Bebek Aylık Gelişimi, Aşı Takvimi bebekleriniz kaç aylık ve kaç kilo?

Bebeğimizin Aşıları, Kontrolleri, Aylık Gelişim Bilgileri
tlaysi canım bence sık sık emzir ne kadar emerse sütün okadar gelir..
benim gögüslerim çok yumuşak ama buna rağmen sürekli emziriryorum
bugün gittim kızım 3 aylık 6 kilo olmuş çok sevindim çokkkkkkkkk:dance:

Canım kızına 41 kere maşallah.......benim de göğüslerim yumuşak ama sütüm var bebeğim memeyi ağzından çıkardığında fışkırıyor, biraz iştahsız galiba 3 - 5 dakikada doyuyor.

Canım kızına 41 kere maşallah.......benim de göğüslerim yumuşak ama sütüm var bebeğim memeyi ağzından çıkardığında fışkırıyor, biraz iştahsız galiba 3 - 5 dakikada doyuyor.

benimkide öyle canım çok uzun uzun emmiyo az ama sık emiyo cadı...
bi tanıdığın bebeği 7 aylık kadının gögüsleri taş gibi hep ağrıyomuş ben kızımı emzirirken odama geldi oda çocuğunu emziriyodu benim gögüsleri görünce ayyyy senin sütün mü yok ne niye öyle yumuşak bu çocuk aç kalır hemen mama ver sütün yetmiyo dedi bende üzülmüştüm ama şimdi çok iyiyim..
demekki gögüsün yumuşak yada sert olması farketmiyo..

benimkide öyle canım çok uzun uzun emmiyo az ama sık emiyo cadı...
bi tanıdığın bebeği 7 aylık kadının gögüsleri taş gibi hep ağrıyomuş ben kızımı emzirirken odama geldi oda çocuğunu emziriyodu benim gögüsleri görünce ayyyy senin sütün mü yok ne niye öyle yumuşak bu çocuk aç kalır hemen mama ver sütün yetmiyo dedi bende üzülmüştüm ama şimdi çok iyiyim..
demekki gögüsün yumuşak yada sert olması farketmiyo..
Dün doktorlarsitesi.com'a üye olup birkaç doktora sordum. İdrar tahlili ve kültürü yaptırmamı önerdiler, idrar yolu enfeksiyonu gelişimini etkiliyormuş, yaptırmayı düşünüyorum ama ufacık bebeğin idrarını nasıl alırım ki?

6 kilo 60cm canım gögüslerim yumuşak sütüm yetmiyo diye geceleri mama vericektim ama kilosıu gayet iyi sakın verme mama dedi dr...
öyle çok sevindimki duyduğumda neredeyse ağlıcaktım mutluluktan
seninkide 3 ayına girdi kaç kilo oldu?

7,5 kilo ve 65 cm canım. doğum kilosuna gore çok guzel canım senınkı. maşallah. mamayı aklına getirme ya kızın sık sık emıyosa goguslerın yumuşak olması normal. bu arada sen hangi aşıları yaptırdın bu ay?

Dün doktorlarsitesi.com'a üye olup birkaç doktora sordum. İdrar tahlili ve kültürü yaptırmamı önerdiler, idrar yolu enfeksiyonu gelişimini etkiliyormuş, yaptırmayı düşünüyorum ama ufacık bebeğin idrarını nasıl alırım ki?

yani nasıl alabilirsinki zor bi durum ama dr sorsaydınya nasıl alabilirim idrarı diye belki bi yöntemi vardır..

Pazartesi kendi doktoruna gideceğiz,bebeklerin idrarını almak için mutlaka bir yöntem vardır diye düşünüyorum.

canım biz oğlumun idrarını verdik daha once. özel idrar torbası oluyor. pipisinin ucunu deliğe yerleştirip yapıştırıyosun oraya doluyo. ama bebek kızsa nasıl alıyolar bilemem. belki aynı torbayladır. a.s

biz bu ay rota virüs aşısı yaptırdık. sana bahsetti mi doktorunuz?

hayır ben sordum dr a yaptıralımmı diye...
pahalı bi aşı o siz bilirsiniz ama gerek yok bence dedi -tatlicadiarzu-
eşimde dr öyle değince illaki gerek yoksa yaptımayız dr böyle dediğine göre dedi geçti doğrumu yaptık bilmiyorum valla...tedirginim biraz dr yaptırın deseydi keşke..

bizde yaptırmadık
yeni bir aşı olduğu için sağlık bakanlığında aşı takviminde olmadığı için ne getirbeliceğini bazı yan etkileri olduğunu duydum zamanı da geçti ama yaptırsamıydık diyede kafamı kurcaladım hep

bence yaptırmak lazım aslında duyduğum butun doktorlar tavsiye ediyo ama... pahalıysa bile yavruların hakkıdır. allah korusun ilerde pişmn olmak istemem. zehirli ishale sebep oluyormuş sanırım.

ben yaptırdım rotavirüsü hiçbir yan etkisi de olmadı. ben de duymuştum yok yapıldıktan sonra kakasını ellememek gerekiyormuş filan hepsi asparagas. pnömokok da ücretliydi düne kadar şimdi devlet karşılıyo. demek ki aynı durum rota için de geçerli. maddi durumunuz elveriyorsa yaptırın. çok ciddi durumlardan koruyor çünkü. 3-5-7. aylarda.

kızlar ve erkekler için farklı torbalar var. yapıştırıyolar.
canımsın ya annelik nası bişiy dimi çişini nası alırlar onu bile düşünüyosun. kıyamam sana:)

ya kızlar konu değişmiş ve epey zaman geçmiş ama kilo konusuna bende takmış durumdayım. Kızım 3850 gr 53 cm doğdu. 1 hafta sonra 3500 gr düşmüştü. bugün 1. ayı kilosu 3750 olmuş boyu 55 cm. dr hemen takviye dedi. sürekli emziriyorum. sıktığımda süt akıyo. ama mama alırsa göğsümü bırakırmı, bağışıklığı nasıl olur endişeliyim.
genelde 40 ından sonra toparlanır diyolar katılıyomusunuz?:çok üzgünüm:

ya kızlar konu değişmiş ve epey zaman geçmiş ama kilo konusuna bende takmış durumdayım. Kızım 3850 gr 53 cm doğdu. 1 hafta sonra 3500 gr düşmüştü. bugün 1. ayı kilosu 3750 olmuş boyu 55 cm. dr hemen takviye dedi. sürekli emziriyorum. sıktığımda süt akıyo. ama mama alırsa göğsümü bırakırmı, bağışıklığı nasıl olur endişeliyim.
genelde 40 ından sonra toparlanır diyolar katılıyomusunuz?:çok üzgünüm:

merhaba,

öncelikle kızına maşallah iyi bir kiloyla doğmuş. ilk haftasında kaybettiği kilo gayet normal, doğum kilosunun %10unu kaybedebiliyorlarmış. Sonrasında da alıyorlar. Seninki bir ay boyunca 250 gr almış gibi niye böyle oldu acaba, az mı emdi. Doktorlar da hemen bir takviye meraklısı. Benim de bebeğim hastanede ilk gecemizde biraz aranmış (ki sezaryen yaptım sütüm hemen anında gelmedi ve bebek emdikçe süt geliyor) bana haber vermeden hemen mama vermişler. Sütünüz yetmedi heralde sağıp bakacağız demişlerdi. Ordaki hemşirelerden biri de sizin şu an sağsanız da sütünüz makineye gelmez, bence sağmayın boşuna demişti. Ben o kızcağızı dinlemeyip sağmaya çalışmıştım ve gerçekten de belki iki göğüsten tek damla süt gelmişti. tabi moral bozukluğu vs...

neyse sonrasında still tea, ısırgan çayı ve en önemlisi bol bol su içerek sütü artırdık. arada bir suyu az içtiğimde stil tea ve ısırganı içmeyi bıraktığımda ve çok terlediğimde sütümün azaldığını hissediyorum. bir de ben sütümü sağıyorum süt geldikçe moralim yükseliyor :) moral iyi olunca süt oluyor. moralini sakın bozma. böyle dönemlerde olumsuz şey anlatanlar da çok oluyor. Onları dinleme, seni mutlu eden şeyleri düşün.

bir de sütünü makineyle sağıp bak istersen ne kadar süt geliyor, ona göre sütünün yetip yetmediğini tekrar düşün, derim. ayrıca hep doktorlar ve doğum yapan arkadaşlarım şunu söylüyor, günde 7-8 bez değiştiriyorsan, 1-2 kere kakasını yapıyorsa yeterli besleniyor demektir demişlerdi. Yani sen onun annesisin ve içgüdülerine de güven. 250 gr gerçekten az ama niye bu kadar az oldu onu bir araştırmak da lazım gibi sanki.

mama vereceksen de biberonun ağzı en minik damlatanından vermeni tavsiye ederim. ben mesela dışarı çıkacağımda sütümü sağıyorum, dışarda biberonla besliyorum. dr. brawn'ın gaz yapmayan yenidoğan bebekler için olan biberonu var, ondan içiyor maşallah. beni de emiyor. kaşıkla verenler var. inşallah sorunsuz atlatırsınız bu dönemi, sağlıklı kilolar alır bebeğin :)

Benim kızım 3500 gr doğmuştu, şişliği gittikten sonra tarttırmadık ama 47 günlükken 5000 gr olmuştu. O günleri özlüyorum şimdi. Kızım 1 yaşında 9,250 gr. Birde yürümeye başladı ki tamam artık hiç alamaz. Ben kafaya takmıyorum çok şükür sağlıklı ama en başta kaynanama laf anlatmak sinir ediyor beni.:eek:klava:

benim kızım doğduğunda 3kg.100grmdu boyuda 52 cm di.şimdi 8 aylık.kilosu 9 boyu 73 cm.doktorumuz kilosu çok güzel dedi boyuda.ve kemik gelişimi için aksatmadan günde 1porsiyon yoğurdunu yediririm.ve şu an yürümeye çalişıyor.yardımsız ayakta durabiliyor.

X