Çene Kilitlenmesi

Böyle bir yazı buldum sanırım bizim sorunumuz bu:KK14:

Çene Eklemi Probleminiz (TMD) mi Var?

Eğer sınırlı çene hareketi, yüzde, boyunda ya da omuzda noktasal ağrılar, ağzınızı açıp kaparken ya da bir şey çiğnerken çene bağlantısından gelen ağrılı bir klik sesi, ya da dişlerinizde aniden ve belirgin olarak ortaya çıkan bir uyum sorunu gibi TMD semptomları hissediyorsanız, bunların ne kadar rahatsız edici olduğunu bilirsiniz. Çene bağlantınızı korumak ve bu semptomlardan kaynaklanan ağrıları gidermek için aşağıdaki ipuçlarını önerilmektedir:

* Çene bağlantınızı korumak ve kilitlenmeyi engellemek için ağzınızı aşırı derecede açmayın.

* Küçük lokmalar halinde yemek yiyin.

* Uzun diş muayenelerinden ve genel anesteziden kaçının.

* Diş muayenelerinde sık sık dinlenin.

* Az ya da orta şiddette ağrılarda dolaşımı arttırmak ve kas gevşemesini sağlamak için 20 dakika boyunca nemli sıcaklık uygulayın.

* Çok şiddetli ağrılarda ilk 72 saat beş ila on dakikalık soğuk kompres uygulayın.

* Sıcak-soğuk terapisi kas ağrılarına iyi gelir; beş saniye sıcak, beş saniye buz uygulayın. Bunu dört ila beş kez tekrar edin.

* Kırıklığı azaltmak, dolaşımı arttırmak ve kasları gevşetmek için çene ve şakak kaslarına hafifçe masaj yapın.

* Ağrıyı azaltmak için akubasınç uygulayın; başparmak ile işaret parmağı arasındaki “hoku” noktasına masaj yapın.

* Dik oturun ve başınızı öne eğmeyin.

* Telefonu başınızla omzunuzun arasına sıkıştırmayın.

* Uyurken yanınıza ya da sırtüstü yatın ve boynunuzu destekleyin.

* Gücünüzü zorlayan egzersizlerden kaçının. Yoga’daki hafif, gevşetici hareketler egzersiz yapmak ve stresi hafifletmek için mükemmeldir.

* Ağrı ve iltihaplar için standart ilaçlar kullanın.

* İyi beslenmenin eklem ve kas iyileşmesine yardımcı olduğunu anımsayın.

bende aynı sorundan müzdaribim yaklaşık 2 aydır:KK5:
Allah düşmanımın başına vermesin diyorumda başka birşey demiyorum
ilk başlarda çok umursamamıştım ama hergeçen gün katlanılmaz bir hal aldı
son günlerde kulağımda bile ağrıya neden oldu
kendi diş hekimimin çene cerrahisi alanında uzmanlığı olmadığından yardımcı olamıyor
araştırdım alsancakta dent ege ağız diş merkezine gitmeye karar verdim
umarım derdime derman olurda biran önce kurtulurum bu durumdan:KK5:

Hanımlar yaklaşık bes yıl önce bende de cene kilitlenmesi problemi vardı. Doktorlar anlamadılar cene kireclenmesi dediler,kimisi acil ameliyat dedi.sonunda istanbulda özel bir hastaneye gittim önce kas gevsetici iğne ve ilaçlar kullandım sonra gece plağı taktım en son dişlerime tel taktilar(cene kemiklerini birleştirmek içinmiş) sonradan cok şükür ağrılarım da gecti kilitlenmem de...

Bu isE cene cerrahlari bakmiyor eklem bozukluklarinin ayri uzmanlari var
İstanbulda en iyisi yeditepe dis hekimligi hastanesinde.

4 5 sabahtır uyandığımda tam yemek yiyecekken ağzımın yarım açıldığını hissettim ve tam açmaya zorladım kulağıma doğru olan kas veya kemiklerden ses gelmesi ardina açıldı ve gün boyu zorlanmadan açıp kapatabildim ara sıra klik sesi duysamda ağrım hiç olmadı, ağız ve çene yapımda kayma şekilde bozukluk olur mu diye çok korkuyorum lütfen biraz bilgi verir misiniz geçer mi yoksa her sabah böyle mi olur. Diş hekimine gittim panaromik film çekti ama çene eklemde bir sorun görmüyorum geceleri dişlerini sıkıyorsan ondan oluyordur dedi ama ilaç vs yazmadı evde uygulayabileceğim bir tedavi var mı veya kendiliğinden geçer mi 😕

Aradan çok zaman geçmiş ama aynı problem bende de var. Tedaviniz başarılı oldu mu acaba? İnşaaallah mesajımı görürsünüz🙏

Hangi doktora gittiniz?
Benim çok ama çok stresli olduğum bir dönemde bir sabah uyandığımda çenem kilitlenmişti. Aylarca üzerinde durmadım, geçer dedim. sık sık ağrısı ve kilitlenmesi tekrarıyordu. Sonra bir gün çene cerrahına gittim, bana ağzımın içinden bir kasa masaj yaptı baya 10 dk filan sürdü (Dakikayı abartıyor olabilirim, son 3-5 senemin en rahat anıydı çenem açısından) sonrasında inanılmaz rahatladım. Meğer çenemde bir ağırlıkla geziyormuşum.
Sonra benim keşfim şu oldu, yastık değiştirdiğim zamanlarda ben ağırlığı çeneme vererek uyuyormuşum. Kaslarımı geren ve kilitlenmeye sebep oymuş . Bu keşfimden sonra çok şükür iyiyim, kilitlenme yaşamadım

Hiç olmadı Allah'a şükür çok kötüymüş bir arkadaşımın başına geldi ağlaya ağlaya aradı doğru düzgün konuşamıyordu. Çok zor hepinize çok geçmiş olsun

bende aynı sorundan müzdaribim yaklaşık 2 aydır:KK5:
Allah düşmanımın başına vermesin diyorumda başka birşey demiyorum
ilk başlarda çok umursamamıştım ama hergeçen gün katlanılmaz bir hal aldı
son günlerde kulağımda bile ağrıya neden oldu
kendi diş hekimimin çene cerrahisi alanında uzmanlığı olmadığından yardımcı olamıyor
araştırdım alsancakta dent ege ağız diş merkezine gitmeye karar verdim
umarım derdime derman olurda biran önce kurtulurum bu durumdan:KK5:
Çözüldü mü probleminiz ?😓

Bu sorunu tam 10 yıldır yaşayan ben :) Şuan 28 yaşındayım bir anda elma yerken öylece kalmıştım. Hastalığımın ismi Temporomandibular Eklem ( TME ) . Yıllarca çene cerrahlarına ortopedilere gittim kremlerle rehabilite edildi. Artık böyle yaşamaya alışmıştım. Çene ağrısıyla. Fakat asla geçmedi zaten doktor geçmez demişti. Ama öyle olmadı. Bundan tam 2 yıl önce bir anda ve kendiliğinden çenemden tık diye bir ses duydum ve çenem iyileşti. O günden sonra ne kütleme sesi duydum ne ağzımı yarım açma. Tamamen geçti çok şükür. Yine olacak diye ödüm kopuyor.

Cenenizde ne vardı ki tam olarak. Benimki disk kayması..Ağzımı tam açamıyorum. Konuşunca gülünce ağrı yapıyor. Sizdede mi öyleydi.

Çok geçmiş olsun umarım yakın zamanda sağlığınıza kavuşursunuz ben de gıcırdatıyorum uyurken sıkıyorum.

Bu hastaliktan tedavi olup iyileşen var mı gerçekten artık umudumu kaybettim 🙁 sürekli plak kullanmaktan yıldım artık midem bulanıyor takamiyorum

X