Delilik mi

Yunanistan'da yeme içme çok uygun. Biz iki kişiyiz. Günlük 100 euro limit koyduk geçen yaz. Fazla fazla yetiyor. Sabah börek ve kahve, plajda bira-patates, akşam içkili bir sofra...Yani 5 günde en fazla 300-400 euro harcarsınız siz de.
bu çok iyiymiş ya, alkol falan diyorsunuz :)
türkiye'de iki kişi birer hamburger menü yese en az 400-500 tutuyor patatesi, kolası falan
yani sadece 1 öğün
iskender, kebap gibi şeylere hiç girmiyorum bile
izmirde yaşıyorum, iskenderin fiyatı 200-300 arasında
gazlı içecekler 40 liraya falan sabitlenmiş
bitmişiz biz ya
bizde 2 kişi öğlen biralı, akşam alkollü sofra mümkün değil 100 euro= 3300 tl civarının altında kalması

selam kızlar.

bir firma da beyaz yakalı olarak çalışıyorum. maaşım fena değil. gereksiz harcamalar yapmazsam kenara bir miktar para koyabiliyorum.
yazın yunan adalarına kapıda vize + feribot olayıyla gitmek istiyorum. tek başıma olacağım. İngilizcem çok az. yunanca bir kaç kelime biliyorum . dediğim gibi tek başıma olacağım. maddiyat sorun değil. üzerimde nakit 1000-1500 euroya yakın bir para alırım diye düşündüm. konaklama + feribot ücreti gibi temel harcamalar hariç sadece yeme içme diye düşündüm. ki kartlarımda da nakit tl ve döviz hesabımda euro olur.
vizeyi de kapıda kısa süreli olanlardan almak istiyorum. ancak kapıda vize uygulamasında sırf dil yüzünden sorun yaşar mıyım diye korkuyorum. 4 gece 5 gün gibi kısa bir süre kalacağım zaten. ki yanımda telefonum translate ve gitmeden önce kısa kısa derdimi anlatacak cümleleri not ederim diye düşündüm.
yapabilir miyim kapıda vize de sorun yaşar mıyım açıkçası sormak istedim giden bilen varsa diye.
Yunan adalarında çok fazla türkçe bilen insan da var, özellikle esnaflar. Bence endişe etmeden gidebilirsiniz.

selam kızlar.

bir firma da beyaz yakalı olarak çalışıyorum. maaşım fena değil. gereksiz harcamalar yapmazsam kenara bir miktar para koyabiliyorum.
yazın yunan adalarına kapıda vize + feribot olayıyla gitmek istiyorum. tek başıma olacağım. İngilizcem çok az. yunanca bir kaç kelime biliyorum . dediğim gibi tek başıma olacağım. maddiyat sorun değil. üzerimde nakit 1000-1500 euroya yakın bir para alırım diye düşündüm. konaklama + feribot ücreti gibi temel harcamalar hariç sadece yeme içme diye düşündüm. ki kartlarımda da nakit tl ve döviz hesabımda euro olur.
vizeyi de kapıda kısa süreli olanlardan almak istiyorum. ancak kapıda vize uygulamasında sırf dil yüzünden sorun yaşar mıyım diye korkuyorum. 4 gece 5 gün gibi kısa bir süre kalacağım zaten. ki yanımda telefonum translate ve gitmeden önce kısa kısa derdimi anlatacak cümleleri not ederim diye düşündüm.
yapabilir miyim kapıda vize de sorun yaşar mıyım açıkçası sormak istedim giden bilen varsa diye.
bence plan çok güzel
yunan adaları benim de aklımda ama şimdilik beraber gidebileceğim biri yok
böyle yerlere yalnız gitsem zevk alamayacağımı bildiğim için gitmiyorum

sonuna kadar gezin. bazen ben de tek başıma sinemaya falan gider gezer eğlenirim arkadaşlarım garipser. Neden garip durduğunu da anlamam insan tek başına olmaktan keyif alamaz mı? 😊

bu çok iyiymiş ya, alkol falan diyorsunuz :)
türkiye'de iki kişi birer hamburger menü yese en az 400-500 tutuyor patatesi, kolası falan
yani sadece 1 öğün
iskender, kebap gibi şeylere hiç girmiyorum bile
izmirde yaşıyorum, iskenderin fiyatı 200-300 arasında
gazlı içecekler 40 liraya falan sabitlenmiş
bitmişiz biz ya
bizde 2 kişi öğlen biralı, akşam alkollü sofra mümkün değil 100 euro= 3300 tl civarının altında kalması

Aynen öyle. O yüzden uzun süredir yaz tatillerinde başka yere gitmiyoruz. Artık Türkiye'de tatil yapmak mümkün değil bu fiyatlarla. Deniz pırıl pırıl. Plajlar ücretsiz. Tesisler ellerini ovuşturarak beklemiyor sizi kazıklamak için. Herkes samimi ve saygılı. Dedeağaç'ta iki kişi içkili, bol yemekli güzel bir sofraya 30-35 euro verip kalkıyoruz. Üstelik yediğiniz her şey inanılmaz lezzetli. Geçen yaz İskeçe'de bir yaprak sarması yedim. Hayatımda yediğim en iyi yaprak sarmasıydı. Lokantanın sahibine bunu söyleyince zamanında Bursa'dan göç eden ninesinin tarifi olduğunu öğrendim. Ben çok seviyorum Yunanlıları.

Aynen öyle. O yüzden uzun süredir yaz tatillerinde başka yere gitmiyoruz. Artık Türkiye'de tatil yapmak mümkün değil bu fiyatlarla. Deniz pırıl pırıl. Plajlar ücretsiz. Tesisler ellerini ovuşturarak beklemiyor sizi kazıklamak için. Herkes samimi ve saygılı. Dedeağaç'ta iki kişi içkili, bol yemekli güzel bir sofraya 30-35 euro verip kalkıyoruz. Üstelik yediğiniz her şey inanılmaz lezzetli. Geçen yaz İskeçe'de bir yaprak sarması yedim. Hayatımda yediğim en iyi yaprak sarmasıydı. Lokantanın sahibine bunu söyleyince zamanında Bursa'dan göç eden ninesinin tarifi olduğunu öğrendim. Ben çok seviyorum Yunanlıları.

Bende o civarları seviyorum samimi geliyor :)

Valla bazı yollara imkan varsa düşünmeden çıkılmalı. Şimdiden iyi tatiller 🙏🤗
Maddi imkanım var açıkçası hani gereksiz harcamalarımı kısarsam çok rahat 5 gün 4 gece kalabiliyorum :)
Oturma izni alamayacağınız için dil sorun olmaz tabii ki. Hangi turiste "dil bilmiyorsanız ülkemizi gezemezsiniz" diyorlar 😄

😂 ilk defa olunca çekiniyorum

Ahh iki adım ötemize gitmek delilik gibi geliyor nasıl bir düzene alıştırıldık.
Gidin gezin gelin bir sorun olmaz bence.
İnşallah :)

İzmir'den çıkacaksanız Sakız ve Samos da olabilir. Çeşme'den yarım saatte varıyorsunuz Sakız'a. Ama Midilli de çok güzel tabii. Sakın endişelenmeyin. Bir kez gidince bir daha yazın başka bir ülkeye gitmeyi düşünemeyeceksiniz.

Ben genel olarak tatile üstümde fazla nakitle çıkmamaya çalışıyorum yalnız. Kredi kartımı euro hesabıma bağladım. Türk lirasına çevrilmeden doğrudan euro olarak çekiliyor. Sonra euro hesabımdan ödüyorum. Bunu düşünebilirsiniz.

Yunanistan'da yeme içme çok uygun. Biz iki kişiyiz. Günlük 100 euro limit koyduk geçen yaz. Fazla fazla yetiyor. Sabah börek ve kahve, plajda bira-patates, akşam içkili bir sofra...Yani 5 günde en fazla 300-400 euro harcarsınız siz de.
Kesinlikle Euro olarak daha uygun geçen yaz akyaka da 2 geceyi 4 bin kusura tutmuştum airbnb de :)

Hiç sorun olmaz. Zaten ufak yerler Yunan adaları genellikle, kaybolma derdi vb de olmaz.

Yalnız 1500euro çok büyük para yanınızda o kadar nakit taşımayın. Her şeyi karta çektirirsiniz, kartı çoğu yer kabul ediyor. Ben olsam nakit 500Euro götürürdüm ne olur ne olmaz diye.

Kartımla sorun yaşarsam diye düşündüm ama :)

kesinlikle gidinn!! düşününce ben bile heyecanlandım :KK9: gitmeden videolar izleyebilirsiniz. nerelere gidilir vs
gümrükte de eminim giren çıkan çok oluyordur bu ara vize konusu değiştiği için, çok rahat halledeceğinizi düşünüyorum dert etmeyin.
İnşallah :)
Bu arada delilik değil gayet akıllılık😁 yol parası az, uçak parası yok, bilinmedik bir yer değil bizimkiler ve Yunanlar var, ilk yurtdışı için gayet akıllıca bir seçim
Kesinlikle öyle :)

Ben her sene yunan adasına tatile gidiyorum. İnanın ki çok iyi ingilizce bilmeye gerek yok. gittiğiniz restoranların çoğunda türkçe menü bile oluyor. zaten sürekli türkler gittiği için çat pat türkçe bilen esnaf dolu ortalık. kalacağınız otelde bile görevlilerle türkçe-ingilizce karışık kelimelerle anlaşabiliyorsunuz
Translate vesaire anlaşırım diye düşündüm :)

bu arada yanınıza çok para taşımayın (1500 euro çok büyük bi rakam) abartılmazsa günlük 60-70 euroya mis gibi tatil yapılıyor (sabah kahvaltı+öğlen atıştırmalık+akşam balık meze uzo)
Hesabıma atarım muhtemelen :)

4-5 gün için 1000-1500 eur fazla fazla yeter, 4 kişilik şaraplı falan yemekler max 80eur civarı oluyor. Kapıda memurlar zaten ne için gelindiğini biliyor. Ben de gittim gayet ucuz güzel bi tatil oluyor.
:) bakalım

Şimdiden size iyi tatiller diliyorum 😁

Benim diyeceğim, yanınıza sakın o kdr para almayın. Olmadı fazladan nakite ihtiyacınız olursa, ki %95 olmaz, kredi kartından nakit çekim yapar, aynı gün mobil uygulama aracılığı ile ödersiniz.
Muhtemelen hepsini yanımda taşımam döviz hesabı açarım dediğiniz gibi :)
Çok güzel bi plan ama şahsen ben yalnız başıma pek eğlenemezdim. 😐
Ben kendimle vakit geçirmeyi seviyorum :)

İmrendim😂Güzel anlarla dönün keyfini çıkarın
Teşekkür ederim inşallah :)
Yunan adalarında çok fazla türkçe bilen insan da var, özellikle esnaflar. Bence endişe etmeden gidebilirsiniz.
Göreceğiz :)
bence plan çok güzel
yunan adaları benim de aklımda ama şimdilik beraber gidebileceğim biri yok
böyle yerlere yalnız gitsem zevk alamayacağımı bildiğim için gitmiyorum
Ben kendimle vakit geçirmeyi seviyorum :)
sonuna kadar gezin. bazen ben de tek başıma sinemaya falan gider gezer eğlenirim arkadaşlarım garipser. Neden garip durduğunu da anlamam insan tek başına olmaktan keyif alamaz mı? 😊
Kendimle vakit geçirmeyi seviyorum ben :)

türkiyede turizm inanılmaz bir kazık işine döndü zaten
uzun zamandır tatile çıkmıyorum ben en son pandemiden önce yaz tatili yapmıştım şöyle birkaç gün kalmalı
günübirlik gidip denize girme ihtiyacımı giderip dönüyorum
onda bile popüler beach club'lar abuk sabuk kişi başı 1500 tl harcama sınırı falan koyuyor
beğenmediğini almıyor falan adam seçiyor
halkın gittiği yerler ise aslında ücretsiz olması gereken halk plajları
ama abuk sabuk kafeler oraya 50 tane şezlong+şemsiye koydu diye 2 şezlong+1 şemsiye için 350 istiyordu
halbuki orası kendi şemsiyeni alıp gittiğinde gayet ücretsiz kullanabileceğin bir yer aslında
ama kaplamış her tarafı. ücretsiz alan kalmamış. kendi şemsiyeni dikebileceğin yer o kadar az ki
oraya da hepten para vermek istemeyen insanlar gidiyor suriyelisi bilmem nesi

geçenlerde bi durum oluştu, şehir içi otelde kalmam gerekti
gece geç saatte otel lobisinden içki aldım 2000 tl idi fiyatı
ertesi gün etrafı dolaştım, 2 adım ötedeki tekel bayii aynı şişeyi 1100 liraya satıyordu
tamam kar etsinler ama bu kadarı fazla değil mi ?

Midilli diye düşünüyorum :) direkt İzmir alsancaktan feribot var :) kartlarım da var diye düşündüm hani yetmediği nokta da onlardan da harcarım diye bir düşüncem oldu :) tam 1500 değil de 1000 ile 1500 arası diye düşündüm :) şu an 300 Euro koydum bile kenara 🤣
Rodos a gidin direk Türkçe konuşan bir abi bizi karşılamıştı. Hem daha çok gezilecek yeri var hem daha büyük ve eğlenceli Midilli de sıkılırsınız oraya da gittim merkezde birşey yok zaten adanın diğer tarafı güzel oraya da araç kiralamanız şart Midilliye gidecekseniz turla gidin Ayvalık' tan kalkan turlar var biz onunla gittik.

Bence katiyen delilik değil fakat bu yıl için mantıksız bir plan. Kapıda vize uygulaması henüz taze olduğundan dolayı Türkiye'den adalara adeta kavimler göçü olacak. Adalar kaldırabileceğinden çok daha kalabalık olmakla beraber aşırı pahalılık ve güvenlik problemini beraberinde getirecek. En azından bu kadar yaz için başka bir rotaya yönelmenizi öneririm ben.

selam kızlar.

Dil sorunu yasayacagini sanmıyorum. Türk turiste çok alışık oldukları için zaten catpat Türkçe biliyorlar. Kapıda da çeviri uygulamalarindan halledersin bence ya dil işini

Rodos a gidin direk Türkçe konuşan bir abi bizi karşılamıştı. Hem daha çok gezilecek yeri var hem daha büyük ve eğlenceli Midilli de sıkılırsınız oraya da gittim merkezde birşey yok zaten adanın diğer tarafı güzel oraya da araç kiralamanız şart Midilliye gidecekseniz turla gidin Ayvalık' tan kalkan turlar var biz onunla gittik.
bende gidip görmek dinlenmek istiyorum nerde akşam orda sabah tarzı değil de sakin böyle gerekirse bir deniz kenarında sessizlikte kitap okumak istiyorum

Bence katiyen delilik değil fakat bu yıl için mantıksız bir plan. Kapıda vize uygulaması henüz taze olduğundan dolayı Türkiye'den adalara adeta kavimler göçü olacak. Adalar kaldırabileceğinden çok daha kalabalık olmakla beraber aşırı pahalılık ve güvenlik problemini beraberinde getirecek. En azından bu kadar yaz için başka bir rotaya yönelmenizi öneririm ben.
2025 yazı için fırsatım yok maalesef başka planlarım var

Dil sorunu yasayacagini sanmıyorum. Türk turiste çok alışık oldukları için zaten catpat Türkçe biliyorlar. Kapıda da çeviri uygulamalarindan halledersin bence ya dil işini
öyle düşündüm bende zaten :)

ben de bu sene ciddi yığılma olacağını düşünüyorum
ve olsun da zaten
olsun ki bizim turistik yerlerimiz azıcık boş kalsın, belki fırsatçı esnaf hatasını anlar da yerli turisti geri kazanmak için
biraz fiyat düzenlemesi yapar indirim şeklinde

X