Çalışan kadın ev kadınına, ev kadını çalışan kadına karşı...

Çalışan kadın ev hanımlarından eksik bir iş yapmıyorki.Dışarıda yoruluyor geliyor.Ev işi gene aynı.Kadın çalışsa da çalışmasa da yapacağı şeyler aynı.

1 hafta öncesine kadar çalışıyordum ve hep keşke evde olsam ütüm yetişmiyor yemeğim yetişmiyor yığınla çamaşır beni bekliyor deyip duruyordum...
ve
1 haftadır evdeyim sıkıntıdan patlamış durumdayım (benim çocuğum yok tabi) iş bulmak için çabalayıp duruyorum.Çalışmayan arkadaşlara soruyorum allah aşkına nasıl vakit geçiriyorsun ne yapıyorsunuz da akşamı ediyorsunuz diyorum çünkü ben zaman geçiremiyorum eeee parada veren yok evde olunca sıkılıyorum çok bir an önce iş bulmam gerek
Yazı hakikaten çok güzel olmuş tam anlamıyla doğru aslında... teşekkürler

benimde çaloışırkenki tek hayalim sabah geç kalkıp balkonda eşle dostla yapılan bi kahvaltı ve çay keyfiydi...şimdi ise evdeyim tembellik yapacak çok vaktim var ve kendimi birazda işe yaramaz hissediyorum..özgüvenim zayıfladı

benimde çaloışırkenki tek hayalim sabah geç kalkıp balkonda eşle dostla yapılan bi kahvaltı ve çay keyfiydi...şimdi ise evdeyim tembellik yapacak çok vaktim var ve kendimi birazda işe yaramaz hissediyorum..özgüvenim zayıfladı

Bence doğru bir noktaya değindiniz. Senelerdir çalışmaya alışmış biri için evde kalmak çok zor. Bende 1 sene kadar ara vermiştim çalışma hayatına. Ve kendimi o kadar berbat hissettiğim bir dönem daha hatırlamıyorum. Utanıyordum resmen evde olduğum için. Kendimi işe yaramaz, etkisiz eleman gibi hissediyordum. Onca sene okumuşum ama çalışmıyorum evdeyim. Büyük bir yıkımdı benim için. Lütfen yanlış anlaşılmasın bunlar sadece benim bir dönem hissettiklerimdir.O zaman çoluk çocuk yoktu tabi. Şimdi keşke evde olsamda çocuklarımla ilgilensem, onları okula götürsem, ödevleriyle ilgilensem, evimle ilgilensem diyorum. Ama 2-3 ev hayatından sonra yine böyle düşünürmüyüm bilmiyorum.:nazar:

Off çok kararsız gördüm kendimi yav:tomato:

çalışan kadının yükü daha fazla ev hanımları sadece ev hanımlığı yapıyorr ama çalışan kadın aynı zamandada ev hanımıı farklı yada eksik bir şey yapmıyoruz ki :1shok:açıkçası şu aralar sıksık koca çalışıp getirsin benim görevim değil diyorumm:nazar::nazar::delphin
açıkcası ben de bebek sahibi olduktan sonra böyle düşünmeye başladım.
çalışan kadın olarak yine bütün ev işlerini ,temizliği ,yemeği vs.kendimiz yapıyoruz.ama daha sıkıştırılmış zamanlarda,uykulardan feragat ederek.şöyle rahat rahat bi iş yaptığımı bilmem.mutlaka çok acelem vardır.hızlıca bir oraya bir buraya koşturmaktan başım döner kimi zaman.
temizlikçi bayan hiç almadım evime.her akşam 2 çeşit yemeğim olur.çok nadirdir dışardan yemek yediğimiz.
temizliği,çamaşırı,ütüyü söylememe gerek yok.
artı bir de küçük bebek var.gün geliyor sabaha kadar mızlıyor.bi bakmışım saat 06.30 yani benim kalkma saatim.
evin hertürlü alışverişini de kendim yaparım.
işyerinde yaşanan sıkıntılar ise başlı başına bir yük.kimi zaman beyin yorgunluğu vücut yorgunluğundan daha beter.kafam o kadar dolu olur ki bilirim ancak uyuyarak dinlenebileceğim ama böyle bir lüksüm de olmaz pek.
eşlerin ev işlerine ne kadar yardım ettiğini de hepimiz biliyoruz.malesef zamanında bazı şeylere alıştırılmadıklarından sonradan iteklemeyle de yaptırılamıyor.
bebeğimi bakıcıya bırakıp çıkma konusunu ise hiç açmıyorum.bana en zor geleni bu.
çalışanın hali bu.çok oluyor ev hanımlarını kıskandığım.hayatımın stres ve yorgunlukla geçtiğini düşünür üzülürüm kimi zaman.
ama çalışmanın getirdiği tatminler de var tabi ki.sadece maddi değil manevi olarak ta birşeyler başarmanın,aktif olmanın yaşattığı tatmin önemli bence.
gelelim ev hanımlığına.kolay olduğunu düşünmüyorum.hele ki bir kaç çocuk varsa.bütün gün evde kapanıp kalıyorsa kadın çok zor tabiki.maddi sıkıntılar yaşıyorsa ekonomik olarak eşine bağımlı olmak zor olmalı.
ama bazı ev hanımları vardır hani planlıdır, hızlıdır,evinin işini de halleder,kendi hobilerine de ,arkaşdaşlarına da vakit ayırır.sosyaldir,dışa dönüktür.çocuklarına da yeter,eşine de yeter.kendine bakar filan işte böyle olmayı isteyebilirim açıkcası.

çalışan kadının yükü daha fazla ev hanımları sadece ev hanımlığı yapıyorr ama çalışan kadın aynı zamandada ev hanımıı farklı yada eksik bir şey yapmıyoruz ki :1shok:açıkçası şu aralar sıksık koca çalışıp getirsin benim görevim değil diyorumm:nazar::nazar::delphin
çalışan kadın olarak yine bütün ev işlerini ,temizliği ,yemeği vs.kendimiz yapıyoruz.ama daha sıkıştırılmış zamanlarda,uykulardan feragat ederek.şöyle rahat rahat bi iş yaptığımı bilmem.mutlaka çok acelem vardır.hızlıca bir oraya bir buraya koşturmaktan başım döner kimi zaman.
temizlikçi bayan hiç almadım evime.her akşam 2 çeşit yemeğim olur.çok nadirdir dışardan yemek yediğimiz.
artı bir de küçük bebek var.gün geliyor sabaha kadar mızlıyor.bi bakmışım saat 06.30 yani benim kalkma saatim.
işyerinde yaşanan sıkıntılar ise başlı başına bir yük.kimi zaman beyin yorgunluğu vücut yorgunluğundan daha beter.kafam o kadar dolu olur ki bilirim ancak uyuyarak dinlenebileceğim ama böyle bir lüksüm de olmaz pek.
eşlerin ev işlerine ne kadar yardım ettiğini de hepimiz biliyoruz.malesef zamanında bazı şeylere alıştırılmadıklarından sonradan iteklemeyle de yaptırılamıyor.
bebeğimi bakıcıya bırakıp çıkma konusunu ise hiç açmıyorum.bana en zor geleni bu.
çalışanın hali bu.çok oluyor ev hanımlarını kıskandığım.hayatımın stres ve yorgunlukla geçtiğini düşünür üzülürüm kimi zaman.
ama çalışmanın getirdiği tatminler de var tabi ki.sadece maddi değil manevi olarak ta birşeyler başarmanın,aktif olmanın yaşattığı tatmin önemli bence.
gelelim ev hanımlığına.kolay olduğunu düşünmüyorum.hele ki bir kaç çocuk varsa.bütün gün evde kapanıp kalıyorsa kadın çok zor tabiki.maddi sıkıntılar yaşıyorsa ekonomik olarak eşine bağımlı olmak zor olmalı.
ama bazı ev hanımları vardır hani planlıdır, hızlıdır,evinin işini de halleder,kendi hobilerine de ,arkaşdaşlarına da vakit ayırır.sosyaldir,dışa dönüktür.çocuklarına da yeter,eşine de yeter.kendine bakar filan işte böyle olmayı isteyebilirim açıkcası.

ay canım bence sen kendini çok yoruyorsun en azından temizlikde yardımcı birini almalısın yada bebeğine bakan bakıcı evine gelsin ve evini derlesin topalsın yemeğini yapsın benim henüz çocuğum yok ama temizlikçi alıyorum sürekli yani birde bir haftasonumu temizliğe ayırdığımı düşünemiyorum gerçekten ki bebeğim oluncada evime gelsin baksın ve yemeğimi yapsın istiyorum açıkçası.

allah yardımcın olsun..hele bide bebek olunca çok daha zor çalışmak..

ben okludan sonra hep çalıştım okurken çalıştım
hamileliğim son haftasına kdar çalıştım
doğum iznine ayrıldım 2 haftadan sonra evde kriz geçirdim
tvye bakmaktan usandım kendimi pasta böreğe verdim birde bebek var düşünün
yani ev hanımı olmak çok zor insan sıkıntıdan patlar ya
çalıştığım için çok mutluyum iyi ki bir mesleğim var
bence tüm bayanlar çalışmalı
evet yavrumuza biraz zaman ayaıramıyoruz
hem iş hem yemek hem ev işi bizi yoruyo ama
bence kendimizi mutlu etmek için daha iyi yaşamak için buna değer

çalışınca malesef herşey yarım oluyor :nazar:
ne ev nede iş tam bir performans gösterilemiyor :1no2:
en azından ben öyleyim lülülülülülü

valla ne diyeyim herşeyin yoklugu kötü derler ya aynı öyle olmuş bu durumlardada :KK43:

Bir calisan kadin olarak, yazi tamamiyle düsündüklerimi anlatmis ...

Benim icin is güc yorulmak degilde, en agir gelen bana, cocugumun yaninda olamama hissi beni cok bunaltiyordu ... Simdi ise kizim 7 yasinda ve eskisi kadar kendime dert etmiyorum acikcasi ... O kötü günleri atlattim cok sükür Allah´ima ...

Hani zaman her derdin ilacidir derler ya, iste onun gibi bir sey ....

Butün gün calismama ragmen artik dedigim gibi dert etmiyorum bunlari ... Evimide yapabildigim kadar yapiyorum, bazen bakiyorumda evde olan kadinlardan evim yine daha toplu, yani kendi kendimi bosuna yipratmisim diyorum .... Ben kendi kendime stres yapmisim, yani bugün toplayamasam yarin toplarim ne var bunda ...

Her seye ragmen calismamiz bizim icin ileriye yönelik büyük bir avantaj ...

Allah kimsenin eline düsürmesin, bundan hep cok korkmusumdur ...

Çalışan bayan olmaktan çok mutluyum,tüm zorluklarına rağmen...Çalışmanın bir kadını daha verimli yaptığını ve özgüvenini kazandırdığını düşünüyorum.Tabi maaşı zorla eşi tarafından elinden alınan hemcinslerimi kastetmiyorum,onların psikolojik baskıya maruz kaldıklarını kabul etmek lazım...Çalışan kadın aynı zamanda evinin de ev hanımıdır aslında...Yükü fazla da olsa ben çalışan kadın olmaktan ayrı bir keyif alıyorum.Toplumda insan yetiştirdiğimi,tazecik fidanları hayata kazandırmak,velilerimin sizin sayenizde başarılı,özgüveni olan ve çağdaş düşünceli,Atatürkçü gençlere sahibiz diye güzel temennilerde bulunmaları tüm yorgunluğumu alıyor...Eve çuvallar dolusu evrak ve yazılı kağıdı getirip okumak külfetli de olsa mesleğime aşık bir insan olarak tüm yorgunluklarına değer diyorum...

Herşeye rağmen hele de bizim toplumda kadının ikinci sınıf konumunda muamele görmesiyle çalışmamak diye bir şey düşünemiyorum.Ekonomik özgürlüğünü elde etmiş kadınlar ancak kendileri için birşeyler yapabiliyor.Çalıştıkları halde ezilen kadın yok mu?Çokkkk.Yine de kadın çalışmalı, kocası isterse zengin olsun.Bütün kadınlar ellerinden geldiği kadar bir işin ucundan tutunmalı.Çalışan kadın olmak zor ve özveri istiyor eğer bir aile hayatınız varsa.

ev hanımı mı olmak zor yoksa çalışan mı olmak zor sorusuna verilen ev hanımı cevabına sinir oluyorum sanki çalışan kadın ev hanımlığı yapmıyormuş gibi. hem çalışıyor hem yemeğini hem temizliğini vs. yapıyor hayatı koşarak yaşıyor. ev hanımlığı zor evet yatmaktan vakit geçmek bilmediği için olsa gerek.

ay canım bence sen kendini çok yoruyorsun en azından temizlikde yardımcı birini almalısın yada bebeğine bakan bakıcı evine gelsin ve evini derlesin topalsın yemeğini yapsın benim henüz çocuğum yok ama temizlikçi alıyorum sürekli yani birde bir haftasonumu temizliğe ayırdığımı düşünemiyorum gerçekten ki bebeğim oluncada evime gelsin baksın ve yemeğimi yapsın istiyorum açıkçası.

çok yorulduğum kesin ama temizlik için ayıracak bir bütçem yok ayrıca ev sürekli kirleniyor bebek olduktan sonra.gündelik yapılması gereken zaruri işler var sonuçta.bebek olduktan sonra hayat çalışan kadınlar için biraz daha zorlaşıyor.şimdilik her işin üstesinden gelmeye çalışıyorum:))

calismakta guzel ev hanimligida.allah hangisini kismet ederse ona razi olmak lazim

ben okulu bitirmeden çalışmaya başladım evleninceye kadar.evlendikten 10 ay sonrasına kadarda çalıştım.şimdi çalışmıyorum iki olayada yakından tanığım yani..ben çalışırken yaptığım herşeyin idareten yapıldığını farkettim.şimdi evdeyim evet her istediğimi istediğim zaman yapıyorum bu büyük bi lüks ama şunu unutmayın ev hanımları sizden daha fazla evlerinden sorumlu.siz çalışırken napıyım çalışıyorum ütü yetişmedi yemek kahvaltılık olsun , çamaşırı gelince asarım diyebilirsiniz ve bunun için sizi kimse ayıplamazken, çocuklardan canı çıkmış,o gün davet vermiş yorulmuş,yada büyük temzilik yapmış bi ev hanımı akşama yorgunm dedğinde "ne iş yapıyorsunki bi de yoruluyosun" denir.. kısacası çalışan kadın evet daha çok yorulur yıpranır ama ev hanımının bahanesi yoktur.her daim temiz titiz,yemeği olan,çocuklarla ilgilenen ama yorulmayan,ütüsünü bulaşığını bırakma hakkı olmayan hasta olamaması gereken, evden dışarı çıkamıyorsada sıkılmaması gereken bunun dışında en önemliside son derece tutumlu olması gereken biridir.en üzüldüğüm yanda hergün dibine kadar temzilik yapsamda sanki evde bi gün önceden harp varmış gibi sıfırdan başlamam gerektiği..
yinede kadın yapısının narinliğine uygun bi işte çalışmalı, çalışamasa da çocuğunu başında olmalı,ben çocuğumu bırakamazdım sanırm en büyük yatırım çocuğumuza yapılan yatırımdır.3 kuruş için çocuğumun onarılmaz yaralar almasına dayanamam.

X