Bebeğin beyninde ventrikülomegali problemi yaşayıp atlatan varmı

Merhaba kızınızın durumuna çok çok sevindim..Allah tüm bebekleri sağlıkla büyütmek nasip etsin inşallah..

Ben 23 haftalık hamileyim.. Bu perşembe yapılan tetkiklerimde 9,6 mm lik bir ölçüm söz konusu.. Başkaca bir anomali yokmuş.. Önümüzdeki hafta tekrar gideceğim ölçüm için.. Ama bana aminiyozentez v.s. gibi bir uykulamadan bahsedilmedi.. :S

Size sorularım şunlar.. Bu değerlerde yanılma payı söz konusumudur sizce?
Çok kötü tablolar çizilmiş internette Allah korusun.. Çocuğun sadece bu genişlik yüzünden (başka anormallik yokya) bir sıkıntıyla dünyaya gelmesi söz konusumudur?
Bebeğimde gelişim geriliği şu an için söz konusu değil.. Bir hafta önde gidiyoruz..

İlginize şimdiden çok teşekkür ederim..

merhaba arkadaşlar bende pazartesi oglumun beyninin sol ventrikülünde 12mm genişleme oldugunu ögrendim.bulundugum yerde iki doktora gittim biri kadın dogumcu digeri radyoloji doktoru ikiside bişey söylememişti ama egeye gittigimde söylediler mr istediler duydugum an mahvoldum çok ağladım kendi gittigim doktora tel açtım çok önemli degil istersen mr çektir ister çektirme dedi bende çektirmeden geldim şimdi beklemedeyim allahın izniyle bişey olacagınıda düşünmüyorum ama yinede hamileligimi acaba mı digerek geçirecegim burayı okuyuncada ümitlerim iyice artı inşallah rabbim bizim gibi bekleyen herkezin evladına şifalar versin sagsalim kucagımıza almayı nasip etsin

Ben çarşamba günü tekrar kontrole gideceğim.. İnşallah değerlerde yanılma vardır ve içim rahatlar.. :KK43:

Sizinde eğer doktorunuz o kadar rahat davranıyorsa demekki sonradan düzeleceğini düşündüğündendir..
Fakat ben burdaki arkadaşların 10mm'i geçtikten sonra prof.lere ve ünv.hastanelerine gittiklerini duyunca biraz düşünüyorum aslında.. Demek ki o kadar da önemsenmeyecek bir durum değil diye.. anlatabildim mi? Adamlar madem önemsiz neden bu kadar sıkı takibe alıyorlar.. :S Kafam biraz karışık.. çarşambadan sonra herşey daha net belli olacak inşallah.. Sürekli dua ediyorum bebeğim için.. Allah tüm bebeklerimizi korusun..

Ben çarşamba günü tekrar kontrole gideceğim.. İnşallah değerlerde yanılma vardır ve içim rahatlar.. :KK43:

Sizinde eğer doktorunuz o kadar rahat davranıyorsa demekki sonradan düzeleceğini düşündüğündendir..
Fakat ben burdaki arkadaşların 10mm'i geçtikten sonra prof.lere ve ünv.hastanelerine gittiklerini duyunca biraz düşünüyorum aslında.. Demek ki o kadar da önemsenmeyecek bir durum değil diye.. anlatabildim mi? Adamlar madem önemsiz neden bu kadar sıkı takibe alıyorlar.. :S Kafam biraz karışık.. çarşambadan sonra herşey daha net belli olacak inşallah.. Sürekli dua ediyorum bebeğim için.. Allah tüm bebeklerimizi korusun..

tabi ki önemsiz degil ama doktorlar anne karnında bişey yapılmayacagını sadece 3 haftada bir kontrol gelmemi söyledi prof ben sadece mr çektirmedim ve en önemliside elden gelen bişey olmaması allah herkesin evladına şifalar nasip eylesin inşallah

tabi ki önemsiz degil ama doktorlar anne karnında bişey yapılmayacagını sadece 3 haftada bir kontrol gelmemi söyledi prof ben sadece mr çektirmedim ve en önemliside elden gelen bişey olmaması allah herkesin evladına şifalar nasip eylesin inşallah

herkese merhaba..

Değerlerden biri düşmüş.. 8,5 ölçtü.. hatta daha sonra 8 ölçtü..
Diğeri aynı yerinde duruyor.. Bu iyiye işaret dedi ultrana bakan doktor.. Biz bunları sizi endişelendirmek için değil söylemek zorunda olduğumuz için söylüyoruz.. Genişlemesi ve kötüye gitmesi ihtmalini sizinde bilmeniz için dedi.. Kendi oğlunda aynı şeyleri yaşamış.. Doğuma yakın zamanda düzeldi dedi.. Ben internette hiç değeri düşen vs. okumamıştım halbuki..
Kendi doktorumda çocukta bir sorun varmış gibi algılıyo ve öyle davranıyorsun.. Bak düşmüş değerler ve bu bizim için bir sorun teşkil etmiyor dedi.. Ama duaya devam etmeliyim.. Anladığım kadarıyla ultrasonda bakılmış olsa dahi (herşey normal şükürler olsun) sorun gelişmiycek anlamına gelmiyor.. Temkinliler sonuçta.. Ama doktor olunca böyle olunuyor heralde.. Birde kendi doktorumun biraz acımasız bir yapısı vardır.. Beni teselli için olumlu konuşacak bir kadın değil yani..

Sonuç olarak içim daha rahat.. Allah'ıma şükürler olsun.. İnşallah bundan sonrada daha iyi sonuçlar bildirebilirim size.. Allah tüm bebeklerimizi korusun..

herkese merhaba..

Diğeri aynı yerinde duruyor.. Bu iyiye işaret dedi ultrana bakan doktor.. Biz bunları sizi endişelendirmek için değil söylemek zorunda olduğumuz için söylüyoruz.. Genişlemesi ve kötüye gitmesi ihtmalini sizinde bilmeniz için dedi.. Kendi oğlunda aynı şeyleri yaşamış.. Doğuma yakın zamanda düzeldi dedi.. Ben internette hiç değeri düşen vs. okumamıştım halbuki..
Kendi doktorumda çocukta bir sorun varmış gibi algılıyo ve öyle davranıyorsun.. Bak düşmüş değerler ve bu bizim için bir sorun teşkil etmiyor dedi.. Ama duaya devam etmeliyim.. Anladığım kadarıyla ultrasonda bakılmış olsa dahi (herşey normal şükürler olsun) sorun gelişmiycek anlamına gelmiyor.. Temkinliler sonuçta.. Ama doktor olunca böyle olunuyor heralde.. Birde kendi doktorumun biraz acımasız bir yapısı vardır.. Beni teselli için olumlu konuşacak bir kadın değil yani..

Sonuç olarak içim daha rahat.. Allah'ıma şükürler olsun.. İnşallah bundan sonrada daha iyi sonuçlar bildirebilirim size.. Allah tüm bebeklerimizi korusun..

canım çok sevindim degerlerinizin düşmesine allahım inşallah bizede nasip eder siz nerde baktırmıştınız birde bebek kaç haftalık ne zaman sonra tekrar baktırmaya gittin çok soru sordum ama cevaplarsan sevinirim bana egede 3 haftada bir kontrol olması gerektiğini eger degerler 15mm üstünde ve ek özür çıkarsa gebelige son verilmesi gerektiğini söylediler allaha şükür bizim sadece sol ventrikülde 12mm yükselme var oda doguma kadar inşallah normal seviyeye düşer burda 15mm olupda sonra normal oranlara inen bi arkadaşıda okumuştum o yüzden moralimi bozmuyorum inşallah bizim bebeklerimizde sapasaglam dogacaklar

herkese merhaba..

canım çok sevindim degerlerinizin düşmesine allahım inşallah bizede nasip eder siz nerde baktırmıştınız birde bebek kaç haftalık ne zaman sonra tekrar baktırmaya gittin çok soru sordum ama cevaplarsan sevinirim bana egede 3 haftada bir kontrol olması gerektiğini eger degerler 15mm üstünde ve ek özür çıkarsa gebelige son verilmesi gerektiğini söylediler allaha şükür bizim sadece sol ventrikülde 12mm yükselme var oda doguma kadar inşallah normal seviyeye düşer burda 15mm olupda sonra normal oranlara inen bi arkadaşıda okumuştum o yüzden moralimi bozmuyorum inşallah bizim bebeklerimizde sapasaglam dogacaklar

herkese merhaba..

İnşallah canım.. Allah hepimizin bebeğini sağlıkla kucağımıza almak nasip etsin.. bebek 22+5 haftalıktı SAT'a göre (ama gelişimi maşallah 24 haftalık görünüyor dedi doktor) Bunu neden ayrı yazdım.. Bu genişleme olayı + gelişme geriliği tespit etselerdi daha farklı yaklaşacaklardı sanırım.. :S Banagenişleme da doktor 15'in üzerinde müdahale ediliyor dedi.. Ve o kadar emin konuştu ki düzeleceği hakkında içimi fazlasıyla rahatlattı açıkçası.. Bana kontrol aralığı vermedi.. Ama için rahat etsin istiyorsan 4 boyutlu ultrasona girebilirsin dedi.. Ama eşim kafamızın dahada çok karışmaması ve çok sıkıntılı günler geçirdik,,o sebepten pek istemiyor... Çünkü bir iki mm bile bize hayatı zindan edecek biliyoruz.. Belki bebeğimize bir zararı olmayacak ama uykusuz geceler yaşayacağız yine.. :KK43: Demem o ki inşallah Allah sağlıkla gelmelerini nasip eder.. Zaten %100 sorun yoktur diyecek doktor veya teknolojik alet olduğunu sanmıyorum... Kaderde ne varsa onu göreceğiz.. İyi düşünelim ve Allah iyi şeyler getirsin başımıza inşallah.. Bu arada ben İstanbul'dayım.. Doktorumda Üsküdar'da bir hastanede..

Merhaba kızınızın durumuna çok çok sevindim..Allah tüm bebekleri sağlıkla büyütmek nasip etsin inşallah..

Ben 23 haftalık hamileyim.. Bu perşembe yapılan tetkiklerimde 9,6 mm lik bir ölçüm söz konusu.. Başkaca bir anomali yokmuş.. Önümüzdeki hafta tekrar gideceğim ölçüm için.. Ama bana aminiyozentez v.s. gibi bir uykulamadan bahsedilmedi.. :S

Size sorularım şunlar.. Bu değerlerde yanılma payı söz konusumudur sizce?
Çok kötü tablolar çizilmiş internette Allah korusun.. Çocuğun sadece bu genişlik yüzünden (başka anormallik yokya) bir sıkıntıyla dünyaya gelmesi söz konusumudur?
Bebeğimde gelişim geriliği şu an için söz konusu değil.. Bir hafta önde gidiyoruz..

İlginize şimdiden çok teşekkür ederim..

Ben bu sorunu profa sordum cok az yanılma olabilir dedi zaten milimetrik hesaplar.Anne karnındayken benim kızımın ki küçük ölçülmüş hatta dogdugu gün doktorum ultrasona götürmüştü kızımı büyük demişti hatta ama suan teyzesi zıpır oldu sadece kilosu geri oda fit olacak ondan :emir_bebek::nazar:

ezgim112 ve yyasar aklınızda milyonlarca soru olduguna gönlümce inanıyorum Bende sırf bu nedenle bi siteye üye olmuştum.herkes kalbini ferah tut bişey olmaz diyor size değilmi.Ama insan gercekten olamıyo içerde hiç bir sey yapamadan duran evladınız ve siz deliriyosunuz.Sabah aksam dua etmekten ve dua istemekten baska bi sansınız olmuyor o dönemde.Ben hala tetikteyim kızımın masallah subhanallah iyi oldugunu gözlemlegim halde.Kendim istanbulun göbeginde cocuk hemşiresiyim.Ve hamilelik döneminde calışırken cok nörolojik(hidrosefalili,sspe,havaleli) hastalıklı cocuk gördüm.Bu yüzden geceleri uyuyamazdım.Hoş şimdide kızım cimcimelikten uyutmuyor.Size tavsiyem internetteki hasta cocuk resimlerine bakmayın ben mecbur oldugum için gördüm ve hala rüyalarımda oyle cocuk doguruyorum.Hastalıkla ilgili istediğiniz bilgiyi ve doktor tavsiyesi verebilirim.Özellden ikinizede mail adresimi atayım.İsterseniz telefonlada sizi arayabilirim hattım müsait buduruma.İsterseniz tel numaranızı mailime atarsınız.

Ensonki kontrolümde bebeğimin beynindeki ventrikülde 10,2 mm genişleme olduğunu öğrendim, doktorum aslında 1 ay önceki kontrolümde görmüş ama benimle paylaşmadı. En son geçen hafta gittiğimde 25 haftalıktım bebeğim usgde 22 haftalık çıktı, normaldede zaten hep 1 hafta geride gidiyordu ama gerilik dahada artmış, öyle olunca doktorum bana amniosentezden bahsetti ve beni başka bi prof.a yönlendirdi, aynı akşam gittiğim diğer doktor bebeğin beyninde 10,2 mm bi genişleme olduğundan bahsetti ciddi bi durum dedi. hemen benden mr ve amniosentez istedi. Aynı hafta mr çekildim çok şükür büyük bi sıkıntı çıkmadı tabi radyoloğa göre. Ertesi günde amniosentez oldum. P.tesi amniosentezin kısa sürede sonuç vereninin sonucu geldi çok şükür ondada sıkıntı yok. ıki hafta sonra tekrar diğer amniosentezin sonucunu bekliycem.
Neyse dün akşam doktora aldım gittim sonuçları iyi dedi amniosentez için en azından çocuğun kromozomlarında bi problem yok dedi. Ama bu çocuk doğarsa sara hastası olabilir dedi, şok olduk tabi buda nerden çıktı diye, yani illa olacak diye bişey yok ama böyle bi risk var sonra allah korusun böyle bi durumla kaşılaşırsanız niye bize söylemediniz demeyin diye söylüyorum dedi. Tabi ben çok ihtimal vermiyorum allah korusun tabi. Bu şimdiki gittiğim doktor periantrolog ve adam hiç acımadan pat pat en kötüleri söylüyor. Şimdi 1 ay sonra yeniden mr çekilip duruma bakılcak, ozamana kadar beklemedeyim. Kaderime terk edildim anlıyacağınız ve tekrar mr çekilip öğrendiğimde gebeliğim 28 haftayı geçmiş olacak. Belkide sonlandırılmak zorunda kalacak, belki sonlandırılamayacak, Üniversitede konsey kurulup karar verilecekmiş
Bilmiyorum neolcak dua etmekten başka çaremiz yok... :KK43:
Daha önce bu problemi yaşayan varsa paylaşırsanız çok mutlu olurum..

canım kalbini ferah tut,senin gebeliğini sonlandırıp sonlandırılmayacağına doktorlar karar veremez.benim doktorlara inancım çok azaldı malesef .görümcem hamileyken bebğin beyninde ur var sonlandıralım dediler ,görümcem zorunlu da olsa aldırmam dedi.çocuk şuanda 2.5 yaşında çok sağlıklı maaşallah.allah hayırlısını versin...

canım kalbini ferah tut,senin gebeliğini sonlandırıp sonlandırılmayacağına doktorlar karar veremez.benim doktorlara inancım çok azaldı malesef .görümcem hamileyken bebğin beyninde ur var sonlandıralım dediler ,görümcem zorunlu da olsa aldırmam dedi.çocuk şuanda 2.5 yaşında çok sağlıklı maaşallah.allah hayırlısını versin...

arkadasım o arkadasın yazdıgı tarihe bakarsan coktaaaan dogurmustur

arkadaşlar.... sitenin bu bölümünü takip eden arkadaşlar daha önceki sayfalardan beni hatırlarlar. daha gebelğin 17. haftasında her gittiğim doktordan kürtaj için gönderilmiş, hidrosefaliden ventrikülomegaliye ve hatta korpus kallozum agenezisine kadar her türlü hastalığın teşhisi konmuştu.her gün sitenin bu bölümünü okur bazen moral bulur bazen de hüzne kapılırdım. benim durumumda olan arkadaşlardan bir haber beklerdim. şimdi de ben benim durumumda olup hergün bu sayfalarda gezinen arkadaşlara yaşayan bir örnek olmak istiyorum.geçen cuma gebeliğin 36.haftasında bebeğim dünyaya geldi. bugün tam bir hafta oldu.biraz erken oldu doğum ama en önemlisi bu koyulan teşhislerin hiçbiri olmadı şükürler olsun.şimdi oğlum mışıl mışıl uyuyor..ventriküllerdeki genişlmeler 19 mm demişti profun biri.doğumdan sonra ultrasondan emara tomografiye kadar her türlü tetkik yapıldı ve genişlme 13 mm olarak ölçüldü ve çok şükür nörolog bir problemn olmadığını aylık takibinin yapılacağını söyledi. annne karnında ölçümlerde hatalar oluyor arkadaşlar. sizler moralinizi yüksek tutun ve en önemlisi dua etmeyi ihmal etmeyin. Rabbim sıkıntıda olan bütün anne adayı arkadaşlarımı da selamete çıkarsın, dualarım sizinle...

ezgim112 ve yyasar aklınızda milyonlarca soru olduguna gönlümce inanıyorum Bende sırf bu nedenle bi siteye üye olmuştum.herkes kalbini ferah tut bişey olmaz diyor size değilmi.Ama insan gercekten olamıyo içerde hiç bir sey yapamadan duran evladınız ve siz deliriyosunuz.Sabah aksam dua etmekten ve dua istemekten baska bi sansınız olmuyor o dönemde.Ben hala tetikteyim kızımın masallah subhanallah iyi oldugunu gözlemlegim halde.Kendim istanbulun göbeginde cocuk hemşiresiyim.Ve hamilelik döneminde calışırken cok nörolojik(hidrosefalili,sspe,havaleli) hastalıklı cocuk gördüm.Bu yüzden geceleri uyuyamazdım.Hoş şimdide kızım cimcimelikten uyutmuyor.Size tavsiyem internetteki hasta cocuk resimlerine bakmayın ben mecbur oldugum için gördüm ve hala rüyalarımda oyle cocuk doguruyorum.Hastalıkla ilgili istediğiniz bilgiyi ve doktor tavsiyesi verebilirim.Özellden ikinizede mail adresimi atayım.İsterseniz telefonlada sizi arayabilirim hattım müsait buduruma.İsterseniz tel numaranızı mailime atarsınız.

Sevgili arkadaşım,, tavsiyelerine uyuyorum merak etme.. Resim v.s. bakmadım.. :KK43: Çünkü yeterince etkileniyor insan hamileyken birde üzerine daha fazla sıkıntı yaşamak istemiyorum.. :KK43: Açıkçası bir daha ölçüm yaptırmadım.. Ve sanırım yaptırmayacağımda. Çünkü doktorumla en son konuşmamda bayağı bir rahatlattı beni.. Şimdide gebelik şekerim çıktı onunla boğuşuyorum.. :) Diyet v.s. kontrol altına almaya çalışıyorum.. Birini bitirdik derken başka biri başladı anlayacağın.. Allah'a şükürler olsun dermansız bir dert sahibi değiliz.. Ve eminim ki kurban olduğum bizi ve yavrularımızı koruma altına almıştır.. Tek tesellim bu.. Çünkü bu saatten sonra (32 hafta) bir müdahaleyi (Allah korusun) ne vicdanım ne de inancım kaldırabilir.. Sizin ve bizim gibi küçük streslerle gebeliğini geçiren annelere Allah yardımcı olsun. Allah çocuklarımızı korusun inşallah.. (amin)

arkadaşlar.... sitenin bu bölümünü takip eden arkadaşlar daha önceki sayfalardan beni hatırlarlar. daha gebelğin 17. haftasında her gittiğim doktordan kürtaj için gönderilmiş, hidrosefaliden ventrikülomegaliye ve hatta korpus kallozum agenezisine kadar her türlü hastalığın teşhisi konmuştu.her gün sitenin bu bölümünü okur bazen moral bulur bazen de hüzne kapılırdım. benim durumumda olan arkadaşlardan bir haber beklerdim. şimdi de ben benim durumumda olup hergün bu sayfalarda gezinen arkadaşlara yaşayan bir örnek olmak istiyorum.geçen cuma gebeliğin 36.haftasında bebeğim dünyaya geldi. bugün tam bir hafta oldu.biraz erken oldu doğum ama en önemlisi bu koyulan teşhislerin hiçbiri olmadı şükürler olsun.şimdi oğlum mışıl mışıl uyuyor..ventriküllerdeki genişlmeler 19 mm demişti profun biri.doğumdan sonra ultrasondan emara tomografiye kadar her türlü tetkik yapıldı ve genişlme 13 mm olarak ölçüldü ve çok şükür nörolog bir problemn olmadığını aylık takibinin yapılacağını söyledi. annne karnında ölçümlerde hatalar oluyor arkadaşlar. sizler moralinizi yüksek tutun ve en önemlisi dua etmeyi ihmal etmeyin. Rabbim sıkıntıda olan bütün anne adayı arkadaşlarımı da selamete çıkarsın, dualarım sizinle...

slm canım ne güzel sağ salım bebeğini kucağına almışşsın darısı başımıza.
ben 18haftalık hamileyim banada ventikülomegali tehşisi kondu.başka bir problemi yok bebeğimin çok şükür.ama doktorum izmire gitmemi söyledi ünv hastanesine.çok olumsuz konuştu ilerleyeceğini düşünüyorum falan.başka bir doktora gittim ölçümüm 8mm doktor çok değil düzelceğini düşünüyorum dedi neye inancağımı bilemedim bana yardımcı olurmusunuz ne yapmalıyım?

Arkadaslar kaç aydan beri bu sayfayı takip ediyorum. Çünkü aynı sorunları bende yasadım. 30. Haftada bebeğimin ventukulleri normalden büyük çıktı. 12.3 sag tarafı. Sol taraf normal sınırlar içindeydi. Dr. Ventrikulomegali dediğinde cok korktum. Ondan sonraki haftalarım kabus gibiydi. İnt.ne kadar yazı varsa okudum ve okudukça korktum. Amniyosentez yapılmadı çünkü dogum yakındı. Emar da çekilmedi. Ayrıntılı usg ile bakıldı. En son doğumda 2 hafta önce 11.6 çıkmıştı. 39. Haftada dogum yaptım. Yaşadığım korkuyu size anlatamam. Cok şükür dogum yaptım ve bebeğimi kucağıma aldım.. Cocuk doktoru kont. etti ve 2. Gün beyin usg si çekildi. Doktor korkulacak bisey olmadıgını söyledi. Yani hersey normal. Bunları yazıyorum çünkü ben cok zor günler yasadım sizde böyle bisey duyarsanız hemen telaş yapmayın. Allah' a bol bol dua edin. İnşallah bisey çıkmaz.

X