Çocuk gibi eş

Kiraze92

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
26 Ağustos 2018
200
137
32
Arkadaşlar öncelikle sizden yargılamadan linç girişimlerinde bulunmadan cevap vermenizi rica ediyorum. Yaklaşık 5 yıldır evliyim ve kendini tükenmiş hissediyorum. Gerçekten tüm enerjim, hayat sevincim, umudum, yarınlara olan inancım bitmiş gibi. Bu evlilik tüm enerjimi emdi. Tam bir toksik ilişki diye düşünüyorum. Etrafımda eşinden şikayet edenler arasında hiç bu türlü bir konuya rastlamadığım İçin burdan sormayı uygun buldum. Belki eşi böyle olanlar veya ne bileyim psikolog psikiyatrist arkadaşlar yorum yaparlar diye. Dediğim gibi etrafımda genelde kadınlar eşlerinin şiddet yanlışlığından, çapkınlığından, kumar veya alkol bağımlılığından şikayet edip dururlar. Benim eşim tüm o diğer anlatılan erkekler ve davranışlarından çok farklı hem olumlu hem de olumsuz yönleriyle. Gerçekten çok tuhaf, değişik ve çözümlenemez bir insan olduğunu söyleyebilirim. Öncelikle diğer erkeklerden farklı olumlu yönlerinden bahsetmem gerekirse; ev işlerinde bana yardımcı olur bunu Görevi gibi görür, ben ne dersem yapar mesela gezme tozma konusunda nereye gidelim dersem götürür. İkimiz de çalışıyoruz benim maaşımı vs sormaz kendisi parasını dışarıya harcamaz her ay getirir beraber hesap kitap yaparız. Kumarı dışarı hayatı aldatması vs yok. Ayrıca harama uzak durur yani menfaati için alevere çevirmez ki bu evlenirken en dikkat ettiğim şeydi. Sonra diyorum ya olumlu özellikleri genel olarak onu diğer erkeklerden ayırırken olumsuz özellikleri de tamamen diğer erkeklerden ayırıyor. Bi kere sürekli duygusal, narin, alıngan ve aşırı pasif. Hiçbir zaman bir erkek duruşu o gücü o heybeti yok. Asla kriz yönetimi yok herhangi bir olayda hemen yıkılır. Yani ben kadınım benden çok yıkılır ve o ilgi bekler. Kendine acındırmayı, acıtasyonu çok sever. Mesela elinden bir yara mı çıktı size öyle bir anlatır ki sanki kanser. Aşırı derecede ona acıyıp onunla ilgilenmemi bekler. Sonra küser buz gibi olur ve kin güder. Örnek vermem gerekirse diyelim ki büyük bir yanlış yaptı herkese göre bu yanlıştır bir erkeğin yapmaması gereken şeydir ama ona göre öyle değildir. Genel geçer birşey vardır kadın erkek tartıştığında genelde erkek yaklaşır kadına ama bizde öyle birşey yok suçlu da olsa suçsuz da olsa benden adım bekler. Mesela kavga ettik diyelim ve işinden dolayı 1 ay başka şehire gitti sörf kocam olduğu İçin beni arayıp iyi miyim diye sorması benden haberdar olması gerekir yani herkes için bu böyledir ama ona neden aramadın diye sorduğunda sen arasaydın kavga etmiştik psikolojim bozuktu aramadım diyebilir. Ben uyardıktan sonra özür dilemeye başladı ama tamamen yalandan yani içten değil hatta özür dilerken bile bana kinlenir. Diyelim ki ben ağlıyorum benim ağlamam ona birşey ifade etmediği gibi rahatsız olur bundan. Nefret eder hatta. Ondan genel olarak erkeklerden beklenen şeyler beklendiğinde rahatsız oluyor yani sanki o bir çocuk ve ona öyle davranılması gerekiyormuş gibi... Tartışıyoruz diyelim empati resmen sıfır. Çocuk gibi ben ona sen şöylesin dediğimde hemen o da bana sen de böylesin der bunun bir çözüm olmadığını çocuk gibi birbirimizi suçlamanın saçmalık olduğunu söyleyip dururum. Sizi söyledikleriyle(bencilce çocukça yaklaşımlarıyla) çıldırtır sonra siz çıldırıp laf sayarken çocuk gibi susar lafları dinler sonra konu tamamen onun yaptığı yanlıştan çıkar ve sizin söylediğiniz sözlerin ağırlığına onun bunları kaldıramamasına küsmesine döner. Yani elinizde asla konuşarak bir çözüm bulunamayan konuyla siz suçlu gibi ortada kalırsınız. Bu küsmeler bazen 1 ayı bulur. Siz onun size yaptığını hazmetmeye çalışırken hem de onun size attığı triplerle uğraşırsınız. Kendi kendine hiçbir soruna çözüm bulması yoktur. Hep benden yönlendirme şöyle yap dememi bekler. Kocalık sorumluluğuyla ilgili hiçbir fikri yok resmen. Ben ona canım diye seslenirsem o da bana canım der ben ona ismiyle seslenirsem o da bana ismimle seslenir. Çocuk gibi işte.Yani çok uzun oluyor genel olarak bir profil çizebildiğimi düşünüyorum. Cinsellik konusunda isteksizliği var erken boşalması var ara ara da iktidarsızlığı var yani hiçbir zaman bir erkek gibi istekli tutkulu olduğunu görmedim uykuya aşırı düşkün. Düşünün birgün telefonda tartışırken uyuyakalmışlığı var. Her zaman uykuyu cinselliğe tercih eder. İnsanların olduğu cafe, düğün gibi ortamlarda çok gerilir biran önce eve gelmeye çalışır. Arkadaş ortamı filan yok. Hiç arkadaşı bile yok diyebilirim. İş yerinde konuştukları dışında. Beraber tatile filan gittiğimizde asla eğlenemeyiz çünkü suratı hep donuk ve ifadesiz sanki zevk almak nedir bilmiyor gibi. Ne bir esprisi ne bir sempatik davranışı yani tatildeyiz gülüp eğlenelim bu suratsızlık neden. Bir sohbeti muhabbeti yoktur. Paylaşımı yoktur. Hep kendi içinde yaşıyor gibi. Ben kendimi onun hayatında bir figüran gibi hissediyorum. Gerçekten çok yoruldum. Yani sanki evli değiliz de o benim çocuğum gibi yaşıyoruz. Ki çocuklar bile yaptığı şeylerin sorumluluğunu alabiliyor yer yer. Yemek yaparım dünyanın en güzel yemeği olsa da farketmez makarna da olsa... yahu bir tepkin olsun bir neşen olsun. Fiziksel hareketleri 70 beyin yaşı da 12 gibi. Artık dayanacak halim kalmadı arkadaşlar. Ne yapacağımı bilmiyorum. Olumlu yönleri çoğu kadının arayıp bulamadığı şeylerden olumsuz yönleri de onu eş olmaktan çıkarıyor. Bana lütfen yardımcı olur musunuz. Bu adam neden böyle. ? Boşanmayı düşünüyorum çünkü hiç mutlu değilim.

Yemin ederim içim şişti.

Ayrıca inanın saydığınız şeyler onun olumlu dediğiniz özelliklerini sildi süpürdü.

10 erkekten 5 i o özelliklere sahip zaten. Yani pek bir meziyeti yok eşinizin.

Geçmez ya ömür böyle geçmez. Kaç defa geliyorsunuz ki şu dünyaya.

İşiniz gücünüz varmış bence bu kangreni kesip atın mutlu olun.

Saydığıniz iyi özellikler zaten olması gereken şeyler. Ickisi, kumarı, aldatması olmayan bir sürü erkek var. Mesela benim cevremde hiç yok. Onun dışında kalıplaşmış düşünceleriniz var çok fazla. Eşinizin olumsuz çok özelliği var anlattığınız kadarıyla ama sürekli erkek gibi şunu yapmaz, çoğu erkek gibi tutkulu değildir, erkek gibi konuşmaz vs demissiniz. Ona da bunları yansıtmıyorsunuz umarım. Onun dışında ben bu deveyi güdeceksem ona ait işleri yapmam. Yapması gereken şeyleri yapmazsa öyle kalır. Onun yerine düşünmem. Cinsellik için bir doktora gitmesini şart koşarım vs.

Bahsettiğiniz olumlu yönler aslında hepsinde olması gereken özellikler de bakma odunsu varlıklardan bahsettiğimiz için bize lütuf gibi geliyor.
konuya gelecek olursak
Örneğin cinsel hayatınızdaki soru için doktora gitmeyi düşündü mü, yoksa onun için problem değil mi
Sadece cinsel anlamda değil diğerler için de
Eşinizin bir sorunu var ama ne?
evlenmeden önce de böyle miydi?
Bazı şeyler tolere edilebilir ama enerji emen insana tahammülüm yok benim :/

Tartışmayı bilmiyorsunuz, hic bir sorun çözümlenemez bu şekilde. Evlilik terapisti yada konu ile ilgili kitaplar vs çözüm olabilir denemenizi öneririm. Bir yuva kolay kurulmuyor kolayca da dağıtılmamalı, denedik dersiniz.
Ancak her insan bir yere kadar esneklik gösterebilir, ama değişmez. Tamamen değişmesini istemeniz hata olur.

Tek çocuk ya da erkek egemen bir aileden yetiştiyse, el bebek gül bebek davranıp annesi ya da babası bebek gibi buyuttuyse bu anlattıklarınız olur. Ya da ilgi görmeyi çok seven biriyse. Benim eşim de bu kadar değil ama iki ablası ve annesi gözünün içine bakıyormuş evlenmeden. Biraz ite kaka biraz laf soka biraz da hadi koçum diye gazlayarak hallettim. Kusme işi çok fazlaydı bizde. Sürekli ilk adımı ben atıyordum. Ama sonra aldım karşıma sen benimle konusmadigin sürece ben de ugrasmiycam çünkü artık sana gelmekten yoruldum diye. Biliyorum aynı evin içinde bu kusluğu umursamadan yaşamak çok zor ama bir oldu iki oldu sonra baktım dariliyor sonra kendi kendine benden habersiz barışmaya başladı 🤣 artık ne küslük var ne naz ne niyaz. Biraz kendini geri çek her şeyi yapabiliyor gibi gözükme. Biz güclu kadınlar ne var ne yoksa sirtliyoruz. Bir şey mi oldu vur kafayi yat onu umursama bile niye diyince moralim çok bozuk de iki üç gün moral bozukluguyla gez onun yaşattığın sen ona yaşat. Ya da damacana kapağı mi açılacak ay ben açamıyorum de ona birak. Biraz ona bırak işi gucu. Birak yapsın ya çorabını alma yerden egilemiyorum de yapsan da yapamıyorum de. Ben böyle üstesinden geldim, inşallah sen de gelirsin. Biz kadınlar hem her şeyi sirtlayip hem de erkekler hazır seviyor diye kiziyoruz. Şimdi.mesela bebeğim var. Yeri gelince ben yoruldum valla bugün yemeği sen yap ya da sen çok güzel tavuk sote yapıyorsun hadi canım diyorum cikiyorum işin içinden 🤣

Saydığıniz iyi özellikler zaten olması gereken şeyler. Ickisi, kumarı, aldatması olmayan bir sürü erkek var. Mesela benim cevremde hiç yok. Onun dışında kalıplaşmış düşünceleriniz var çok fazla. Eşinizin olumsuz çok özelliği var anlattığınız kadarıyla ama sürekli erkek gibi şunu yapmaz, çoğu erkek gibi tutkulu değildir, erkek gibi konuşmaz vs demissiniz. Ona da bunları yansıtmıyorsunuz umarım. Onun dışında ben bu deveyi güdeceksem ona ait işleri yapmam. Yapması gereken şeyleri yapmazsa öyle kalır. Onun yerine düşünmem. Cinsellik için bir doktora gitmesini şart koşarım vs.
Erkek gibi derken mesela arabanın benzini biter yolda kalırız ben uyarmazsam. Ki kaç defa kaldık. Hep ben gidip benzin alıyorum ona bıraktığımda deliriyorum çünkü.

Boşa valla hem de çatır çatır boşa çünkü bizde 62 yasinda ki versiyonu var ayni birebir anlattiginiz gibi annem şimdi ölümüne pişman vaktinde bosanmadigi icin bizim rekor 4 ay küs kalmıştı annemle bizimle baba bile demek istemedigm kişi simdi de torunlarina küsüyor amma hep o hakli hep mağdur biz naletin tekiyiz.
Diyeceğim o ki asla bekleme düzelir deme katiyen düzelmediği gibi kötüye gidiyor ancak terapi alirsa bir miktar düzelebilir.

Tartışmayı bilmiyorsunuz, hic bir sorun çözümlenemez bu şekilde. Evlilik terapisti yada konu ile ilgili kitaplar vs çözüm olabilir denemenizi öneririm. Bir yuva kolay kurulmuyor kolayca da dağıtılmamalı, denedik dersiniz.
Ancak her insan bir yere kadar esneklik gösterebilir, ama değişmez. Tamamen değişmesini istemeniz hata olur.
Nasıl tartışmayı bilmiyorum. Karşımda bir ergenle neyi nasıl tartışabilirim. Her seferinde kendimi hazırlayıp sakinleştirip kendime engel olmaya çalışarak karşıma alıyorum ama yol bir şekilde beni delirtmeyi başarıyor verdiği cevaplarla

Erkek gibi derken mesela arabanın benzini biter yolda kalırız ben uyarmazsam. Ki kaç defa kaldık. Hep ben gidip benzin alıyorum ona bıraktığımda deliriyorum çünkü.
Arabayı en çok kim kullanıyorsa o almalı aslında. Kendisi mi kullanıyor daha çok. Erkek gibi derken bir sürü yerde ve olayda kullanmışsınız. Yani bize anlatırken diyin de onla tartışırken karşılaştırma falan yapmayın dedim. Çoğu insan sevmez karsilastirilmayi. Onun dışında en iyisi androjen kişilik ya. Erkek gibi, kadın gibi söylemleri çok sevemiyorum ben belki ondan çok dikkatimi çekti. Peki düzelmezse ne yapmayı düşünüyorsunuz

Tek çocuk ya da erkek egemen bir aileden yetiştiyse, el bebek gül bebek davranıp annesi ya da babası bebek gibi buyuttuyse bu anlattıklarınız olur. Ya da ilgi görmeyi çok seven biriyse. Benim eşim de bu kadar değil ama iki ablası ve annesi gözünün içine bakıyormuş evlenmeden. Biraz ite kaka biraz laf soka biraz da hadi koçum diye gazlayarak hallettim. Kusme işi çok fazlaydı bizde. Sürekli ilk adımı ben atıyordum. Ama sonra aldım karşıma sen benimle konusmadigin sürece ben de ugrasmiycam çünkü artık sana gelmekten yoruldum diye. Biliyorum aynı evin içinde bu kusluğu umursamadan yaşamak çok zor ama bir oldu iki oldu sonra baktım dariliyor sonra kendi kendine benden habersiz barışmaya başladı 🤣 artık ne küslük var ne naz ne niyaz. Biraz kendini geri çek her şeyi yapabiliyor gibi gözükme. Biz güclu kadınlar ne var ne yoksa sirtliyoruz. Bir şey mi oldu vur kafayi yat onu umursama bile niye diyince moralim çok bozuk de iki üç gün moral bozukluguyla gez onun yaşattığın sen ona yaşat. Ya da damacana kapağı mi açılacak ay ben açamıyorum de ona birak. Biraz ona bırak işi gucu. Birak yapsın ya çorabını alma yerden egilemiyorum de yapsan da yapamıyorum de. Ben böyle üstesinden geldim, inşallah sen de gelirsin. Biz kadınlar hem her şeyi sirtlayip hem de erkekler hazır seviyor diye kiziyoruz. Şimdi.mesela bebeğim var. Yeri gelince ben yoruldum valla bugün yemeği sen yap ya da sen çok güzel tavuk sote yapıyorsun hadi canım diyorum cikiyorum işin içinden 🤣
Aslına bakarsanız tam tersi bir ailede büyümüş. Hiç umursanmadığı sevgi görmediği. Çocukken büyük gibi muamele beklenen bir aile. Ailesi hala en ufak hatasında küser. Çocukları açlıktan ölse umurlarında olmaz aşırı bencil bir ailesi var. Hiç daha önce böyle bir aile görmemiştim. Sanırım ailesinde görmediği sevgiyi ve ilgiyi çocukken yapamadığı nazlanmayı benden bekliyor.

Arabayı en çok kim kullanıyorsa o almalı aslında. Kendisi mi kullanıyor daha çok. Erkek gibi derken bir sürü yerde ve olayda kullanmışsınız. Yani bize anlatırken diyin de onla tartışırken karşılaştırma falan yapmayın dedim. Çoğu insan sevmez karsilastirilmayi. Onun dışında en iyisi androjen kişilik ya. Erkek gibi, kadın gibi söylemleri çok sevemiyorum ben belki ondan çok dikkatimi çekti. Peki düzelmezse ne yapmayı düşünüyorsunuz
Açıkçası nasıl anlatacağımı bilemediğim ve genel olarak gerçekten bir örneğini daha görmediğim için orasını hep belirttim. Hayatın akılında roller vardır. Örneğin kadın narindir erkek daha güçlüdür gibi. Bu erkek rollerinin hiçbir özelliğine uymadığı gibi sanki bu genel düşüncelerden hiç haberi yokmuş gibi davranıyor

Öteki olumsuzlukları bilmem de
Tartısınca erkek gelir alttan alır fikriniz doğru değil.
İlişkide kim dayanamazsa o gider barısır. Mesela bizde hep ben. Ben hatalıysam eşim. Yani bizde hata yapan kişi gmzetmesi bile yoktur.

Boşa valla hem de çatır çatır boşa çünkü bizde 62 yasinda ki versiyonu var ayni birebir anlattiginiz gibi annem şimdi ölümüne pişman vaktinde bosanmadigi icin bizim rekor 4 ay küs kalmıştı annemle bizimle baba bile demek istemedigm kişi simdi de torunlarina küsüyor amma hep o hakli hep mağdur biz naletin tekiyiz.
Diyeceğim o ki asla bekleme düzelir deme katiyen düzelmediği gibi kötüye gidiyor ancak terapi alirsa bir miktar düzelebilir.
Hep mağdur her konuda. Mesela ailesi beni bir yanlış yaptı diyelim kibarca güzelce düzeltmesi için anlatıyorum aldığım cevap şu oluyor ben daha çok etkileniyorum senden...

Öteki olumsuzlukları bilmem de
Tartısınca erkek gelir alttan alır fikriniz doğru değil.
İlişkide kim dayanamazsa o gider barısır. Mesela bizde hep ben. Ben hatalıysam eşim. Yani bizde hata yapan kişi gmzetmesi bile yoktur.
Hata yapıp yapmaması önemli değil. Anlatmak istediğim zaten asla ben haklı olamam ki benim o olaydan nasıl etkilendiğimle ilgilenmez empati olmadığı İçin farkında bile olmaz. O hep mağdur olduğu İçin gelse bile içinde kinle gelir. Hem mağdurum hem de gelmek zorunda kalıyorum diye

X