Çocuklara neden özel ders aldırılır?

Chess

Nirvana
Kayıtlı Üye
14 Ağustos 2009
53.301
42.832
Çocuklara neden özel ders aldırılır?
Alina DizikBBC Capital
  • 8 saat önce
Paylaş
160104113515_tutoring_624x351_thinkstock_nocredit.jpg
Image copyrightThinkstock
Dünyanın birçok ülkesinde aileler çocuklarına okul dışında özel ders aldırıyor.

Ebeveynler dünyanın birçok yerinde çocuklarına çeşitli nedenlerle özel ders aldırıyor. Kimi temel bilgilerini pekiştirsin diye, kimi belli sınavlara hazırlık için, kimi ise arkadaşlarından geri kalmamak için. Fakat özel ders aldırmak masraflı bir iş.

Uzmanlar büyük şehirlerde özel derslerin 30 dolar ile 250 dolar arasında değiştiğini söylüyor. Özel ders sektörü yılda yüzde 7 oranında büyüme kaydediyor ve 2018’de 100 milyar doları aşması bekleniyor. ABD’de bu sektörün yıllık cirosu 7 milyar doları, Kore’de ise 13 milyar doları aşmış bulunuyor.

Bu sektör sürekli büyümekle birlikte, özel derslerin başarıya katkısı olup olmadığı sorunu tartışılmaya devam ediyor. Çoğu ek gelir edinmek amacıyla ekstra ders veren aktif öğretmenlerden oluşmakla birlikte, ders veren öğretmenlerin işleyişini ve etkinliğini belirleyen, özel ders piyasasını düzenleyen herhangi bir düzenleme bulunmuyor.

Bu nedenle velilerin çocuklarına özel ders aldırmak için ödedikleri paranın karşılığını alıp almadıklarını tespit etmek oldukça zor. Hong Kong Üniversitesi’nde Karşılaştırmalı Eğitim profesörü Mark Bray UNESCO için Asya ve Avrupa’da “gölge eğitim” adı verilen özel ders sektörünü araştırdı.

Bray’e göre, çoğu aile, arkadaşları da ders aldığı için çocuklarına özel ders aldırıyor. “Velilerin yüzde 72’si çocuklarına ders aldırdığında, geri kalan yüzde 28 kendisini kötü hissediyor” diyor Bray.

Çocukların aldığı özel ders saatleri bölgeden bölgeye değişiyor. Asya’da çocuklar haftanın çoğu gününü özel dersle geçiriyor. Batı Avrupa ve ABD’de ise haftada yaklaşık iki saat civarında.

Akademik engellerin arttığı, örneğin ilkokula giriş sınavlarının yapılması gibi nedenlerle bazı ülkelerde ebeveynler özel derslere yöneliyor. Ayrıca kamu eğitimine güvenin azalması bir başka neden olarak görülüyor.

160104113603_tutoring_624x351_thinkstock_nocredit.jpg
Image copyrightThinkstock
Asya
Singapurlu Sher-li Torrey 3 yaşındaki kızına Mandarince dersi aldırıyor. Singapur’da eğitim standartlarının çok yüksek olduğunu belirten Torrey, önceleri okul dışında ekstra ders aldırma konusunda tereddüt ettiğini, ancak bütün çocukların küçük yaştan itibaren ders aldığını, kızının da yaşıtlarına kıyasla ilkokula daha alt seviyeden başlamaması için özel derse yöneldiğini söylüyor.

Bray’ın araştırmasına göre, Hong Kong’da öğrencilerin yüzde 72’si, Güney Kore’de ise ilkokul öğrencilerinin yüzde 90’ı özel ders alıyor.

Avrupa
Kuzey Avrupa’da ders notları yüksek olduğu için özel ders oranları daha düşüktür. Bray, bu ülkelerde eski sistemin hala geçerli olduğunu, velilerin devlet okullarına güven duyduğunu belirtiyor. Danimarka ve Finlandiya’da okul dışı özel ders oranı çok düşük düşüktür, ama öğrenciler çok başarılıdır. 2009’da 65 ülkeden 470 bin 15 yaş öğrencisi üzerinde yapılan bir araştırmada Finlandiya fen bilgisinde ikinci, okumada ise üçüncü sırada yer almıştı.

Diğer ülkelerde ise ebeveynler kamu eğitim kalitesinde düşüş olduğuna ve matematik ve dil gibi derslerde özel derslerin bu açığı giderebileceğine inanıyor.

İskoçya’da bir özel ders programının müdürü olan George Hawkins, bazı ailelerin çocuklarını ilkokul sonrasında bir yıl boyunca özel derslere tabi tuttuğunu, bale ya da yüzme dersi gibi okul sonrası aktivitelere nasıl bakılıyorsa bu derslere de aynı gözle bakıldığını belirtiyor.

ABD
ABD’de özel ders sektörü yılda yüzde 5-7 oranında büyüyor. Ebeveynler, çocukları 10 yaşına geldiğinde matematik, fen bilgisi ve okuma gibi temel derslerde bilgilerini pekiştirmek amacıyla özel derslere yönelmeye başlıyor.

Bazı veliler çocuklarının teke tek ya da küçük gruplarda daha iyi öğrendiği, okulların ise bunu sağlamadığı kanısında.

Uzmanlar ise, veliler kamu eğitimi hakkında bu şekilde düşünmeye devam ettiği sürece bu tür gölge eğitim faaliyetlerine para harcama eğilimlerinin daha da artacağına inanıyor.
http://www.bbc.com/turkce/haberler/2016/01/160104_vert_cap_ozel_ders

Ben 3 yıldır özel ders veriyorum. Ilk öğrencim dikkat dağınıklığı olan bir çocuktu. Odaklanma problemi vardı fark ettiğimde ailesine söyledim RAMa götürdüler dersi bıraktık. Ikincisi tembel bir hatundu dersleri geçmek için ihtiyacı vardı bana :))
Son iki yıldır üçüncü öğrencimle birlikteyiz. Dershaneye de göndermişler ama bir ay sonra dershaneden arayıp çocuğu alın burayı sevmiyor demişler. Birebir ilgi olunca notlarımız 30 40lardan 80 90a çıktı.
Herkesin sebebi farklı olabiliyor yani.

Ben 3 yıldır özel ders veriyorum. Ilk öğrencim dikkat dağınıklığı olan bir çocuktu. Odaklanma problemi vardı fark ettiğimde ailesine söyledim RAMa götürdüler dersi bıraktık. Ikincisi tembel bir hatundu dersleri geçmek için ihtiyacı vardı bana :))
Son iki yıldır üçüncü öğrencimle birlikteyiz. Dershaneye de göndermişler ama bir ay sonra dershaneden arayıp çocuğu alın burayı sevmiyor demişler. Birebir ilgi olunca notlarımız 30 40lardan 80 90a çıktı.
Herkesin sebebi farklı olabiliyor yani.

dikkat dağınıklığı olduğunu nasıl sezdin canım

dikkat dağınıklığı olduğunu nasıl sezdin canım
20 dakikada bir ara vermek zorunda kalıyorduk çocuk toparlayamıyordu. 6. Sınıf öğrencisiydi başta beni anlamadığını düşünerek somut örnekler üzerinden anlatmaya çalıştım dersi, diktörtgeni odadaki dolaptan örnekledim mesela, aşırı dozda hayal gücüyle karşılaştım çok farklı noktalara çekiyordu konuyu :confused: Beni dinlemek yerine elinde kalem kağıdı oyuncak yapıp oynuyordu valla sırf bu yüzden kağıt keserek şekillerle konu anlattım. Yazısı aşırı okunaksızdı cümle harflere benzer şeylerle başlayıp karalamalarla bitiyordu.
Garip geliyordu bunlar bana. Ailesine RAMa götürün dedim gittiler orda farklı sistemde ders veriyorlarmış derse gidiyordu ara sıra. Bi süre birlikte devam ettik sonra ben bıraktım verimli olmuyordu ve aşırı yorucuydu. Sanırım ilaç almaya da başladı sonrasında.

20 dakikada bir ara vermek zorunda kalıyorduk çocuk toparlayamıyordu. 6. Sınıf öğrencisiydi başta beni anlamadığını düşünerek somut örnekler üzerinden anlatmaya çalıştım dersi, diktörtgeni odadaki dolaptan örnekledim mesela, aşırı dozda hayal gücüyle karşılaştım çok farklı noktalara çekiyordu konuyu :confused: Beni dinlemek yerine elinde kalem kağıdı oyuncak yapıp oynuyordu valla sırf bu yüzden kağıt keserek şekillerle konu anlattım. Yazısı aşırı okunaksızdı cümle harflere benzer şeylerle başlayıp karalamalarla bitiyordu.
Garip geliyordu bunlar bana. Ailesine RAMa götürün dedim gittiler orda farklı sistemde ders veriyorlarmış derse gidiyordu ara sıra. Bi süre birlikte devam ettik sonra ben bıraktım verimli olmuyordu ve aşırı yorucuydu. Sanırım ilaç almaya da başladı sonrasında.

benimkide 6. sınıf, ben de ondan şüpheleniyorumda ondan sordum, mesela 15 soruluk testte 3 yanlış yaptı diyelim, bunlar yanlış tekrar bak dediğimde hemen yapıyor doğrusunu, peki ilk seferde neden yanlış yaptın dediğimde bilmiyorum diyor, yani bilgi eksiği yok, tekrar baktığından doğruyu hemen işaretliyor
ve çok detaycı, sorunun çok basit bi cevabı varken, o taa dünya ateşten bir toptuya kadar ayrıntı düşündüğünden yapamıyor:confused:

benimkide 6. sınıf, ben de ondan şüpheleniyorumda ondan sordum, mesela 15 soruluk testte 3 yanlış yaptı diyelim, bunlar yanlış tekrar bak dediğimde hemen yapıyor doğrusunu, peki ilk seferde neden yanlış yaptın dediğimde bilmiyorum diyor, yani bilgi eksiği yok, tekrar baktığından doğruyu hemen işaretliyor
ve çok detaycı, sorunun çok basit bi cevabı varken, o taa dünya ateşten bir toptuya kadar ayrıntı düşündüğünden yapamıyor:confused:
Test mantığına alışamamış olmasından da kaynaklanabilir o durum. Bir de üst üste bir kaç test çözüyorsa sıkılıp gözden kaçırabilir. Kitap okumayı seven bir çocuksa cümlelerden farklı anlamlar çıkarabiliyor da olabilir. Ben ilkokulda inat ederdim böyle de diyor diye, hoca düşününce evet haklı olabilirsin ama bu soruda söylediği o değil sen bilgilerini de kullanarak yorum yapıyorsun direkt olarak bu söylediğini çıkaramayız diye açıklama yapardı.

Al benden de o kadar chess :KK51: bu yanlış yapılır mı kızım diyorum,aa ben öyle okumadımki diyor...deli olucam valla...büyük kızım zehir gibi ama küçük 5.sınıfta ama dikkatsizlikten bir sürü yanlışı çıkıyor...ne yapmamız lazım tantanis tantanis

Test mantığına alışamamış olmasından da kaynaklanabilir o durum. Bir de üst üste bir kaç test çözüyorsa sıkılıp gözden kaçırabilir. Kitap okumayı seven bir çocuksa cümlelerden farklı anlamlar çıkarabiliyor da olabilir. Ben ilkokulda inat ederdim böyle de diyor diye, hoca düşününce evet haklı olabilirsin ama bu soruda söylediği o değil sen bilgilerini de kullanarak yorum yapıyorsun direkt olarak bu söylediğini çıkaramayız diye açıklama yapardı.

evet canım o bahsettiğin durumu da yaşıyoruz

Al benden de o kadar chess :KK51: bu yanlış yapılır mı kızım diyorum,aa ben öyle okumadımki diyor...deli olucam valla...büyük kızım zehir gibi ama küçük 5.sınıfta ama dikkatsizlikten bir sürü yanlışı çıkıyor...ne yapmamız lazım tantanis tantanis
Ben eğitimci değilim üniversite öğrencisiyim. Sistem beni pek güzel ezmiş olduğundan tecrubeliyim onları paylaştım sadece :KK45: Rehberlik araştırma merkezleri genellikle problemli çocuklarla ilgileniyor bildiğim kadarıyla, ama giderseniz tavsiyelerde bulunabilir belki.
Benim önerim ard arda fazla soru çözmemeniz. Testi biter bitmez kontrol edin yanlışları düzeltin sonra yeni teste geçin. Eğitimci arkadaşlar daha iyi bilir ama ben böyle toparlıyordum dikkatimi. Kardeşime ve öğrencime de öyle yaptırıyorum, söylediğim gibi sizi yanlış yönlendirmek istemem öneride bulunabilirim sadece.

Özel derste 11'inci yılına girmiş biri olarak sanırım bu konuda yorum yapabilirim.

Her ailenin farklı sebebi var özel ders için. Şimdiye kadar karşıma bir sürü farklı sebep çıktı. Kimi çocuğunun dersleriyle ilgilenmek istemiyordu, kimi ders konusunda çocuğuna söz geçiremiyordu, kimi gerçekten başarısızdı, kiminin de başarısı ailesini mutlu etmiyordu. Ama hepsinin bir sebebi vardı.

Bir kız öğrencim var mesela şu an 7. Sınıf. Gayet başarılı bir çocuk. Anlattığını anlıyor, tekrar yapıyor. Ama notları 90'ın altına inince aile deli oluyor.

tantanis tantanis benimde bir öğrencim dikkat eksikliği ve hiperaktivite teşhisiyle tedavi gören bir çocuktu. 2. Sınıfta aldım geçen sene teoga girene kadar devam ettik derslere. Çünkü öyle bir bağ kuruldu ki aramızda benden başkasıyla ders çalışamıyordu. Haftanın 5 günü ders yaptık 7 sene boyunca. Bu sene yapmıyoruz artık. Birincil hedefimize yani havacılık lisesine yerleşti. Hiç tevazu gösteremicem, tamamen benim eserim. Çok zordur dikkat eksikliği olan çocukla uğraşmak. Aynen dediğin gibi dersin ortasında kalemler bir anda asker olur, biz savaş oyunu oynamaya başlardık. Beş dakika sonra derse geri dönerdik. Masada oturmak ne mümkün, yerde masayla yatağın arasına sıkıştırır kaçmasın diye öyle yaptırırdım derslerini.

in vino veritas in vino veritas Tahmin edebiliyorum o hallerinizi biz de benzer durumdaydık. Ben bir hata yapıp çocuğun sorun yaşamasına sebep olmaktan korktum. Ilk deneyimimdi ve eğitimsizim sonuçta. Bilemedim nasıl davranacağımı o sebeple bıraktım dersleri. Sizin öğrenciniz şanslıymış sizinle karşılaştığı için.

in vino veritas in vino veritas Tahmin edebiliyorum o hallerinizi biz de benzer durumdaydık. Ben bir hata yapıp çocuğun sorun yaşamasına sebep olmaktan korktum. Ilk deneyimimdi ve eğitimsizim sonuçta. Bilemedim nasıl davranacağımı o sebeple bıraktım dersleri. Sizin öğrenciniz şanslıymış sizinle karşılaştığı için.

Ben de çok deneyimli sayılmazdım o dönemde aslında. 3-4 tane öğrencim olmuştu öncesinde. Ama dediğim gibi değişik bi elektrik oldu aramızda en baştan frekansımız tuttu. Çok zorlandım ama değdi. Ben bütün özel ders tecrübemi bu çocukla kazandım diyebilirim. Çünkü ona bir şeyler anlatıp kavramasını sağlamak, dikkatini çekmek için binbir değişik yöntem yarattım. O yöntemleri sonra diğer çocuklarda kullandım.

Ben de çok deneyimli sayılmazdım o dönemde aslında. 3-4 tane öğrencim olmuştu öncesinde. Ama dediğim gibi değişik bi elektrik oldu aramızda en baştan frekansımız tuttu. Çok zorlandım ama değdi. Ben bütün özel ders tecrübemi bu çocukla kazandım diyebilirim. Çünkü ona bir şeyler anlatıp kavramasını sağlamak, dikkatini çekmek için binbir değişik yöntem yarattım. O yöntemleri sonra diğer çocuklarda kullandım.
Mesleğiniz de öğretmenlik mi? Öyleyse ekstra iyi olmuş sizin için. Ben alakasız bir bölüm okuyorum kendime güvenemedim. Belki öncesinde bir iki öğrencim olmuş olsaydı sizin gibi devam edebilirdik çünkü kısacık sürede bile değişik yöntemler keşfetmek zorunda bırakıyorlar insanı :) Şu aralar sık sık keşke öğretmenlik yazsaymışım diyorum gerçekten zevkli bir iş.

Mesleğiniz de öğretmenlik mi? Öyleyse ekstra iyi olmuş sizin için. Ben alakasız bir bölüm okuyorum kendime güvenemedim. Belki öncesinde bir iki öğrencim olmuş olsaydı sizin gibi devam edebilirdik çünkü kısacık sürede bile değişik yöntemler keşfetmek zorunda bırakıyorlar insanı :) Şu aralar sık sık keşke öğretmenlik yazsaymışım diyorum gerçekten zevkli bir iş.

Uzaktan bile alakam yok öğretmenlikle. Öğrenciyken başladım, sonra hoşuma gitti devam ettim. İçimde varmış diyorum.

Uzaktan bile alakam yok öğretmenlikle. Öğrenciyken başladım, sonra hoşuma gitti devam ettim. İçimde varmış diyorum.
Bu harika işte :KK9:
Avukatlık yapmak istemediğime kesin karar verirsem özel ders verebilirim yani. Sevdim bu fikri.
Kolaylıklar dilerim size :)

ay o yöntemlerden bana da verin, benimkinin özel hocası benim:KK53::KK53:

Sözüm meclisten dışarı ama bir yaştan sonra çocuğuna özel ders aldıran anne baba geçmişte çocuğuna yeteri kadar zaman ayırmamıştır. Eski kuşak böyleydi en azından, yeni kuşak daha bilinçli.

Şöyle ki: çocuğa analitik düşünme yeteneğini kazandırmanın çok az kısmı genetik, büyük kısmı ise ailenin çocuktaki potansiyeli ortaya çıkarma durumuna bağlıdır. Anne akşam eve gidip TV açıp dizisinden geri kalmıyorsa, baba maçından bilmem neyinden olmaz.

Az zaman ayırın çocuklarınıza da içlerindeki potansiyeli ortaya çıkarın.

Çok ciddi bir mevzu bu bence.

bir de bilen fikri olan varsa, motivasyon için taktikler...
zamane çocuklarını hiç bir şey motive etmediği gibi ödül cezada en kötü taktikler bu zaman için

bir de bilen fikri olan varsa, motivasyon için taktikler...
zamane çocuklarını hiç bir şey motive etmediği gibi ödül cezada en kötü taktikler bu zaman için

Bizde motivasyonu aldigi iyi notlar sagliyor chess'im. Biz tableti haric evdeki butun teknolojiyi odasindan cikarttik. Tablette aldigi iyi notlar sonucunda kafasini dagitmak icin izin verdigimiz bir odul oldu. Calisarak butun ilk yazililardan cok iyi notlar aldi daha sonra o notlari dusurmemek icin kendi kendini motive ediyor :)

Bizde motivasyonu aldigi iyi notlar sagliyor chess'im. Biz tableti haric evdeki butun teknolojiyi odasindan cikarttik. Tablette aldigi iyi notlar sonucunda kafasini dagitmak icin izin verdigimiz bir odul oldu. Calisarak butun ilk yazililardan cok iyi notlar aldi daha sonra o notlari dusurmemek icin kendi kendini motive ediyor :)

ne güzel canım ya, benimkini o da etmiyor notları yüksek seyrediyor ama benim iteklemem sayesinde, notlarının düşük ya da yüksek olması umrunda değil aslında... Snin bu bahsettiğin kuzun kız demi?

Şimdi laptop krizindeyiz, laptop açılmıcak dedim iki gündür triplerde:confused:

X