Dekupaj Tekniği ile Yenileme

Efser

Nirvana
Pro Üye
8 Aralık 2011
40.956
134.164
Dekupaj nedir ?

Kelime olarak kesip çıkarmak anlamına gelen dekupaj bir nesneyi değişik renk ve desenlerde kağıt parçaları yazarak kaplama sanatı olarak tanımlanır. 2 türü vardır: Kağıt dekupajı Peçete dekupajı Her iki teknik de ahşap, karton, plastik, cam, sepet gibi bir çok yüzeye uygulanabilir. Kullanılacak olan objenin zemininin açık bir renkte olması gerekir bunun için önce zemini açık bir renge boyamak gerekebilir. Bu yöntemi uygularken desenli peçeteler, gazete, dergi ve kitap sayfaları, desenli hazır kağıtlar ve kumaşlar kullanılabilir. Kağıtları veya peçeteleri yapıştırmak için kullanılacak dekupaj tutkalı veya peçete tutkalı olarak adlandırılan bir malzemeye ve fırçaya ihtiyaç vardır. Bu malzemeleri kesmek için ise makas ve maket bıçağını kullanabilirsiniz.

Evdeki atılmaya yüz tutmuş küçük masamı kendime yenileyerek dikş makinama mini bir masa yaptım
Malzemeler
1 buçuk şişe akrilik su bazlı boya beyaz
1 şişe dekupaj tutkalı
1 şişe dekupaj verniği
2 tane sünger zımpara
1 rulo fırça
2 tane fırça
1 hobi marketlerde satılan dekupaja uygun resimler
image.jpg
Öncelik yere boya için uygun bir naylon yada bez gibi bir sey serim,ben büyük bir çöp posetini kesip yere serdim üzerine masamızı koyun yada uygulayacagımız opjeyi zımprayla yüzeyi bir güzel temizleyip pürüzüz yapın biraz tozlu bir işlem ona göre önlem alın varsa dışarıda yapmak daha iyi olur ...
image.jpg
Sonra nemli bezle silin boyaçağımız yüzeyi temizleyin ilk astarı suyla karıştırıp bir astar yapalım ve tüm yüzeyi boyayalım burda suyu kaçırmadan kontörülü bir şekilde karıştırıp homojen bir kıvam olsun

image.jpg image.jpg
İlk astar korkutmasın sizi fırçayla uygulayıp kurumasını bekleyip tekrar boyuyoruz bundan sonraki işlemde sadece boyayı suya katmadan boyamaya devam ediyoruz . Her sürdükten sonra kurmasını. Bekliyoruz yoksa istemeyen izler çıkabilir benimde öyle oldu tekrar temiz kulanılmayan zımparayla zıbaraladım ve rulo fırçayla devam edin. Çükü iz bırakmadan boyuyor ama bazı detayları boyamıyor ozamanda diğer fırçayı kulanıyoruz. Ama untmayın her kata kurumasını bekleyip tekrar boyayın
image.jpg image.jpg
İyice kapadığına inadıysanız boyamayı bırakın.Ben yaklaşık koyu renkli bir masa olduğu için 10 kat sürmüştürüm
image.jpg
Ben bu kurmayı beklediğim anlarda dekupaj desemi ince uçlu nakış makası ile kestim.
image.jpg
Sonra tutkalımızı bir kaba alalım ve desenlerimizi arkasına tam ortanan kenarı doğru hızlı bişekilde sürelim yoksa çapuk kuryan bir malzeme üzerinden pastalar için olan sıpatulayla üzerinden gecelim yoksa bir bezler yedire yedire yapımasını sağlıyalım böylelikle hava kaparçığı olmuyacaktır
image.jpg image.jpg image.jpg
Burda unutulmaması gereken herzaman yapıştırıken merkezden başlayıp kenarı doru çeliyoruz.
image.jpg
Sonra üzerine resimi koruymaya almak için tekrar tutkal sürüyoruz bunuda 3 kez yapıyoruz ama her kata kurumasını bekliyoruz.
image.jpg
3 kat tutkal sürtükten sonra kurutuktan sonra vernikğe geçiyoruz ben altıktan sonra öğrendimki bu verniğin sprey şeklinde olanı varmış ve çok kolay uygulama oluyormuş siz ondanda alabilirsiniz yada benim gibi bu verniğide kullanabilirsiniz

image.jpg

Bu verniğide yine herseferinde kuramasını bekliyerek 3 kat sürüyoruz. Yanlnız vernik sürerken masamızın ayaklarını unutmayın temizliği kolay veparlak olması nı sağlıyaçak. Benimde ilk deneyimi ufak tefek hatalar yaptım ama sonuç gerçekten güzel oldu
Eski hali
image.jpg

Buda yeni hali
image.jpg

image.jpg

İşte dikiş makinam için küçük yeni masam

Son düzenleyen: Moderatör:
Masa evrim geçirmiş Efser.:KK57:Süper olmuş.Eline koluna sağlık canım.:KK9:Bizim de zigon sehpalar var.Üstündeki lekeler çıkmıyor.Bu şekilde boyanabilir mi acaba?
Canım akrilik subazlı boya kulanırsan olur. Hatta eskitme dahi yaparsın onun için işlemler farklı benimde var adra atamadığım zigonlarım gözüme kestirdim dur bakalım :KK8::KK37:

Canım akrilik subazlı boya kulanırsan olur. Hatta eskitme dahi yaparsın onun için işlemler farklı benimde var adra atamadığım zigonlarım gözüme kestirdim dur bakalım :KK8::KK37:
Hıı bu fikri düşüneyim.:KK22:Eskitmeden anlamam.Senin bu boyadan alayım.Gıcık oluyorum şu zigonlara ama çok işe yarıyor körolasıcalar.:KK48: Sen yaparsan onları da ekle.:KK66:

Hıı bu fikri düşüneyim.:KK22:Eskitmeden anlamam.Senin bu boyadan alayım.Gıcık oluyorum şu zigonlara ama çok işe yarıyor körolasıcalar.:KK48: Sen yaparsan onları da ekle.:KK66:
Benimkiler daha gıçık 15 senelik adra ayakları demir birde onları ferforje yapayım dedim ama çok uygu değiler deniyecem bakalım olursa tabi eklerim :KK19:

X