Bebek Beslenmesi bebeklerimiz icin ek gidalar

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
yok canim doktorum soylemedi burdakinler son vakte kadar bekliyorlar eger obur ayda kilo almassa ondan sonra geceriz diyor hollandaliydi kadin burda trurk bir doktorla konustum sen yavas yavas basla 300 gr az dedi bebek dis cikarmaya baslayinca kilo kaybi olabiliyormus ozaman kadar biraz toplanmasi lazim bebisim emince doyuyor ama kilo almadigi icin ben basladim

masallah sana:nazar::nazar: canim ben daha hic yogurt yapmadim ama kayin validem yapar ama hazir gibi olmuyor onunki bende acaba hazir sutten yapsam ama hangi sutu kullanacagim burda devam sutu yok oyuzden bilemiyorum kizima hangi sutten yapacagimi yogurdu :uhm:acaba normal hazir ictigim sutten yapsam bisey olurmu CADIARZU devam sutu yaziyorsunuz ama ben bilmeyince hic daha yapmadim :1no2:

canım normal sutten yap işte olur ben yapıp yedırıyom turp gibi masallah

yok canim doktorum soylemedi burdakinler son vakte kadar bekliyorlar eger obur ayda kilo almassa ondan sonra geceriz diyor hollandaliydi kadin burda trurk bir doktorla konustum sen yavas yavas basla 300 gr az dedi bebek dis cikarmaya baslayinca kilo kaybi olabiliyormus ozaman kadar biraz toplanmasi lazim bebisim emince doyuyor ama kilo almadigi icin ben basladim

canım sen iste bir suru yazarım tarıf yedır bebişine az kılo almış yazık. ben arastırıyorum bu tarıflerı buluyom birlestırıyom besın degerıne ve ayına gore yazıyorum sanada oğlumada yapıyom

sagol canim ya yediriyorum sen meyve suyu koy diyince hasladigim sepzelerin icine koyuyorum cok sevdi boyle bende o istahla yedimi cok memnun oluyorum canim 4 aylik icin olculerinide yazarsan sevinirim ben 1 patates 1 havuc yani birer yapiyorum ama yarisi kadar veriyorum fazla gelir diye korkuyorum sence nasil

MUHALLEBİ
1 Çay bardağı süt ile 1 tatlı kaşığı pirinç unu karıştırılır.
Yavaş ateşte karıştırılarak pişirilir.
1 tatlı kaşığı pekmez veya şeker, ocaktan alınırken eklenir.

SÜTLÜ ÇORBA
1Çay bardağı süt tencereye konur.
1 silme yemek kaşığı pirinç unu, yarım çay bardağı domates suyu veya ezmesi eklenip pişirilir.
1 tatlı kaşığı sıvı yağ ilave edilerek bebeğe yedirilir.
Çok az ekmek içi ufalanıp verilebilir.

YOĞURTLU ÇORBA
1 Kepçe yoğurt bir tencereye konur, az su ile sulandırılır.
1 yemek kaşığı pirinç ayıklanıp iyice yıkanarak eklenir.
Piştikten sonra 1 tatlı kaşığı sıvı yağ ilave edilir.

SEBZE ÇORBALARI
Birinci Hafta
1 küçük patates
1 havuç
1 dal ıspanak
Malzemeler çok iyi yıkanır, soyulur, doğranır.
2 bardak su ilave edilerek küçük bir kapta ateşe konur.
Sebzeler ezilinceye kadar pişirilir.
Süzgeçten geçirilir.
1 tatlı kaşığı sıvı yağ konur.

İkinci Hafta
Yukarıdaki listeye 1 tatlı kaşığı bulgur, mercimek ,irmik veya pirinç eklenir.
Sebze çorbası bir önceki slaytta bulunan tarife göre hazırlanır.
Her gün, o mevsimde kolayca bulunabilen bir sebze bu çorbaya katılabilir. Örneğin ; domates, kabak gibi.

TARHANA ÇORBASI
1Yemek kaşığı tarhana, 1 bardak su küçük bir kaba konur.
Kaşıkla karıştırılarak pişirilir.
Piştikten sonra 1 tatlı kaşığı yağ ilave edilir.
Bebeğe verilen tarhana acısız olmalıdır.

DİĞER ÇORBALAR VE SEBZE YEMEKLERİ
Sebze çorbalarının içine küçük bir kaşık kırmızı mercimek konup pişirilir.
Ya da evde pişmiş mercimek çorbası acısız olarak bebeğe verilebilir.
Çorbaların içine kıyma eklenebilir.
Acısız, çok tuzlu olmayan tanesiz çorbalar bebeğe verilebilir.
Kıymalı veya kıymasız olarak hazırlanan sebze yemekleri ezilerek bebeğe verilebilir.

arkadaslar bunlar alintidir

corba
• 1 su bardağı su
• 1 orta boy havuç
• 1 küçük patates
• 1 tatlı kaşığı pirinç

Hazırlanışı:
Tüm malzemeler tencerede ağzı kapalı olarak pişirilir. Tel süzgeçten geçirilir, 1 çay kaşığı zeytinyağ ilave edilir. Bebek buna alıştıktan sonra azar azar diğer mevsim sebzelerinden de ilave etmeye başlayabilirsiniz.

alinti

merhaba arkadaşlar,aranıza daha dün katıldım. arkadaşlar benim oğlum dört buçuk aylık bu ay 500gr aldı doktorumuz al buldu,en az 700 gr alması lazım dedi.geçen ay bir kilo almıştı,doktorumuz ek gıdaya başlamamızı söyledi ama ben kararsızım,ek gıdaya başlarsam anne sütünü bırakır diye korkuyorum ,bana bu konuda yardımcı olabilirmisiniz şimdiden teşekkürler arkadaşlar

Selam canım hoşgeldin bende ek gidaya başladım ama anne sütüde veriyorum çoğunlukta yoğurt ve meyve suyu altıncı ayda çorba ve püreye başlıcam bakalım dr ne önericek korkma seni bırakmak.

Selam canım hoşgeldin bende ek gidaya başladım ama anne sütüde veriyorum çoğunlukta yoğurt ve meyve suyu altıncı ayda çorba ve püreye başlıcam bakalım dr ne önericek korkma seni bırakmak.

merhaba hoşbulduk,cevabın için teşekkür ederim.bebeğin kaçaylık peki,anne sütünüalmada bi değişiklikoldumu peki.şididen cvp için teşekkür ederim canım.:eek:

arkadaslar bebeklerimiz icin ek gida olarak ne verebiliriz benim sutum sade yetmiyor :çok üzgünüm::çok üzgünüm: arada hazir mama veriyorum
canım bence anne sütünü arttırmaya çalış dereotu,ıstırgan çok işe yarıyor. Bolbol su iç. 6. ayı beklemen taraftarıyım .:emir_bebek:

merhaba hoşbulduk,cevabın için teşekkür ederim.bebeğin kaçaylık peki,anne sütünüalmada bi değişiklikoldumu peki.şididen cvp için teşekkür ederim canım.:eek:

Selam canım benim oğlum 5.5 aylık oldu hiç bi değişiklik olmadı hala aynı şekilde emiyor.

canım bence anne sütünü arttırmaya çalış dereotu,ıstırgan çok işe yarıyor. Bolbol su iç. 6. ayı beklemen taraftarıyım .:emir_bebek:

sagol canim 2 haftadir sutum tasiyor masallah insallah boyle devam eder elimden geleni yapmaya calisiyorum kizim cok istahli suan elimde bisey gorsun cirpiniyor istiyor suan sepze ve meyve purelerinden tadimlik olarak veriyorum istahla yiyor onun yemesi beni cok mutlu ediyor 5 veya 6 bebek kasigiyla meyve suyu60 ml bunlarda fazla degil doktora gidecegiz yarin bakalim o ne diyecek

sagol canim 2 haftadir sutum tasiyor masallah insallah boyle devam eder elimden geleni yapmaya calisiyorum kizim cok istahli suan elimde bisey gorsun cirpiniyor istiyor suan sepze ve meyve purelerinden tadimlik olarak veriyorum istahla yiyor onun yemesi beni cok mutlu ediyor 5 veya 6 bebek kasigiyla meyve suyu60 ml bunlarda fazla degil doktora gidecegiz yarin bakalim o ne diyecek

merhaba gülümse,senin sütününe artırdıpeki benimazalırgibi oldu bu ara,sende neişe yaradıysa bende deneyeyim.ısırgan otunun çayı var markette satılan ben onu aldım mama yoksa otumu alıpkaynatayım.cevp için teşekkürler

canim ben onlardan icmedim ben ayran ictim 2 haftadir ve hemen hemen emdirdim ve mercimek corbasi ictigim zamanda faydasini gordum kizim emmeyi biraktigi zaman fiskirdigini goruyorum insallah sanada faydasi olur

slm canim sen nerlerdesin yaa moral hapimisin sen bende bebegim az aliyor diye dusunuyorum hep uzuluyorum benimkide 300 gr almisti bu ay 500 gr almis benim doktorumda ek besin olarak tadimlik ver diyor bizde ona gore veriyoruz simdi

X