Bebek beslenmesi

aygul_yusra

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
20 Temmuz 2023
14
-5
32
Merhaba 4 aylık oğlum var sütüm birden bire baya azaldı nasil beslemem gerekiyo bilmiyorum biberon almiyo meyve püresi bazen kaşık maması veriyorum ama doyuracak kadar değil.boyle bir durum yaşayan oldumu nasıl beslediniz bebeginizi?

Merhaba sütünüz azaldıysa mama neden vermedniz? Hemen ek gıdaya başlamışsınız? Biraz erken değil mi? Öncelikle sütünüzü arttırmanın yollarını bulsanız. Bir dr doktora gitseniz ona danışsanız harika olur ama 4 ay henüz erken bu şekilde başlamak için

Merhaba sütünüz azaldıysa mama neden vermedniz? Hemen ek gıdaya başlamışsınız? Biraz erken değil mi? Öncelikle sütünüzü arttırmanın yollarını bulsanız. Bir dr doktora gitseniz ona danışsanız harika olur ama 4 ay henüz erken bu şekilde başlamak için
Biberon almadığı için mama icmiyo kasikla da döküyo. Doğumdan beri hergun anne çayı hoşaf tüketiyorum sürekli ama artmiyo yinede.

Dut kürü uygulayın. 2-3 ymk kaşığı dutu 2 bardak suda 10 dk kısık ateşte kaynatın. Suyunu içip yiyin. Eds sistemi kullanabilirsiniz bi araştırın. 4. Ay meme reddinin biberon reddinin uyku getilemesinin olduğu aydır. Bebek sizdeen ayrı bit birey olduğunu , ellerini kollarını etrafı keşfetmiştir. Dolayısıyla sakin çok eşya olmayan bir odada emzirmeniz ya da beslerken şarkı söylemeniz dikkatını bir noktada toplamasına yardımcı olacaktır. Ben oğljmda bu dönemde kucağımda alıp gezdirmiştim öyle emzirmiştim

Biberon almadığı için mama icmiyo kasikla da döküyo. Doğumdan beri hergun anne çayı hoşaf tüketiyorum sürekli ama artmiyo yinede.

Milena35 Milena35 e katiliyor ve ek olarak soruyorum...

Pompa kullaniyor musunuz?
Bebeginizi duzenli araliklarla emziriyor musunuz?
Sutunuzun azaldigina nasil emin oldunuz? Sagdiniz mi, olctunuz mu?
Bebeginizin ac kalip kalmadigi konusunda bi fikriniz var mi? (Ac kalan bebek ne yapar, bebek doyar mi? 4 aylik bebek kac ml sut icmelidir? Vs bu tarz konularda okumalar yaptiniz mi?)

Sut arttirici kimyon cayi vb caylardan hangilerini denediniz? Duzenli besleniyor musunuz? Gunde kac lt su içiyorsunuz?(sutun yuzde 80-85i sizin ictiginiz sudan gelir)

Dut kürü uygulayın. 2-3 ymk kaşığı dutu 2 bardak suda 10 dk kısık ateşte kaynatın. Suyunu içip yiyin. Eds sistemi kullanabilirsiniz bi araştırın. 4. Ay meme reddinin biberon reddinin uyku getilemesinin olduğu aydır. Bebek sizdeen ayrı bit birey olduğunu , ellerini kollarını etrafı keşfetmiştir. Dolayısıyla sakin çok eşya olmayan bir odada emzirmeniz ya da beslerken şarkı söylemeniz dikkatını bir noktada toplamasına yardımcı olacaktır. Ben oğljmda bu dönemde kucağımda alıp gezdirmiştim öyle emzirmiştim
Yaptığım hosafa dut katiyodum ama ayriyeten yapsam daha etkili olurmu acaba? Meme reddi 2 aydir var zaten uykuda emiyodu sadece😔

Milena35 Milena35 e katiliyor ve ek olarak soruyorum...

Pompa kullaniyor musunuz?
Bebeginizi duzenli araliklarla emziriyor musunuz?
Sutunuzun azaldigina nasil emin oldunuz? Sagdiniz mi, olctunuz mu?
Bebeginizin ac kalip kalmadigi konusunda bi fikriniz var mi? (Ac kalan bebek ne yapar, bebek doyar mi? 4 aylik bebek kac ml sut icmelidir? Vs bu tarz konularda okumalar yaptiniz mi?)

Sut arttirici kimyon cayi vb caylardan hangilerini denediniz? Duzenli besleniyor musunuz? Gunde kac lt su içiyorsunuz?(sutun yuzde 80-85i sizin ictiginiz sudan gelir)
Biberon almadığı için pompa kullanmıyorum. Sütüm varken bebeğimin içtiğini anliyodum yutkunma sesinden şuan cekiyo ama az geliyo cabuk birakiyo

Anne sütü almıyorsa formül mama içecek.
Ağzına kaşıkla onu bunu basmayacağız.
Ek gıdaya geçiş en erken 4. aydır o da ev yapımı yoğurtla başlar, 5. ay sebze püreleri, 6. ay meyve devreye girer.
Kaşık maması falan zaten faydalı şeyler değiller, atın onları bir kenara.
Bu arada su vermeyi ihmal etmeyin, ek gıdaya geçmiş veya formül mama kullanan bebek su mutlaka içmeli.

Anne sütü almıyorsa formül mama içecek.
Ağzına kaşıkla onu bunu basmayacağız.
Ek gıdaya geçiş en erken 4. aydır o da ev yapımı yoğurtla başlar, 5. ay sebze püreleri, 6. ay meyve devreye girer.
Kaşık maması falan zaten faydalı şeyler değiller, atın onları bir kenara.
Bu arada su vermeyi ihmal etmeyin, ek gıdaya geçmiş veya formül mama kullanan bebek su mutlaka içmeli.
Mesajimda biberon almadığını belirttim bende cok isterdim mama vermek hem bana hem ona kolaylık ama isyemiyo maalesef yoksa sizin bildiğiniz şeyleri bende biliyorum

Mesajimda biberon almadığını belirttim bende cok isterdim mama vermek hem bana hem ona kolaylık ama isyemiyo maalesef yoksa sizin bildiğiniz şeyleri bende biliyorum
Bilmediğiniz o kadar anlaşılıyor ki…

Kaşık biberon var mesela, duydunuz mu?
Ya da fincan yöntemi ile bebeği beslemeyi?
Veyahut gıda şırıngaları veya emzikle veya pipetle ya da çay kaşığıyla beslemeyi?
Dünyada meme ve biberonu reddeden tek sizinki değil, sanki ilk yaşarmış ve bunun başka yolu yokmuşcasına cevap vermeniz manasız.

Elinizde telefon var, bir zahmet baksaydınız ya…

Biberon almadığı için pompa kullanmıyorum. Sütüm varken bebeğimin içtiğini anliyodum yutkunma sesinden şuan cekiyo ama az geliyo cabuk birakiyo
Az geliyo diye düşünmenize sebep çabuk bırakmasıysa o artık yeni doğan değil memeyi 35 dk da değil 5 dkdada boşaltır. Ağzı, çenesi emme refleksi kuvvetlendi.

Yaptığım hosafa dut katiyodum ama ayriyeten yapsam daha etkili olurmu acaba? Meme reddi 2 aydir var zaten uykuda emiyodu sadece😔
Ayrıyetten yapın. İncir yapın hurma tüketin eds sistemine bakın sizin çok işinize yarayabilir. Mutlaka deneyin bir çok şeyi ama ek gıdaya geçmeyin çok erken

Kaşık biberon alın imkanınız yoksa kaşıkla kendiniz besleyin eller hareketli diye döküyorsa birinden destek alın ellerini göğsünün üstüne kavuşturup nazikçe tutsun o sırada siz güzel güzel konuşup dikkatini çekip besleyin. Henüz gerçekten erken. Daha oturmuyor. Sindirm sistemi henüz o olgunluğa erişmedi. Bir de ayarını nasıl yapıyorsunuz? Ne kadar veryorsunuz? Ne zaman başladınız? 3 gün kuralı uyguladınjz mı?

Merhaba 4 aylık oğlum var sütüm birden bire baya azaldı nasil beslemem gerekiyo bilmiyorum biberon almiyo meyve püresi bazen kaşık maması veriyorum ama doyuracak kadar değil.boyle bir durum yaşayan oldumu nasıl beslediniz bebeginizi?
Kesinlikle doktora gitmelisiniz. Süt azsa azdır. Artacağını sanmıyorum kaldı ki sizin sütünuz artana kadar bebeğiniz aç kalamaz. Kaşık mamaları asla verilmez. Ek gıdaya başlamak için çok erken. Başlasa bile tadımlık olacak doyumluk değil. Devam sütü içmek zorunda. Farklı biberon deneyin. Farklı mama deneyin. Bir şekilde beslenmesi lazım. Bu arada yoğurt ile başlanması konusundaki fikre katılmıyorum çünkü çoğu bebekte alerji var. Zaten beslenmesi sorunlu bir bebek kabız olur. En azindajn benim kizimin doktoru bize boyle demisti. Kasik alıyorsa kasik şeklinde biberonlar var. Dökülmede olmaz. Büyümesi ve gelişmesi için ihtiyacı olan hiç bir şeyi ağzına girecek iki kasik kabaktan patatesten alamaz. Devam sütü ile beslemek hedefiniz olsun. Bu arada emzirmeyi de bırakın demiyorum yanlış anlaşılmasın. onu denemeye devam edersiniz. Ama bu kadar küçük bebek için beslenme çok önemli. Doktora mutlaka gidin belki yatırırlar. Yatırıp damar yoluyla besliyorlar.

Veyahut gıda şırıngaları veya emzikle veya pipetle ya da çay kaşığıyla beslemeyi?
Dünyada meme ve biberonu reddeden tek sizinki değil, sanki ilk yaşarmış ve bunun başka yolu yokmuşcasına cevap vermeniz manasız.

Siz birini bulsamda eleştirsem diye bakınıyosunuz sanırım. burda konu açan kişiler o an çaresiz kaldığı için pratik çözümler aradığı için burda zaten. Üslubunuz çok yanlış.. kaşıkla denedim yere döküyo genel anlamda beslenme reddi olan bi bebek yaşamayınca uzaktan kolay geliyo size

Süt niye azalsın ki? Memeler saydam değil üzerinde litre ölçüsü yok ve arz talep dengesine göre çelışıyor. Pompadan sağılanla bebeğin çektiği asla bir değil. Emzirmekten, dinlenmekten, iyi hissetmekten ve beslenmekten başka süt arttıran yöntem yok. Memelerinize bedeninize güvenin. 9 ayda bebek oluştu vücudunuzda, ona bakacak sütü de yapar.
Daha hızlı emiyor ve doyuyor olabilir. Kilo gidişi iyiyse, bezler günde ortalama 4-5 se iyidir yani. Bolca temas, bolca öpüş, başını koklayış ve annenin iyi beslenip sıvı almasıyla emer. Hiç yoksa da mama verilir o da aynı şey.

Siz birini bulsamda eleştirsem diye bakınıyosunuz sanırım. burda konu açan kişiler o an çaresiz kaldığı için pratik çözümler aradığı için burda zaten. Üslubunuz çok yanlış.. kaşıkla denedim yere döküyo genel anlamda beslenme reddi olan bi bebek yaşamayınca uzaktan kolay geliyo

Siz birini bulsamda eleştirsem diye bakınıyosunuz sanırım. burda konu açan kişiler o an çaresiz kaldığı için pratik çözümler aradığı için burda zaten. Üslubunuz çok yanlış.. kaşıkla denedim yere döküyo genel anlamda beslenme reddi olan bi bebek yaşamayınca uzaktan kolay geliyo
😂
Yok, bilakis 2 bebeğimde de yaşadığım için gurusu oldum meselenin seneleeer önce.
Kısaca döndük de tur attık ama yok efendim biberon almıyorsa mama nasıl alsınmış siz de biliyormuşsunuz aaa lütfen!
Bir de verdiğiniz kaşık mamasını bu doneyle savunuyorsunuz, pes!

Siz bilmiş bilmiş cevap verirseniz, karşınızdan neyin çıkacağını hesaplamanız gerekir.
Ben sizin yerinizde olsam bilgilerimden faydalanırım, kaç uzmandan emek emek alındı, kaç doktordan kaç seansta öğrenildi, aylar paralar harcandı bu yöntemlere.
En basit ve olası yöntem ise fincan yöntemidir, yenidoğan bile bu şekilde beslenir.
Hoşçakalın.

Süt niye azalsın ki? Memeler saydam değil üzerinde litre ölçüsü yok ve arz talep dengesine göre çelışıyor. Pompadan sağılanla bebeğin çektiği asla bir değil. Emzirmekten, dinlenmekten, iyi hissetmekten ve beslenmekten başka süt arttıran yöntem yok. Memelerinize bedeninize güvenin. 9 ayda bebek oluştu vücudunuzda, ona bakacak sütü de yapar.
Daha hızlı emiyor ve doyuyor olabilir. Kilo gidişi iyiyse, bezler günde ortalama 4-5 se iyidir yani. Bolca temas, bolca öpüş, başını koklayış ve annenin iyi beslenip sıvı almasıyla emer. Hiç yoksa da mama verilir o da aynı şey.
Süt azalıp bitebilir. Arz talep dengesi tam da öyle değil. Ne kadar emzirirse emzirsin süt gelmeyebilir. Bu arada biberon ile de besleyemediginden durum ciddi bir boyut almis. Şu an emzirmeyi ilk siraya koyamaz. Oncelik bebeğin çok acil beslenebilmesi. Malesef bu bilgiler instagramda çok fazla var. Hepimiz okuduk bilgilendigimizi sandik. Ama burada gercek ve bilimsel verilere ihtiyacımiz var. Bunlar bir noktaya kadar doğru da olsa anneleri çok yanlış yönlendiriyor. Sütü olmayan ya da az olan anneler emzirdikce süt gelecek zannetiginden bebeklerde kilo kaybı annelerde yetersizlik duygusu ile lohusa depresyonu oluyor.

Süt azalıp bitebilir. Arz talep dengesi tam da öyle değil. Ne kadar emzirirse emzirsin süt gelmeyebilir. Bu arada biberon ile de besleyemediginden durum ciddi bir boyut almis. Şu an emzirmeyi ilk siraya koyamaz. Oncelik bebeğin çok acil beslenebilmesi. Malesef bu bilgiler instagramda çok fazla var. Hepimiz okuduk bilgilendigimizi sandik. Ama burada gercek ve bilimsel verilere ihtiyacımiz var. Bunlar bir noktaya kadar doğru da olsa anneleri çok yanlış yönlendiriyor. Sütü olmayan ya da az olan anneler emzirdikce süt gelecek zannetiginden bebeklerde kilo kaybı annelerde yetersizlik duygusu ile lohusa depresyonu oluyor.
Aksine emzirmeyi ilk sıraya koymalı, meyveyi değil. 4 aylık bebek midesi yumurtadan biraz büyük, emzirebiliyorsa sütü vardır. Bence emzirme eğitimi almalı. Sütün azalması neye göre kime göre? Kilosu azaldı dememiş, bezi az çıkıyor dememiş, etrafındaki pimpirikler yüzünden yetersiz hissettirilmediği ne malum? Belki sıcaktan ememiyor çok giyiniyor, belki memeyi doğru tutamadı, belki kimyasal/ deterjan/ parfüm kokusu rahatsız ediyor. Belki emiyor da ona öyle geliyor. çözüm meyve püresi olmamalı, bebek onu sindiremez. Belki mama alabilecek durumu yoktur onu bilemeyiz. Yani her şey varsayım ve herkes kendi duygusal deneyimi üzerinden yönlendirme yapar. belki bebekte dil bağı gibi bir şey vardır.
Bi de anlatılan durum 4.ay atağında yaşanan durum muhtemelen. Az emer, etrafa bakar, dikkatini başka şeyler çeker. Bi dakika emer durur üç dakika emer kaçar vs.

X