Çocuklarda dikkat dağınıklığı için öneriniz var mı?

turkay

Guru
Kayıtlı Üye
24 Ocak 2012
282
240
Anneler selam size bi sorum olcak, oğlum 7 yaşında dikkat dağınıklığı problemi var bunun önüne geçmek için ne yapılabilir bilgisi olan var mı?

Benim kızım da öyle. Yemek konusunda da çok seçici bunun da etkisi olduğunu düşünüyorum yeterli beslenemiyo.

Benim kızım da öyle. Yemek konusunda da çok seçici bunun da etkisi olduğunu düşünüyorum yeterli beslenemiyo.
Sorma benimki de öyle anca abur cubur karbonhidrat haliyle vitaminden mineralden eksik kalıyo vücut

Anneler selam size bi sorum olcak, oğlum 7 yaşında dikkat dağınıklığı problemi var bunun önüne geçmek için ne yapılabilir bilgisi olan var mı?
Teşhis aldı mı bilmiyorum ancak, 7 yaş için 1 saat pür dikkat bir şeye odaklanıp anlamasını beklemeyiz. O yaş için 10-20 dakika arasında değişir, bunun da pik yaptığı bir kaç dakika vardır gerisinde artma ve pik sonrası azalma olur, bu da ilgisini çekmeye ve çocuğun yapısına şartlara göre değişir. Bazı internet sitelerinde 1 saat odaklanması lazım vs gibi şeyler yazıyor ama yetişkin bir insan bile pür dikkat 1 saat odaklanmakta zorlanır. Çocuğun öğrenme ve ilgi stilini keşfetmekle başlamak gerekiyor ve bu eylemi oturarak mı yapıyor nerede nasıl yapıyor, dış etkenler çoksa onlar mı etkiliyor yavaş yavaş gözlemle bunlar azaltılarak ve çocuk da alıştırılarak kademeli şekilde arttırılabilir.

1. Sınıf öğrencisi ise çocuğunuz yazı ödevini yaptırmak sıkıldıkları için hemen hemen hepsinde problem oluşturur, evde bir mücadele yaşanır 😅 başlı başına tek seferde problemsiz ödev yaptırma oranı azdır

Benim ufak oğlanda da aynı problem vardı doktorumuz argivit focus verdibaya da etkisini gördük onu önerebilirim.

Benim ufak oğlanda da aynı problem vardı doktorumuz argivit focus verdibaya da etkisini gördük onu önerebilirim.
Daha önce duydum bu takviyeyi ama boy uzattığını biliyodum dikkat eksikliğine faydası olduğu ilk kez öğreniyorum

Daha önce duydum bu takviyeyi ama boy uzattığını biliyodum dikkat eksikliğine faydası olduğu ilk kez öğreniyorum
İçeriğinden dolayı hem boy uzamasına hem dikkati daha kolay toparlamaya yardımcı oluyo biz iki anlamda da faydasını gördük

Argivit focus gerçekten çok etkili iki çocuğumda da kullandım dediğiniz dikkat sorununa çok iyi geldi artı olarak boy da uzattı doktor önerisiyle kullandık bizde

Omega3 takviyesi kullanabilirsiniz.
Doktora danışarak fosfotidilserin veya sitikolin takviyeleri deneyebilirsiniz.
Uygun spor şart diyorlar.
Neyin neye yaradığını ben de bilmiyorum.

Oğlunuzun bir uzmana (çocuk psikoloğu, psikiyatrist) götürülmesi ve gerekli değerlendirmelerin yapılması önemlidir. Uzman, oğlunuzun dikkat dağınıklığının nedenini teşhis edip ona uygun bir tedavi planı oluşturacaktır.

Balık yağı kullanın. abur cubur ve Ekranı azaltın.

İleri boyutlu ise doktora gidin mutlaka...

Puzzle ile büyüdü benim kızım telefon tablette oynadığı oluyor ama tableti tv gibi cizgi film acip karsisina birakiyor ve puzzle boyama falan yapiyor puzzle ilgisi çok fazla bu yüzden herseye çok dikkat eder , hafızasında kalır bir sonra ki gördüğünde değişimi farkeder

Bunun önerilerini en iyi doktor söyler ama çocuğunuzun dikkatini dağıtan şeyleri gözlemleyip onları ortamdan uzaklaştırmak bir nebze işe yarayabilir. Bir de beklentiniz nedir mesela çocuktan, 1 saat falan odaklanamaz zaten o yaş grubu

Ekranı kesmelisiniz, ekrana bağlı çocuklar hayattan kopuyorlar, bol bol sohbet edin, ev içi sorumluluklar verin hatta birlikte yapın ve ne yaparsanız yapın konuşun dikkatini çekin soru sorun, konuşurken ses tonunuzu sabit tutmayın bazen sesinizi kısın bazen yükseltin, pinterestte filan dikkat gelistirici etkinlikler var onlardan da faydalanabilirsiniz, bir de dikkat dışında başka şeyler de varsa bir özel egitim ve rehabilitasyon kurumuna gidip rica edip çocuğunuzu değerlendirmeye aldirabilirsiniz, yardimci olacaklardır :) dikkat geliştirici ilaçlar da var bu konuda ama ne kadar uzun süre kullanilabilir ki, çocuk dış etkene bağlı dikkat geliştirmiş olacak yani ilaçsız dikkat gelistiremeyecek, süreç biraz uzun olsa da istikrarlı ilgili bir ebeveynin çözemeyeceği hiçbir sey yoktur

Merhaba öncelikle hangi zamanlarda ne gibi durumlarda oluyor alta yatan nedenleri bulmak lazım bir çocuk psikoloğu yardımcı olabilir , çocuğunuz gelişme çağında 7 yaşındaymış telefon. ve televizyon dan biraz uzak tutmanızı tavsiye ederim şayet telefonla vakit geçiriyorsa çok .. beraber daha çok vakit geçirip zeka oyunları oynamanızı tavsiye ederim puzzle tarzı şeyler oynayın kitap okumaya başlasın onun dışında hobi edinsin futbol olur , basket olur müziğe eğer hevesi varsa herhangi bir enstrüman çalsın.. Sağlıklı beslenme ve takviye extra öneririm bu şekerli şeyler çikolata felan çok zararlı ben yetişin olmama rağmen kendimde sürekli her tatlı sonrası ağırlık uyku hali halsizlik hissediyorum sanki sedasyon yemiş gibi olabiliyorum bazen.. bol bol kan yapan şeyler verin fındık ceviz gibi şeyler günlük bir avuç mesela ben henüz anne değilim ama çok yeğenim var 2 tanesi 5 yaşında biri daha çok dikkatli az telefonla oynadığı için diğeri telefon bağımlısı gibi bişey siz düşünün artık 🥹

Merhaba benim kızımda da dikkat dağınıklığı olduğunu düşünüyorum bununla ilgili Adem güneş'in videolarını izlemiştim belki bu doğrultuda size yardımcı olabilirim diye yazıyorum. Çocuğunuz kaç yaşında bilmiyorum ders dinleme yaşımda mı onu da bilmiyorum çünkü açıklamayı okumadım sadece soruya cevap veriyorum. Çocuk eğer her şeye odaklıysa her şey gayet güzel beceriyorsa oyunda dikkati dağılmıyorsa arkadaşlarıyla uzun vakit oynayabiliyorsa ama derslerde sıkılıyorsa onun için yapacağınız şey derslerde sıkmamak. Dilerseniz bunu öğretmen ile de görüşebilirsiniz. Mesela ödevi var ve bir saat sürecek onu bir saat bunu bitirmelisin diye bunaltmamaniz gerekiyor. Ona yapacağınız şey o an kapasitesi ne kadar alırsa o kadar ders çalıştırmak örneğin 15 dakika ya da 5 dakika 5 dakikasa eğer 5 dakika sonra dersi kapatın ara verin 5 dakika sonra tekrar başlatın böyle yavaş yavaş yavaş yavaş derse odaklanacak süreleri uzatın tabii buna Adem Güneş daha iyi anlatıyor kesinlikle tavsiye ediyorum denemenizi

X