dayanacak gücüm kalmadı

Cocuklari kira ödeyip, giderlerini karsilayacak olsaydi suan avukat parasi icin kadin bu durumda olmazdi.
Konu sahibi 50 yasinda annesinin emekli oldugunu sanmiyorum. Emekli olacak kadar calisan annesi olsa kendisi evde oturup 12 sene yuzunu gormedigi adami beklemezdi. 🙄🙄
Boyle tahmin ediyorum.

Ben elestirmedim zaten konudan tam anlayamadigim için yardimci olmak adina sordum aslinda. Zaten cocuklarin ikisi okuyormus hala, eli ekmek tutan bir oglan var o da evliymis, onun yaninda yasiyormus.

Ben konuyu okurken nevrim dondu, once esine daha sonrada (eli ekmek tutan 3 evlat gibi algiladigim icin) cocuklara sinirlendim.

:)

Hic mi hayatinizda kimseyi huzursuz etmek istemediniz? Bunu basardiniz veya basaramadiniz, o onemli degil ama boyle bir istekle hic mi dolmadiniz? Ben doldum, mesela bu uyenin annem yaslarinda bir kadin olarak cektigi cileyi okuyunca. Kendi hayatimda da doldugum ve karsi tarafi canindan bezdirdigim oldu, duruma ve kisiye göre yontemler degisebilir. Ama bu cileyi cek diye bir de kadinin evini dagitmazdim.

Hic tanimadigim bilmedigim bir insani nasil canindan bezdirecegimi elbette bilemem sadece varsayarim, ama evlatlari o adami taniyor babalari en nihayetinde, yani ugrasmak isteseler ugrasirlardi.

Bence siz de demeye calistigimin bu oldugunu zaten biliyorsunuz.
yahu işte ben de onu soruyorum
12 senedir ülkeye gelmemiş, adresini bilmediğiniz adama nasıl pisleşeceksiniz?

merak ettiğim için soruyorum

evlatları döner dolaşır gelir demişler de varsayalım ki öyle değil
uğraşmak istesinler

vize alıp gitmek de 1 sene filan sürüyor şu anda ya mesela, tr'de birşeyler yapmak olsun diyelim, tam olarak ne yapabilirler misal?

adma zaten çekinmiyor ananıza bakın erkek evlatsınız diyor, evlisiniz, babanız muhtemelen düğününüze bile gelmemiş, annesi babası ölmüş gelmemiş.

eee ne yapacaksınız bu adama?

Annem yaslarindasiniz, babami da cok severim ama anneme su zulmu yapsa, baba falan demem, cok pis ugrasirim kendisiyle. Benim anlamadigim bir nokta var, hic calismamissiniz onu anladim ama neden evinizi dagittiginizi anlayamadim.

Çocuklarınız halinizi bilmez mi? O evde sizi tutup, maddi olarak ayakta kalmanizi saglayabilirlerdi? Esiniz sizi bosarsa anne babanizdan maas alabilirsiniz asli

e adam zaten hep y.dışında çalışmış
12 senedir hiç gelmemiş bile

size tam olarak nereden ne maaşı kalacak?

y.dışında her ülkede emekli maaşı otomatik şekilde eşe kalmaz, mesela ingilterede eşe maaş kalmaz.
kadına kalan bir ülkede mi yaşıyor acaba?
bi kere çoğu ülkede 65 yaştan önce emekli olunmuyor
hadi oldu, çoğu yerde özel şartlar var size kalacağından emin misiniz?

tr'yede mi sigortasını ödüyordu?
Hayir ödemiyormuş onuda zorla ögrendikkendisi olmayinca bilgi vermiyorlar ama durumu izah edince yardimci oldular en son 13 yil once tatirilmis pirimleri ve iki yil once tr den ehliyet yenilemesi yaptirmis konsolosluk araciligiyla

Ben elestirmedim zaten konudan tam anlayamadigim için yardimci olmak adina sordum aslinda. Zaten cocuklarin ikisi okuyormus hala, eli ekmek tutan bir oglan var o da evliymis, onun yaninda yasiyormus.

Ben konuyu okurken nevrim dondu, once esine daha sonrada (eli ekmek tutan 3 evlat gibi algiladigim icin) cocuklara sinirlendim.
Cocuklarim babalariyla ugrasmaktan yoruldularbabalarina bir söyledilermi bin tane isitiyorlar calisiyorlar esleri var ama laflariyla cocuklari kendilerinden geciriyor ugrasmak istemiyorlar ne hali varsa gorsun ölürse maasi kalir olmesse buraya geldiginde mecbur bosanacak onu senin yanina yaklastirmayiz diyorlar evide o esyalari babalari aldi onun evi diye istemediler satipdagittilarcogu eskiydi zaten yarin cikip geldiginde bu esyalar benim deyip basina kalmasin diyorlar

uğraşmak istesinler

vize alıp gitmek de 1 sene filan sürüyor şu anda ya mesela, tr'de birşeyler yapmak olsun diyelim, tam olarak ne yapabilirler misal?

adma zaten çekinmiyor ananıza bakın erkek evlatsınız diyor, evlisiniz, babanız muhtemelen düğününüze bile gelmemiş, annesi babası ölmüş gelmemiş.

Konudaki kendi babam olsaydı cehennemin dibine de yerlesse acigini bilecegim için yurda donmesini saglayacak kadar ugrasirdim. Atiyorum kacak calisiyorsa sikayet eder, deport ettirirdim gibi gibi.

Bu kizginliginizin/merakinizin konuya katkisi varsa devam edelim?

Konudaki kendi babam olsaydı cehennemin dibine de yerlesse acigini bilecegim için yurda donmesini saglayacak kadar ugrasirdim. Atiyorum kacak calisiyorsa sikayet eder, deport ettirirdim gibi gibi.

Herseyi yasal calisma ve oturma izni var

Cocuklarim babalariyla ugrasmaktan yoruldularbabalarina bir söyledilermi bin tane isitiyorlar calisiyorlar esleri var ama laflariyla cocuklari kendilerinden geciriyor ugrasmak istemiyorlar ne hali varsa gorsun ölürse maasi kalir olmesse buraya geldiginde mecbur bosanacak onu senin yanina yaklastirmayiz diyorlar evide o esyalari babalari aldi onun evi diye istemediler satipdagittilarcogu eskiydi zaten yarin cikip geldiginde bu esyalar benim deyip basina kalmasin diyorlar
Arsizin teki yani laf islemiyor, dunya da umrunda degil.

Onlarda evlatlari en nihayetinde babalarini cozmuslerdir, ben cok sinirlendiğim icin niye ugrasmiyorlar adamla diye kizdim ama ugrasiyorlar ve cozum elde edememisler anladigim kadariyla.

Ee bu adam hangi ulkede onu biliyor musunuz?

uğraşmak istesinler

Agzina saglik aynen öyle anne babasi öldügelmedievlatlar evlendi gelmedi birak torunlari oldu bir kez foto bile istemedi o torunlar onun soyadini tasiyor ya hani hadigelinleri merak etmiyorsun torunlarinidami etmedin hersey bir yana benim en cok zoruma giden rahatsızım evlatlar bu yuzden birakmiyor biliyorum bana birsey oldugunda öldügüm zaman mezar tasıma onun soyadı yazılacak en cok bu duruma icerliyorum

benim aklıma direkt yatağa düşürene kadar darp etmek/ettirmek geldi. baba değil ki babalık hakkı olsun kıymayasın.
ama mutlaka bir açığı vardır, herhangi bir iftira da atılabilir trde uğraşmak zorunda bırakılabilir. önemli bir konuda konsolosluk ulaşır zaten kendisine.

yahu size neden kızayım

çok sıradan bir soru soruyorum:

adam y.dşında, gelmiyor, ölüsüne dirisine gelmiyor. buradaki ailesini de takmıyor.
nasıl uğraşırdınız mesela?

güzel bir yöntem biliyorsanız biz de bilelim. uğraşırım çk pisleşirim dediğiniz için soruyorum.

bu arada kimse kaçak çalışanı deport etmiyor. öyle olsa herkesi deport etmeleri lazım.

not: y.dışında çalışma tecrübem var.

onlarca yüzlerce böyle hikaye de gördüm, duydum. şimdi türkiyede e-devlet olduğu için yine iyi kötü hayatta mı değil mi, nerede ne yapmış biliyorsunuz her şey kayıtlı, eskiden o da yoktu. fakat adamın burada malı yok ev bile kiraymış -şimdi en çok tr'deki mallarını bildirmeyenleri şikayet ediyorlar çünkü. burada öyle bir konu yok.. anası babası ölmüş ki ailesine rezil olma korkusu desek o da kalmamış. dediğim gibi zaten deport öyle kaçak çalıştı diye etmezler. büyük iş çevirmiş olması lazım deport için.

Elestirdiginizi dusunerek yazmadim da tahmin yurutmek zor degil emeklilik vs konusunda, birden bire bu duruma gelmemiş işler, konu sahibinin bu duruma gelecegi evlendiginden beri belliymiş ama olana kadar kimse bsey yapmamis.

eylül öztürkün abddeki evlerini videoda sorguladığı bir site vardı. isimle ya da adresle sorgulanıyormuş. ismini değiştirmediyse yardımcı olur belki o geldi şimdi aklıma
pbcgov.org
IMG_20240520_025540.jpg

Hangi ülkede yaşıyor? Boşanmak istememesinin nedeni mal mülk yapmıştır orada. Ya artık bu çağda bulamıyoruz edemiyoruz uğraşamıyoruz demeyin. Hangi ülkedeyse oranın konsolosluğuna yazın, kendisine dava açacağım, resmi nikahlı eşiyim ama ulaşamıyorum. Sizin ülkenizde yaşıyor, burada ailesi ve çocukları var. Kendisine boşanma davası açabilmem için adresine tebligat yapılması gerekiyor. Avukatım boşanma protokolü gönderecek mal ayrımı yapılacak ama üzerine kayıtlı bir şey olup olmadığını bilmiyoruz vs. bunları yazın.

Boşanmış olsaydınız hiç şansınız olmazdı çünkü çocuklarınız yetişkin olmuşlar ama resmi nikahınız varsa bulursunuz bu adamı. Dış işleri bakanlığına da yazın bir yazı. Çünkü yurtdışında yaşayanlar gittikleri ülkedeki konsolosluğa 1 ay içinde adres bildirimi yapmak zorundalar. Hiç mi konsolosluk işi olmadı kesin kayıtlıdır bir yerde.

eylül öztürkün abddeki evlerini videoda sorguladığı bir site vardı. isimle ya da adresle sorgulanıyormuş. ismini değiştirmediyse yardımcı olur belki o geldi şimdi aklımaEki Görüntüle 3429706
Burdan yazmam ne kadar dogru bilemiyorum biz ssk vs arastirirken kimlik ve ehliyet yenilemesinde verdigi( adresi) ogrendik arastirdik isyeri adresi gecelerce aradik en sonunda cocuklar konustu baska bir türkde calisiyormus orada okisiyle irtibata gectik araci oldu bize resimlerini atti konusmasini atti beni rahat birakin diyor bizde tm bosa birakalim diyoruz bisamiyor bunun derdi orada yasadigi kadar kalmak sonrasinda tr ye gelip yaslilikda kendine baktirmak kardesine o salak bekler beni bakar o bana buradakilere guvenemem diyormus kardeside bundan sonra bizi arama kardesimiz degilsin demisler

Agzina saglik aynen öyle anne babasi öldügelmedievlatlar evlendi gelmedi birak torunlari oldu bir kez foto bile istemedi o torunlar onun soyadini tasiyor ya hani hadigelinleri merak etmiyorsun torunlarinidami etmedin hersey bir yana benim en cok zoruma giden rahatsızım evlatlar bu yuzden birakmiyor biliyorum bana birsey oldugunda öldügüm zaman mezar tasıma onun soyadı yazılacak en cok bu duruma icerliyorum
daha 50 yaşındasınız, anladığım kadarıyla.
ölmeyi düşünmeyin bi durun

bu adam da sizden 20 yaş büyük filan değilse normal süreçte o da ölmez -Allah bilir tabii de

sizin hastalıklarınız tabii ki olur, normal. sinirsel değilse ben de ne olayım.
bakın benden sadece 10 yaş büyüksünüz. ben daha evli bile dğeilim. o kadar gençsiniz ki daha.

baroya gittiniz form doldurdunuz. avukat talep ettiniz mi? size orada tam olarak ne dediler?
y.dışı davası olunca baro avukat vermiyor muymuş? neymiş bi bunu öğrenin.

avukat parası için mal paylaşılmasını verasetlerin çözümesini beklerseniz daha çok beklersiniz, siz hele süreci bi başlatın bence.
ben yanlış bilmiyorsam adresini bilmiyor bile olsanız konsolosluğa evrak gönderip onların adrese ulaştırmasını isteyebiliyorsunuz zaten. size belki burada bir avukat da yol gösterebilir.

ki ABDde adres bulmak zor değildir. ben adını ve şehrini bildiğim her arkadaşımın adresini bulabiliyorum. çünkü değişik bir gayrimenkul sistemleri var.

kısacası 20 sene daha bu adamı bekleyerek ömür geçiremezsiniz. çocuklarınızla da kötü olursunuz. ki normal .kaç gelin 50 yaşındaki k.validesiyle 30 sene birlikte oturmak ister ki? boşuna geline de bilenmeyin. ben olsam benim de k.validem gelse ve gitme umudu olmasa ben de olsam surat yaparım. 12 sene boşa beklemişsiniz zaten.

yağlıdere'li filansanız zaten hangi gruba yazsanız o adresi size bi bulan olur.

Burdan yazmam ne kadar dogru bilemiyorum biz ssk vs arastirirken kimlik ve ehliyet yenilemesinde verdigi( adresi) ogrendik arastirdik isyeri adresi gecelerce aradik en sonunda cocuklar konustu baska bir türkde calisiyormus orada okisiyle irtibata gectik araci oldu bize resimlerini atti konusmasini atti beni rahat birakin diyor bizde tm bosa birakalim diyoruz bisamiyor bunun derdi orada yasadigi kadar kalmak sonrasinda tr ye gelip yaslilikda kendine baktirmak kardesine o salak bekler beni bakar o bana buradakilere guvenemem diyormus kardeside bundan sonra bizi arama kardesimiz degilsin demisler
bunları kanıtlı bir şekilde sunabilirseniz mahkeme sizi istemeseniz de boşar bence ya. tazminat hakkınız da olur.
keşke davayı açabilseniz🥺
ha oldu ki boşanamadınız günün birinde bakmak zorunda kaldınız, savunmasız halde olacaktır mutlaka elinizden gelen eziyeti yapın. öyle evini bırakıp gitmek yıllarca çocuklarını süründürmek bedava olmamalı.

Boşanmaniz yillarinizi alır.
TRde bile çekişmeli boşanma yillar sürüyor.
Adam yıllardır gelmemiş. Belkide gelemiyor (herhangi bir suça karişmiş olabilir).

Ilk önce hayatınıza yön vermek zorundasınız.
Calişma imkaniniz varmi? Paçayı kurtardiktan sonra boşanma işiyle ilgilenirsiniz. Şuanda boşanmış olmanin size maddi anlamda hiçbir faydası yok.

Hangi ülkede yaşıyor? Boşanmak istememesinin nedeni mal mülk yapmıştır orada. Ya artık bu çağda bulamıyoruz edemiyoruz uğraşamıyoruz demeyin. Hangi ülkedeyse oranın konsolosluğuna yazın, kendisine dava açacağım, resmi nikahlı eşiyim ama ulaşamıyorum. Sizin ülkenizde yaşıyor, burada ailesi ve çocukları var. Kendisine boşanma davası açabilmem için adresine tebligat yapılması gerekiyor. Avukatım boşanma protokolü gönderecek mal ayrımı yapılacak ama üzerine kayıtlı bir şey olup olmadığını bilmiyoruz vs. bunları yazın.

Boşanmış olsaydınız hiç şansınız olmazdı çünkü çocuklarınız yetişkin olmuşlar ama resmi nikahınız varsa bulursunuz bu adamı. Dış işleri bakanlığına da yazın bir yazı. Çünkü yurtdışında yaşayanlar gittikleri ülkedeki konsolosluğa 1 ay içinde adres bildirimi yapmak zorundalar. Hiç mi konsolosluk işi olmadı kesin kayıtlıdır bir yerde.
Biz de telefonu ve calistigi
çok geçmiş olsun🙏 zaten annemle yaşıtsınız sarılmak istedim size şu an😞
madem oğullarınız boşanıpta ne yapacaksın diyor, o zaman size maddi destekte bulunacaklar. adam keşke öteki tarafa gitse size de bir şeyler kalsa ama genelde böyleleri ölmüyor, kırdığı döktüğü insanların eline düşüyor.
küçük olan üni okuyormuş. onun bulunduğu şehire gidebilirsiniz, yemek işleri bulursunuz ya da çocuk-hasta bakıcılık.
çocuğunuz da part ya da full bi iş bulur okul durumuna göre. aranız nasıl bilmiyorum ama ayrı düzen kurarsınız birbirinize destek olursunuz.
küçük toruna baksaydınız çok iyi olurdu. gelin hanıma bakıcı parası pahalı gelir de toruna siz bakarsınız umarım.
Amin insaallah üni okuyan zaten calisiyor tr sartlarinda asgari ücretle evli ve cocuklu olarak gecim zor kardesleri cok destek olamiyor o hem okuyor hem calisiyor kimse kimseye yuk olmuyor sikayetcide degiller herkez herkezin durumunu biliyor calisma hayatim ne yazikki son donem rahatsizligim yuzunden bitti yuksek tansiyon hastalari beni anlar her ne kadar ilaç kullansakda insani ne zaman ters cevirecegi belli olmuyor cocuklar bana calisamassin bu halde hem kendine hem bakacak oldugun insani tehlikeye atarsin cocuk nasil emanet edecekler kaldiki su durumda daha kotusun diyorlar el isi yapiyorum oyuncak örüyorum benim masrafim olmuyor cocuklarada yemeklerini yapiyorum vamasir ev toparliyorum daha ölmedim şükür ama iste yoruldum burasi sonsuz bir deniz iyiside var kötüsüde dosta söylüyorsun ah diyor düsman oh icim daraldı bazen bogulacak gibi oluyorum bu gün yazmak istedim ben hep buradan okurdum bu gun ben yaziyorum

Boşanmaniz yillarinizi alır.
TRde bile çekişmeli boşanma yillar sürüyor.
Adam yıllardır gelmemiş. Belkide gelemiyor (herhangi bir suça karişmiş olabilir).

Ilk önce hayatınıza yön vermek zorundasınız.
Calişma imkaniniz varmi? Paçayı kurtardiktan sonra boşanma işiyle ilgilenirsiniz. Şuanda boşanmış olmanin size maddi anlamda hiçbir faydası yok.
ABDde işçilikle geçinip (adam operatör doktor değildir sanıyorum?) bir de tr'ye para gönderen kişiler zaten öle her sene her sene gelmiyor ki.

karı-koca çalışan bile belki senede 1 çoğu 2 senede bir geliyorken, beden işçisi zaten 3-4 senede bir ancak.

kaldı ki türk birinin yanında çalışıyormuş atla deve bir para kazanmadığı ortada. kendi işini filan kurmuş değil bu adam.

10 seneye yakın para göndermiş. ama kendi gelmemiş, evet tuhaf geliyor biliyorum da genelde 3-4 senede anca geliyorlar zaten. tabi bu artık uç olmuş, insan bari annesinin babasının ölümüne çocukların düğününe gelirdi. bu tümden silmiş onlara da gelmemiş.

muhtemelen şimdi orada yeni bir kadın buldu. kadın belki gitmeyeceksin diyor belki bu iyice sildi attı bitirdi kafasında. anca işte yaşlanınca baktırmaya gelirim diye düşünüyor.

ama öyle düşünen adama nahhh bakarım demek lazım, orası ayrı.

X