Bir aylık evlilikte kavgalar mutsuz hissediyorum

DUgunde takilan paralarla salon parasinin kalan kismi odeniyo o sirada gelin odasina gidip cash sayiyolar salon sahibine vermek icin belki oyle bi seydir
İlk defa duydum. Genellikle düğün sonunda yapılır 😁 Bunlar parayı sayarken görümce ile KV aşağı düğüne inmişler. Bence çok saçma. Misafirler aşağıda dursun bunlar ailecek üstte para saysın. 😁😁😁

"Oğlak kesmek" demek istiyor sanırım.
görümcesi gelin odasına gelinip altın sayılması sırasında göbek atamamış ve salondaki erkekleri kesememişmiş
"2 oğlan kesicem 2 göbek atıcam" diye paraları kızın anasına atıp gitmiş, bu saygısızlıkmış diye anlıyorum

Bu nedir arkadaşlar bilen biri bana da anlatsın. 2 oğlan kesmek ve göbek atmak?😳😳😳
Görümce hanım bekâr ve düğündeki oğlanları kesmek ( bekâr erkekleri süzmek), ortada dolanıp durmak suretiyle dikkat çekmek ve bilimum oyun havaları/halaylarda boy göstererek avını kendine çekmek istediği için gelin odasında altın sayma seramonisine katılmayıp takı paralarının olduğu poşeti gelin hanımın annesinin önüne doğru fırlatmış. Bunu sonradan öğrenen konu sahibi, ya annem bayılsaydı orda diyor. Annesinin ismi Feriha olabilir 🤨

görümcesi gelin odasına gelinip altın sayılması sırasında göbek atamamış ve salondaki erkekleri kesememişmiş
"2 oğlan kesicem 2 göbek atıcam" diye paraları kızın anasına atıp gitmiş, bu saygısızlıkmış diye anlıyorum
😁😁 Üstad nasıl çözdün şıp diye helal olsun 🧿🧿🧿

İlk defa duydum. Genellikle düğün sonunda yapılır 😁 Bunlar parayı sayarken görümce ile KV aşağı düğüne inmişler. Bence çok saçma. Misafirler aşağıda dursun bunlar ailecek üstte para saysın. 😁😁😁
taki toreni cok uzun surunce gelin yorulup dinlenmeye cekiliyo o sirada da paralar altinlar korunmak adina sayilip teslim aliniyo aslinda mantiksiz degil bi calinsa sssss tutarlar yani dusunsene
Dugunden sonra bekar evinde oglan mi kesmisler nolmus simdi jsjsj

taki toreni cok uzun surunce gelin yorulup dinlenmeye cekiliyo o sirada da paralar altinlar korunmak adina sayilip teslim aliniyo aslinda mantiksiz degil bi calinsa sssss tutarlar yani dusunsene
Görümce bekar oğlanları gözleriylen yemiş😁😁 O sırada konu sahibinin annesi bayılayazmış. 🤐

Ay bizim düğünlerde düğün sahipleri düğün sonuna kadar misafir karşılarlar ilgilenirler. Bana çok garip geldi😐😁

"Şu iş hayırlısıyla sonuçlanırsa oğlak / adak/ kurban keseceğim vb" denir ya , aklıma o yüzden "oğlak kesmek" gelmişti.

Düğünde bir insanın bir başka insan için ; üstelikte eşinin kardeşi için bu şekilde konuşabileceği aklıma gelmemişti.

"Şu iş hayırlısıyla sonuçlanırsa oğlak / adak/ kurban keseceğim vb" denir ya , aklıma o yüzden "oğlak kesmek" gelmişti.

Düğünde bir insanın bir başka insan için ; üstelikte eşinin kardeşi için bu şekilde konuşabileceği aklıma gelmemişti.
valla adetlerden gideceksek, bizde gelin arabadan eve inerken (eskiden k.babasının evine indirilirdi tabi) arabanın önünde koyun kesilirdi, sarıkeçili yörükleri de oğlak kesiyordur herhalde

ama burada konumuz o değil sanırsam

da

annesi niye bayılıyor ben de onu şaapamadım.

bir de görümce ile eşi düğünde fısır fısır bu konuyu konuşmuşlarmış..ay ne konuşmuş olabilirler mesela kız, abisine "abi şu beyaz gömlekli oğlanı kesiyorum bak onun için paraları saymadan indim" mi demiş. kocası hatırlamıyoum demiş, eee ne konuştuklarını kimden öğrenmiş o zaman?

bu kadın her konuyu böyle yaşıyor herşeye gözü dönüyorsa Allah sabır versin etrafındakilere.

Daha yeni evlendik. Daha 3. Günü balayı öncesi tartıştık. Bizim geleneklerde aileler düğünde gelin odasına gider takılan takıyı parayı sayar gençlere teslim eder. Elime söylemiştim. Gelin odasına geldi aileler. Benim ailen saydı eşimin annesi yüzü asık öbür tarafa bakıyor görümce paraları poşete sokuyordu biz çıktıktan sonra poşeti annemlerin önüne atıp bu saçma sapan şeyle uğraşamam düğüne gidicem diyip kaynanayla aşağı inmiş. Bunu eşim söyledi annem ağlayacak gibi olmuş güvenmiyo musunuz diye. Orda zaten çok ağır konuştum öncesinde söylemiştim sana iki oğlan kesip göbek atıcam anneme terbiyesizlij yapılmış ben bişey demiyorum benim de annem bayıldaydı o zaman vs diye. Görümce sürekli fısır fısır kulağına bişey dedi eşimin düğünde ne olmuş diye sorduğumda yok bişey demişti bu mevzuymuş meğerEşime söylediğim halde hatırlamıyorum dedi. Bu konu öyle böyle kapandı. Altınları aileme verecektim aynı şehirdeyiz balayı dönüşü alırız diye baktım tosurdandılar sizde kalsın gelip alıcam zaten dedim paraları biz aldık.
Şimdi de kardeşim benim olduğum şehire taşınıyor evli. Ben eşimin kendi oturduğu eve geldim. Bekarlık evimi kapatıyorum. O oturduğum ev kız kardeşimle yaşadığımız evdi ilk o tuttu çalışıyorken ikimiz adına kredi çekti 1 yıl sonra ben çalışmaya başladım krediyi ortak ödedik. Neyse ikimizde alacağımız eşyaları aldık. Ev sahibi evi boyatın dedi. Ben boyatacağım. Neymiş ben tek mi tutmuşum bu evi onlar niye ödemiyormuş boyayacaksak bitlikte boyayacakmışız. Gözüm döndü. Enişteye diye sesssiz sessiz oturuyo hiç bişeyin ucundan tutumuyor. Dedim sana ne. Sana mı düştü bu. Kardeşim çoğu şeyi daha fazla kendi maaşıyla ödedi. Ve bir sürü şey söyledim. O kadar noralim bozuk ki arkadaşları geldi gülmeye çalışıyorum. Resmen mutsuzum. Aslında uyumludur sesi yükselmez merhametlidir ama şu olaylar şok etti beni. Kardeşim ve eşine bileneceği hiçbir şey yok ıysa. Bunları düşünmeye demeye nasıl cesaret etti
Yorumları daha okumadım.

Sizinle aynı dönemlerde evlenmişiz.Bende çiçeği burnunda gelinim:KK53::21:

Ve inanır mısın şu an çok mutlu ve huzurluyum.Gergin değilim belki de düğün dernek aştın sayma görümce ev para mevzuları gündemimde hiç yok diye.

1100 tl masrafla evlendim ve kocamla altın dönemimizi yaşıyoruz.

Balayına gitmedik daha. Eylülde. Ama her yer balayı bize.

Size de tavsiyem dünya malını sıkıntılarını bırakın cicim aylarınıza odaklanın bir daha tekrar gelmeyecek.

Çok mutlu olmanızı dilerim

Allahım şükürler olsun het iki tarafta aklı selim insanlardı. Ne takıldıysa olduğu gibi bize verdiler. Altınları kasaya koyduk. Paralarda eve götürdük. Ondan sonrada hiçkimse bizi rahatsız etmedi biz el öpmeye gidene kadar. Tuhaf tuhaf adetler.

X