Bebek ve Anneler için ihtiyaç listesi..

bende öyle düşündüm önce ufak tefek kıyafetler.ama eşime kalsa 9 ayın içinde alışverişe başlatır ya :)ben ne zaman başlamam gerektiğine karar veremedim daha :) acaba şimdilik gizli gizlimi alsam birşeyler ne dersiniz?:KK70:
bence şimdiden önüne çıktıkca uygun güzel şeyler koy kenara..
bunun ALLAH korusun ama erken doğumu da var.. ne olacağı bilinmez ufaktan almak lazım..

arkadaşlar alış veriş için erkenmi ya ben biran önce başlamak istiyorum henüz 5 i bitirdim.EVRİMKUZEY arkadaşımın dediğide mantıklı geldi bana ama kararsız ve sabırsızım.başlarsam neden başlıyım ilk önce?

Aklına ne gelırse, ındırımlerde ne uygun bulursan, gozune ne carparsa.. :)

Çok ciddiyim, 7. ayda herseyınız bıtmıs olsun, odası dahıl.. daha aldıgınız camasırları yıkayıp utuleyeceksınız, bır de ısın o kısmı var, bır an once alınanlar bırıkmelı, hepsı bır anda bebek deterjanı ıle 40 derecede yıkanmalı, ıkı kere durulama yapın, bebek yumusatıcısı kullanın, O nun camasırlarını 1 yasına kadar ayrı yıkayın.

Her ıhtımale karsı bır emzık ve bır bıberon alın, ıyı bır seyler almasanızda olur.. amac bebegın ısteyıp ıstemeyecegı. Isterse en uygun ve cogu bebegın reddetmedıgı tek bıberon Nuby nın anne memesı ucu olan heryerı sılıkon bıberonu var, onu edının. Emzıklerınız de damaklı olsun.

Ha bakın aklıma geldı.. muhakkak ama muhakkak sut sagma makınesı alın, manuel alın 50-60 lıra bır sey ama alın. Baslarda süt sıtması gecırebılırsınız, ınsallah gecırmezsınız tabı. O zaman sagmanız lazım sutunuzu. Yoksa perısan olursunuz, en basından bu makıne evınızde olsun.

Bır de lohusalıkta sıcaktan gebersenızde cok sıkı gıyının, asla kendınızı korumamazlık yapmayın, cok cıddı korunun, ayaklarınıza patık gıyın, evet o sıcaklarda gıyın, yoksa vucudunuz cok zayıf ve korunmasızken sızı yataga yatırabılır. Cok terleyeceksınız, gece 50 kere atlet degıstereceksınız, bunlara hazırlıklı olun, sakın terınızı sogutmayın.

çok sağol verdiğin bilgiler için ayrıca ben bugün kendimi çarşıya pzara attım zemuszemus eşim karşı çıktı bende hemen lafı yapıştırdım ''aşkım yaz sıcağında ben biryere çıkamam yorulurum perişan olurum '' dedim yavaş yavaş olaya girdim en iyisi en mantıklısı.birşey daha sorucam bebeğim temmuz sonunda gelicek ben bady leri kısa kollumu yoksa yarım kollumu alayım?

arkadaşlar elinize sağlık liste çok harika olmuş tecrubelerinizin devamını bekliyoruz

Günaydın anneler. geçmişi okudum birçok arkadaşın alışveriş konusunda kafası karışmış. ben bu konuda 2 yıl önce doğum yaptığım için biraz daha tecrübeliyim sanırım. aklımdaki şeyleri sizlerle paylaşmak istedim.

1-önce yatak konusu. biz hem bambu beşik hem park yatak hem de büyüyen yataklı oda takımı aldık. ilk 4 ay kesinlikle sallanan birşeyde yanınızda olması önemli. sık sık emzirmek için uyancağınızdan ve arada bebek mızıkladığında hafifçe sallamak onu sakinleştireceğinden yanınızda olması önemli. biz bunun için beşik almıştık ama dediğim gibi bunu 4 kullandık çünkü bebek dönmeye başlayınca beşik yan yattı. sonra park yatağı kurduk yanımıza yaklaşık 10 ayda bu şekilde yanımda kaldı. ben 23 ay emzirdiğim için uzun süre yanımda olmasını tercih ettim.kendi rahatım için :)
sonra odasına aldık. şu anda büyüyen karyolasında yatıyor. karyolayıda en büyük boy almak lazım biz tepe mobilyadan 80-180 boyutlarda almıştık (küçük hali 80-145) yatak içinde çok döndükleri için kafasını çarpıp kolay uyanıyor. yatak ne kadar büyük olursa içinde o kadar rahat ediyor.

2- biberon emzik sorunu. biberon olarak kesinlikle dr browns tercih edin. akış hızı çok yavaş ve gaz yapmadığı için anne memesini bırakmasına engel oluyor. ben 40ım çıkmadan işe döndüğüm için sağılmış sütümü içti oğlum dr. brownsla ama beni de bırakmada dediğim gibi 23 ay 1 hafta emzirdim.
süt sağma makinesi mutlaka edinin ama elektrikli olsun. doğumdan sonra ani süt inmeleri oluyor.onu boşlatmak lazım. yoksa ağrı ve ateş yapar. ayrıca bazen özgür kalmak istediğinizde sütünüzü sizin yerinize başkası verebilsin. manuel pompa kesinlikle tavsiye etmem. ben o hataya düşüp avente dünya para verip acılarıma acı kattım.

emzik konusu biraz bebeğe bağlı benim oğlum pek kullanmadı ama bu sefer gerekirse bantla yapıştırıcam emziği. kolikli bebekler sadece emerken susuyor. emzik kısmen de olsa rahtlatır. oğlumun kısa süre tuutğu tek emzik aventinki oldu. anne memesinin ağızdaki hali gibi şekli biraz basık bir ucu var.

3- göğüs kalkanı ve çatlak kremi. göğüs yaraları hepimizin kapısını çalacak bunu önlemek için göğüslarin hava alması çok önemli. çamaşıra temas ederken bu mümkün olmayacağı için kapak gibi göğüs kalkanları var. ben aventinkini almıştım. lanolinli kremi sürüp kalkanı takınca 4 ayda iyileşmeyen yaralarım 1 haftada iyileşti. kesinlike başucu ürünü olmalı bunlar. ben çok çektim. kan emzirdim 4 ay.

4-kıyafet konsunda hastaneye en az 3 takım götürün. kusuyor ve çiş kaçıyor çünkü. ayrıca ben alt üst takım yerine şiddetle tulum tavsiye ediyorum. bebeğin sırtı açılmıyor. bide bez deiştirmek daha kolay. hem de daha sevimli oluyorlar. ayrıca hastnaeler çıtçıtlı body yerine göbek bağı düşene kadar gömlek zıbın istiyor genelde.

5- nevresim konusunda en az 3 takım olmalı . aynı gün 2 kere değiştirdiğim bile oldu.

6-sakın alt açma minderi denen şeyden almayın. ben 3 takım almıştım. hepsi aynı gün kirlenebiliyor ilk zamanlar. sonra canbebenin alt açma bezini aldım. içinde 12 tane oluyor. oğlum 25 aylık 3. paketei geçen ay aldık. çok kullanışlı ve katlayınca yer de kaplamadığı iç,n de rahat oluyor.

Aklıma şimdilik gelenler bunlar sorunuz olursa seve seve cevaplarım.
........

Öncelikle çok güzel bir konu açılmış.tecrübelerini bizlere aktaran her anneye çok teşekkürler (özelliklede didobaya :KK66: yalnız benim bikaç sorum olacaktı bu bilgilerden sonra.
Bizler genelde ağustosta doğum yapcaz.hastaneye çıtçıtlı badi lerden kolsuz olanlardanmı yarım kollu mu yoksa uzun kollu olanlardanmı tercih edicez?gerçi didoba göbek bağı düşene kadar hastanede gömlek zıbın istiyolar demiş.aslında bizim bebikler yaz sonu doğup ilk 3 ayları daha çok sonbaharda geçicek.o yüzden kıyafetleri,badileri konusunda daha ayrıntılı detaylar verebilirlermi?
Birde alt açma minderi almayın demiş didoba.bende onlardan pek meraklıydım :KK43:( bi tanecik alayım bari yaa..canbebenin paket içinde satılan alt açmaları nasıl bişey oluyo acaba?yani paket halinde olduğuna göre incecik naylonumsu bişey diye hayal ediyorum ben..bunlar 1 kerelikmi kullanılıyo yoksa sadece kirlenincemi atıyoruz.sanırım bunlar dışarda kullanmaya daha elverişli.evden daha ziyade..

Yaz bebeği oldugu için bol bol çıtçtılı body, ayaklara giydirmek için çorap, bir de mermerşahi denilen bezlerden olabildiğince bol yapmanız. Eliniz ayağınız olacak,sureklı omuzunuza yatıracaksınız,ağzını sileceksiniz.. cesıt cesıt bol bol yapın.

Kendinize Joker gibi mağazalarda satılan tek kullanımlık külotlardan alın. Bır paket ıcerısınde beşli şekilde var. Kanamanız olduğunda o kulotları elden cıkarmak daha kolay olacak, herseyden onemlısı ozellıkle sezeryan olacak arkadasların dikiş yerlerinin acımaması için cok kullanıslı. O kulotların dikiş yerleri yumusacık.. cok memnun kalacaksınız.

Canım mermerşahi denilen bezi ben ilk defa duyuyom.fisfisfisnasıl bişey.hazır satılan ağız bezleri gibimi yoksa daha farklı bişeymi.
Joker mağazası ankarada varmı bilmiyorum.bu külotlarıda ilk defa duydum.meğerse ne çok şeyden haberim yokmuş :)) kendimi çok cahil hissediyorum..:kedi: canım ne kadar oluyo bu külotlar bi de sadece bi kezmi kullanıp atıyoruz nasıl bişi ??

çok sağol verdiğin bilgiler için ayrıca ben bugün kendimi çarşıya pzara attım zemuszemus eşim karşı çıktı bende hemen lafı yapıştırdım ''aşkım yaz sıcağında ben biryere çıkamam yorulurum perişan olurum '' dedim yavaş yavaş olaya girdim en iyisi en mantıklısı.birşey daha sorucam bebeğim temmuz sonunda gelicek ben bady leri kısa kollumu yoksa yarım kollumu alayım?

Hem yarım kollu hem de kısa kollu bulundurun.. havanın durumuna gore ıkısıne de ıhtıyacınız olacak. Elınızın altında bulunsun.

Öncelikle çok güzel bir konu açılmış.tecrübelerini bizlere aktaran her anneye çok teşekkürler (özelliklede didobaya :KK66: yalnız benim bikaç sorum olacaktı bu bilgilerden sonra.
Bizler genelde ağustosta doğum yapcaz.hastaneye çıtçıtlı badi lerden kolsuz olanlardanmı yarım kollu mu yoksa uzun kollu olanlardanmı tercih edicez?gerçi didoba göbek bağı düşene kadar hastanede gömlek zıbın istiyolar demiş.aslında bizim bebikler yaz sonu doğup ilk 3 ayları daha çok sonbaharda geçicek.o yüzden kıyafetleri,badileri konusunda daha ayrıntılı detaylar verebilirlermi?
Birde alt açma minderi almayın demiş didoba.bende onlardan pek meraklıydım :KK43:( bi tanecik alayım bari yaa..canbebenin paket içinde satılan alt açmaları nasıl bişey oluyo acaba?yani paket halinde olduğuna göre incecik naylonumsu bişey diye hayal ediyorum ben..bunlar 1 kerelikmi kullanılıyo yoksa sadece kirlenincemi atıyoruz.sanırım bunlar dışarda kullanmaya daha elverişli.evden daha ziyade..

Bu alt acma bezlerı, altı naylon üstü pamuklu bır sey.. kırlenene kadar kullanabılıyorsun, ozellıkle ılk zamanlarda kakaları cok sıvı oluyor, sen altını degıstırdım, hah temızledım derken bır bakıyorsun o altı acıkken yıne kaka yapmıs, fıskırtmıs, batırmıs, ınanılmaz sahneler yasayacaksınız :) o yuzden o kumas alt acma mınderlerı sızın ıhtıyacınızı goremez, gorur ama habıre yıkamak zorunda kalırsınız. Kıpa larda kıpa markası ıle satılıyor, ya da Canbebe markası ıle olarak da var. Elınız ayagınız olacak emın olun.

Canım mermerşahi denilen bezi ben ilk defa duyuyom.fisfisfisnasıl bişey.hazır satılan ağız bezleri gibimi yoksa daha farklı bişeymi.
Joker mağazası ankarada varmı bilmiyorum.bu külotlarıda ilk defa duydum.meğerse ne çok şeyden haberim yokmuş :)) kendimi çok cahil hissediyorum..:kedi: canım ne kadar oluyo bu külotlar bi de sadece bi kezmi kullanıp atıyoruz nasıl bişi ??

Bu bez, bebeklerın agzını sılmek ıcın,teri olursa kurutmak için yapılan, sargı bezıne benzeyen yumusacık bezler, bunlar hazır olarka da satılıyor bebek magazalarında, bır buyugunuz falan yoksa yakınlarınız da satın alsanız da olur, aynı sey, farketmez.

Bu kulodu ınternet magazasından da alabılırsınız, Joker ın. İlla magazasına gitmenize gerek yok, bu kulodu da kırlenene kadar kullanabılıyorsunuz, hatta bız bır kac kere de yıkamıstık, tekrar kulanmıstım ben, dıkıs yerlerı cok yumusak oldugunu ıcın, ben de sezeryan oldugum ıcın cok ıyı gelmıstı bana.

Hava ısınmaya basladı, bıtırın, alısverıslerınızı bıtırmeye bakın.. demedı demeyın.. su an agır da degılsınız daha.. 8. aya gırdınız mı artık yapabılecegınız tek sey yatmak olacak.

Canım bebn şimi gördüm mesajını. bodyleri sormuşsun. ilk zamnalr dediğiö gibi gömlek zıbın kullanılıyor. sonra yaz bebeği de olsa kilo alımı bira düzelene kadar kısa kolluya izin vermiyor dr.lar. kuzenim geçen sene temmuzda doğum yaptı en az 500-600 gr almalı kısa kollu için, deri altı yağlar tam olarak soğuktan korumaz demiş dr.u.

alt açma bezi hakkında bilgi verilmiş ekleyecek bişey yok o konuda.

joker mağazasını sormuşsun. o da cepa da var. hatta cepadaki en büyük bebek mağazası

Hem yarım kollu hem de kısa kollu bulundurun.. havanın durumuna gore ıkısıne de ıhtıyacınız olacak. Elınızın altında bulunsun.

Bu alt acma bezlerı, altı naylon üstü pamuklu bır sey.. kırlenene kadar kullanabılıyorsun, ozellıkle ılk zamanlarda kakaları cok sıvı oluyor, sen altını degıstırdım, hah temızledım derken bır bakıyorsun o altı acıkken yıne kaka yapmıs, fıskırtmıs, batırmıs, ınanılmaz sahneler yasayacaksınız :) o yuzden o kumas alt acma mınderlerı sızın ıhtıyacınızı goremez, gorur ama habıre yıkamak zorunda kalırsınız. Kıpa larda kıpa markası ıle satılıyor, ya da Canbebe markası ıle olarak da var. Elınız ayagınız olacak emın olun.

Bu bez, bebeklerın agzını sılmek ıcın,teri olursa kurutmak için yapılan, sargı bezıne benzeyen yumusacık bezler, bunlar hazır olarka da satılıyor bebek magazalarında, bır buyugunuz falan yoksa yakınlarınız da satın alsanız da olur, aynı sey, farketmez.

Bu kulodu ınternet magazasından da alabılırsınız, Joker ın. İlla magazasına gitmenize gerek yok, bu kulodu da kırlenene kadar kullanabılıyorsunuz, hatta bız bır kac kere de yıkamıstık, tekrar kulanmıstım ben, dıkıs yerlerı cok yumusak oldugunu ıcın, ben de sezeryan oldugum ıcın cok ıyı gelmıstı bana.

Hava ısınmaya basladı, bıtırın, alısverıslerınızı bıtırmeye bakın.. demedı demeyın.. su an agır da degılsınız daha.. 8. aya gırdınız mı artık yapabılecegınız tek sey yatmak olacak.

Canım bilgiler ve cevabın için çok teşekkür ederimm...bizi burda yalnız bırakma emi.senin tecrübelerine çok ihtiyacımız olcak.aklımıza geldikçe kapını çalcaz burdan:enbuyukkk:a.s.

Canım bebn şimi gördüm mesajını. bodyleri sormuşsun. ilk zamnalr dediğiö gibi gömlek zıbın kullanılıyor. sonra yaz bebeği de olsa kilo alımı bira düzelene kadar kısa kolluya izin vermiyor dr.lar. kuzenim geçen sene temmuzda doğum yaptı en az 500-600 gr almalı kısa kollu için, deri altı yağlar tam olarak soğuktan korumaz demiş dr.u.

alt açma bezi hakkında bilgi verilmiş ekleyecek bişey yok o konuda.

joker mağazasını sormuşsun. o da cepa da var. hatta cepadaki en büyük bebek mağazası

Tamam canım anladım..ben çıtçıtlı badileri şunun için sormuştum.şimdi ilk zamanlar içine iç çamaşırı misali askılı badi onun üstüne uzun kollu tulum giydirilecek olması gerekiyor dimi.yani zaten sadece badilerle durmucak zaten ilk günler dediğin gibi..bende içine giydirme amaçlı sormuştum canım.yani askılılardan olması daha iyi olmazmı anlamında..

Bu badiler konusunda ben de tereddütlü kaldım.Ben de temmuzun sonunda doğum yapacağım.Belki de ağustos başını bulur normal doğum istiyorum kısmetse.3 tane hastane çıkışı aldım.Bir de 5-6 tane çıtçıtlı badi.Kısa kollu ve kolsuz aldım tabi.Ama içine giyecek üstüne zaten zıbın giydirilecek.Sizin bu konuda fikriniz ne arkadaşlar?

Bir de alt açma kaç tane aldınız?Ben şimdilil bir tane aldım ama bir tane daha alsam mı diye düşünüyorum?

Halissnacım ellerin dert görmesin. bende hep düşünüyordum neler almamız lazım. Bebeğin ki bir şekilde alınıyor biliyorsun ne ihtiyacı olacak anma söz konusu biz olunca daha geriden bakıyoruz sanırım. Bilgileri için çok teşekkürler. Bu listeye göre bir alışverişe daha başlayacağım demek ki.

kızlar burdaki forumlarda okumuştum ben alt açma diye ayrı bir şey almayı düşünmüyorum kızlar yazmışlar penye battaniye alın bolca ve can bebenin altaçması varmış onlardan alcam

kızlar aldıklarınız çok güzel yalnız şöyle yapsak daha ii olmaz mı? nerden ve ne kadara aldığımızı resimlerin altına yazsakk??? yerimseniben

Kızlar geçen markete dalinin altaçması gelmiş. 7.50 tl içerisinde 10 adet var. ama canbebenin 60x60 dalinin de 60x90. o yüzden dalinin altaçmasından aldık şimdilik 3 paket. bir de ıslakmendilaldım.Ben yüzümiçin de uzun zamandır hobby kullanıyorum. ayrıca kuzenim de bebeğiiçin hobby kullanıyor çok memnun. Nıvea tavsiye ettiler ama çok tahriş edici. 2 tane de ıslak mendil aldım papatya özlü ve gül özlü olmak üzere. Tavsiye ederim.tanesi 2.50 tl.

Bu arada şimdiden bebek bezi stoğu yapan var mı? ben bir tane molfix aldım ama herkes daha alma diyor. bazı bebeklerin hassas olurmuş poposu. boşa gidermiş kullanamazsa. sizin fikirleriniz neler?

X