Boşanma ve sonrası psikolojik süreç

marinxyz

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
3 Kasım 2023
33
41
Merhaba,

Eşimden boşanma kararı almiştim kumar oynadigi icin. Ayrildik ve ailemin evine geri döndüm. Yakinda boşanma devamız olacak. 30 yasindayim, cocugum yok.

Kiz arkadaş grubumla görüştüm ve durumumu anlattım, dinlediler destek verdiler sağolsunlar.
Ama ben kendimi biraz garip hissettim, 29-31'li yaşlarda olan bir grup ve içlerinde bekar olan var, ama daha çok evli olanlar var, çocuğu olanlar var, ve hamile olan var.

Ben de boşanma surecindeyim. Özellikle evli olan ya da hamile arkadaslarımın şuanki hayatlarini/süreçlerini dinlerken biraz içim bunaldı. Kendimi biraz kötü hissettiğimi farkettim.
Bunun sebebi, benim de bir düzenim vardi ve bozuldu şimdi. Asla pişman değilim bu arada, kendi içimde çok huzurluyum verdiğim karar bana iyi geldi.

Sadece şuanki geçiş sürecimden dolayı kendimi içlerinde rahat hissedemedim sanırım, onlarla görüşmem sonrası kendimi iyi hissedemedim.
Kendimle, ailemleyken daha huzurlu ve mutluyum.

Acaba bir süre evli çocuklu hamile olanlarla görüşmemeli miyim?
Sanki bekar arkadaslarıma daha yakin hissediyorum bilemiyorum, kendimi anlamaya calisiyorum ve bu süreçte sadece bana iyi gelen şeyleri yapmak istiyorum...

Belki yeni arkadaşlar edinmeliyim?

Meslegim var yeniden is bulacagim özel sektörde, yeni bir işe girmek te bana iyi gelebilir.
Ayrica günlük hobilerimle alakali kurslara gideceğim.

Sizler ne düşünüyorsunuz, boşanma sonrası için tavsiyeleriniz olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba,

Eşimden boşanma kararı almiştim kumar oynadigi icin. Ayrildik ve ailemin evine geri döndüm. Yakinda boşanma devamız olacak.

Kiz arkadaş grubumla görüştüm ve durumumu anlattım, dinlediler destek verdiler sağolsunlar.
Ama ben kendimi biraz garip hissettim, 29-31'li yaşlarda olan bir grup ve içlerinde bekar olan var, ama daha çok evli olanlar var, çocuğu olanlar var, ve hamile olan var.

Ben de boşanma surecindeyim. Özellikle evli olan ya da hamile arkadaslarımın şuanki hayatlarini/süreçlerini dinlerken biraz içim bunaldı. Kendimi biraz kötü hissettiğimi farkettim.
Bunun sebebi, benim de bir düzenim vardi ve bozuldu şimdi. Asla pişman değilim bu arada, kendi içimde çok huzurluyum verdiğim karar bana iyi geldi.

Sadece şuanki geçiş sürecimden dolayı kendimi içlerinde rahat hissedemedim sanırım, onlarla görüşmem sonrası kendimi iyi hissedemedim.

Sanki bekar arkadaslarıma daha yakin hissediyorum bilemiyorum, kendimi anlamaya calisiyorum ve bu süreçte sadece bana iyi gelen şeyleri yapmak istiyorum...

Meslegim var yeniden is bulacagim özel sektörde, yeni bir işe girmek te bana iyi gelebilir.

Çocuğunuz var mı?yoksa bekar bi kadından pek farkınız olmayacak şu an çok normal yaşadığınız bekar ya da sizinle aynı süreçten geçen insanlar sizi ve psikolojinizi anlama koonusunda daha iyi olabilirler..Bende 2 çocukla boşandım ve benimle aynı dertten muzdarip insanlarla konuşmak bana daha iyi geliyor çünkü beni gerçekten onlar anlayabilir anaca

Zor oluyor ilk zamanlar. Ama geçecek..çocuk olmayınca daha kolay. Şunu da yapsam düzelir miydik diye düşünüyor olabilirsin hepsi normal. Geçecek. Dikkatini başka yöne ver, işe gir, tek başına tatile git..
Geçmiş olsun..

Ben de sizin yaslarinizda ve sizin durumunuzda bir kadınım. Bahsettiginiz gibi evli mutlu cocuklu arkadaslarimla gorusmekten ziyade instagramdaki mutluluklarini takip etmek bile beni bazi gunler cok diplere çekiyor ve açıkçası yakin olduklarim disinda cogundan da uzaklastim, iş disinda pek görüşüp konuşmuyorum. Onlarla zaman gecirmek iyi gelmeyebilir, bu surecte normal bence, bu onlarla degil benimle alakali. Karsidakiler de gercekten arkadasinizsa anlayisli davranacaklardir. Bir tanesiyle ara vermedim mesela arkadasligima, cok seviyorum arkadasimi, onun yanindaki mutlulugum hic evli mutlu cocuklu hayallerimin ihanetle yikildigini hatirlatmiyor bana.

Merhaba,

Eşimden boşanma kararı almiştim kumar oynadigi icin. Ayrildik ve ailemin evine geri döndüm. Yakinda boşanma devamız olacak. 30 yasindayim, cocugum yok.

Nerede kiminle rahat ve mutluysan bu süreci onlarla atlat. Onlarla huzurun kaçıyorsa bu süreçte görüşme. Zor bir süreç ama en azından çocuğun olmadığı için daha şanslısın.

Çok zor bir süreç. Bende 31 yaşındayım. Çocuğum yok. Bizde boşanma sürecine girdik. Eşimin dava açmasını bekliyorum şuan. Eşimi 10 Yıldır tanıyorum bu arada. 3 ay olacak ayrı yaşıyoruz. Hiçbir iletişimimiz yok ayrıldığımız günden beri. Benim de sosyal çevrem geniştir. Çocuklu bi grup arkadaşımla görüştüm 3 hafta önce kendimi o kadar kötü hissettim ki anlatamam. Bir süre onlarla görüşmeme kararı aldım. Sürekli birileriyle dertleşme ihtiyacım çok oluyor. Severek boşanacağım maalesef bu durum beni daha çok zorluyor ama atlatacağımı biliyorum🤲🏻 Burayı da bu ayrılık sürecinde keşfettim insanların bana benzer hayatlarını okuyorum sürekli. Bu durumun sonunda ölüm yok biliyorum ama yaşadığım ilde heryerden anılarımız olduğu için çok zorlanıyorum. Bu durumdan dolayı maalesef işimden de oldum bu nedenle harıl harıl iş arıyorum. Ama atlatacağız arkadaşım bunu biz istersek yapabiliriz

benzer bir süreç yaşadım resmi olarak biteli 3 ay ayrı yaşayalı 1 yıl oldu bende hiç bir duygusu kalmadı kendimi hiç evlenmemiş gibi hissediyorum. güzel bir işim var. kendi evimde düzenimde yaşıyorum mutluyum🙏🏻 geçiyor hiç merak etmeyin

Sana ne iyi gelecekse onu yapmalısın. Ben de boşandım ve çocukluyum. Bana evliler çocuklular mutlu olanlar falan rahatsızlık vermiyor. Aşırı yoğun hayatım var koşturmadan sızıp kalıyorum 😂😂😂
İşe girince sen de daha iyi hissedeceksin hassasiyetin kalmayacak bence. İnş bundan sonra en güzel yıllar karşılar seni

Çok zor bir süreç. Bende 31 yaşındayım. Çocuğum yok. Bizde boşanma sürecine girdik. Eşimin dava açmasını bekliyorum şuan. Eşimi 10 Yıldır tanıyorum bu arada. 3 ay olacak ayrı yaşıyoruz. Hiçbir iletişimimiz yok ayrıldığımız günden beri. Benim de sosyal çevrem geniştir. Çocuklu bi grup arkadaşımla görüştüm 3 hafta önce kendimi o kadar kötü hissettim ki anlatamam. Bir süre onlarla görüşmeme kararı aldım. Sürekli birileriyle dertleşme ihtiyacım çok oluyor. Severek boşanacağım maalesef bu durum beni daha çok zorluyor ama atlatacağımı biliyorum🤲🏻 Burayı da bu ayrılık sürecinde keşfettim insanların bana benzer hayatlarını okuyorum sürekli. Bu durumun sonunda ölüm yok biliyorum ama yaşadığım ilde heryerden anılarımız olduğu için çok zorlanıyorum. Bu durumdan dolayı maalesef işimden de oldum bu nedenle harıl harıl iş arıyorum. Ama atlatacağız arkadaşım bunu biz istersek yapabiliriz
Neden onun dava açmasını bekliyorsun? Dava açan her zaman 1-0 öndedir. Hem toplum nazarında hem de mahkemelerde

Neden onun dava açmasını bekliyorsun? Dava açan her zaman 1-0 öndedir. Hem toplum nazarında hem de mahkemelerde
Yok mahkeme tarafından kimin dava açtığının bir önemi yok. Ben ilerde pişman olmamak ben yaptım dememek için açmıyorum. Çünkü kendimi biliyorum zaten alışmaya çalışıyorum bir de dava açarsam onun pişmanlığını yaşamak istemiyorum. Zaten açacak yakın zamanda çünkü karar vermemizin üzerinden 1 ay geçti yakındır açması

Yok mahkeme tarafından kimin dava açtığının bir önemi yok. Ben ilerde pişman olmamak ben yaptım dememek için açmıyorum. Çünkü kendimi biliyorum zaten alışmaya çalışıyorum bir de dava açarsam onun pişmanlığını yaşamak istemiyorum. Zaten açacak yakın zamanda çünkü karar vermemizin üzerinden 1 ay geçti yakındır açması
Bana avukat bir arkadaşım davayı açan hakimin gözünde bir adım önde bulunur demişti. Bu kanunen değil tabi bakış açısı olarak. Benim 2 minik çocuğum var evi ayırınca aç davayı dedim ona. Zamanım yoktu hem ev hem iş yeme bebeler. Sonra çevremdekiler bence sen aç sonra pişman olursun dediler. Neyse açmadım önce sonra duyduğum çirkin şeylerden sonra hemen açtım davayı. 2 yıl geçti iyi ki ben açtım davayı. Yoksa göğsünü gere gere boşadım onu diyecekti. O istemedi yalvardı ya da aldattı ya da sorunluydu kurtuldum diyecekti falan. Sen de düşün bence sonra pişman olma

Çocuğunuz var mı?yoksa bekar bi kadından pek farkınız olmayacak şu an çok normal yaşadığınız bekar ya da sizinle aynı süreçten geçen insanlar sizi ve psikolojinizi anlama koonusunda daha iyi olabilirler..Bende 2 çocukla boşandım ve benimle aynı dertten muzdarip insanlarla konuşmak bana daha iyi geliyor çünkü beni gerçekten onlar anlayabilir anaca
Çocuğum yok neyseki, evet boşanan birileri çevremde olsa daha iyi olabilirdi ama yok malesef.
Biraz bunun da etkisi var sanırım çevremden uzak hissetmemde

Zor oluyor ilk zamanlar. Ama geçecek..çocuk olmayınca daha kolay. Şunu da yapsam düzelir miydik diye düşünüyor olabilirsin hepsi normal. Geçecek. Dikkatini başka yöne ver, işe gir, tek başına tatile git..
Geçmiş olsun..
Evet bakis acimi farkli yönlere cevirmeliyim 🙏🏻

Bana avukat bir arkadaşım davayı açan hakimin gözünde bir adım önde bulunur demişti. Bu kanunen değil tabi bakış açısı olarak. Benim 2 minik çocuğum var evi ayırınca aç davayı dedim ona. Zamanım yoktu hem ev hem iş yeme bebeler. Sonra çevremdekiler bence sen aç sonra pişman olursun dediler. Neyse açmadım önce sonra duyduğum çirkin şeylerden sonra hemen açtım davayı. 2 yıl geçti iyi ki ben açtım davayı. Yoksa göğsünü gere gere boşadım onu diyecekti. O istemedi yalvardı ya da aldattı ya da sorunluydu kurtuldum diyecekti falan. Sen de düşün bence sonra pişman olma
Yok ben boşanmayı kabul ettim sadece taleplerimi karşılamak istemediği için çekişmeli açacak yoksa bizimki de anlaşmalı olacaktı. Bilmiyorum biraz daha bekletip bakacağım eğer açmaz ise mecbur zaten ben açacağım

Bence hissettiklerin çok normal.
İnsan hangi tarafından acı çekerse, o tarafından kaçmak istiyor. Ve onları dile getiren şeylerden uzaklaşmak.
Mesela işsiz bir insan olsaydın, çalışma hayatını sürekli dile getiren kişilerden rahatsız olacaktın. Gebe kalamayan bir kadın olsaydın, hamilelik haberleri duyunca üzülecektin. Gibi gibi gibi..
Bunların hepsi çok insanì.
Her insanın bir sıkıntısı oluyor. Sadece konular farklı oluyor. Yaşadıkların elbette zordur ama iyi yanından düşünürsen, henüz gençsin. İlerde tekrar evlenebilirsin, çocuğun olabilir. Yeni hayatın daha güzel olabilir.

Çocuğunuz olmaması büyük şans, önünüze bakmanız için.
Size ne iyi geliyorsa onu yapın, sizi üzen durumlardan tabi ki uzak durun.
Herşeyin ilacı zaman.
Güzel günler görmeniz dileğiyle.
Çook teşekkür ederim, zamanla daha iyi olacak 🙏🏻

Sizin ayrılma sebebiniz neydi tam olarak

Sizin ayrılma sebebiniz neydi tam olarak
Çok basit bir konudan tartışmamız büyüdü maalesef şiddete maruz kaldım. Darp raporu aldım şikayetçi oldum çok zoruna gitmiş ki şikayetçi olmam boşanmak istedi bende bazı şeyler istedim kabul etmemiş olacak ki avukatı çekişmeliye gidecek dedi bizde tamam dedik 1 aydan fazla oldu dava açmasını bekliyorum. Benimle konuşan avukatı haricinde başka avukatlarla da görüşüyormuş bana bişey vermemek için birden gazla avukatla girecekmiş davaya tabii davayı açabilirse bunlar sadece konuştukları ortada dava yok

X