Bebeğin beyninde ventrikülomegali problemi yaşayıp atlatan varmı

düşünmem lazım seninle özelden mesajlaşmak isterim aynı şeyleri bende yaşadım seni okadar iyi anlıyorum ki benim kızımda 3,5 aylık neler çektiğimi bi ben bilirim bi allah bilir hala da çok korkuyorum senin gibi şuan nasıl bi tedavi uyguluyolar bu gibi konularda seninle görüşmek isterim bu arada bizim gibi umutsuzca bekleyen varsa bol bol dua edin doktorlar herşeyi söyleyebilir inançlı olun sabredin bana neler söylediler bu bebek yaşamaz yaşasada sakat olur dediler şuanda kızım gayet sağlıklı allaha çok şükür allah hepimizin çocuğuna şifa versin bu arada ben ankarada özgür deren diye bir profa gittim herkese tavsiye ederim riskli gebeliklerde uzman ben kızımı önce allaha sonra ona borçluyum

canim ogluma hicbir tedavi uygulanmiyor. sadece mr cekildi buyume olup olmadigina bakildi. elhamdulillah bir buyume olmamis. oglumun durumu iyi, yani normal bir bebek. cok sukur fiziki acidan sorunlari da olmadi, olmasi hâlinde fizyoterapistlerin yardimci olacagini soylediler.
tabi ki gorusebiliriz, sormak istedigin birseyler varsa ozelden sorabilirsin.
kizinda herhangi bir sorun var mi? gelisimi nasil, allah hepsini iyi etsin insallah...

Merhaba arkadaşım.Öncelikle yaşadıklarınızın hiç kolay olmadığını biliyorum ve aynı durumda olan tüm annelere Allah yardım etsin yavrularına şifa versin.Ben de 28 haftalık hamileyim.Biraz evhamlı hatta fazlaca kuruntulu bir insanım.Yazdıklarınızı okuyunca bazı şeyleri merak ettim.8.ayımdaki ayrıntılı ultrasonda tespit edildi demişsiniz.Ondan önce ayrıntılıda belli olmadımı?Birden mi ortaya çıkıyor bu durum.Tabiki rabbimden gelecek herşeye razıyız.Benim bundan sonra ayrıntılı yapılmayacak.İçimde şüpheler oldu şimdi ya benim bebeğimdede varsa diye.Rabbim hepimizin yardımcısı olsun.

amin.
oncelikle, bak canim, bosu bosuna, ortada birsey yokken kendine uzuntu yapacak birseyler edinme, kendi iyiligin icin..
soruna gelince;
8. aydan once belli olmadi cunku bir sorun yoktu.
cmv bir virus.., kizamik, su cicegi virus ailesinin bir parcasi. her insan hayatinda 1 kere, genelde cocukluk doneminde bu virusleri gecirir. cmv duyulmus bir virus degil cunku hic zarar vermiyor. bazi cocuklara ates yaparmis bazen...
benim de testlerim tahlillerim yapilmisti. bu virusu daha once gecirmisim ve tekrar gecirme ihtimalim yoktu.
ama hayatta olmaz diye birsey yok.
hamileligimin ilerleyen donemlerinde tekrarlamis.. vucudumda aktif olmayan bu virus, aktifleserek karnimdaki bebegimin beyninde hasar birakti.
dogumdan sonra bu virusu gecirseydi bir tehlikesi yoktu, anne karninda enfekte olunan her virus bebege gecerse tehlikeli..
iste boyle, allah tarafindan imtihan edildik, ama allah yuzumuzu guldurdu cok sukur.. insallah, rabbimin lutfuyla boyle saglikla buyuyecek bebegim,,,
allah bizim de herkesin de yuzunu guldursun..

8. ayda ben dogurdum.Daha once neden anlamadılarki sizinkini ben 22 haftalıkken ögrendim hemde normal kadın dogum doktorum gördü.Allah razı olsun adamdan hergün dua ediyorum.Sonra detaylı ultrasonda kesin tanı koyuldu ve ondan sonra dogurana kadar hergün agladım :2::2:Ya bazen haykırmak istiyorum ne olucak düşüncesi beni yedi bitirdi artık.Hemşireyim hemde cocuk acilde.Elimizde cookk hidrosefalili evlat vefat etti onları düşündükçe bunalıyorummm

8. ayda ben dogurdum.Daha once neden anlamadılarki sizinkini ben 22 haftalıkken ögrendim hemde normal kadın dogum doktorum gördü.Allah razı olsun adamdan hergün dua ediyorum.Sonra detaylı ultrasonda kesin tanı koyuldu ve ondan sonra dogurana kadar hergün agladım :2::2:Ya bazen haykırmak istiyorum ne olucak düşüncesi beni yedi bitirdi artık.Hemşireyim hemde cocuk acilde.Elimizde cookk hidrosefalili evlat vefat etti onları düşündükçe bunalıyorummm

soyledigim gibi bir sorun olmadigi icin anlamadilar. anlasilacak birsey yoktu cunku. cunku problem sonradan cikti. beyin anormal olarak gelismedi, normal gelisip virus sebebiyle bir donem sonra hasara ugradi. umarim anlatabilmisimdir...

bu arada oglumda vontrikul buyumesi oldu ama hidrosefali degil, mikrosefali bekleniyordu.
problemin neden ciktigi da onemli.

canim ogluma hicbir tedavi uygulanmiyor. sadece mr cekildi buyume olup olmadigina bakildi. elhamdulillah bir buyume olmamis. oglumun durumu iyi, yani normal bir bebek. cok sukur fiziki acidan sorunlari da olmadi, olmasi hâlinde fizyoterapistlerin yardimci olacagini soylediler.
kizinda herhangi bir sorun var mi? gelisimi nasil, allah hepsini iyi etsin insallah...[/Q

benim kızımada 1 aylıkken mr çekildi hamileyken çekilen mr da 15 mm doğumdan sonra 11 mm oldu bu mm özellikle yazıyorum bu yazılardan olumlu bişe duymak istiycek çok insan var biliyorum daha sonra beyin doktoruna hiç gitmedim her ay rutin kontroller yapılıyo sadece baş ölçümü vs size başka bişe önerdi mi doktorlar tekrar gitmem gerekiyo mu okadar nefret ettimki hastanelerden bidaha gitmek istemiyorum ben çocuk gelişimi öğrtmnym kızımın gelişimini özellikle takip ediyorum şuana kadar bi sıkıntımız olmadı iyşallahta olmaz

kizinda herhangi bir sorun var mi? gelisimi nasil, allah hepsini iyi etsin insallah...[/Q

benim kızımada 1 aylıkken mr çekildi hamileyken çekilen mr da 15 mm doğumdan sonra 11 mm oldu bu mm özellikle yazıyorum bu yazılardan olumlu bişe duymak istiycek çok insan var biliyorum daha sonra beyin doktoruna hiç gitmedim her ay rutin kontroller yapılıyo sadece baş ölçümü vs size başka bişe önerdi mi doktorlar tekrar gitmem gerekiyo mu okadar nefret ettimki hastanelerden bidaha gitmek istemiyorum ben çocuk gelişimi öğrtmnym kızımın gelişimini özellikle takip ediyorum şuana kadar bi sıkıntımız olmadı iyşallahta olmaz

cok sevindim :KK16: insallah hep iyi olur, saglikla buyurler..
yok bize de birsey yapmiyorlar, bas cevresi olculuyor sizinki gibi, ama o da normal zaten.. normal pediatri doktoruna gidiyoruz.
sizin sorun neyden kaynaklaniyormus bulundu mu?

3 aylık oldu kızım bana tanı koyamadılar neden olduguna dair.Amniosentezde oldum torch ta temiz cıktı ama mr istemediler benden.Bebegimin durumu iyi ayındaki bebeklerle uyumlu kafa cevresi normal kafasını dik tutabiliyor.Capadan takipli eylülde götürecegim.!aylıkken götürdüm doktor normal dedi ama hiç içine bakan yok dediğin doktor hangi hastanede veya ozel muayenehanesi varmı.Allah bebeklerimizi korur inşallah[/QUOmrhba bizim bebeklerimiz hemen hemen aynı dönemde doğdu sanırım bu öyle bi hastalık ki nedeninin bi önemi yok bence bana da bissürü tahlil kordosentez filan yaptılar hamileyken 2 kez mr girdim bi neden bulamadılar kaç tane doktora gittim söylenen hep aynıydı takip edicez ne olucağını doğumda görücez dediler doğuma kadar ne çektiğimi tahmin edersiniz ama doğumdan sonra 2 kez ultrasona girdi bi kezde mr çekildi bence sende çektir mr daha detaylı bilgi veriyor

3 aylık oldu kızım bana tanı koyamadılar neden olduguna dair.Amniosentezde oldum torch ta temiz cıktı ama mr istemediler benden.Bebegimin durumu iyi ayındaki bebeklerle uyumlu kafa cevresi normal kafasını dik tutabiliyor.Capadan takipli eylülde götürecegim.!aylıkken götürdüm doktor normal dedi ama hiç içine bakan yok dediğin doktor hangi hastanede veya ozel muayenehanesi varmı.Allah bebeklerimizi korur inşallah

]

cok sevindim :KK16: insallah hep iyi olur, saglikla buyurler..
yok bize de birsey yapmiyorlar, bas cevresi olculuyor sizinki gibi, ama o da normal zaten.. normal pediatri doktoruna gidiyoruz.
sizin sorun neyden kaynaklaniyormus bulundu mu?

amin canım bizim için tek önemli bişey var çocuklarımızın sağlığı benimki 5. ayda belli oldu ve çok araştırldı nedeni bulunamadı

amin.
oncelikle, bak canim, bosu bosuna, ortada birsey yokken kendine uzuntu yapacak birseyler edinme, kendi iyiligin icin..
soruna gelince;
8. aydan once belli olmadi cunku bir sorun yoktu.
cmv bir virus.., kizamik, su cicegi virus ailesinin bir parcasi. her insan hayatinda 1 kere, genelde cocukluk doneminde bu virusleri gecirir. cmv duyulmus bir virus degil cunku hic zarar vermiyor. bazi cocuklara ates yaparmis bazen...
benim de testlerim tahlillerim yapilmisti. bu virusu daha once gecirmisim ve tekrar gecirme ihtimalim yoktu.
ama hayatta olmaz diye birsey yok.
hamileligimin ilerleyen donemlerinde tekrarlamis.. vucudumda aktif olmayan bu virus, aktifleserek karnimdaki bebegimin beyninde hasar birakti.
dogumdan sonra bu virusu gecirseydi bir tehlikesi yoktu, anne karninda enfekte olunan her virus bebege gecerse tehlikeli..
iste boyle, allah tarafindan imtihan edildik, ama allah yuzumuzu guldurdu cok sukur.. insallah, rabbimin lutfuyla boyle saglikla buyuyecek bebegim,,,
allah bizim de herkesin de yuzunu guldursun..

Canım cevabın için çok teşekkür ederim.Bebeğinin sağlıklı olmasına sevindim.Hayırlı uzun ömürlü bir evlat olur inşallah.

3 aylık oldu kızım bana tanı koyamadılar neden olduguna dair.Amniosentezde oldum torch ta temiz cıktı ama mr istemediler benden.Bebegimin durumu iyi ayındaki bebeklerle uyumlu kafa cevresi normal kafasını dik tutabiliyor.Capadan takipli eylülde götürecegim.!aylıkken götürdüm doktor normal dedi ama hiç içine bakan yok dediğin doktor hangi hastanede veya ozel muayenehanesi varmı.Allah bebeklerimizi korur inşallah[/QUOmrhba bizim bebeklerimiz hemen hemen aynı dönemde doğdu sanırım bu öyle bi hastalık ki nedeninin bi önemi yok bence bana da bissürü tahlil kordosentez filan yaptılar hamileyken 2 kez mr girdim bi neden bulamadılar kaç tane doktora gittim söylenen hep aynıydı takip edicez ne olucağını doğumda görücez dediler doğuma kadar ne çektiğimi tahmin edersiniz ama doğumdan sonra 2 kez ultrasona girdi bi kezde mr çekildi bence sende çektir mr daha detaylı bilgi veriyor

çapadaki doktor mr istemedi ya acaba kendi hastanemde cektirsemmi ki

Arkadaşlar şu an gebeliğin 25. haftasındayım. 4 hafta önce çocukta hidrosefali olduğu ve çeşitli yönlerden özürlü olduğu gebliğin sonlandırılması gerektiği söylendi. Tabi ben bunu yapamadım. Her gün ağlıyorum. çok korkuyorum. Bu bölümde yazılan sayfaları defalarca okudum. bazen moralim yükseliyor. Böyle durumla karşılaşan bütün kardeşlerime Allahü teala sabır versin, yavrularının sağlıklı doğduğu günleri göstersin. Lütfen bu sıkıntıları atlatan arkadaşlarımız bizim gibi durumda olanlara yaşadıkalrını anlatarak yol göstersin.

Arkadaşlar şu an gebeliğin 25. haftasındayım. 4 hafta önce çocukta hidrosefali olduğu ve çeşitli yönlerden özürlü olduğu gebliğin sonlandırılması gerektiği söylendi. Tabi ben bunu yapamadım. Her gün ağlıyorum. çok korkuyorum. Bu bölümde yazılan sayfaları defalarca okudum. bazen moralim yükseliyor. Böyle durumla karşılaşan bütün kardeşlerime Allahü teala sabır versin, yavrularının sağlıklı doğduğu günleri göstersin. Lütfen bu sıkıntıları atlatan arkadaşlarımız bizim gibi durumda olanlara yaşadıkalrını anlatarak yol göstersin.

canim seni cok iyi anliyorum,,
ama hidrosefali diyorsa bunun sebebi neymis? iyice incelendi mi mr cekildi mi? baska drlar gordu mu?
bunlari sormamin sebebi hidrosefalinin bazi durumlarda tedavisi oldugunu biliyorum. seni yanlis bilgilendirmek istemem ama benim dr oglum icin hidrosefaliden suphelendiginde anlatmisti.
sakin umutsuz olma! yavrunun sana ihtiyaci var, sen iyi olursan o da iyi olur.. iyi olucak insallah..

düşünmemlazım ilgine çok teşekkür ederim. beni anlayan birilerinin olduğunu bilmek bile beni rahatlattı. bahsettiğin ileri tetkikler yapılmadı. sadece tıp fakültesindeki bir doçent ayrıntılı ultrasonda gördü. çok kesin konuştu. beni çok üzdü. korkumdan başka doktora da gidemedim. 1 ay oldu.yarın doktora gideceğim. hayırlısı olsun.inş. kötü şeyler duymam. dua edin canım.

Öncelikle allah sabır versin allah saglık versin inşallah bebegine.Dilinde duanı eksik etme.Neye dayanarak hidrosefali dediler ventrikül ölçüleri ne boyutta onları merak ettim.benim bebegimin ventrikülleri 11-12 ölçülerdeydi allaha şükür dogurdum ve azalma var.

Duaların için teşekkür ederim canım. Bu ölçümlerin ne olduğunu ben anlayamıyorum. Burada aynı durumda olan arkadaşlar mm lik ölçülerden bahsediyorlar. Bana ayrıntılı ultrason raporunda "her iki ventrikül çapı 2 cm ölçülmüş olup artmış durumdadır.3. ve 4. ventriküler normal görünümdedir. Beyin parankimi hidrosefali nedeniyle basılı görünümdedir."diye yazmışlar.Onlara kalsa hemen gebeliği sonlandıracaklar.geçen hafta gittik büyüme yok aynı kalmış dediler.tabi hala gebeliği sonlandırmak için vaktim varmış! ya bilmiyorum nasıl bir iş bu. çocuğun gelişimi normal diyorlar hem de özürlü aldır diyorlar. Ben Allaha havale etiim.Sabırlı olmaya çalışıyorum. dua ediyorum.Sizlerden haber geldikçe umutlanıyorum. sizin doğum olmuş ne mutlu. Bebeğinde de dedikleri gibi bir problem de yok olmayacak da inşallah canım. Rabbim bu durumda olan bütün kardeşlerimizin sıkıntılarını gidersin....

Ventriküller hidrosefalide önemli.Belki cocugun tosun kafalıdır benimkininde kafası kocaman gözüküyodu ultrasonda oda benim gibi tosun kafalı dogdu:KK1:

mozay,
bebek dogmadan once doktorlar sadece varsayimlarla konusuyorlar. moral bozmakta ustlerine yok ama.. bak ben her kontrole gittigimde bi ihtimal iyi birsey soylesinler diye gittim... hep aglayarak dondum. ne kadar zor gecti, zehir ettiler bize! ozellikle hic ihtimal yok mu diye soruyorduk, cocuk norologu suratini burusturdu yok der gibi salladi. hic unutmuyorum o gunleri. ama oglum dogdu gulmeye basladi, oyuncaklarla ilgilenmeye basladi falan, dediler ki saglikli da olabilir!
niye bunu ben hamileyken soylemediniz diye girtlaklarina yapismak istedim.
simdi nerdeyse 7 ayimiz doldu. insallah emeklemeye az kaldi yaptigi hareketleri bi gorsen :KK52:
anlattiklari ihtimallerin hicbri olmadi sukurler olsun... gelecekte ne olacagini bilemeyiz.. sukurler olsun.. insallah senin bebegin de saglikla gelir.. iyi seyler dusun, dua et iyi olsun :KK69::KK69:

Duaların için teşekkür ederim canım. Bu ölçümlerin ne olduğunu ben anlayamıyorum. Burada aynı durumda olan arkadaşlar mm lik ölçülerden bahsediyorlar. Bana ayrıntılı ultrason raporunda "her iki ventrikül çapı 2 cm ölçülmüş olup artmış durumdadır.3. ve 4. ventriküler normal görünümdedir. Beyin parankimi hidrosefali nedeniyle basılı görünümdedir."diye yazmışlar.Onlara kalsa hemen gebeliği sonlandıracaklar.geçen hafta gittik büyüme yok aynı kalmış dediler.tabi hala gebeliği sonlandırmak için vaktim varmış! ya bilmiyorum nasıl bir iş bu. çocuğun gelişimi normal diyorlar hem de özürlü aldır diyorlar. Ben Allaha havale etiim.Sabırlı olmaya çalışıyorum. dua ediyorum.Sizlerden haber geldikçe umutlanıyorum. sizin doğum olmuş ne mutlu. Bebeğinde de dedikleri gibi bir problem de yok olmayacak da inşallah canım. Rabbim bu durumda olan bütün kardeşlerimizin sıkıntılarını gidersin....

benim jinekologum cok ilgili ve iyi bir doktor. dogumdan sonra da defalarca geldi bebege bakmaya benimle konusmaya... bana anlatti. vontrikullerle maximum sinir 10 ml dedi. benimki 12ydi. eger 10 olsaydi sana hicbisey demicektim korkutmucaktim demisti.
bizim de 2 vontrikul normal 2 tanesi normalin ustundeymis.

düşünmemlazım
ya o kadar rahatlattın ki beni.Rabbim de senin sıkıntılarını gidersin. senin güzel haberlerini duymak gözyaşlarımı dindiriyor inan. Ben de senin yaşadıklarını çok iyi anlıyorum. Her doktora gittiğimde aynı sözler, hastane önünde ağlamalar....Allahım.. inşallah ben de senin gibi oğlumun sağlıklı bir şekilde doğduğu günleri görürüm.en son geçen hafta gittik. Kafa normal ölçüleri almış ama ventrikül genişliği olduğundan hala problem varmış.yürüme güçlüğü, konuşma güçlüğü, zeka problemi olabilirmiş.....Allahım bütün kardeşlerimizin yardımcısı olsun. tekrar teşekkür ederim. 26.haftadayım dua edin...

X