Biyoloji ogretmeniyim, embriyoloji uzerine calistim sorularinizi alablrm

Ovulasyon kanaması dogurganlığın fazla oldugunu gösteriyormuş.Bebek düşünen kişiler için çok önemli bi işaret dyr.Lh hormonu yükseldiğinde,folikülde yırtılma oluyormuş ve bu sayede yumurta fallop tüplerine hızla ilerliyrmuş.Bu günleri ve sonrasında bi kaç günü de değerlendirin dyr okudugum yazıda.Benim de gecen ay oldu ama tutmadı maalesef.İnş.seninki tutar
İnşallah canım. Biz elimizden geleni yapalım da gerisi Allaha kalmış :) nasip

Merhaba kızlar.Bi sorum olacak ben 6+6 dayım.6+3 ken doktora gittim doktor kese 6+3 bebek 5 haftalik dedi.Niye dedim önce kese sonra bebek oluşuyor o yüzden dedi.Sizce doğru mu ilk hamileliğim ve bu konuda pek bilgim yok

ayyy çok sağol,bende dediğin gibi yapayım ozaman.

Bn folbiol kullanıyorum, zaten 400mg olduğu için günde 1tane yeterli oluyor, folik asit takviyesi için çok araştırdım birkaç doktora da sordum folbiol için hiçbir sakıncalı şey söylemediler. Yan etkisini de görmedim aralık ocak 2aydir kullanıyorum hiçbir olumsuz etkisini görmedim diyebilirim. Tavsiye ederim

ay allah razi olsn senden canim,boyle takip ettgni bilmiyordm. Cok duygulandm.
Belki de dualarn sayesnde yuzum guldu. Hamilenin duasi kabul olurmus:dua:Sagol, varol.:KK200:
Degerler yukselmis gorunce benim de ayaklarm yere degmiyor:nazar::KK49:

michie michie , birkaç haftadir bende sayfayi takip edemiyordum, çok sevindim umutlu bekleyislerinin karşılık bulmasına. Neler hissediyosun paylasirmisin, cnku bu ay 5gun gecikti, korku dan test yapmıyorum. Bu habere hazirmiyim bilemedim, duydugumda neler hissedecegim konusunda bir fikrim yok. Onu içinde hissedebiliyomusun, inşallah hayırlısıyla dogsun, hafta hafta takipteyiz seni

michie michie , birkaç haftadir bende sayfayi takip edemiyordum, çok sevindim umutlu bekleyislerinin karşılık bulmasına. Neler hissediyosun paylasirmisin, cnku bu ay 5gun gecikti, korku dan test yapmıyorum. Bu habere hazirmiyim bilemedim, duydugumda neler hissedecegim konusunda bir fikrim yok. Onu içinde hissedebiliyomusun, inşallah hayırlısıyla dogsun, hafta hafta takipteyiz seni
sevgili arkadasim, iyi dilek ve temennilerin beni cok mutlu etti. Ki diger basliklarmdan gorduysen zorlu bir gebelik geciriyorm.
Ben erken ogrenme serefine nail oldum :)
pur mutluluk ile gecen 10 gun :)
adete 1 hafta vardi nerdeyse ogrendgmde.
SATin 5.haftasi regl agrisi gbi sancilarm oldu ve goguslerm sisti acimaya basladi. Baska da hc bir belirtim yoktu. Ama sancilarm gecmedkce endiselendim, daha evvel gecrdgm kimyasal gbi olacak sandm. Henuz kese icin erken oldgndan hep bHCG testleryle takip ettim. Artis guzeldi. Daha sonra 5.haftanun bitisinde keseyi gorduk.6+2de ise kalp atislarini duyduk.
Kalp atislarini duyana kadar gunler cok zor gecti. Dis gebelik, bos gebelik, kimyasal mi vs derken saatleri sayar hale geldm. Korkumdan kimseyle de paylasamadim. Leyla gbi gezdim :)
kalp atislarini ogrendgmden beri ise cok siddetli mide bulantisi ve gaz sancilarm var.
Cubuklar,leblebiler,ayvalar, neler denemedim. Bana misin demiyor :KK43:
Tansiyon 6ya 4 lerde. Kafami sagdan sola ceviremiyorm. Surekli yatiyorum :KK43: gebelik takibmde 9hhafta yaziyor aslnda 9+4 yani 10.haftama grdm. Erken yumurtlama olmus. Bebis sata gore onden gidiyor.

Karnimda bir mucize buyuyor ona tutunuyorum, mutlu oluyorum. Yalnzca daha saglkli olp sevncimi doyasiya yasamak isterdm. Durust olmam gerekirse gebelgm zor geciyor.

Gecikmen varsa neden test yapmadin ben olsam catttlardm.
Eger ki varsa bir an once folik asit ve vitamine baslamalisn, belki de gttgnde kesesini bile goreceksn :)
haydi bir test al da ogrenelm

sevgili arkadasim, iyi dilek ve temennilerin beni cok mutlu etti. Ki diger basliklarmdan gorduysen zorlu bir gebelik geciriyorm.
Ben erken ogrenme serefine nail oldum :)
pur mutluluk ile gecen 10 gun :)
adete 1 hafta vardi nerdeyse ogrendgmde.
SATin 5.haftasi regl agrisi gbi sancilarm oldu ve goguslerm sisti acimaya basladi. Baska da hc bir belirtim yoktu. Ama sancilarm gecmedkce endiselendim, daha evvel gecrdgm kimyasal gbi olacak sandm. Henuz kese icin erken oldgndan hep bHCG testleryle takip ettim. Artis guzeldi. Daha sonra 5.haftanun bitisinde keseyi gorduk.6+2de ise kalp atislarini duyduk.
Kalp atislarini duyana kadar gunler cok zor gecti. Dis gebelik, bos gebelik, kimyasal mi vs derken saatleri sayar hale geldm. Korkumdan kimseyle de paylasamadim. Leyla gbi gezdim :)
kalp atislarini ogrendgmden beri ise cok siddetli mide bulantisi ve gaz sancilarm var.
Cubuklar,leblebiler,ayvalar, neler denemedim. Bana misin demiyor :KK43:
Tansiyon 6ya 4 lerde. Kafami sagdan sola ceviremiyorm. Surekli yatiyorum :KK43: gebelik takibmde 9hhafta yaziyor aslnda 9+4 yani 10.haftama grdm. Erken yumurtlama olmus. Bebis sata gore onden gidiyor.

Karnimda bir mucize buyuyor ona tutunuyorum, mutlu oluyorum. Yalnzca daha saglkli olp sevncimi doyasiya yasamak isterdm. Durust olmam gerekirse gebelgm zor geciyor.

Gecikmen varsa neden test yapmadin ben olsam catttlardm.
Eger ki varsa bir an once folik asit ve vitamine baslamalisn, belki de gttgnde kesesini bile goreceksn :)
haydi bir test al da ogrenelm[/QUOTE
Gozlerim doldu yazını okurken, duaların seninle içini ferah tut endişelenme, Bnm tansiyonum normalde 6 çıkıyor. Gebelikte bnde senin gibi 4 lerde dolaşırım diye düşünüyorum. İçindeki küçük mucizeye inanıyorum ben, sen umut olsun bana, ilk kez geçen ay bıraktık korunmayı olmayınca umutsuzluğa kapılmıştım ama sen yazdın minicik birşeyin haberini verdin bize, su an test yapınca ya birşey çıkmazsa, yani usutmussem o yüzden gecikmisse gerçi ağrım sizim yok, ay içinde de hiç kanama veya ağrı yaşamadım normal mi bu bilemedim. Hangi testi alayım sıradan testler doğru sonuç verir mi

Gozlerim doldu yazını okurken, duaların seninle içini ferah tut endişelenme, Bnm tansiyonum normalde 6 çıkıyor. Gebelikte bnde senin gibi 4 lerde dolaşırım diye düşünüyorum. İçindeki küçük mucizeye inanıyorum ben, sen umut olsun bana, ilk kez geçen ay bıraktık korunmayı olmayınca umutsuzluğa kapılmıştım ama sen yazdın minicik birşeyin haberini verdin bize, su an test yapınca ya birşey çıkmazsa, yani usutmussem o yüzden gecikmisse gerçi ağrım sizim yok, ay içinde de hiç kanama veya ağrı yaşamadım normal mi bu bilemedim. Hangi testi alayım sıradan testler doğru sonuç verir mi michie michie

Gozlerim doldu yazını okurken, duaların seninle içini ferah tut endişelenme, Bnm tansiyonum normalde 6 çıkıyor. Gebelikte bnde senin gibi 4 lerde dolaşırım diye düşünüyorum. İçindeki küçük mucizeye inanıyorum ben, sen umut olsun bana, ilk kez geçen ay bıraktık korunmayı olmayınca umutsuzluğa kapılmıştım ama sen yazdın minicik birşeyin haberini verdin bize, su an test yapınca ya birşey çıkmazsa, yani usutmussem o yüzden gecikmisse gerçi ağrım sizim yok, ay içinde de hiç kanama veya ağrı yaşamadım normal mi bu bilemedim. Hangi testi alayım sıradan testler doğru sonuç verir mi michie michie
canim laboquiciki senelerdr kullanirim. Varken var gosteriyor yokken yok. Yani hic yanldgni gormedim. Bu sefer early predictor de kullandm. Onda da guzel bir iknci cizgi gormstm. O da guzel bir testmis yani. Ama biraz pahali 20 25 arasi. Laboquick daha uygun oluyor.
Bu arada laboquicikin ovulasyon testlerni de kullandm. Hatta ovulasyon testlerni kullandgm ilk ay hamile kaldm. Biz de bikac ay denedk ama smdi anliylrm ki denememizin sebebi adet duzenslgm yani yumurtlama zamani duzenszlgmms keske daha evvel aklma gelseydi ovulasyon testleri. Bu ay tutmamissa istersen sen de kullan. Korlemesine gtmemis olursun.
Baska belirti olmadan gecikme varsa bence supheleneblrsn benm de oyle oldu cnku :)
sakin umutszlga kapilma hamile kalmak cok ozel ve sanilanin aksine cok zor bir durum parametrelerin tam denk gelmesi lazim :) o da istenilen her zaman olamayabiliyr. Allah gonlune gore versn canim benim, dualarm seninle. Test yaparsan muhakkak etiketle

Merhaba hemofili taşıyıcısı olup olmadığımızı kesin olarak nasıl öğreniriz kan tahlillerimde faktör 8 düşük çıktı babam hemofili hastası ben taşıyıcı oluyorum ama nasıl kesinleştirebiliriz

Arkadaslar doktor degilm lakin anatomi fizyoloji ve embriyoloji uzerine egtm gordum.
3 farkli hastanede kucuk araliklarla calistm. Son bikac senedir de ogretmenlik yapiyorum.
Lisede biyoloji ogretiyorum.
Cocuklarin bile embriyo gelisim ve hamilelik ile ilgili soru oluyordu. Muhakkak sizllern de aklini kurcalayan vardir.
Hastanede calisirken laboratuvarda hormon takibi yapiyorduk.
Kendim de cocuk dusundgm icn forumla yakindan ilgiliyim. Aksamlari okuldan gelir gelmez sorularinizi yanitlamaya gayret edecegm.
Umarim kibir olarak algilanmaz.
Kafalarinzn bazi konularda karisik oldgnu goruyorum, ozellikle bazi hurafelerin pesinde kosan caresiz anne adaylarmz var.
Bilgi guçtur.
Birlikte bilgilenelim :)

ONEMLI NOT: yazilanlar ve tavsiyelerin baglayiciligi yoktur. Baslik tecrube ve bilgi aktarimi ve paylasimi icin acilmistir.tibbi acidan sorumlulugum bulunmamaktadir.her gebelik ozel ve biriciktir bu yuzden bu ozel durum icin de her zaman doktorunuzun kontrolu altinda bulununuz. İsteyen her kadinin en yakin surede evlat sahibi olmasi dilegiyle :KK200:

Gebelik testleri hakkında:
idrarda pozitif çıkıp kanda negatif çıkabilir mi?
.çok düşük ihtimal ama çıkabilir. test bozuk olabilir, veya vücutta bHcg kimyasına bürünmüş diğer hormonlar idrar testini yanıltabilir. Bir anne adayı için moral bozucu olabiliyor.
İdrarda negatif çıkıp kanda pozitif çıkabilir mi?
Çıkabilir özellikle kaset testlerin alt sınırı vardır yaklaşık 20 25 birim. ancak bHCG 5ve üzeri hamile kabul edilir. yani eğer ç.ok yeni bir gebelikse örneğin sonucunuz 12 birim ise idrar testinde negatif çıkavak ama kan testinde pozitif çıkacaktır. çok düşük bir değer olduğu için de doktor takibe çağıracaktır.
Hem idrarda hem kanda pozitif çıktığında hamile olmama ihtimalim var m?
Çok düşük bir ihtimal ama ne yazık ki var. Bu durumda kan değerleri takip edilir. Kimyasal gebelikte veya kesenin gelişmediği durumlarda, daha da kötüsü dış gebelikte. Bhcg artar, ancak gelişemeyen veya yanlış yerde gelişen bir embriyo vardır. vücut en kısa sürede sağlıksız gebeliği sonlandırır. veya doktor müdahalesiyle kürtaj olunur.
Hem idrarda hem kanda negatif çıkarsa hamile olma ihtimalim var mı?
Çok çok düşük bir ihtimal ama var. emin olmak için kan testini yaptrdğnz tarihden 1 hafta sonra tekrarlayın.

***Gebelik testlerini sabah idrarıyla yapmaya gayret gösterin. Hormonların fazlası vücuttan idrarla atılır. sabah idrarı uyku sırasında saatlerce mesanede beklediği için bHCGnin fazlasını barındırır eğer hamile iseniz daha düzgün sonuç alırsınız. kişisel fikrimi sorarsanız erken gebelik testlerinden ziyade klasik ve ucuz kaset testleri tercih edin. Özellikle marka olarak laboquick iyidir.

----Her konuda olduğu gibi Gebelikle ilgili de kadınlar klübü hep istisnaları barındırmıştır :KK70:
"AA benim de öyle olmuştu hamileymişim kesin sen de hamilesindir" türünden mesajlarını göz ardı ediniz.
Kese belirene hatta kalp atışı duyulana kadar gebeliğinizi mümkün olduğunca belirtmeyin, dillendirdikçe daha gerçek geliyor ve allah korusun bir kayıp olduğunda daha travmatik olabiliyor.
Karbonat testi, çamaşır suyu testi gibi testler gebeliği yansıtmaz, yansıtamaz. bunlara itibar etmeyiniz.
Gebelik belirtileri ile adet belirtileri %90 aynıdır. kendinizi dinledikçe daha fazla belirti yaşarsanız, mümkün olduğunca sabırlı olmaya ve kendinizi oyalamaya gayret gösterin.

# peki bunları sen yapıyormusun demeyin, bilgi sahibi olabilirim ama ben de kadınım yahu :KK70:

Ovülasyon testleri hakkında:
testleri yapmadan dikkat edeceğiniz ilk husus: adetlerinizin düzenli olup olmadığı. düzensiz ise hemen adet bitiminde başlayın düzenli ise testlerin içinden çıkan yönergedeki günlerden başlayın.

***ovülasyon testleri gebelik testleri gibi sabah idrarıyla yapılmamalıdır. ideal test saatleri 11 , 14 ve saat 20den önce belirlenmiştir. ama bunu normal iş hayatı olan kişilere göre yapılmış olduğunu unutmayın yani 7:30 da kalkan bir kadın için ideal saatler bunlar. Ovülasyon testini yapmadan en az iki saat önce sıvı alımını kesmelisiniz (benim için en zoru bu, 15 dakikada bir su içen biri olarak) ve testleri her gün aynı saatte yapmaya özen göstermelisiniz.

sabah idrarında bir önceki gebelik mesajında belirttiğim gibi hormonal birikim olur. gebeliği anlayabilmek içn bu şart ama ovülasyonu anlayabilmek için değil hatta istenmeyen bir durum. çünkü birikim söz konusu olduğunda değişimleri anlamayabiliriz. testlere başladğnzda silik de olsa çizgiler göreceksiniz bu pozitif olduğu anlamına gelmez. ne zamanki iki çizgi de aynı koyulukta olur veya t çizgisi c(kontrol) çizgisinden daha koyu olur LH artışınız pik yapmış demektir.

###LH hormonu lüteinleştirici hormondur. foliküllerden yumurtanın serbest bırakılmasını sağlar. ve yumurtlama gününden önce pik yapar.(bkz grafik) LH maksium seviyesine çıktıktan genelde 10 saat içinde yumurta serbest kalır ve serbest kalan yumurta 6 ila 24 saat hayatta kalabilir. bazı durumda 48 saat yaşadığı da olmuştur. yani çift çizgiyi gördükten itibaren 48 saati dolu dolu geçirmeye gayret edin :
index.php

Çizgi koyu iken mi ilişki olmalı silikleşince mi?
Çizginin koyu olması LH ın maksimum seviyesine çıktığını gösterecektir saatler içerisinde yumurtanız çatlayacaktır. bu sebeple testi gündüz veya akşam saatlerinde yaptıysanız o geceyi ve ertesi geceyi değerlendirmeniz iyi olacaktır.

Gün aşırı mı olmalı her gün mü?
spermlerin olgunlaşması 72 günü buluyor, 60günde seminifer tüpçüklerde üretiliyor 6 günde hareket yeteneği kazanıyor,6 günde vas deferans kanalına geçiyor. yani bügun cinsel ilişki yaşadığınzdaki spermler yaklaşık 2buçuk ay önce üretilmişti. bir seferde 100 milyonu aşkın sperm atılsa da Meninin %5 veya 10u i spermdir geri kalan kısmı semen denilen vücut sıvısıdır. bu sıvı spermleri vajinanın asidik yapısından koruyarak ölmelerine engel olur ve spermlerin yüzebilmesi içn sıvı formundadır. bu sıvının üretimi saatler içinde gerçekleşir. yani bana kalırsa boşuna gün aşırıyı bekliyorsunuz :KK66:

Ovülasyon testlerini kaç gün yapmalıyım?
Başladığınz günden itibaren aynı koyuluğu yakalayıp silikleşince bırakın, bunun kaç gün süreceği tamamen yumurtalıklarınız keyfine kalmış :) bu sebeple gebelik testlerini birer birer satarken ovülasyon testlerini 20li satıyorlar zaten :KK70:

Ovülasyon sonra illa ki 14.günde mi adet olunur?
Hayır,genel geçer bu kabul edilir ama 10 ila 16 gün aralığında sürebilir.

Ovülasyon testiyle gebelik öğrenilebilir mi?
Aslında hayır, grafiği incelerseniz menstruasyon yani adet gününde LHın ufak bir yükseliş geçirdiğini görürsünüz. çünkü vücudunuz kullanılmamış yumurtayı atmış, hipofiz bezi uyarılmıştır. FSH salgılanmıştır ki folikül olgunlaşıp yumurtayı üretsin, LH, FSH ın eşlikçisidir dolayısıyla FSH ile LH da yükselebilir. yani ovülasyon testleri pozitif çıkabilir bu hamile olduğunuz anlamına gelmez.

Birkaç gün içerisinde gün be yapmış olduğum ovülasyon testlerinin fotoğraflarını da ekleyeceğim.

Sogan Kuru ile ilgili cok soru geliyor. Yapilisi ve faydasini ekliyorum:

1,5-2 bardak klorsuz suyu kaynatın. Soğanın kabuklarını soymadan 4-5 parçaya bölüp, kaynayan suyun içine atın.

sogan-kuru-1.jpg

5 dakika ağzı kapalı olarak kaynatın. Ilıyınca için. Fazla bekletmeyin.

Bu Kürü 15 gün boyunca, sabah ve akşam taze olarak hazırlayıp, için.

İcine birseyler katmayin ve kabugu kirmizi sogani kullanin, diger soganlardan olmuyor.

Bu Kürü uyguladıktan sonra, ikinci kez, adet görmeden 10 önce, tekrar 5 veya 7 gün daha uygulayın.

Yani ara verilerek uygulanan bir kür.

Bu Kürü uygularken,beyaz ve sarı akıntılar artar. Bu sizin içinizin temizlendiği ifade eder. Sakın endişelenmeyin.

Soğan Kürünün Faydaları:

* Yumurtanın çatlamasını kolaylaştırır ve hamile kalmanızı sağalar .

* Kanımların rahim sağlığını sağlar.

* Erken menopoz durumlarına karşı çok faydalıdır.

* Polikistik over ve çikolata kistine karşı iyi bir tedavi edicidir.

* Küçük çaptaki miyomların iyileşmesişnde faydalıdır.

* Adet düzensizlilerine karşı çok faydalıdır.

Preseed hakkında:
Preseed bir jel, yaklaşık fiyatı 120 küsür lira, netten satın alabilirsnz.
Preeseed vajinanin asidik etkisini onluyor.
Spermlerin yasamasi icn asidik ortam zararli. Daha dollenmenin gerceklesecegi fallopi tuplerine ulasamadan yolda oluyorlar.
Spermler daha uzun yasiyor diye saglam olduklarini dusunmeyin,oldukca hassastirlar 36derece isida bile olmeye baslarlar bu sebeple erkeklerin cinsel organi vucut disina cekilmistr.
Preseed asiditeyi onledgi icin sperm atimindan yumurtaya ulasincaya kadar yoldaki kayipları onler.
Zararli bir madde degil.bir miktar pahali sadece.
Ama kadin icn cinsel iliskiyi de kolaylastiriyor diye duydum.

Rahim filmi hakkında:

Aşılama ve tüp bebek tedavilerinden önce rahim filmi çekilmesi bazı durumlarda zaman kaybını önleyebilmekte, başarı oranını arttırmaktadır.
Çünkü eğer varsa gebelik için olumsuz faktörleri önceden saptayabilmek ve tedavisi yoluna gitmek dolaylı yoldan da olsa gebe kalma şansını arttıracaktır. Örneğin tüpleri kapalı olan bir kişiye aşılama yapılması boşu boşuna vakit kaybına yol açmaktan başka bir işe yaramaz. Tüplerin açık olup olmadığını anlamanın en kolay yolu ise rahim filmi çektirmektedir. Rahim filmi ile sadece tüplerin açık olup olmadığı değil aynı zamanda rahim içerisinde embriyonun tutunmasını veya tutunduktan sonra gelişimini olumsuz yönde etkileyebilecek doğuştan veya sonradan olma anormalliklerin de bulunup bulunmadığı ortaya çıkarılabilecektir.

Bence tüp bebek yapılacak kişilere tüp bebekten önce rahim filmi çekilmelidir. Böylece tüp bebek başarı oranını olumsuz yönde etkileyebilecek tüp ve rahim boşluğu bozukluklarının önceden tespit edip tedavisini yapmak daha sonra tüp bebek tedavisine geçmek daha sağlam bir yoldur. Örneğin uç kısmından tıkalı bir tüp rahim içine akıntı yapmak suretiyle embriyonun tutunmasını ve gelişmesini olumsuz etkileyebilir. Bunu saptamanın en kolay ve en ucuz yöntemi ise rahim filmi çektirmektedir. Bu nedenle günümüzde tüp bebek merkezlerinin çoğu daha ilk muayenede öncelikle rahim filmi istemektedirler.

Tüp bebek uygulaması zahmetli ve pahalı bir yöntemdir. Yöntemin başarısını olumsuz etkileyebilecek tüm faktörleri önceden ortadan kaldırmak önem taşır. Böylece bazı durumlarda zaman ve para kayıplarının önüne geçilebilir.

Sonuç olarak çocuk sahibi olabilmek için onca çaba harcanırken iyi bir merkezde tecrübeli bir hekime rahim filmi çektirmek asla ihmal edilmemelidir.

Rahim filmi çektirmek kimi zaman yıpratıcı olabiliyor. Fiziksel olarak acı verebiliyor hafif atlatan da var. bu sebeple lokal anestezi yapılıyor.

Rahim filmi çekiminin gebeliği kolaylaştrdğı doğrudur,genelde film çekimini takiben 2 3 ay içinde filmi çektirenlerin yarısından fazlası hamile kalıyor. göz önünde bulundurulmalı diye düşünüyorum :KK66:

Kan pihtilasmasi yani hemofili genetik bir rahatsizliktr. X kromozomu uzernden tasinir.kadinlarda XX erkeklerde XY seklinde kormozomlar gorulur. Bu hastalikta Eger ki baba saglikliysa anne hemofili olsa bile kiz bebekse tasiyici olarak saglikli dogabilir ama erkek bebek olursa XY krozomu tasiyacaktir, y kromozomu babadan gelir x ise anneden. Dolayisiyla iki x de de hastalik faktoru oldgu icin erkek cocuk hasta olacak ve tehlikeye girecektir.
Eger ki bir kez hemofili teshisi koyulduysa dogal gebelik denemeyi birakmalisinz. Tup bebek ile genetik hasari olmayan sperm veya yumurta tespit edileblr boylece saglikli evladnz olablr

Gebelikte cay ve kahve icmeliyim?
Gunde 300 mgdan fazla kafein bebek icn sagliksizdir.
Asagida icecegnz cay kahve turlerinin kafein oranlari verilmistr. Caniniz istemesei durumunda gunde 1 fincan sorun olmaz.
Ama ozellikle kalp damar ragatsizligi olan, pihtilasma faktoru sorunu olan, bu sebeple dusuk yapmis, veya bebegnin kalp atisi sorunlu hamileler bu sivilari tuketmemeli.
Bagimlilar icin cok zor...

Ben hep cay yerine kahveciydim.
2 haftadr avuc avuc kuru kahve yemek istiyorum.
Gebeligimi ilk hissedisim de bu seklde oldu. Telve hc sevmem ama daha evvel kimyasal gebelik gecrdgmde de canm kuru kahve cekmisti. Bi sabah uyandim ve sabahn korunde kahve yemeye gittm mutfaga. Sonra da "yoksa mi?"diyerek test yapmstm ve ilk o zaman cikti idrarda.
Cay kahve bagimlisi anne adaylarina allah kolaylik versin.
Cay ogretmenin mazotu derler duymussunuzdr :KK70:
40dk ders anlatnca o sicak cay bogazi yumusatiyor. Ve ben her tenefus icerdm. Cok sevmesem de.
Smdi onu da biraktm.

Yeşil Çay konusunda:
çok bilinmese de kafein oranı kahveden bile fazladır. kullanıyorsanız gebelikte bırakın derim, müthiş uykusuzluk yapar.

Bitki caylari konusunda :
Gebelikte almamaniz gereken ve tuketmenizde sakinca olmayan caylar var.
Adacayinin dusuge neden oldgu bilinen bir gercek tuketmemeye ozen gosterin,
Sinameki, fesleğen, keten tohumu, ahududu çayı gibi çaylar, çok fazla tüketildiği sürece düşük yapma tehlikesi, hamilelik döneminde kanama riskini ve rahim kasılmalarını fazlalaştırarak, erken doğum yapma tehlikesini arttırır. Daha çok, ahududu çayının doğum kasılmalarını başlatan etkisi, yüzyıllardan beri bilinmektedir. Hatta ebeler, bu çayı doğum süresi geçen anne adaylarına, doğumları başlatmak amacı ile kullanmaya devam ediyor

Ama ihlamuru rahatlkla tuketeblrsnz.
Hamile olsanz da olmasanz da tukettgnz su haric bitki cayi miktari buna cay kahve de dahil) gunde 2 fincani gecmemeli. Bu caylarin icerisnde normalde alamayacagmz kimyasallar var ve ozenle suzulmesi gerekiyor bu da karaciger ve bobregi cok yoruyor. Hamilelikte zaten organlar yeni bir canliyi beslerken yoruluyor. Bir de yuk bindirmemek lazim.

Bitki caylarini nasil yapalim?
Bir de Bu caylari kaynatmayin, zehri ortaya cikar. Sadece demleyin(üzerine sıcak su gezdirin ve icin.
bence bitki çayları gebelikte keyfine içilmemeli ancak bir rahatsızlığnz hastalığınz mide sorununuz varsa ilaç kullanmaktansa bitki çayları yüzlerce kat zararsızdr.

• Zencefil, hamilelik döneminde bulantı ve kusma problemi yaşayan anne adayları için yararlıdır.
    • Anason, ebegümeci, ısırgan, rezene, meyan kökü, ahududu yaprağı, biberiye, adaçayı ve civanperçemi fazla tüketildiği zaman, uterusta kasılmaları uyarıp, düşüğü tetikleyebilecek bitkiler arasındadır.
    • Ahududu yaprağı; eski zamanlarda ebeler tarafından doğum sancılarını etkinleştirmek için kullanılmıştır.
    • Nane ve papatyanın mide ve bağırsak sistemi üzerinde rahatlatıcı etkisi olduğu için, bu sistem ile alakalı problemleri bulunan anne adaylarında kullanılabilir. Bu 2 bitkinin hamilelik döneminde güvenli olup olmadığı ile alakalı çelişkili bilgiler vardır. En çok ta, ilaç içinde veya papatya yağı şeklinde konsantre şekilde olması halinde tüketilmemelidir.
    • Yeşil çayın folik asit emilimini azaltabilir. Tüketmemeye gayret edin.
    • Elma ve elma kabuğu kompostosu: Hamilelik döneminde ki mide bulantısını ve mide yanmasını önler.
    • Acerola: Yüksek miktarda C vitamini ihtiva eder ve doğumun kolay yapılmasına yardımcı olur. Düşük riskini önler, rahmi güçlendirir ve fazla kilo almayı engellemesi için kullanılır.
    • Lavanta yağı: Kasıklara giren kramplarda lavanta yağı tavsiye edilmektedir. 5 damla lavanta yağını 1 bardak suya damlatın bir havlu veya beze emdirip sıkın ve kasıkların üzerine koyun 5 dakika bekleyin
    • Hamilelik döneminde yaşanan kansızlık için günde 3 tane hurma (hurma aynı zamanda folik asit ihtiva eder.), günde 2 adet havuç, keçiboynuzu- harnup pekmezi kullanılabilir.
    • Melisa çayı: Hamilelik döneminde meydana gelen sinirsel gerginlikler ve stres için kullanılabilir.

Selam canim benim bi sorum var benim bat 27.2. idi gelmedi adetim bundan iki gün önce ilk idrar testimi yaptim. Idrar testi 10luktu yani 10hcgden sonra gösteren bisey sonra ertesi günlerdede yaptim gittikce koyulasti ama kontrol cizgisiyle ayni degil en son yaptigim. iki gün önce kan verdim bugün öglen belli olacakmis sonuc. Kan degeirmi hic bilmiyorum. Acaba gün gectikce koyulasmasimi lazim idrar testindeki ikinci cizginin rengi? Ilk gebeligim 4 hafta önceydi düsük yaptim malesef 6 gün kanamam oldu parca ilk gün düstü. Sifirlandi degerlerim doktor kan almisti benden sürekli. Ozamanlar idrar testlerim hep silikti onca zaman gectigi halde adet görecegim günden sonra. Hic koyulasmadi bu seferki daha koyu cizgiler belli yani her teste. Sence yine degerim düsük olurmu suan 4+3 deyim kan aldirdigimda 4+1 deydim. O güne bakarak kac cikmasi normaldir degerimin 25.2 de positif test ettiysem?

7+0 gebeligim (ultrason olcumu de dogruluyor gec dollenme degil) 8,55 cm ebatindaydi. Usg de kalp ritimlerini gorseldeki gibi gosterdi bize ama normalde ultrason cihazinin sesini actiklarinda bir ugultuyla birlikte kalp atisini duyarsin ne o ugultuyu duyduk ne kalp atisini doktorum biraz cihazi karistirdi acaba sesi mi kisik dedi ( nobetci doktor doktorum sadece belli aksamlar hastanede oluyor) sonra neyse peoblem yok gelisimi iyi kalp atimlari da burda bak merak etme dedi.

Sonra beni korkuttu bazi uyeler burda kalp atimi duyulmamasi ile ilgili... gelisim geriligi ve kalp durmasi yasanmasi vs. Arastirdigimda 7 haftalik bir embriyo 8-11 mm araliginda oluyormus. Bu durumda gelisimi normal diyebilir miyiz? Kalp atimlari da gorunuyor, sesin cikmamasi cihazdan midir acaba yoksa cidden problem mi var cok takildi kafam

Eklentiler

• IMG_8846.JPG
    IMG_8846.JPG
    43,6 KB · Görüntüleme: 84
Merhaba hemofili taşıyıcısı olup olmadığımızı kesin olarak nasıl öğreniriz kan tahlillerimde faktör 8 düşük çıktı babam hemofili hastası ben taşıyıcı oluyorum ama nasıl kesinleştirebiliriz
genetik bakilmasi lazm. Babaniz hasta ise siz kesin tasiyici oluyorsunuz cnku kadinlar x kromozomunun birini babadan aliyosunuz babanizdaki x ise hastalik tasiyan x. Dolayisiyla hasta deglsenz tasiyicisinz demektir. Esiniz saglikli ise ve kiz cocugnz olrsa ennn kotu ihtimal tasiyici olr. Oglan olrsa risk %50

7+0 gebeligim (ultrason olcumu de dogruluyor gec dollenme degil) 8,55 cm ebatindaydi. Usg de kalp ritimlerini gorseldeki gibi gosterdi bize ama normalde ultrason cihazinin sesini actiklarinda bir ugultuyla birlikte kalp atisini duyarsin ne o ugultuyu duyduk ne kalp atisini doktorum biraz cihazi karistirdi acaba sesi mi kisik dedi ( nobetci doktor doktorum sadece belli aksamlar hastanede oluyor) sonra neyse peoblem yok gelisimi iyi kalp atimlari da burda bak merak etme dedi.

Sonra beni korkuttu bazi uyeler burda kalp atimi duyulmamasi ile ilgili... gelisim geriligi ve kalp durmasi yasanmasi vs. Arastirdigimda 7 haftalik bir embriyo 8-11 mm araliginda oluyormus. Bu durumda gelisimi normal diyebilir miyiz? Kalp atimlari da gorunuyor, sesin cikmamasi cihazdan midir acaba yoksa cidden problem mi var cok takildi kafam
merhaba kalp atislarini cok daha gec duyanlarda var. 9.haftadan sonra. Nispeten erken bile cikmis mutlu olmalisinz. Her dr. Dinletmeyebiliyor zaten bazisi sadece atimlarin oldgunu gosteriyor hamilelere. Ben bu yzden dr.degstrdm. Dinletmiyordu duyulmaz diyordu.aslnda duyuluyor ama bazi cihazlar eski ve bozuk veya doktor dinletmekle ugrasmak istemiyor. Usg si daha yeni olan bir doktora gectm. Size tavsiyem dr. Degstrmeyi dusunun. Bebisde sorun olacagndan degl de icinzi rahatlatan bir dr. Olsn.
Allah bagslasn. Atimlari gordysenz sorn yoktr.

Merhaba 6. haftadayim bugun gogus hassasiyetim azaldi sanki bir sorun olabilir mi benzer seyler yasayan var sanirim hamileliginiz nasil devam etti

Merhaba 6. haftadayim bugun gogus hassasiyetim azaldi sanki bir sorun olabilir mi benzer seyler yasayan var sanirim hamileliginiz nasil devam etti
Neden tedirgin olduğunuzu tahmin edebiliyorum. bebeğe bir şey olduğunda da gebelik belirtileri aniden kesildiği için sanrm. ama her zaman bu anlama gelmez. göğüs hassasiyetinin 2 sebebi var. prolaktin hormonu salgısı ve süt kanallarının gelişmesi. tabi ki bu da hiç durmadan olan biyokimyasal reaksiyon değil. yavaş yavaş ve duraksayarak oluyor göğüs kanallarının gelişimi benim su an hassasiyetim hiç yok mesela bikaç gün önce durum fenaydı :) ondan önce yine yoktu :) yani bu şekilde de olabiliyor. gebeliğin en zor dönemindesiniz bana göre.
o tedirginlik gitgide azalacak allah yardımcnz olsun

merhabalar bende topigi yeni gördüm kendimi anlatmak istedim eşimin sperm sayısı çok az var ama gittigim her doktor az ama bizim için bebek için yeterli diyorlar kendim için sogan kürü onun için keçi boynuzu kürü ek takviyeler birde proxeed ilacı kullandı eşim bende folic asit içmeyi hiç ihmal etmedim doktor normal yoldan olur yumurtalıkların çok güzel çalışıyor ama yinede klomen verelim dedi kullandım yumurtalarım büyüdü ama olmadı daha sonra rahim filmi cekelim dedi çekildim 2 ay bekle dedi yine olmadı tam 3 ay klomen kullandım özel doktora gidiyordum ve beni tanıyordu bana sana klomenden başka birşey vermeyecegim gerek yok diyince başka bi doktora gittim ve yine klomen ama neyseki sonu çatlatma ignesi ve aşılma oldu ama yine olmadı yaşım tutmadıgı içinde tüp bebegi devlet karşılamıyor şimdi doktor eni yine bekletiyor önümüzdeki ay yine aşılama yapıcagını tahmin ediyorum sizce daha ne yapabilirm ?

Kusura bakmayın biraz farklı bir soru olacak. Embriyoloji laboratuvar sorumlusu olmak isteyen bir kardeşim var. Biyoloji mezunu. Yüksek lisans yapti. Şimdide eğitimini almak istiyor. Acaba bu egitim ne kadar. 3 diyende duydum 10 diyende. Veren fakülteye göre değişiyormu. Hocalar ile pazarlık yapılıyormuş doğrumu. Maddi olarak bizim için çok onemli

X