Borcumuz yüzünden eşimin ailesi ile yaşama kararı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Pamukaanesi83 incig ne demiş bak👇

Ahhh ahhh annelerin bazı önsezileri, hayat tecrübeleri dikkate alınsa keşke, anneeee seviyooom ama denmese de böyle sorunların içinde yaşamak zorunda kalınmasa.

Bence evini dagitip o eve gitmekle hayatinin hatasini yapar. Bütün isi ona kitlerler calismasina da engel olurlar hazir hizmetci var diye :KK43:

Annelik gerçekten zor.
Zor tabii, Allah size de nasip edecek inşaallah, bebekken değil de büyüyüp ergenliğe girmeye başladığında annenizi çok daha iyi anlayacaksınız, çok klişe bulurdum bu sözleri ama o kadar doğru ki, kaç evladınız varsa aklınız o kadara bölünüyor, gelecekleri, ileride yuva kuracakları insanları bile düşünüp duruyorsunuz, her şey olacağına varır ama anneyseniz evladınızla ilgili en ufak şeyleri bile düşünmekten alıkoyamıyorsunuz kendinizi.

Kim eşek gibi ödeyecekmiş sizin borcunuzu? Eşek gibi ödeyecekler dediği kim?

Eşşşek kadar adamın ailesi :p adam 23 yalına gelmiş evlenmeyi, baba olmayı biliyor. Ev geçindirmeyi, hesap kitap yapmayı bilmiyor. Bir de utanmadan geçinemiyorum diye ana evine dönüp ne mutfak masrafına ne faturalara karışmadan yaşamayı düşünüp bir de karısı ve çocuğunu da getirmeyi düşünüyor. İnanılmaz bir adam.

Konu sahibi annen çok akıllı kadınmış. Keşke dinleseymişsiniz. Yazık olmuş çok. Umarım çok hasar almadan bu beladan kurtulursunuz.

Kim eşek gibi ödeyecekmiş sizin borcunuzu? Eşek gibi ödeyecekler dediği kim?
Eğer anne babadan bahsediyorsa konu sahibinin eşi hiç güven vermedi,bu kafada adamın borcu bitmez rahatı bozulmasın diye evi asla ayırmaz konu sahibi çok geçmiş olsun Anneniz çok haklıymış......

Zaten eşya içim bu kadar borca girmediniz mi ?
Neden eşyaları satıyorsunuz ki ? Yok mu köyde falan konulabilecek bir yer ?

Bu kadar borcun harcın içinde neden bir de bebek yaptınız ?

Gerçekten bu erkek ailelerinin nedir bu çektiği ? 😖😖

Yok vallahi annem böyle diyor. Diyo ki ben senin kocanın ne olduğunu çok iyi biliyorum oda bunun farkında o yüzden beni sevmiyor 😂
Seni apar topar evlenmeye zorlayan anne mi diyor bunu, yerinde olsam bu bedellerin bir kısmına onu da ortak ederim. Mesela sen düzenini bozacağına annen sana gelsin hem bebeğe baksın hem sen rahat rahat çalış olmaz mı😉

İşte ya aradığım yorum bu saatlerdir. Ben hala istemiyorum ama çok zorunda kalırsam evet mecbur giderim napiyim. Eşim icra gelince eşek gibi ödicekler falan demişti bana siz böyle yazınca aklıma geldi. Allah'ım neyin içine düştüm inşallah böyle değildir
Bu senaryoya göre de beş para etmez, yalancı, manipülatör bir adamla evlendiniz ve çocuk yaptınız. İki senaryo da birbirinden beter.

Bence evini dagitip o eve gitmekle hayatinin hatasini yapar. Bütün isi ona kitlerler calismasina da engel olurlar hazir hizmetci var diye :KK43:

Eşinin ailesi için de kötü Pamuk, kendileri için kurdukları eve ben hiçbir masrafa karışmam diye gelen oğullarının ailesini de sığdırmaya çalışacaklar, bugün 3 kişilik bir ailenin harcamalarıyla 5 kişilik bir ailenin harcaması aynı değil, elektrik, su, ısınma masrafları katlanacak, mutfak masrafı keza öyle.

Kayınvalidenin de 4 yaşında çocuğu var, onun masrafı zaten ağırdır öte yandan hamile gelinin de kişisel ihtiyaçları olacak, doğuma yakın bebeğin giyimi, puseti, beşiği gibi ihtiyaçları, doğumdan sonra bebeğin ihtiyaçları, bir aşı kaç lira olmuştu? Geçenlerde KK’da görmüştüm rotavirüs aşısı gibi aşılar 1000 lira mıydı ne’ydi.

Haksızlık gibi görünüyor olabilir ama gelin ev işlerini yapsın isteyecekler, maddi destek yoksa ev işi olacak, buna zemin hazırlayan incig’in eşi.

1.5 senelik bir evliliğim var. Eşimin ve benim üzerimize toplam 100.000₺ kredi borcumuz bulunmakta.

Tabi anlarsınız ki hepsi ev düzmek için kullanıldı. Maalesef eşimin ailesinden ve benim ailemden bir yardım alamadık.

Eşimin ailesi ev aldılar bizim düğün olacağı zaman, biz ev alacağız bu sene biraz daha bekleyin dediler zaten ancak benim ailemden çıkan sorunlardan dolayı mecburen erken evlendik.

Benim annem ve babam ayrı, ve kendileri arasındaki ego yarışını benim evlilik arefemde de gösterdiler. Bu yüzden kendimiz yaptık herşeyi.

"Düğün takılarından ödeseydiniz?" Dediğinizi duyar gibiyim ancak bizim elimize geçen takı 20.000₺ydi o zaman. Ve benim televizyonum bile yoktu. O 20bin lira para da zaten teşhir ürün televizyona, evin sıfırdan mutfak alışverişine gitti, elde kalan para da ancak kredi ve kredi kartı taksitlerini ödemeye yetti.

Maalesef ikimizde borçlarımız yüzünden icra takibindeyiz. Bugün icra memurlarına kapıyı açtım, ödeyip ödeyemeyeceğimi sordular anlattım durumumuzu. İmzamı alıp gittiler, bidahakine icraya geleceklerini söylediler.

Kapıma geldikleri borç tutarı da 30.000₺ benim kredi borcum. Bu arada 100.000₺ güncel borç ancak bizim o zaman çektiğimiz para 20bin+40bin = 60bin ₺ydi. Dosya masrafı vs 100bin TL oldu şuan.

Eşyalarımın çoğu 2.eldir. Koltuk takımım bile yok 1 tane 3lü koltuğum, birde tekli koltuğum var düşünün. Herşeyi ucu ucuna yetiştirip evlendik eşimle. Balayına dahi çıkmadık..

Ayrıca da çok yeni bir hamileliğim var. Planlı değildi kesinlikle. Çok açık yazamıyorum buraya ama bu durumu yaşayan milyonlarca kadın var.

Eşim ailesine söyledi, ailesi de bu ev sizin de eviniz. Bu evi aldık çocuklarımıza kalsın rahat etsin diye vs güzelce konuştular bir sıkıntım yok. Borcumuzu ödemek için paralarının olmadığını ev aldıklarını falan söylediler.

Niyetleri iyidir kötüdür bilmiyorum. Kötü anlaştığım bir durumda yok eşimin ailesiyle ancak ev ev üstüne olur mu konusunu düşünmeden edemiyorum.

Kayınvalidemin annesi ile babası da kış boyu kayınvalidem de kalıyorlar ayrıca. Bizim kalacağımız süre Max 3-4 sene bu arada. Bu süre zarfında borç bitirip kenara para atabiliyoruz. Hiç bi şekilde evin mutfağına, faturasına yardım etmeyeceğimizi eşim eğer gelir kalırsak diye ailesine söyledi. Biz oraya borç ödemek ve düzeltmek için hayatımızı geliriz başka bir şeye karışmayız dedi. Ailesi kabul etti.

Kayınbabam 3 4 ay sonra köye yerleşecek, yani evde genel olarak sadece kayınvalidem ben ve 4 yaşındaki görümcem(dünyalar tatlısıdır) olacak. Eğer gelirlerse de anneanne ve dede.

Böyle bir durumda kendi evime zar zor aldığım tüm eşyaları yarı fiyatına satıp, kredi borcumun en azından bir kısmını ödeyebiliyorum.. eşimin aldığı maaşın neredeyse 4te 3ünü de borçları ödemek için kullanabiliyor olabiliriz kayınvalideme geçince.

Bu gibi bir durum yaşayan var mı ya da bir tanıdığınız var mıydı? Çok üzülüyorum çok ağladım bugün çok dua ettim. Eşimin ailesinden başka şansım yok gibi görünüyor. Ama olabilecek sorunlardan da korkmuyor değilim. Şuan iyiyiz evet ama belki 1 sene sonra belki 2 sene sonra Allah bilir anlaşamayabiliriz. En kötüsünü düşünerek hareket etmek zorundayım bu durumda.

Ben babamla ve annem ile de görüşüyorum. Ne yaparlarsa yapsınlar ailem onlar diyerekten. Babam borcumuzun olduğunu ablamdan duymuş bana soruyor borcunuz var mı diye ben yardım etmeyeceğini bildiğim için yok diyorum, varsa söyle falan diyor ama babamı tanıyorum :) bi ara 500 lira para atmıştı bana ben istemeden 1 ay boyunca arayıp bitti mi naptın diye parasının hesabını sordu bana. Annem tek başına yaşıyor, kenarda birikmişi yok, emekliliği yok. Kendi ailemden yana maalesef hiç bir umudum yok yardım adına..

Kafam allak bullak. Düşüncelerinize çok ihtiyacım var.
Avukatla,bankayla borcunuz nereye ise yeni bir odeme plani yapin.. ayni ev inanin zor olur insan yeri geliyor kendi ana babasi ile anlasamiyor

Seni apar topar evlenmeye zorlayan anne mi diyor bunu, yerinde olsam bu bedellerin bir kısmına onu da ortak ederim. Mesela sen düzenini bozacağına annen sana gelsin hem bebeğe baksın hem sen rahat rahat çalış olmaz mı😉
Ben bunun böyle olduğunu düşünmüyorum şu an. Hazzetmediği adamla neden apar topar evlendirmek istesin kızını, neden hem acele ettirip hem de hiçbir masrafa el atmasın. Bence herkese her şeye rağmen evlendiler, adam dediğimiz de 23 yaşında çocukmuş resmen hey Allah'ım.

Eşinin ailesi için de kötü Pamuk, kendileri için kurdukları eve ben hiçbir masrafa karışmam diye gelen oğullarının ailesini de sığdırmaya çalışacaklar, bugün 3 kişilik bir ailenin harcamalarıyla 5 kişilik bir ailenin harcaması aynı değil, elektrik, su, ısınma masrafları katlanacak, mutfak masrafı keza öyle.

Kayınvalidenin de 4 yaşında çocuğu var, onun masrafı zaten ağırdır öte yandan hamile gelinin de kişisel ihtiyaçları olacak, doğuma yakın bebeğin giyimi, puseti, beşiği gibi ihtiyaçları, doğumdan sonra bebeğin ihtiyaçları, bir aşı kaç lira olmuştu? Geçenlerde KK’da görmüştüm rotavirüs aşısı gibi aşılar 1000 lira mıydı ne’ydi.

Haksızlık gibi görünüyor olabilir ama gelin ev işlerini yapsın isteyecekler, maddi destek yoksa ev işi olacak, buna zemin hazırlayan incig’in eşi.

1000 Lira mi? :ruh: tek düzeni bozulmayacagi kisi zaten esi. Ona göre hava hos olucak

Allah razı olsun gelirken birşeyler getiriyolar, biri teyze biri hala bişeyler yapmak istiyorlar. Buraya herşeyi yazsam anlayacağınızı umuyorum ama çoook uzun hikaye :KK43:

Hemen hemen her hala her teyze yeğeni için bir şeyler yapmak ister ama siz çocuğu onlara güvenip doğuracak gibisiniz. Ben ne yazarsanız yazın mevcut durumuzu anlaşılır bulacağımı sanmıyorum.

Ben bunun böyle olduğunu düşünmüyorum şu an. Hazzetmediği adamla neden apar topar evlendirmek istesin kızını, neden hem acele ettirip hem de hiçbir masrafa el atmasın. Bence herkese her şeye rağmen evlendiler, adam dediğimiz de 23 yaşında çocukmuş resmen hey Allah'ım.
İlk başta istiyordu bayılıyordu eşime çünkü 🥲 annem beraber yaşayalım dedi eşimde bende ilk başta kabul ettik. Sonradan annem daha kurmadığımız ev için çok karışmaya başladı. Ben vazgeçtim, nişanlım da istemiyor bende anne olmaz bu şekilde dedim. Ardından annem sevmemeye başladı.

Yok benim ailemin zaten sıfırdı parası yani, eşimin ailesi de ev alacağız yardım edemeyiz dediler
Anneniz isteye isteye evlendirse bulur buluşturur yapardı bi şeyler. Özenirdi en azından. Eşiniz nasıl ailesinde para olduğuna inanmıyorsa siz de öyle yapıyorsunuz gibime geliyor nedense. Kayın ailenin istediği gelin olsa dağı taşı delerlerdi, oğulları kendi bulunca böyle yapıyorlar. Klasik.

Konunun başında öyle yazdığı için dedim ama tabi dediğin gibi olması da kuvvetli ihtimal. Okullarda ya da iş hayatına yeni adım atacak yaştalar, cidden nadir çok üzüldüğüm konulardan biri oldu bu, bile bile kendilerini ateşe atmışlar. 22 23 yaşında çocukların evlenmesine izin veren ailelerde ayrı bir konu, çocukların çocuğu olacak şimdi, cidden yazık ya çok üzüldüm

Eşşşek kadar adamın ailesi :p adam 23 yalına gelmiş evlenmeyi, baba olmayı biliyor. Ev geçindirmeyi, hesap kitap yapmayı bilmiyor. Bir de utanmadan geçinemiyorum diye ana evine dönüp ne mutfak masrafına ne faturalara karışmadan yaşamayı düşünüp bir de karısı ve çocuğunu da getirmeyi düşünüyor. İnanılmaz bir adam.

Konu sahibi annen çok akıllı kadınmış. Keşke dinleseymişsiniz. Yazık olmuş çok. Umarım çok hasar almadan bu beladan kurtulursunuz.

Eğer anne babadan bahsediyorsa konu sahibinin eşi hiç güven vermedi,bu kafada adamın borcu bitmez rahatı bozulmasın diye evi asla ayırmaz konu sahibi çok geçmiş olsun Anneniz çok haklıymış......
Nasıl ya kocası 23 yaşındaysa kendisi kaç yaşında? Ay çoluk çocukmuş konuyu açan biz de sayfalarca ciddiye alıp yorum yaptık, daha donunu toplamayı öğrenmemişken evlilik gibi bir şeyin içine girip sonra böyle ağlayanlara zerre acımam. Biz de ciddi ciddi soru soruyoruz ya hesaplama hatası mı oldu vs diye 😂 Hesap kitap yapmaya, düşünmeye üşenen insanlar da maşallah iş seks yapmaya gelince çatır çatır hamile kalıyorlar 😅

Anneniz isteye isteye evlendirse bulur buluşturur yapardı bi şeyler. Özenirdi en azından. Eşiniz nasıl ailesinde para olduğuna inanmıyorsa siz de öyle yapıyorsunuz gibime geliyor nedense. Kayın ailenin istediği gelin olsa dağı taşı delerlerdi, oğulları kendi bulunca böyle yapıyorlar. Klasik.
Elimizdeki kadar özendi, Allah razı olsun. Yok ben var olduğuna inanıyorum, eşim tam tersi. Klasik aynen öyle

Nasıl ya kocası 23 yaşındaysa kendisi kaç yaşında? Ay çoluk çocukmuş konuyu açan biz de sayfalarca ciddiye alıp yorum yaptık, daha donunu toplamayı öğrenmemişken evlilik gibi bir şeyin içine girip sonra böyle ağlayanlara zerre acımam. Biz de ciddi ciddi soru soruyoruz ya hesaplama hatası mı oldu vs diye 😂 Hesap kitap yapmaya, düşünmeye üşenen insanlar da maşallah iş seks yapmaya gelince çatır çatır hamile kalıyorlar 😅
Yaşım yetmiyor yani, hmm anladım sağolun

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X