Boşanmaya nasıl karar verdiniz? / Alkolik Eş

ben de şunu düşündüm; acaba onun ailesi biliyor muydu ve sizin gibi uzak durmayı mı tercih ediyor? Gerçi onların arasında müthiş rol yapma var, bana göre farklı bir kültür, hep her şey çok iyi gibi davranıyorlar, ama hiçbi iletişimleri yok aslında. Bu kadar zamanda mesela büyük abisi 5-6 kere onu aramıştır, hepsinde bir şey istemek için. Bir keresinde benim kredi kartımı hahahha adama selam vermişliğim yok 😅😅 benim işim param olduğunu anladılar canım o net, ve sömürme girişimleri oldu..
Tabi ki biliyorlar yani şunu bilmeme ihtimalleri var mı sizce? İnsanlar yıllarca bıkmış lanet etmişler artık görüşmüyorlar ya da minimum görüşüyorlardir. Benim açımdan kardeşim ölü konumunda. Yani bizim kardeşimiz çocuğumuz falan diye bi 8 9 sene sabredip her şeyi yapmaya çalıştık ama ben pes ettim. Annem babam evlattir diye yine tahammül ediyor uğraşıyorlar ama benim açımdan keşke ölse de ailem de kurtulsa diyorum. Alkoliklik öyle sadece içti etti değil ki, tüm huyu suyu değişiyor. Yalan dolan hırsızlık kavga gürültü şiddet yani aklınıza gelebilecek her şeyi beraberinde getiriyor. Annesi de tabi ki biliyor ve uzak duruyor. Ayrıca kusura bakmayı da ben de akıllı biriyim demişsiniz ama hiç öyle bir izlenim vermiyorsunuz. Ben belki 100lerce kişi biliyorum almanyada çalışmaya gelip evlenen, 1 tanesi bile oturumunu aile birleşimine çevirmedi. Birimiz bile kursa giderken işi bırakmadık, aksama kadar çalışıp akşam da kursa gittik.

Valla anası bakar sanmıştım ama kadın ziyaret etmeye bile gitmemiş, 3 günde bir aramış. Asla anlamıyorum, bana da diyor ki “kızım böyle küçük sorunlar için yuva yıkılmaz, senin kaderin böyleymiş” 🤦‍♀️

Vicsansız dediğim, hiç size özel değil, nolur yanlış anlamayın, tam tersine teşekkürler size. ❤️ insan aynı evin içine girmeden inanın bu belayı anlayamıyor, sürekli tedavi alıyorlar, yine bırakamıyorlarmış yüzde 80i, bana bunu doktorlar anlattı, o yüzden şeker hastalığı gibi bir şey bu, beyin kimyaları falan farklıymış bizden. Yani istese de iyileşemiyor kolay kolay aşırı destek görmesi lazım, ondan üzücü buluyorum. 😢
Ama siz onun annesi değilsiniz, bunun vicdansız olmakla alakası da yok, bağımlılıktan kurtulmak için kişinin kendisinin istemesi gerekiyor, o istemediği sürece kimse ona içkiyi bıraktıramaz, aksine size yaptığı gibi canı her içki çektiğinde bir bahane bulur, beni üzdüğün için tekrar içmeye başladım, sen sebep oldun yoksa ben yeniden içmeye başlamayacaktım, sorumlusu sensin, suçlusu sensin.

Bunları çekmeye değer mi gerçekten?

Kaldı ki bağımlılık devam ettikçe ve yaşı ilerledikçe ayık hali de sarhoş haliyle aynı olmaya başlıyor, o özür dilemeler, ayıkken ki ponçikliklerinden eser kalmıyor, sürekli agresif şiddet eğilimli tiplere dönüşüyorlar, alkolik insanların yaşla beraber hafızalarında da sıkıntılar başlıyor, içkiliyken sizi öldüresiye döver ayılınca hiçbirini hatırlamaz, halüsinasyon görmeye başlar, ki bu alkolik biriyle yaşayan insanlar için tehlikeli olabilir çünkü bir alkolik ayıkken kafasında kurduğu şeyleri alkol alınca gün yüzüne çıkarmaya başlar, örneğin sizi bir adamla sohbet ederken görmüş ve içmeye başlamışsa sarhoş olduğunda kafasında bununla alakalı kurgular geliştirip halüsinasyonlar görmeye başlar ve saldırır.

O ponçik eşiniz ayıkken çok tatlıymış ya, ayıkken ki hali gerçek karakteri değil, asıl karakteri sarhoşken ortaya çıkan.

11 yıldır bağımlı biriyle hayatınızı zehir etmeyin, eşinize üzülüyorsunuz lakin önce can, devam ederseniz kötüleşecek, canınızın bir kıymeti yok mu?

Alkoliklik öyle sadece içti etti değil ki, tüm huyu suyu değişiyor. Yalan dolan hırsızlık kavga gürültü şiddet yani aklınıza gelebilecek her şeyi beraberinde getiriyor. Annesi de tabi ki biliyor ve uzak duruyor. Ayrıca kusura bakmayı da ben de akıllı biriyim demişsiniz ama hiç öyle bir izlenim vermiyorsunuz. Ben belki 100lerce kişi biliyorum almanyada çalışmaya gelip evlenen, 1 tanesi bile oturumunu aile birleşimine çevirmedi. Birimiz bile kursa giderken işi bırakmadık, aksama kadar çalışıp akşam da kursa gittik.
Aynnııı dediğiniz gibi ya şeker gibi adam deccale dönüyor, huyu suyu her şeyi değişiyor. Ayıkken konuşuyoruz, çok makul, haklısın diyor, özür dilerim diyor.. sonra yine geliyorlar ve bana sarıyor; sen beni hastanede bırakıp gittin, sen de benle sevişmiyordun zaten, bana kötü davranıyorsun, naptın ki abartma vs vs.. diyorum allahtan elimde faturam vs her şeyim kayıtlı, çünkü beni uzun süre şey diye ikna etti: sen abartıyorsun, ben çok iyileşiyorum sana yetmiyor, kendinizden şüphe duyduruyor sizi. Ve konuşup bir çözüm bulmaya çalışıyorum, o korkunç bir inkar halinde akıldışı şeyler söylerken olmuyor.

İş konusunda ne bileyim bacım, 4.5 sene önce almanyada vatandaşlık kanunu farklıydı, 6-7sene iş üzerinden olursa alabiliyordun, aile birleşiminde bizim 2 yıl evli kalmamız yeterliydi, nerden aklıma gelsin adamlar kanunu değiştirecek iş de olsa alabileceğiz kısa sürede ve nasıl bileyim peşimden hemen işi bırakacak bu da. ki geçen sene vatandaşlık hakkım geldi. Olay buralara geldiği için devletten yardım alma konumuna geçtiğimiz için bu sefer de öyle başvuramadım. Mantığı vardı yani ama kader ve korkaklık.

Ama siz onun annesi değilsiniz, bunun vicdansız olmakla alakası da yok, bağımlılıktan kurtulmak için kişinin kendisinin istemesi gerekiyor, o istemediği sürece kimse ona içkiyi bıraktıramaz, aksine size yaptığı gibi canı her içki çektiğinde bir bahane bulur, beni üzdüğün için tekrar içmeye başladım, sen sebep oldun yoksa ben yeniden içmeye başlamayacaktım, sorumlusu sensin, suçlusu sensin.

Bunları çekmeye değer mi gerçekten?

Kaldı ki bağımlılık devam ettikçe ve yaşı ilerledikçe ayık hali de sarhoş haliyle aynı olmaya başlıyor, o özür dilemeler, ayıkken ki ponçikliklerinden eser kalmıyor, sürekli agresif şiddet eğilimli tiplere dönüşüyorlar, alkolik insanların yaşla beraber hafızalarında da sıkıntılar başlıyor, içkiliyken sizi öldüresiye döver ayılınca hiçbirini hatırlamaz, halüsinasyon görmeye başlar, ki bu alkolik biriyle yaşayan insanlar için tehlikeli olabilir çünkü bir alkolik ayıkken kafasında kurduğu şeyleri alkol alınca gün yüzüne çıkarmaya başlar, örneğin sizi bir adamla sohbet ederken görmüş ve içmeye başlamışsa sarhoş olduğunda kafasında bununla alakalı kurgular geliştirip halüsinasyonlar görmeye başlar ve saldırır.

O ponçik eşiniz ayıkken çok tatlıymış ya, ayıkken ki hali gerçek karakteri değil, asıl karakteri sarhoşken ortaya çıkan.

11 yıldır bağımlı biriyle hayatınızı zehir etmeyin, eşinize üzülüyorsunuz lakin önce can, devam ederseniz kötüleşecek, canınızın bir kıymeti yok mu?
Aa Mune adminim uzun zaman oldu yazışmayalı ❤️ çok haklısın zaten en baştaki dönemlerde çok utanç duyuyordu beni üzdüğü için, ertesi gün çok ağlıyordu, hemen telafi etmeye çalışıyordu. Beni suçlamıyordu hiç ama zaman geçtikçe Safiye’yle Faik gibi yüz göz olduk, ve çok çirkinleşti, çok değişti, işte orada anladım bunun bana sevgisi bitmiş sanki diye.

Ne bileyim ya, insan evladının köprüaltında yatanlara dönüşmesini ister mi?! Delilik yani bu annelik nası olabilir böyle? Kadına diyom ki bak oğlun böyle böyle hastaneye kaldırıldı, ben başka şehirde iş buldum, kendimi kurtarmam lazım, 2 yalandan ağladı, sonra bana maaş ne kadar verecekler diye soruyor bunları anlatırken 😂😂😂 bir azaladım, sen kendinde misin ya dedim! Ben kendi anneme anlattığımda o biliyordur zaten durumu, onu öyle kendi haline bırakmışlardır, kaynana rol yapıyordur diyor. Kızmıştım ama doğru galiba.

Kadın gerçekten ayrı bir rezalet, kilolarca altını var, bir sürü daireleri memlekette, pazardan çöp toplamaya gidiyor bu yaşta, devlet her şeyini ödüyor, bana bir alışverişlerini aldırıyordular karı koca, 3 kere yaptılar, totalde 1000 eudan fazla, set çektim. Ondan görüşmüyordum.
Anne farkındadır oğlanın.
Siz bosverin onu bunu. Kendinizi kurtarın.
İnanın sizi de hasta eder.

Aa Mune adminim uzun zaman oldu yazışmayalı ❤️ çok haklısın zaten en baştaki dönemlerde çok utanç duyuyordu beni üzdüğü için, ertesi gün çok ağlıyordu, hemen telafi etmeye çalışıyordu. Beni suçlamıyordu hiç ama zaman geçtikçe Safiye’yle Faik gibi yüz göz olduk, ve çok çirkinleşti, çok değişti, işte orada anladım bunun bana sevgisi bitmiş sanki diye.
Evet epey zaman oldu :)) uzun zamandır sizi sitede görmüyordum böyle bir konuyla görmek varmış.
Çekmeyin, cidden kendinize yazık edersiniz çünkü alkolik insanlar içkiyi bıraksa dahi bugün bıraktım yarın düzeldim diyemezler yoksunluk krizleri uzun bir süre devam ediyor, hele 11 yıldır alkol bağımlısı olan birisinin 3-5 ayda düzelmesi mümkün olmadığı gibi hayatındaki en ufak bir olumsuzlukta ilk sarılacağı şey alkol şişesi olur.

Evliliği bitirip yolunuza devam edin, ayıkken ki davranışları yüzünden aklınız karışıyor ama karışmasın, şu an yaşı biraz daha kaldırıyordur ama 45 yaş ve üzerindeki alkoliklerde içkinin etkisi daha berbat bir hal alıyor, daha şimdiden 2 kere hastaneye yattı diyorsunuz, her gün 3 şişeye çıkarmış çünkü artık 1 şişe kesmiyor, bir süre sonra 3 şişede yetmeyecek zaten sosyal içicilikle bağımlılık arasındaki fark da bu, sosyal içici bulunduğu ortamda en fazla 1-2 kadeh içki içer devamı gelmez ama alkolik içmeyi bırakacağı yeri bilmez, bağımlılık ilerledikçe daha fazlasını içmeye başlar.

Evet epey zaman oldu :)) uzun zamandır sizi sitede görmüyordum böyle bir konuyla görmek varmış.
Çekmeyin, cidden kendinize yazık edersiniz çünkü alkolik insanlar içkiyi bıraksa dahi bugün bıraktım yarın düzeldim diyemezler yoksunluk krizleri uzun bir süre devam ediyor, hele 11 yıldır alkol bağımlısı olan birisinin 3-5 ayda düzelmesi mümkün olmadığı gibi hayatındaki en ufak bir olumsuzlukta ilk sarılacağı şey alkol şişesi olur.

Evliliği bitirip yolunuza devam edin, ayıkken ki davranışları yüzünden aklınız karışıyor ama karışmasın, şu an yaşı biraz daha kaldırıyordur ama 45 yaş ve üzerindeki alkoliklerde içkinin etkisi daha berbat bir hal alıyor, daha şimdiden 2 kere hastaneye yattı diyorsunuz, her gün 3 şişeye çıkarmış çünkü artık 1 şişe kesmiyor, bir süre sonra 3 şişede yetmeyecek zaten sosyal içicilikle bağımlılık arasındaki fark da bu, sosyal içici bulunduğu ortamda en fazla 1-2 kadeh içki içer devamı gelmez ama alkolik içmeyi bırakacağı yeri bilmez, bağımlılık ilerledikçe daha fazlasını içmeye başlar.
Gerçekten de aynı anlattığın gibi, duramıyor. Doktorlar da açıkladı bana zaten aynı bu şekilde. 3 şişeye ayrılıcam dedim diye çıkardı, çok ağır gelmiş ona ayrılmak istemiyormuş, o kadar çabalamış yine onu terkediyormuşum, yoksa 1 şişe vodka ama her gün olacak 🤣🤣

Yani ben psikolojik olarak da çok etkilendim, çok kötü oldum, hep çok mutsuz ve sinirliydim. Bu şekilde yaşamaya devam edemem dedim.

Sizin kardeşiniz çok iyiymiş yine, bu bırak 1 ayı, içmeden 1 gün dahi duramaz!! 30 gün ne demek! 👏 sizinki bırakmaya en azından daha yakın.
Çok etmeye çalıştım, maksimum buraya kadar geldik, şu anda 2 haftadır hastanede, artık alkolü bıraktım diyor 😅
Çok zor ve üzücü bir durum senin yine eş, kardeş oldu mü atsan atılmaz yani ben çok üzülüyorum bizim yaslarimiz da çok yakın beraber büyüdük. Potansiyeli görüp böyle olması.. bı koyuyor insana.
Kardeşim içmeden 1 gün dahi duramaz ama 1 gün oldu bile ben ramazandan sonra başlayacağıni garanti ederim ama belki azaltır diye umitliyim işte.
İnsanın çaresiz kaldığı durumlardan biri umarım yoluna girer kardeş, bişey diyemedim 🤷

işte bu çok sağlıklı bir düşünce, ama çocukluktan depolar boşsa sevgi görmediyseniz her zaman böyle çalışmıyor kafanız. Ki yaş aldıkça bunu öğrenmiş halim bu. Yoksa daha gençlikte özsevgisizlikten ölüyordum. 🤦‍♀️
Açıkçası bende baba sevgisi görmeden büyüdüm. Babam sevgisini çok belli eden bi insan hiç olmadı. Ama sağolsun annem sevgiye doyurdu.

Anne farkındadır oğlanın.
Siz bosverin onu bunu. Kendinizi kurtarın.
İnanın sizi de hasta eder.
Doğru, güzel iş buldum, bitirip teslim etmem gerekiyor, kafamda hep bunlar odaklanmada sorun yaşıyorum. Önceki İşimi de huzursuzluktan tükenmiştim artık ondan bıraktım, sabaha kadar içip ağlıyor ya da büyük tepkiler veriyor mesela, benim sabah 8’de toplantıya girmem gerekiyor, olmuyordu yani. Psikolojik olarak baya tükendim, haddi maddiyatı geçtim.

Çok zor ve üzücü bir durum senin yine eş, kardeş oldu mü atsan atılmaz yani ben çok üzülüyorum bizim yaslarimiz da çok yakın beraber büyüdük. Potansiyeli görüp böyle olması.. bı koyuyor insana.
Kardeşim içmeden 1 gün dahi duramaz ama 1 gün oldu bile ben ramazandan sonra başlayacağıni garanti ederim ama belki azaltır diye umitliyim işte.
İnsanın çaresiz kaldığı durumlardan biri umarım yoluna girer kardeş, bişey diyemedim 🤷
Ah sizin ki de çok zormuş.. ama sanırım eşim de benim ailemden gibi oldu bu kadar anneliğe ben de aynı öyle görmeye başladım. Birini bu kadar kötü iyi her yönüyle görünce aslında hayatta neler yapabilecekken hayatı kendine ve yakınlarına çöp etmesine çok canınız yanıyor. Allah yardımcınız olsun.

Doğru diyorsunuz ya amacım güzellemek değil, ben kararımı verdim, başka ev buldum (bütün düzenimi her şeyimi bıraktım çıktım), iş buldum sadece korkuyorum bundan sonrası için, hata mı yapıyorum diye soruyorum.
psikolojiye göre önemli bi karar aldığımızda bu kararı ilk 6 ay sorgularız
zaman zaman yanlış karar aldığımızı düşünebiliriz
bazen pişman gibi hissedebiliriz
ancak eğer bu karar mantık çerçevesinde düşünüp taşınıp alınmış bi kararsa
çoğu zaman hayatımız için aslında doğru bi karardır
yani henüz yeni bi karar olduğu için ikilemler yaşaman garip değil

psikolojiye göre önemli bi karar aldığımızda bu kararı ilk 6 ay sorgularız
zaman zaman yanlış karar aldığımızı düşünebiliriz
bazen pişman gibi hissedebiliriz
ancak eğer bu karar mantık çerçevesinde düşünüp taşınıp alınmış bi kararsa
çoğu zaman hayatımız için aslında doğru bi karardır
yani henüz yeni bi karar olduğu için ikilemler yaşaman garip değil
Çok güzel bir bilgi, teşekkür ederim. 🙏

Naz Hanım evli misiniz bilmiyorum, evlilik güzellemesi yapacak değilim ama çok kolay bir şey değilmiş, Allah yaşatmasın size. Hem maddi hem manevi hem bulunduğum ülkede bürokratik nedenlerden. Buna rağmen eşimi bırakmaya gönlüm olduğu için, param kalmamasına rağmen, yeni yapılmış sıfır evimi kredi çektim herşeyi mi bıraktım. Önce anneme geldim ve geçici ev buldum ödedim. Yani fazlasıyla gönlüm var ayrılmaya. Bir şeyi değerlendirirken iyi kötü her şeyiyle değerlendiririm, herkes öyle yapsın diye iyi tarafını da yazdım. Ama haklısınız önceki ilişkilerime baktığımda da hep bir şeyleri bırakmakta çok zorlanıyorum, yürüyüp gidemiyorum önem verdiğim şeyleri gerekli olsa bile. Bunun üzerinde çalışıymalıyım.
Evliyim.
Sizi kırmak için yazmadım burdan okuyunca anladığım eşinize bağımlılığınız var gibi. eşinizin iyi komik ve içmediğinde herkes tarafından sevilen biri olduğunu sürekli yazdınız ve vicdan yapıyorum onu böyle nasıl bırakayım vs diye bahsettiğiniz için söylüyorum eşiniz sizin ona olan düşkünlüğünüzü çok kere kullanmış sizi bışanmadan hep caydırmış değişen bir şey olmamış. Böyle nereye kadar gidecek sizce? Çocuk olmadan yolunuza giderseniz sizin için daha hayırlı gibi

Kendi hayatinizi kurtarin. Bagimli. Kolay kolay kurtulamaz ve hep sizi sorumlu tutacak. Allah korusun birde cocuk olda bu baba modeli. Yok olmaz.

Avukatla hemen görüştüm, kadın dernekleriyle görüştüm çünkü tam bir gerizekalı gibi davranarak iş üzerinden olan oturumumu eşimin üzerindene çevirdim, aile birleşimi yaptım. En büyük hatam zaten bu ve işimi bırakmak ki süresiz iş sözleşmemi almıştım. Şimdi görüyorum ne halt ettiğimi! İçindeyken inanın bunu anlamıyorsunuz, aynı evde yaşayıp ortak sorumlulukların altına girince anlıyorsunuz, ve dediğim gibi ben alkolizm ne bilmem ki, kendimi bildim bileli ders çalışıyorum, sınava giriyorum bilmem ne.. zaten benim yetiştiğim ailede içki arada içilir sofra kurulur, bu çok normaldir. Hatta kızkardeşim benimle dalga geçiyor, sen bizim yanımızda bile 1 bardak içmiyorsun, buna hayat boyu nası tahammül edicen diye!

Almanya’da çalışırsam sıkıntı aynen dediğiniz gibi, avukat söyledi, çalışırsam onun kirasını ödemem harçlığını vs sağlık sigortasını her şei ödemem gerekiyor, o yüzden Amerika’da iş buldum, remote bilgisayardan çalışıyorum. Ve yine ondan hemen Türkiye’ye geldim araştırayım boşanmayı diye. Ayarladım yani onların hepsini, ömrüm bu işlerle geçtiği için anlarım bürokrasi konularından.
Aman diyim çok dikkatli adım atın. Boşanıp bir de eski eşi beslemeyin.
Kararınızdan asla dönmeyin yolunuza bakın

Evliyim.
Sizi kırmak için yazmadım burdan okuyunca anladığım eşinize bağımlılığınız var gibi. eşinizin iyi komik ve içmediğinde herkes tarafından sevilen biri olduğunu sürekli yazdınız ve vicdan yapıyorum onu böyle nasıl bırakayım vs diye bahsettiğiniz için söylüyorum eşiniz sizin ona olan düşkünlüğünüzü çok kere kullanmış sizi bışanmadan hep caydırmış değişen bir şey olmamış. Böyle nereye kadar gidecek sizce? Çocuk olmadan yolunuza giderseniz sizin için daha hayırlı gibi
Estağfurullah, sağ olun açıklamanız için ❤️
Ben de bir yere gideceğini düşünmüyorum sanırım, kötü yanlarını da çok yazdım sandım ama dediğiniz doğrı bende bir bağlanma sorunu var gibi maalesef 😢

X