İlköğretim Yorum ve Soruları bir problem

doğru yapmışsınız
100(a+b)+111=811
100(a+b)=700
a+b=7

size çok kolay gelebilir baştan banada öyle geldi ama şu saatte kafama takıldı yiğenin dersi 3 sınıfa gidiyor ee okulu biteli han oldu unuttum böyle problemleri bilen arkadaş cevaplarsa sevinirim soru şu

bir çıkarma işleminde eksılen ile çıkanın toplamı 74 dur fark 17 ise çıkan sayı kaçtır

şıklar:A:54 B:57 C:20

CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİM ve formül varsa bu problemin yazarsanız sevinirim

cevap:20 çünkü eksilen+çıkan+farkın =2 tane eksilen olur
bunuda 2 ye bölersek eksileni bulmuş oluruz oda 37 dir
eksilenden farkı çıkartırsak çıkan20 olur

iki sayının farkı 160 tır buyuk sayıya 124 ekler kuçuk sayıdan 15 cıkarırsak yenı fark kaç olur

eksilen artarsa fark artar
eksilen azalırsa fark eksilir

çıkan artarsa fark azalır
çıkan eksilirse fark artar mantığı budur

arkadaşım öncelikle evladın kaçıncı sınıf çok merak ettim ikinci olarakta diğer arkadaşlarımın yazdıklarını tek tek okudum benimde kafam karıştı ki bunu küçücük çocuga nasıl anlatırsın bilemiyorum yani bende bunun sıkıntısını cok yaşadım ben yapıyorum fakat bunu cocuga nasıl anlatacagımı bilemiyordum çok şükür ki atlattık bu mevzuları
şimdi ilk sordugun sorunun cevabı buçuklu olan doğru elime kalemi kagıdı alıp yaptım bennimkide bucuklu cıktı ve bu cevaptan eminim :)
diğerine gelince yaş problemi aslında cok basit işin özüne inerek rahatlıkla bulabilirsin iki çocugun yaşları toplamı 21 hakan diğerinden beş yaş büyük
X =erdemin yaşı
Y=hakanın yaşı
X+Y=21miş ben bunu küçük çocuklarda kutu formülü ile yapıyorum ve öyle anlatıyorum
şimdi hakan erdemden 5 yaş büyük oldugu için hani biz erdeme X demiştik ya o zman hakanda X+5 olur yani X (erdemin yaşı)+ X+5(hakanın yaşı beş yaş büyük ya onun için artı 5)= 21
X+X+5=21 olur yani sonra xleri topluyoruz 5 si diğer tarafa geciriyouz bilinenleri bir yana bilinmeyenleri bir yana 5in eksi olarak gececeginide öğretmelisin çocuga
X+X+5=21
2X=21-5
2X=16
her iki tarafı 2 ye bölüyoruz x i bulmak için x = 8 çıkıyor tatlım sonra bize hakanın yaşı soruldugu için biz hakanada x+5 dediğimiz için 8le beşi topluyorsun 13 çıkıyor
inşallah başarılı olmuşumdur
şimdi okuyanlar diyecek ki vay yazık çocugun haline çocugada böyle anlatıyorsa :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))
inşallah faydam dokunur sen sorularını yaz ben hep takipte olacagım çünki benbunun sıkıntısını çok çektimm elimde telefon yok kaynımı ara görümcemi ara arkadaşımı ara :))))))))))))))))))))

bunun cevabıda 299 olması lazım ama nasıl anlatırım bilemem :))))))))))))))))))))eyvahedigeldismile

ben yukarıda aslında çok güzel anlattım mantığını ama neyse.....
zaten konuyu açan arkadaşın bu konuyla pek alakası yok konuyu çoktan kapamış biz boşuna kafa yoruyoruz belki başka okuyanlara faydası olur

X