Bebek büyütürken keşke almasaydım dediğiniz neler var?

Sentinus17

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
11 Temmuz 2018
740
735
28
Tecrübeli annişlerimizi lütfen piste alalım. Bence çok elzem bir konu. Birçok siteyi araştırdım. Özellikle bu konu için ne başlık açılmış ne blog yazılmış. 2012 yılında yazılan bir başlığın içinde bir şeyler buldum. Onun dışında detaylı bir konu bulamadım. Şimdiye kadar az çok okuduklarımdan anladığım kadarıyla gereksiz görülen şeyleri söyleyeyim hemen.
  • Bebek arabasını travel sistem almayın. (Bu konu bence tartışmaya fazla kapalı. Memnun olan çok küçük bir grup var. Herkes bu set konusunda bayaa isyankar yani.) Çok yer kaplıyor. Katlama kısmı sıkıntı. Fazla ağır vs. Onun yerine demişler ki kabin boy alın. Katlanınca valiz gibi oluyor. Çoğunluğun ortak kararı yenidoğan dan beri kullanılabilen taşıma kapasitesi fazla olan puset arabalar. Ben de bu yüzden Tommybaby Luppo aldım.
  • Oto koltuk konusunu çok inceledim. Biraz terimlere fazla acemiydim. İsofix en önemli şartımız. 360 derece dönenler çok pratikmiş. 2013 yılından sonra üretilen arabalarda isofix şartı zorunlu hale gelmiş. İsofix olmayan oto koltuklarından kaza anlarında kaydığı düştüğü vs gibi detaylar verilmiş. Toptether olsun demişler. O da oto koltuğun baş yaslama yerinin kemerle bağlanma detayıymış. Uzun uğraşlar sonucu Holmer kids maxi aero 3d oto koltuğu aldım. Alman markası olan heynerin ürünüymüş. İstenen bütün özellikler mevcut. Kullanmak da nasip olur inşallah.
  • Doğumdan sonra hastane için gecelik elbise değil pijama takımı alın demişler. Bantlı kocaman hasta bezleri çok yıpratıyor insanı. Kesinlikle hasta külodu depend falan tavsiye ederim. Çok rahat oluyor.
  • İlk 1 ayda bebeklerin aniden kilo aldığını ve 0 3 ay ürünlerinin nerdeyse hiç kullanılamadığı konusunda çok sitem eden vardı. Ablam da 0 3 ay için çıtçıtlı 4 5 zıbın atlet al dedi. Yaz bebesi olacağı için 3 6 aylık ince tulum al dedi. Ben 20li ve 10lu 2 hastane çıkış seti aldım. İlk 3 ay için kafi.
  • Bebek bezini sakın stoklamayın. Ben aptallık edip 200lü sleepy natural yenidoğan aldım. Büyük ihtimalle yarısını kullanabilecekmişim.
  • Bebek pudrasını hiç kullanmamışlar. İlk 3 ay zeytinyağı falan sürmüşler.
  • İlk 6 ay için ayakkabı sakın almayın demişler.
  • Yürüteç çoğu kişi almamış. Alanlar pişman olmuş. Bacaklarda ovalleşme falan olanlar olmuş. Parmak ucu basıp yürümede başta zorlananlar olmuş. Doktorlar da tavsiye etmiyormuş.
  • Kanguru ve sling için çok pişman olan var. Kangurudan bir nebze memnun olan da vardı. 6 kiloya kadar sling kullananlar olmuş. Sonrasında da kanguru kullananlar olmuş ama bel ağrısı çok yaşamışlar.
  • Ana kucağı konusunda çok pişman olan vardı. Şimdi puset şeklinde olan ana kucağı var. Çok az kullanmışlar. 3 ay kadar. Bir de elektrikli sallanan var. Kimisinin çocuğu onda durmamış. Köşede kalmış öyle.
  • Göğüs ucu kremi alıp yara olunca kullanmaya çalışmışlar ama bebek emerken kimyasal diye silme ihtiyacı duymuşlar. Herkes çareyi zeytinyağı, kantaron yağı, badem yağı ve sanırım buğday yağında bulmuş. Boşuna kreme para vermeyin demişler.
  • Port bebe sadece 3 ay için kullanılacak aşı vs. O yüzden uygun fiyatlı bişey alın ya da puset alın arabaya da takılanlardan olsun demişler ama uygun fiyata alın demişler. Bu konu biraz kişisel tercih sanırım. Bende port bebe vardı önceden. Yenidoğan dahil kullanılabilen bebek arabası aldım. Oto koltuğu da 3 aylıktan itibaren kullanılabilecek şekilde aldım. Yani yatırma kademeleri var.
  • Bol bol ağız mendili alın demişler. Hatta birisi demiş ki en az 15 tane olsun lazım olunca anlayacaksınız demiş.
  • Kullan at alt değiştirme örtüsü alanlar var. Çok memnunlar. Ucuz marka alın. Gidip para yığmayın demişler.
  • Sterilizatör için sakın demişler. Almayın. Ben de araştırdım. Bütün annelerin ortak noktası 5 dk tencerede kaynat. Kurutma için de internette pratik aparatlar var 50 liraya. Sadece mama ısıtıcı alın demişler. O da isteğe bağlı. Benim evim yerden ısıtmalı olduğu için kalorifer falan da yok. Isı kaynağı yok malum. Ben mama ısıtıcı alacağım o yüzden.
  • İlk 6 ay asla bebeğe su vermeyin demişler. Tabii doktor ne der bilemem ama bebeğin midesinin dolmasına sebep oluyormuş. Kayınvalide ve anne zorlamasıyla su vermek zorunda kalanlar olmuş. Bebeği yavaş kilo alınca doktor midesini doldurmayın çocuğun demiş.
  • Emzirme yastığını, emzirme kolluğunu ve emzirme önlüğünü hiç kullanmayanlsr ya da az kullananlar olmuş. Birçok kişi demiş ki evdeki yastıklardan destek aldım demiş. Ben tabi kolaylık olsun diye emzirme kolluğu gördüm. Çok garip ama minderden daha rahat demişler. Alıverdim.
  • Emzik için çok pahalı alanlar olmuş. Bebeler kabul etmemiş. Eczaneden 10 liraya aldıklarını kabul etmiş. O yüzden para vermeyin boşuna diyen çok var.
  • Reflü yatağına hiç gerek yok diyenlerin aksine bir o kadar da gerek var diyen olmuş. Bebek kusunca falan reflü yatağı iyi oluyor. Boğulma tehlikesi olmuyor demişler. Bir grupta hiç kullanmadığını söylemiş.
  • Ahşap beşik vs almayın demişler. Ablam da bu konuda mobilyaya para verme dedi. Park yatağını vermişti bana. Ben yine park yatak tavsiye ediyorum. Anne yanı alan da çok var portatif pratik diye. Beşiğe para vermeyin sakın. Anne yanı ya da park yatak alın demişler.
  • Ateşölçer braun falan alanlar pişman olmuş. Ürün 10 numara 5 yıldız fakat alından ölçen 100 liralık ürün de ateş ölçüyor demişler. Ben o yüzden alından ölçenden aldım. Onca para verilmez yani. Çok pahalı.
  • Su için termometre ve oda için termometre alın demişler.
  • Pahalı nevresim takımı almayın demişler. Pamuklu uygun fiyatlı çarşaf alın demişler.
  • Pratik kullanmalık battaniyeler alın 3 4 tane olsun demişler. Ablam da özdileğin nohut battaniyesinden almıştı. Çok memnun kalmıştı. Bebeği sarmak için çok rahat.
  • Bol bol çorap ve patik alın demişler. Tulum için iki bacağı da çıtçıtlı olsun demişler. Ayaklıları çok kısa süre kullanabilmişler bebek hızlı büyüdüğü için. Çoğu kişi kesmiş ayaklarını. Bir de ilk 3 ay için eldiven çok lazım oluyormuş.
  • Bebek havlusu 2 tane alın demişler.
  • Küveti çok az kullanmışlar. Herkes boşuna aldığını ve şimdi de çok yer kapladığını söylemiş. Ben önceden almıştım. Tüh dedim. 😂
  • Şampuan olarak kesinlikle sebamed kullanılmış.
  • Bol bol pamuk alın. Islak mendil yerine izotonik suyla poposunu silin demişler. Aksini söyleyen de çok var. Ablam da ıslak mendille başlamıştı. Sonra bebeğin poposu kızarınca ıslak mendili bıraktırdı doktor. İzotonik su ve pamuk kullandı fakat kızarıklık geçmeyince sorunun bezde olduğunu anlamıştı. Islak mendil kullanmıştı ara ara. Prima pişmanlık demişti. Bez olarak molfix, goon ve sleepy natural kullanmıştı. Ablam şimdi 6 aya kadar bez kullan. Sonrasında ise yıkanabilir bez külot kullan dedi ama onlar da çok pahalı. 6 tanesi 1000 lira ama tuvalet eğitiminş çabuk kabulleniyorlarmış. 6 ay olsun da belki yıkanabilir külot üreten firma artar. Yeni çıktığı için insanlar mesafeli duruyor sanırım.
  • Mama sandalyesi almayın gerek yok diyen çok vardı. Bu konu bende biraz muallak. Çünkü aile kahvaltılarımızda falan ablamın yeğenimi mama sandalyesine koyduğunda rahat ettiğini hatırlıyorum. Evinde de vardı. Gayet de kullandı. Sıfıra çok para vermeyin. İstiyorsanız 2. Elden alın gitsin. Ben de ablamdan alacağım.
  • Evin içinde kullanmalık organizer sepet alın mutlaka ablam çok pişman oldu almadığına. Her şey her yerdeydi. Kremdir ıslak mendildir arar dururduk yani. Ben ev için organizer sepet aldım. Dışarıda kullanmak için de hamur marka bir ürün var. Mutlaka göz atın. Çok pratik. Alan herkes çok memnun.
  • Biberonu çoğu kişi pahalı aldığı için pişman olmuş. Philips avent zaten en çok önerilen biberon ki ben de ondan almıştım. Bebekler biberonu reddedebiliyormuş. Reddederse çok üzülürüm. O kadar para verdim. 😅
  • Suluk boşuna aldım diyenler olmuş. İki yandan tutmalı olanlar için ama katılmıyorum yani. Yeğenim bayaa kullanmıştı.
  • Ablam demişti ki kız çocukları 2 yaştan sonra kendi kıyafetini seçmek istiyor. O yüzden zamana bırak. Zamanı gelince alırsın demişti.
  • Süslü püslü satılan bebek minderi var oval şekilde. Set halinde satıyorlar. Puset örtüsü falan da oluyor içinde. Onu sakın almayın demişler.
  • Oyuncak halısı, oyuncak matı ve oyuncaklar almayın demişler. Evde ıslak mendil paketini bile kullanmışlar oyuncak olarak. Boşa para harcamayın kullanılmıyor demişler. Oyuncaklardan da çocuklar çabuk sıkılıyorlarmış.

Kendim ayrı olarak melek kanadı aldım. Bebeğiniz yürümeye başladığında geri düşünce kafasını koruyor. Çok memnun kalan var. Tavsiye ederim. Kundak battaniye aldım.

Son düzenleme:
  • Emzik, biberon, suluk: bebegim hicbirini kabul etmedi.
  • Oyuncak: yaptigi tek sey herseyi agzina katmak.
  • Hamak: ilk 4 ay bebek kucaktan inmiyo.
  • Göğüs kalkanı: orada biriken sut midemi bulandirdi.
Aa evet hamak için bir de salıncak için sakın almayın demişlerdi. Şuan biberona verdiğim paraya daha da acımaya başladım.

Benim bıdıklar aralıkta doğmuştu,indirimde diye yazlık bir sürü şort, tişört almıştım hava sıcak olduğu için zıbınla gezdiler hep. Hiç giydirmeden dağıttım.

Bandana; kızım hiç sevmiyor takmadı. Bir sürü almıştım.
Patikli tulum; hemen küçülüyor, patiksizleri altına külotlu çorap alıp giydirdim bir süre.
Mama ısıtma cihazı; hiiiiç gerek yok, 15 gün sonra sattım.

Aklıma geldikçe eklerim

Benim bıdıklar aralıkta doğmuştu,indirimde diye yazlık bir sürü şort, tişört almıştım hava sıcak olduğu için zıbınla gezdiler hep. Hiç giydirmeden dağıttım.

Bandana; kızım hiç sevmiyor takmadı. Bir sürü almıştım.
Patikli tulum; hemen küçülüyor, patiksizleri altına külotlu çorap alıp giydirdim bir süre.
Mama ısıtma cihazı; hiiiiç gerek yok, 15 gün sonra sattım.

Aklıma geldikçe eklerim
Tam da mama ısıtıcı almayı düşünüyordum. 😂 Çözümü nasıl buldunuz peki ya da neden kullanmamıştınız?

Ben 20li ve 10lu 2 hastane çıkış seti aldım. İlk 3 ay için kafi.
Ben bol bol takım, tek altlar almıştım ilk 3 ay için herkes fazla demişti ama günde 3-4 kez üst değiştirdiği oluyor bebeğin, çok para harcamadan bol yedekli kıyafet gerekli bence 2 hastane seti yetmez canım kendi tecrübeme bakınca. 15-20 atletimiz vardı o bile az geliyordu. Ben haftada bir çamaşır yıkıyorum tabi her gün veya maks 2 günde yıkarım sürekli dersen idare edebilir.
Kanguru ve sling için çok pişman olan var. Kangurudan bir nebze memnun olan da vardı. 6 kiloya kadar sling kullananlar olmuş. Sonrasında da kanguru kullananlar olmuş ama bel ağrısı çok yaşamışlar.
Sling elim kolum oldu ilk 2.5 ay. Sonra hareketlenmeye başlayınca kullanmadım ama o olmasa kahvaltı bile edemezdim çoğu gün çünkü asla benden ayrılmak istemiyordu ve slingde çok daha kolay uyuyordu.
Göğüs ucu kremi alıp yara olunca kullanmaya çalışmışlar ama bebek emerken kimyasal diye silme ihtiyacı duymuşlar. Herkes çareyi zeytinyağı, kantaron yağı, badem yağı ve sanırım buğday yağında bulmuş. Boşuna kreme para vermeyin demişler.
Lansinohun bir kremi var silinmesi gerekmeyen doğal içerikli onu tavsiye ederim çok çabuk etki ediyot. Benim göğüslerim pek yara olmadı ama 2-3 kez kullanmam gerekti ve hemen etki etti.
Bol bol ağız mendili alın demişler. Hatta birisi demiş ki en az 15 tane olsun lazım olunca anlayacaksınız demiş.
Kesinlikle çok doğru 15 bile az bende o kadar var bir bu kadar daha alıcam.
Emzirme yastığını, emzirme kolluğunu ve emzirme önlüğünü hiç kullanmayanlsr ya da az kullananlar olmuş. Birçok kişi demiş ki evdeki yastıklardan destek aldım demiş. Ben tabi kolaylık olsun diye emzirme kolluğu gördüm. Çok garip ama minderden daha rahat demişler. Alıverdim
Emzirme yastığı çok işe yarıyor bebek de çok rahat emiyor bu şekilde. Normal yastık da kullanilabilir ama emzirme yastığı daha pratik bence.
Reflü yatağına hiç gerek yok diyenlerin aksine bir o kadar da gerek var diyen olmuş. Bebek kusunca falan reflü yatağı iyi oluyor. Boğulma tehlikesi olmuyor demişler. Bir grupta hiç kullanmadığını söylemiş.
Kesinlikle gerek var. Allah korusun çok kusabiliyor bebekler ve kafalarının biraz yukarıda durması gerek bunun için. 3 ay sadece reflü yatağında yattı bebeğim ve yatarken bir kere bile kusmadi. Hem içim rahat etti benim
Ateşölçer braun falan alanlar pişman olmuş. Ürün 10 numara 5 yıldız fakat alından ölçen 100 liralık ürün de ateş ölçüyor demişler. Ben o yüzden alından ölçenden aldım. Onca para verilmez yani. Çok pahalı.
En doğru ölcen Braun kulak ölçermiş hastanelerde de bunlardan kullanılıyor demişti arkadaşlar pahalı ama mecburen aldı herkes çünkü ateş konusu çok hassas. Diğerlerinin farklı ölçebildiğini duydum 1 dereceye kadar ki bu çok büyük fark ateş konusunda. En para verilecek şey bu aslında
Küveti çok az kullanmışlar. Herkes boşuna aldığını ve şimdi de çok yer kapladığını söylemiş. Ben önceden almıştım. Tüh dedim. 😂
Katlamalı küvetlerden aldım ben bazasının altına koyuyoruz böylece etrafta dağınık durmuyor hem pahalı da değildi diğerleri için evet yer kaplayabilir canım.

Bir de kıyafet konusunda uzun kollu atlet aldığıma pişman oldum ben çünkü hep kolsuz giydirip üstüne uzun giydiriyorum zaten iki kat kalın oluyor. Patiksiz altlar da kullanışlı gelmedi çorapları kendileri çıkarıyor hep patikli giydirdim.

Tam da mama ısıtıcı almayı düşünüyordum. 😂 Çözümü nasıl buldunuz peki ya da neden kullanmamıştınız?

Bende Philips’in ki vardı. Şimdi şöyle açıklayayım hemen, mamanın zaten dışarıda kalma süresi var, ılık suyla hazırlanmalı o yüzden mama veren anneler için çok gereksiz, zaten mamayı yaptın, o soğumana kadar bekleme süresi geçiyor.

Sütümü ısıtıyordum ama kettle gibi geldi bana, onun yerine sıcak suyun içinde biraz bekletince ılıyordu. Pratik gelmedi bana :/

Bence de gereksiz bu canım, ben hep anne sütü veriyorum kızıma zaten kimsenin mama kullanıp kullanmayacagi önceden belli olmuyor. Bazen sütümü biberonla veriyorum dışarı falan çıkınca o zaman da bir kaseye kaynar su koyup biberonu içine koyuyorum 1.5 dakikada falan ılık oluyor zaten. Vakit alan bir şey değil

Anne yani besik icin katilmiyorum ben cok memnun kalmistim.
İslak mendili oglum 2 yasini gecti hala kullanmiyorum pamuk mendil ve su kullaniyoruz.
Ana kucagi hic kullanmadim desem yeri var
Kanguru hic kullanamadim bosa gitti verdigim para
Ayakli tulumlari hic sevmedim alt ust daha rahat oluyor
Yurumeden once aldigim butun ayakkabilar cop gereksiz
Ek gida doneminde cam rende asiri gereksiz catal kullandim hep

Çok rahatladım ya. Mama ısıtıcı nereden baksan min 300 lira. Almayayım boşuna. Yorumlar geldikçe içim rahatlıyor. Öğrenecek çok şeyimiz var. 😊

Ben bol bol takım, tek altlar almıştım ilk 3 ay için herkes fazla demişti ama günde 3-4 kez üst değiştirdiği oluyor bebeğin, çok para harcamadan bol yedekli kıyafet gerekli bence 2 hastane seti yetmez canım kendi tecrübeme bakınca. 15-20 atletimiz vardı o bile az geliyordu. Ben haftada bir çamaşır yıkıyorum tabi her gün veya maks 2 günde yıkarım sürekli dersen idare edebilir.

Sling elim kolum oldu ilk 2.5 ay. Sonra hareketlenmeye başlayınca kullanmadım ama o olmasa kahvaltı bile edemezdim çoğu gün çünkü asla benden ayrılmak istemiyordu ve slingde çok daha kolay uyuyordu.

Lansinohun bir kremi var silinmesi gerekmeyen doğal içerikli onu tavsiye ederim çok çabuk etki ediyot. Benim göğüslerim pek yara olmadı ama 2-3 kez kullanmam gerekti ve hemen etki etti.

Kesinlikle çok doğru 15 bile az bende o kadar var bir bu kadar daha alıcam.

Emzirme yastığı çok işe yarıyor bebek de çok rahat emiyor bu şekilde. Normal yastık da kullanilabilir ama emzirme yastığı daha pratik bence.

Kesinlikle gerek var. Allah korusun çok kusabiliyor bebekler ve kafalarının biraz yukarıda durması gerek bunun için. 3 ay sadece reflü yatağında yattı bebeğim ve yatarken bir kere bile kusmadi. Hem içim rahat etti benim

En doğru ölcen Braun kulak ölçermiş hastanelerde de bunlardan kullanılıyor demişti arkadaşlar pahalı ama mecburen aldı herkes çünkü ateş konusu çok hassas. Diğerlerinin farklı ölçebildiğini duydum 1 dereceye kadar ki bu çok büyük fark ateş konusunda. En para verilecek şey bu aslında

Katlamalı küvetlerden aldım ben bazasının altına koyuyoruz böylece etrafta dağınık durmuyor hem pahalı da değildi diğerleri için evet yer kaplayabilir canım.

Bir de kıyafet konusunda uzun kollu atlet aldığıma pişman oldum ben çünkü hep kolsuz giydirip üstüne uzun giydiriyorum zaten iki kat kalın oluyor. Patiksiz altlar da kullanışlı gelmedi çorapları kendileri çıkarıyor hep patikli giydirdim.
Doktor bana iri bebek olacak dedi. Ablam da 3 6 ay alman daha iyi olur dedi. O yüzden daha çok 3 6 ay ve sonrasına odaklandım. 😊 0 3 ay için ince tulum aldım 4 5 tane. 5 tane zıbın var alttan çıtçıtlı. Çıt çıt uzatma aparatı da aldım. 3 6 aylıkları giydiririm diye düşündüm ama yine 0 3 ay için biraz alayım mı acaba?

anne yanı beşik bence olmazsa olmaz, eğer yanınızda yatırmayı düşünmüyorsanız. gece emzirmesi için alıp koymaya çok pratik oluyor.

bence en en önemlisi, doğmamış bebeğe biberon almayın (emzik tercih meselesi sayılır) benim iki çocuğum da anne sütü aldı sadece, anneme bıraktığım zamanlarda da çay kaşığı ile hüpürdetiyordu kuzum bıraktığım sütü. baktınız mana takviyesi gerekecek, o zaman isterseniz bir biberon alırsınız. ısıtıcıya da gerek yok yazan olmuş zaten, ılık suyun içinde hemen ısınıyor

ben hiç ağız mendili kullanmadım, bebeğimin reflüsü vardı çok kusuyordu, mendil zaten yeterli gelmezdi. bana yıka, kurut, ütüle kısmı zor geldiği için ben yumuşak peçete, pamuk vs kullandım.

puset benim elim kolumdu, bir çok kez (özellikle misafirlikte) orada uyudu, kusmalar daha az oluyordu, ve bence rahat. sallayabilirsiniz ve direkt bebek arabasına koyarsınız uyuyan çocuğu taşımak gerekince. kanguru da eğer şimdilik basit bir şey alayım derseniz bence hiç almayın çünkü onlar bebek için hiç rahat değil ve iskelet sistemi için zararlı. ergonomik bir kanguru veyahut sling evde ve dışarı yürüyüşlerinde kurtarıcı oluyor, anneyi de yormuyor.

yenidoğan için iki üç takım alsanız yeter. annem, kvalidem, ben hepimiz özenip bir kaç takım almıştık ve hepsini ancak bir sefer giymiştir, zıbınlar da keza öyle. maksimum üç takım yeter benim fikrimce, kusmuk veya kaka olursa hemen beyaz sabunla elde çitileyip güneşte kurutursunuz mis gibi olur.

bebe yağı, sudo krem aldık biz ama ikisi de olmazsa olur. asiditesi düşük zeytinyağı (ailenizde hassas ve alerjik cilt öyküsü varsa doktorunuza danışın) ile yağlayabilirsiniz. yalnızca su ile temizlerseniz ve banyolardan sonra yağlarsanız pişik olmaz inşaallah, olursa da kantaron yağı efsane. ben ilk çocuğumda hevesle doğal, ekolojik etiketli şeylere bir sürü para verdim ama sonrasında evde bulunan doğallara yöneldim ve hem daha hesaplı hem de benim için daha güvenilir.

mama sandalyesine kim gereksiz dediyse onun diğer hiç bir önerisini dinlemeyin bence. biz ilk etapta ucuz basit bir şey aldık ama dürüst olmak gerekirse biraz daha üst segment bir şey öneririm eğer imkanınız varsa (joie marka kullanıyoruz) ama değilse de mühim değil.

bizim çocuğun reflüsü vardı ama biz reflü yatağı almadık, çok güvendiğimiz bir hoca bize büyük ama çok da yüksek olmayan yastık önermişti.

ateş ölçer için ya koltuk altı olanlardan ya da kulak içi olanlardan kullanın. alından ölçenlerde nerenin doğruyu gösterdiğinde bence hemşireler mutabık değil, kimisi alın veya şakak diyor, kimisi orası daha sıcak boyun altından ölçülmeli diyor bize. alınla boyun arası bazen 1 dereceye yakın fark ediyor.

bir de meme ucu yaraları için bir şey söylemek istiyorum. ben hiç krem almamıştım, dolayısıyla işe yarar mı bilemem, ama ben geleneksel yöntemler işe yaramayınca ve artık kanamaya başladığı zaman gümüş kapak kullandım, Allah akıl edenden razı olsun

Kesinlikle katıldığım ve katılmadığım yerler oldu oda olsun o kadar herkesin konfor anlayışı farklı 😁 ama iki bacak çıtçıtlı tulum işkence ya tek bacak fermuarı çek geç en güzeli o çıtları bir araya getirene kadar saniyede 10 kere yukarı aşağı kalkan bacaklarda insanın gözleri şaşı oluyor😃 birde bu tulumlar gövdeden kastırıyor bacaktan daha çok ayaklı veya ayaksız bence hiç bi farkı yok ikili takımdan cok tulum kullandım hele bazı kumaşlar uzun süre kullanıma cok müsait esneklik açısından.
Eldiven hastanede 1 saat taktı sonra hiiiç takmadım sakın ola 3 ay takmayın elleri serbest bırakın hem ellerine alışsın hemde beyin gelişimi için.
Aralık ayında doğdu 10 aylık olana kadar çok çok nadir çorap giydirdim hep patikli tulum giydi havalar ısınınca çıplak gezdi. Patikte hiç kullanmadım.
Küvet ve ayakkabı konusuna net katılıyorum
Şampuan minidolin derim cildi eften püften herşeye zarar gören oğluma hiç zarar vermedi.
Yenidoğan bez tam olarak 200 adet gidiyor genelde biter korkmayın önemli olan pişik yapmasın o şekilde elinizde kalırsa kalır.
Islak mendik şok bebeland karton kutuda 3lü olan içeriği güzel tertemiz hiç bi zaman pişman olmadım.

bir de meme ucu yaraları için bir şey söylemek istiyorum. ben hiç krem almamıştım, dolayısıyla işe yarar mı bilemem, ama ben geleneksel yöntemler işe yaramayınca ve artık kanamaya başladığı zaman gümüş kapak kullandım, Allah akıl edenden razı olsun
Çok güzel anlatmışsınız. Emeğinize sağlık. 😊 Gümüş kapağın çok faydasını görmüşler. Ben de uzun zaman önce gümüş kapak almıştım. 😊

Doktor bana iri bebek olacak dedi. Ablam da 3 6 ay alman daha iyi olur dedi. O yüzden daha çok 3 6 ay ve sonrasına odaklandım. 😊 0 3 ay için ince tulum aldım 4 5 tane. 5 tane zıbın var alttan çıtçıtlı. Çıt çıt uzatma aparatı da aldım. 3 6 aylıkları giydiririm diye düşündüm ama yine 0 3 ay için biraz alayım mı acaba?
Kaç haftalık şu an kilosu ne kadar olacak canım? Benim bebek de tombik olacak diye bekliyorduk erken doğduğu için 2780 doğdu

Çok güzel anlatmışsınız. Emeğinize sağlık. 😊 Gümüş kapağın çok faydasını görmüşler. Ben de uzun zaman önce gümüş kapak almıştım. 😊
şifa olsun, bebeğiniz de sağlıkla doğsun büyüsün inşaallah. herkesin beklentileri, yaşayış biçimi farklı, siz size uygun olanları değerlendirirsiniz.

Kesinlikle katıldığım ve katılmadığım yerler oldu oda olsun o kadar herkesin konfor anlayışı farklı 😁 ama iki bacak çıtçıtlı tulum işkence ya tek bacak fermuarı çek geç en güzeli o çıtları bir araya getirene kadar saniyede 10 kere yukarı aşağı kalkan bacaklarda insanın gözleri şaşı oluyor😃 birde bu tulumlar gövdeden kastırıyor bacaktan daha çok ayaklı veya ayaksız bence hiç bi farkı yok ikili takımdan cok tulum kullandım hele bazı kumaşlar uzun süre kullanıma cok müsait esneklik açısından.
Eldiven hastanede 1 saat taktı sonra hiiiç takmadım sakın ola 3 ay takmayın elleri serbest bırakın hem ellerine alışsın hemde beyin gelişimi için.
Aralık ayında doğdu 10 aylık olana kadar çok çok nadir çorap giydirdim hep patikli tulum giydi havalar ısınınca çıplak gezdi. Patikte hiç kullanmadım.
Küvet ve ayakkabı konusuna net katılıyorum
Şampuan minidolin derim cildi eften püften herşeye zarar gören oğluma hiç zarar vermedi.
Yenidoğan bez tam olarak 200 adet gidiyor genelde biter korkmayın önemli olan pişik yapmasın o şekilde elinizde kalırsa kalır.
Islak mendik şok bebeland karton kutuda 3lü olan içeriği güzel tertemiz hiç bi zaman pişman olmadım.
Fermuarlılar için bebeğin boynuna iz yaptı demişler. Ben de çıtçıtlı aldım. Ama sanırım şaşı olucam çünkü cidden çok hareketli oluyorlar. Yeğenimi giydirene kadar ablamın canı çıkıyordu. 😂 Ablam da iki parçadan ziyade tek tulum olursa rahat giydirirsin dedi. Kafadan geçirme olayı başlarda korkutuyor insanı ama zamanla alışıyorsun dedi.

Ya bide hastanede için kim size ikili takım alın dedi ya gerçekten onu diyenle mama sandalyesi almayın diyen aynı kişi olmalı. 😶Geceliğin rahatını verebilir mi ikili takım sezaryen veya normal farketmez. Ben ikili takım ve bilekten 1 karış yukarda sabahlık aldım kalın kumaş kış olduğu için ikili takım zorladı sıcak olacağını bilseydim gecelik alırdım.

Kaç haftalık şu an kilosu ne kadar olacak canım? Benim bebek de tombik olacak diye bekliyorduk erken doğduğu için 2780 doğdu
Cumartesi gittiğimizde 26+5tik. 951 gr dedi. Ben de 4 kilo 250 gr doğmuşum. Kilolu olduğum için şeker sıkıntım var. Yüksek değil sınırda stabil ama dikkat ediyoruz. Matofin kullanıyorum. Bir de rahim ağzı yetmezliğim var. 40ı görmem biraz zor. 12. Haftamda serklaj yapıldı. Doktor da bu randevuda 37de doğacak büyük ihtimal dedi. Şimdiden başladık ciğer geliştirici iğneye. Önlem amaçlı. 😊

X