K.B.B. - Kulak-Burun-Boğaz Burun ameliyatı olanlar yardım edin!

bırde amelıyat olmadan once dr. a sordum daha sonra buyume yaparmı et buyume yapabılırmıs ama kemıkte buyuk darbe almadıgın surece yada burnun kırılmadıgı surece yapmazmıs fiyata gelınce muayene 100tl amelıyat 1300tl.

Ya doktor yanlış cevap verdi ya da siz yanlış anladınız, darbe ile büyüme yapmasının alaksı olduğunu düşünmüyorum. Aşağıdaki linkte bence güzelce anlatışmış burunun iç yapısı ve neden burnun tıkandığı.

Ben de ameliyat olmayı düşünüyorum ancak en çok koktuğum şey o kadar acı-uğraş-para ve zamandan sonra eski duruma gelmesi ( bu durum olabiliyor )

Burun eti büyümesi ve tedavisi (Konka Hipertrofisi)
Ameliyat sonrası tıkanıklığın geri gelmesi - etin büyümesi şu şekilde açıklanıyor :

Burun etlerinde (konka) tekrar büyüme iki durumda görülebilir.

1) Burun etlerinin büyümesine yol açan sebep giderilmemiş olabilir.

2) Uygun tedavi yöntemi seçilmemiş olabilir. Örneğin kemik iskelet yapıdaki büyüklük sebebi ile burnu tıkayan konkaya radyofrekans tedavisi fayda vermez. Başarılı bir sonuç için endoskopik alt konka redüksiyonu yapılarak kemik iskelet yapı küçültülmelidir.

Burun eğriliği, septum deviasyonu ve tedavisi

Linkteki şu notlar bence özellikle önemli:
Ameliyatın başarısı burundan çıkarılan kıkırdağın fazlalığı ile orantılı değildir. Amaç burun kıkırdağını çıkarmak değil eğikliği düzeltmektir. Bazen hiç kıkırdak çıkarmadan bile eğiklik düzeltilebilir. Şu unutulmamalıdır: amaç eğik septumu düzeltmektir, burundan tamamen çıkarmak değil!!

delikli silikon tamponlar var. doktora bundan istenildiği söylenmeli. iki kez lokal burun ameliyatı geçirdim, o gazlı bez tamponlar 3 gün durdu ama ne çektim.(ağrı değil ha) acayip halsizlik yapıyor burundan nefes alamamak. hareketlerin yavaşlıyor, hiç bir şey yapasın gelmiyor, yemem yemek işkence gibi oluyor. bir yandan yemek yeme mücadelesi, bir yandan nefes alma mücadelesi.. boğaz kuruluğu vıdı vıdı vıdı.. berbat...:KK37:

burunda kemik eğriliği olup olmadığı nasıl anlaşılıyor ? dıştan görüntüyle alakalımı ?

arkadaşlar tamponsuz olan yok mu eğrilik ameliyatını ; ben cuma günü tamponsuz olucam drun dediğine göre iyileşme süresi filan yok 2 gün sızıntı şekilnde kanama olur dedi o kadar zaten zor kısmı tampon çıkarmaymış o da olmııcak ben yine de daha önce tamponsuz olanlar varsa onların da tecrübelerini okumak istiyorum ama hiç biyerde yorum bulamadım

arkadaşlar tamponsuz olan yok mu eğrilik ameliyatını ; ben cuma günü tamponsuz olucam drun dediğine göre iyileşme süresi filan yok 2 gün sızıntı şekilnde kanama olur dedi o kadar zaten zor kısmı tampon çıkarmaymış o da olmııcak ben yine de daha önce tamponsuz olanlar varsa onların da tecrübelerini okumak istiyorum ama hiç biyerde yorum bulamadım

ben geçen yıl ameliyat oldum.kemik ve konka büllaza kalmış.bu yıl sanırım tekrar olacağım.ama doktoru iyi seçmek gerekiyor.sanırım birazda şans işi

Yaklasik bir ay once burun ameliyati oldum hem kemik alindi hem de et bendeki de konka bulloza idi. Ameliyattan sonra bekledigimden az sıkıntı yasadim agri kanama olmadi. Dikislerim kaybolana kadar biraz sızı oldu ama dayanilmayacak kadar degildi,ameliyattan 1 hafta sonra ders anlatmaya basladim o kdr rahatti. Bu arada ameliyattan sonra 2 saat kadar kaldi tampon daha sonra tampon da konmadi. Ben bas agrisi sikayetiyle gittim oldum bu ameliyati bas agrim da kalmadi. Sıkıntısını cekmeye degmezmis. Tabi doktorunuzun iyi olmasi şart :)

Bende salı gunu Balıkesir tıp fakultesınde amelıyat olacagım kemık egrılıgı var suan yorumlarınızdan cok korktum yaaa , uzun bır muddet ıyılesemezsem dıye uzuldum . morarma falan olursa agrı ay canımda cok kıymetlı hadı bakalım amelıyattan sonra sıze yazarım inş

Bende salı gunu Balıkesir tıp fakultesınde amelıyat olacagım kemık egrılıgı var suan yorumlarınızdan cok korktum yaaa , uzun bır muddet ıyılesemezsem dıye uzuldum . morarma falan olursa agrı ay canımda cok kıymetlı hadı bakalım amelıyattan sonra sıze yazarım inş

eğrilik ameliyatı ben de oldum çok basit geçen bir ameliyat değil ama canın çok kıymetliyse değişir işler gerçi kişiden kişiye değişiyor benim aralıksız 3 gün çeşme gibi kanadı kimisinin hiç kanamıyor çok az göz altlarında morluk oluyor bir de tamponların verdiği basıncın etkisiyle baş ağrısı ve burunda ağrı oluyor pek uyutmaz öyle yani

Burnumdaki et ve kemik eğriliği hayatımı kararttı resmen.Nefes alamıyorum,kulaklarımda aşırı baskı beni çok kötü etkliliyor.Birkaç doktor ameliyat dedi.Ameliyat olanlar anlatabilirmi,ameliyat sonrası slikon tamponla kolay nefes alınıyormu,tampon nekadar burunda kalıyor,çıkarır çıkarmaz nefes alınabiliyormu?senağlama
tatlım korkma bişey yok burun amelayatında tamponlar 2 -3 gün kadar duruyor ve plastik tanponlarda nefes alabiliyorsun

ben 6 gün önce ameliyat oldum doktor burun derin çok kalın şekil vermesi zor dedi ama yinede güzel oldu şekil verdim dedi ama bilmiyorum nasıl bişey çıkıcak şuan alçıda

merhaba, bendede burun kemıgınde eğrılık ve etlerde buyume var, hem yürüyup hem koşnusamıyorum, 1 sayfa yazıyı seslı okuyunca sayfa sonunda nefes nefese kalıyorum, gecelerı süreklı sırtustu yaıyorum, bende özellıkle gecelerı cok tıkanıyorum...afedersınız ama kocamla rahat rahat öpüsemıyom bile, artık cok bunaldım özelde gıttıgım dr amelıyat demişti ama cok korkuyorum ben genel anestezı ıstıcem birde o tamponarı cıkarırken cok acıyormusya ondan daha cok korkuyorum...

birde local ile amelıyat olan arkadaslar ıgnelerı burnun ıcınden mı yapıyolar çok acıyomu, cok duyuyomusunuz yaptıklarını..?

canım hiç korkma burun amelayatı kolay bi ameliyat ve acı hissetmiyosun korkman yersiz

cnm benimde burnum aynı senin gibi..olmayı düşünüyorum..akrabam 4 gün önce oldu ve çok agrı çekti,bugun 4.günü ve daha bi kelime bile konuşmadı agrıdan dolayı...genelde agrı olmas grip gibi bi agrı çekersin ameliyattan sonra derler ama akrabam çok kötü oldu.kişiden kişiye değişiyor sanırım..kimisi hiç agrı çekmiyormuş..kimisidee hayattaa bu ameliyat çekilmez diyor...gözünü korkutmak istemem ama bende olmayı düşünüyorum zaten inş agrı falan çekmeyiz biz:)

korkmayın canım ağrı genelde olmaz burun ameliyatında

X