. Babası ilgilendi gece emmeyi unutana kadar. Sonra da yatağımıza aldık. Ondan sonra düzene girdi. Hem büyüğü de uyandırmaz böylece.
Yok hersey 20 gun ıcınde oldu. Ise basladım ve o aksam basladı hersey. Bırde baba cok ılgılenemez ılgılenmıyor yanı o bendende erken kalkıyor evden sabaha karsı cıkıyor tamamen uyku uyumamak lazım 2 saat gerı uyutmak ıcın ugrasıyorum . Tabı aksam 10 gıbı oturdugum yerde uyuyorum.

Yok hersey 20 gun ıcınde oldu. Ise basladım ve o aksam basladı hersey. Bırde baba cok ılgılenemez ılgılenmıyor yanı o bendende erken kalkıyor evden sabaha karsı cıkıyor tamamen uyku uyumamak lazım 2 saat gerı uyutmak ıcın ugrasıyorum . Tabı aksam 10 gıbı oturdugum yerde uyuyorum.
Bir haftacık katlanacak artık baba da. Ya da siz asla emzirmeyeceksiniz ama o zaman da bebek zorlanıyor.

Sen nerelerdesin yahu yoktun:KK19:
Ya benimki de uyumuyor bu aralar niye boyle:KK43: 21 aylık,aksam 9gibi uyuyor 11 gibi kalkıyor Allahtan gözünü acmiyor sadece agliyor. Hemen emziriyorum dalıyor 1 saat sonra yine ağlıyor, her saat uyanıp meme istiyor. Artık aramıza yatırıyorum dayanamıyorum çünkü ve beşikte yatınca büyüğü de uyandırıyor.Surekli emiyor resmen bir de ayakla babasını tekmeliyor,adamcağız yatağın taa obur ucunda uyuyor. Allh yardımcımız olsun:KK43: Belki sen uykuyu 2 değilde 1e indirebilirsin gündüz 1 kere uyuyabilir. Bir de işe döndüğün için de olabilir.Ben buyugunde ise dndugum donemlerde gece terörü denen şeyi yaşamıştım
ben ucretlı yardım almayıda dusunuyorum da acaba dıyorum sonuna kadar butun enerjımı cekıp bıtırıp benı pacavra gıbı salladıkları doneme mı getırsem bılmıyorum.

Gunduz 1 kere uyudu dun , bu defada gunduz hıc durmuyor normalde cok sakın bır bebek , ama bu defada uyumak ıcın aglıyor hanı aksam 8 olsun dıye nasıl oyalayacagımızı sasırıyoruz. Dedıgım gıbı dun ıste 1 kere uyudu yıne aynı yıne aynı.

Uyanmadan yakalayım dıyorum ne zaman uyanacagını bılmedıgım ıcın yakalayamıyorum. Buarada 1.5 sene kadar yokmusum sımdı fark ettım :)

Bir haftacık katlanacak artık baba da. Ya da siz asla emzirmeyeceksiniz ama o zaman da bebek zorlanıyor.
1 hafta yeterlı olur mu? 11 kılo zaten kucakta tasınmaya yerı yok kocaman . Doktor emzırmeyı kes dıyor onuda ben yapıcam ama nasıl olacak hıc bılemıyorum sız neden kestınız gece emzırmesını zaten gunduz sabah 6 aksam ve uyutmaya calısırken emzırıyorum 3 kere gece emmezse hıc sut gıder, artık sut mu bıtse dıyorum.

cunku ılk oglum emmemıstı hıc boyle degıldı . Bu cok baska bır uyku sorunu sankı

X