çaydanlıktaki kireç nasıl temizlenir ?

CANIMO

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
28 Ocak 2013
34
3
Hepimizin başına mutlaka gelen çaydanlık içlerinde kireç sorunu için sizlere işinize yaracak bilgileri vermek istiyorum.Eğer sizde çaydanlığınız içinde oluşan kireçten rahatsızsanız işte size kireçten kurtulmanın yolları...

Çaydanlığınızda eğer kireç birikimi oluyorsa, içini yarısına kadar su doldurun iki yemek kaşığı dolusu limon tuzuyla kaynatın kireç kalmayacaktır. Çaydanlıklarda kimyasal temizleyiciler kullanmayın oldukça zararlı.

Çaydanliginizin içinde biriken kireç tortusunu temizlemek için, 15 dakika kadar içinde sirke kaynatin.

Uzunca bir süre kullanılmayan eski çaydanlıklar,zamanla pek de hoş olmayan bir koku edinirler.Bunu önlemek için en kolayı,içine bir parça kesme şeker koymaktır.

Yanmış veya Kireç tutan çaydanlık Nasıl Temizlenir?

• Yanmış çaydanlığın temizlenmesi için ilk başvurulacak maddeler sirke ve karbonattır. Yanmadan dolayı çaydanlığın iç kısmında meydana gelen kararma için sirke ve karbonat çaydanlığın içine eklenmelidir. Çaydanlığın dış kısmındaki kararmanın giderilmesi içinse çaydanlık yeterli genişlikteki bir tencereye oturtulur ve sirke ve karbonat tencereye koyulur. 1 çay bardağı sirke için 1 tatlı kaşığı kadar karbonat kullanılmalıdır. Son olarak da sirke-karbonat karışımı bir süre kaynatılmalı ve temizlenen çaydanlık soğuduktan sonra su ile durulanarak kurulanmalıdır. İsteğe göre sirke çaydanlığa bir gece önceden koyularak temizliğin daha kolay olması sağlanabilir.
  • Çaydanlığın iç kısmındaki kararmanın giderilmesi için limon tuzu da kullanılabilir. Bunun için çaydanlığa bir yemek kaşığı kadar limon tuzu koyulmalı ve çaydanlık su ile doldurulmalıdır. Son olarak çaydanlık içindeki su 15 dakika kadar kaynatılmalı ve suyla iyice durulanmalıdır.
  • Amonyak içeren krem temizleyiciler de yanmış çaydanlıkların temizliğinde kullanılabilir. Bunun için krem temizleyici bulaşık süngerinin yumuşak kısmına uygulanmalı ve deterjanlı sünger ile çaydanlık temizlenmelidir.

bende sirke kullanirim ayni sekilde su isiticisinada sirke kullaniyor...mis gibi oluyor.

kesinlikle limon tuzu...çaydanlıkları, ısıtıcıyı gıcır gıcır yapıyor gerçekten:KK14:

Kızlar bence hiç kimyasal kullanmayın ne kadar yıkasanızda temizlenmediğini düşünüyorum.Kireç için en iyisi ya limon tuzu koyup üstüne kaynar su döküy 1-2 saat bekletmek yada sirkeyle kaynatmak.İkisinde de tertemiz oluyor.Hemde doğal vücuda hiçbir yan etkisi yok.

lımonla ovup karbonatla da ovmaya devam ederim. kireç çok tutan çaydanlıklarınalt katlarına da ara sıra çay demlersek daha geç kireç tuttuğunu görürüz

en pratigi ve kolayi bence sirke.
ben su isiticisina koyarip sirkeyi,kaynatirim.
sonrada o ayni sirkeli suyu demlige bosaltirim,agzina bi pecete sokarim demligin borusuda temizlensin buhardan diye.
sonra ocaga koyup demligi kaynatirim.
ov,citile felanmis hic yok.cok pratik

Limon tuzu ve de sirke , ikisi de çok etkili oluyor bence de.
Su ısıtıcısında kullanıyorum ben de genelde sirkeyi.

Limon Tuzu Kadar Etkili Ve Sağlıklı Kireç Çözücü Yok Bence :KK34:

3-5 tane limon tuzunu at içinede cok az su koy kaynat fokur fokur sonra bekle bi 15 dk kadar yıka durula süper oluyo haftada bir yapıyorum ben.

ben bi gece limon tuzuyla bekletirim su koyup. bi de kızlar çaydanlığa ya da ısıtıcıya bi parça küçük porselen kırığı koyun o da kireci kendine çeker aklınızda bulunsun :KK16:

Benim anlamadığım konu kireç bağlayacak kadar seyrek mi yıkıyorsunuz siz çaydanlıklarınızı:s
4 sene boyunca kireçten boğazınızı yakacak kadar kireçli suyu olan bi şehirde yaşadım.
Çaydanlığımda bir Allahın günü kireç görmedim.
Her kullanımdan sonra yıkarsanız kireçle falan uğraşmazsınız..

Ben yurtdışında olduğum için limon tuzu bulamamıştım, su ısıtıcısının içine su doldurup bir limonu sıkıp suya ekledim, limonun kabuklarını da 3-4 parça halinde kesip içine attım, iki kez çalıştırdım. Bir gece beklettim, ertesi gün pırıl pırıl olmuştu. Benim gibi bulamayacak durumda olan varsa bunu da deneyebilir.

evet bence de kesinlikle limon tuzu.
önceden porçöz kullanıyodum taa ki limon tuzunu duyana kadar
kimyasallardan kurtulmalıyızzzz

X