Devlet okulundan istenen paralar ve bitmeyen eksikler...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Benim anladığım kadarıyla öğretmen de yapamam değil de bu kadar yapabilirim diyor. Bu arada konu sahibi bu konuda hiç açıklama yapmadı, yani öğretmen nasıl gerekçelendirdi bilmiyoruz hiçbirimiz, hepimiz varsayımsal konuşuyoruz. Öğretmenlerle anlaşılmıyor nedir ayrıca, benimle anlaşamadınız sizi şıp diye anlayan milyon tane öğretmen olabilir.
Ve tekrar söylüyorum, bence de etkisi tartışılamayacak bir ilaçla bir tutulmaz, o yüzden öznel dedim ilk mesajımda. Okulun öğretmenin öğrencilerin koşullarını, velilerin beklentilerini ve imkanlarını bilmiyoruz o yüzden genellemiyorum net bişey söylemekten çekiniyorum.
Konudan bağımsız iki yıl önce öğretmen arkadaşım bir doğu şehrinde üniversite hastanesinde doğum yaptı, bizde ebe yok, ebe bul getir normal doğum yaptıralım dediler, bulamadı ve sezaryen yapıldı.
Hocam merakımdan soruyorum şunu talep eden meslektaşınıza gerekçe mi sorarsınız niyetini mi sorgularsınız? Çok mu lazım bu tarayıcı?
Screenshot_20231025_165952.jpg

Valla tonerinde, kagidinda degilim. Ben olsam bende veririm cunku yetersiz kaliyor bunlara lafim yok. Ancak demirbas sayilabilecek makinelerin teminini veliler saglayacak seklinde bir teminat mi verilmis ogretmenlere?
Agzini acana calis sende ogretmen ol deniliyor. Calisma kosullari belli, iyilestirilme sözü mü verilmiş? Devletin en buyuk gelir kaynagi vergiler. O yuzden vergi memurlarini ornek verdim. Bana takim elbise almazsaniz calisamam desinler. Bakalim vergi gelirleri nasil toplanacak, memur maaslari ve transfer harcamalar nasil odenecek? Boyle bir mantigi kabul etmiyorum. Cocuklara "kamu hizmetini daha iyi alabilmeniz icin memurlarin kosullarini kendi cebinizden harcayarak iyilestirmelisiniz" mantigi empoze ediliyor
Eğer bu makineler demirbaş sayılması gereken araçlarsa işveren, yani devlet karşılamalıdır, yok bunlar lüks araçlarsa yoksa yoktur, onlarsız iş (burada eğitim) yapılır. Kimseye evinden getir kendi bilgisayarını kullan ya da program kaldırmayan masaüstü ile mucizeler yarat denemez, konu bu aslında.

Eğer bu makineler demirbaş sayılması gereken araçlarsa işveren, yani devlet karşılamalıdır, yok bunlar lüks araçlarsa yoksa yoktur, onlarsız iş (burada eğitim) yapılır. Kimseye evinden getir kendi bilgisayarını kullan ya da program kaldırmayan masaüstü ile mucizeler yarat denemez, konu bu aslında.
Bende bunu demek istiyorum. Memurun isvereni devlettir. Taleplerini ona iletmelidir. Ogretmenler kendi sahsi bilgisayarlarini kullanmak zorunda da degil ayrıca. Bunada karşıyım

Hocam merakımdan soruyorum şunu talep eden meslektaşınıza gerekçe mi sorarsınız niyetini mi sorgularsınız? Çok mu lazım bu tarayıcı?
Eki Görüntüle 3323472
Yani şimdi yazacağım ayıp olacak, niyetini sorgulamam kendi özel işinde kullanmadığı sürece. Ama becerilerini ve yeterliliğini sorgularım, hocam herşey bitti de bu olmadan olmuyor mu diye. Yine de haddimi aşmak istemiyorum, sen ne bilirsin branş öğretmeni dese kem küm ederim gibi.. Zaten konu sahibinin ilk mesajında paylaştığı listedeki birçok aracın adını bilmiyorum, hiç merak da etmedim, bu nedir bu kadar fazla şey ni lazım bu ilkokul öğrencilerine, iyi ki yetişkinliğe daha yakın çocuklarla çalışıyorum diye düşündüm orası ayrı.
Zaten konunun tamamında rahatsız edici olan öğretmenlerin, üstelik genel olarak hepsinin niyetlerinin sorgulanıyor olması, sanki biz işimizi yapmaya değil de insanları gıcık etmeye, pisliğe rüşvet almaya tabi biraz da kek yemeye ve ağlamaya gidiyoruz okula.

Kızım geçen sene özel okula gidiyordu maddi sebeplerden evimize en yakın devlet okuluna yazdırdık okuldan öğretmenden yana şikayetim yok genel anlamda ama eksik adı altında istenen isteklere ve bunlar için sürekli para istenmesine aklım ermiyor benim.
Zaten kitaplar yetersiz ek kaynak aldık , okulda morpa kullanılıyor EBA vs harici ek olarak şu an üyelik devam ediyormuş bitince ona para toplanacak devamı için yıl sonu gibi. Yok gösteri yapılacak dendi dans dersi için aylık ücret ödüyoruz sonrasında kıyafet parası verilecek.
Sene başında zaten havlu kağıt tuvalet kağıdı A4 ıslak mendil kolonya vs aldık verdik okula. Sınıf güneş gördüğü için fon perde isteniyor şu an onu da yaptıracağız bazı çocuklar tahtayı göremiyormuş parlama nedeni ile. Bunlar cüzi şeyler hijyen ve eğitim materyali bunları anladım kimseyi de yormuyor maddi olarak ama ya gerisi....
Sırada bir ton eksik var öğretmen bize bilgileri aktaran veliye bir liste atmış laptoptan başlıyor,ecegözü,küresi,hoparlörü,laminasyon makinesi, voleybol, futbol, basketbol topundan devam edip süpürge ve kürekle bitiyor.
Aslında top olsun elektronik aletler olsun okulun demirbaşı sayılır, bunları okulun temin etmesi gerekir ve ortak kullanım olarak sınıfların kullanımına sunması , bizde devlette okuduk teknolojik yeniliklerden kaynaklı ihtiyaçlar harici değişen çok şey de yok kullanılan materyaller aynı ama bu kadar afaki isteklerde olmazdı biz öğrenci iken.
Elektronik eşyalar için gerekirse okul aile birliği ile görüşülüp belki sponsor ayarlanıp o şekilde temin edilmesini istedim. Kalanlar bir şekilde temin edilir ortak para toplanıp. Ama alınanlarında faturasını velilere ibraz etmelerini istedim. Sonuçta para veriyorsak nereye ne kadar harcandığını bilmek hakkımız bence.
Lap top için para vermek istemiyorum, öğretmenin şahsına kalacak 2 sene sonrasında yada okula hibe edilecek onu kendisinin temin etmesi gerek ki evde iyi kötü bir tableti yada laptopu vardır diye düşünüyorum yada okul yönetimi ile görüşüp bir şekilde temin edilmesini sağlaması gerek diye düşünüyorum. Bu kadarı da bana fazla geldi.
Sizlerde durum nedir çocuğu devlete giden özellikle ilkokul çağı grupları için merak ettim.
Ve sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Ben de sınıf öğretmeniyim hiç bu kadar bir şey istemedim, çok fazla bunlar. Laptop kişiseldir bunu velilere aldırmak bana göre saçma. Ben okulun bilgisayarından hallediyorum ya da evimde kendi özel bilgisayarımdan etkinlik vs hazırlıyorum. Temizlik ürünleri için ise her öğrencinin çantasında zorunlu olarak ıslak mendil, kuru mendil ve tuvaletlerde sıvı sabun sorunu olduğu için sabun koymalarını istiyorum. Yer için süpürge ve küreği kendim alıyorum. Nöbetçi öğrenci kim ise onun koruması altında oluyor. Ek olarak da ekstra kitap aldırmıyorum, beğendiğim kitapların pdf halini akıllı tahtaya indirdim oradan işliyorum ve deftere bu kaynaklardan kullanarak yazdırıyorum. Devletin çalışma kitaplarını da ev ödevi olarak veriyorum. Bu kadar zulüm olmaya gerek yok, bana verecekleri bu paraları gitsinler çocukların sosyal gelişimleri için harcasınlar, yüzme, basketbol, futbol, dil vb bir sürü gelişecekleri alan varken gerek yok yani. Okulda imkanlar dahilinde sistem kurdum ve öğrencilerimi akademik bilgi olarak hiçbir şeyden mahrum etmiyorum

Yani şimdi yazacağım ayıp olacak, niyetini sorgulamam kendi özel işinde kullanmadığı sürece. Ama becerilerini ve yeterliliğini sorgularım, hocam herşey bitti de bu olmadan olmuyor mu diye. Yine de haddimi aşmak istemiyorum, sen ne bilirsin branş öğretmeni dese kem küm ederim gibi.. Zaten konu sahibinin ilk mesajında paylaştığı listedeki birçok aracın adını bilmiyorum, hiç merak da etmedim, bu nedir bu kadar fazla şey ni lazım bu ilkokul öğrencilerine, iyi ki yetişkinliğe daha yakın çocuklarla çalışıyorum diye düşündüm orası ayrı.
Zaten konunun tamamında rahatsız edici olan öğretmenlerin, üstelik genel olarak hepsinin niyetlerinin sorgulanıyor olması, sanki biz işimizi yapmaya değil de insanları gıcık etmeye, pisliğe rüşvet almaya tabi biraz da kek yemeye ve ağlamaya gidiyoruz okula.
Özel okulda çalıştığım sıradaki sınıfçı arkadaşlarım bile bunlara sahip değildi 🤷‍♀️

Ben camscanner kullanıyorum telefonumdan yazıcıların tarayıcısı müsait olmadığında. Kendim çözüm üretip bundan gocunmadığım için işinin kölesi olmaya devam et dedi üyenin biri 😂

Bu konuyu akşam öğretmen hanımla detaylıca konuştuk okul 7 yıl önce açılmış tam tarihini bilmiyordum ben , ilk açıldığında hiçbir teknolojik alet projeksiyon yazıcı bilgisayar vs vs yokmuş veliler ortaklaşa almışlar ama hırsızlık olayları olmuş tüm bilgisayarlar falan gündüz vakti okuldan çalınmış ki öğretmenler ders bitsede 5 e kadar okuldalar idare de aynı şekilde nasıl girmiş nasıl almış muallak orasını ben bilemiyorum. Sonra yeniden istenmiş ve bir şekilde temin edilmiş bunlar.
Okul aile birliği le konuşulsun sponsor yada bağışçı bulunsun dedim onlar ilgilenmez dedi, bu sene yeni açılan bir sınıfa dolap yaptırılmış 18.000 TL tuttuğu söylenmiş ki sınıflar çok büyük değil üçer sıra var her birinde yan yana öe doğru da 5 yada 6 sıra zaten dolaplar iki kapılı kitaplık formunda dolaplar rakam bana çok uçuk geldi. Okul herşeyi velilerden bekliyor her sınıfta kendi eksiğini kendi temin ediyor genel durum bu.
Ben birkaç firmaya yazdım laptop için belki sponsor buluruz olmazsa laptopsuz idare edecek artık çünkü 25 TL perde parasını vermeyenler var (durumu yok ya da var bu velilerin bilmiyorum ama 25 TL de vardır diye düşünüyorum)
Dediğim gibi öğretmen sınıfın 3/1 inin genel ihtiyaçlar için gerekeni vermeyeceğini söyledi buna laptop dahil değil onu rafa kaldırdık şu an. O da ısrarcı değil ama istiyor sonuçta alabilsek yok gerek yok diyecek durumda değil.
Toplantı yapılacak konuşulur ben fikrimi herkese beyan ettim zaten öğretmende dahil gerekirse okul idaresi ile de görüşürüm bu konuyu kalan ihtiyaçlara zaten lafımız yok dediğim gibi bir şekilde onları alırız. Son durum bu ..
Biz bu sene dolap yaptırdık oğlumun sınıfına. 16 bin TL tuttu, tanıdık aracılığıyla, bedava dedik, sevindik.
Size herşey uçuk geliyor. Simit olmuş 10 lira. Hayat pahalı artık.

Konuya yeni bir boyut getiriyim büyük ekran tv ve bulaşık makinesi var okul yönetimi ihtiyaç diyerek aldırmış okul aile birliğine şu an ki müdür çok kızıyor bu nasıl densizlik diyerek yapan yapıyor yani
Gerçekten ama ya.
Kaç okulda çalıştım, sebil biz aldık, bulaşık makinesi biz aldık, perdeyi bile biz yaptırdık, arıtma bağış, müdür odasına tv bağış(kameralar açık), buzdolabı bağış. (Perde hariç hepsi tamam, sıkıntı yok).
Paranın tv'ye aktarılması ayrı konu ama şu zenginliğe sahip bi okulda çalışamadım ya.
Bizde varsa yoksa toner yok, bilgisayar boş değil(çünkü 1 tane var), aaa yine toner yok.
Sinirlendim yine.
Okullara reva görülen şu yokluk beni delirtiyor.

Kızım geçen sene özel okula gidiyordu maddi sebeplerden evimize en yakın devlet okuluna yazdırdık okuldan öğretmenden yana şikayetim yok genel anlamda ama eksik adı altında istenen isteklere ve bunlar için sürekli para istenmesine aklım ermiyor benim.
Zaten kitaplar yetersiz ek kaynak aldık , okulda morpa kullanılıyor EBA vs harici ek olarak şu an üyelik devam ediyormuş bitince ona para toplanacak devamı için yıl sonu gibi. Yok gösteri yapılacak dendi dans dersi için aylık ücret ödüyoruz sonrasında kıyafet parası verilecek.
Sene başında zaten havlu kağıt tuvalet kağıdı A4 ıslak mendil kolonya vs aldık verdik okula. Sınıf güneş gördüğü için fon perde isteniyor şu an onu da yaptıracağız bazı çocuklar tahtayı göremiyormuş parlama nedeni ile. Bunlar cüzi şeyler hijyen ve eğitim materyali bunları anladım kimseyi de yormuyor maddi olarak ama ya gerisi....
Sırada bir ton eksik var öğretmen bize bilgileri aktaran veliye bir liste atmış laptoptan başlıyor,ecegözü,küresi,hoparlörü,laminasyon makinesi, voleybol, futbol, basketbol topundan devam edip süpürge ve kürekle bitiyor.
Aslında top olsun elektronik aletler olsun okulun demirbaşı sayılır, bunları okulun temin etmesi gerekir ve ortak kullanım olarak sınıfların kullanımına sunması , bizde devlette okuduk teknolojik yeniliklerden kaynaklı ihtiyaçlar harici değişen çok şey de yok kullanılan materyaller aynı ama bu kadar afaki isteklerde olmazdı biz öğrenci iken.
Elektronik eşyalar için gerekirse okul aile birliği ile görüşülüp belki sponsor ayarlanıp o şekilde temin edilmesini istedim. Kalanlar bir şekilde temin edilir ortak para toplanıp. Ama alınanlarında faturasını velilere ibraz etmelerini istedim. Sonuçta para veriyorsak nereye ne kadar harcandığını bilmek hakkımız bence.
Lap top için para vermek istemiyorum, öğretmenin şahsına kalacak 2 sene sonrasında yada okula hibe edilecek onu kendisinin temin etmesi gerek ki evde iyi kötü bir tableti yada laptopu vardır diye düşünüyorum yada okul yönetimi ile görüşüp bir şekilde temin edilmesini sağlaması gerek diye düşünüyorum. Bu kadarı da bana fazla geldi.
Sizlerde durum nedir çocuğu devlete giden özellikle ilkokul çağı grupları için merak ettim.
Ve sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Sınıf öğretmeniyim. Allah aşkına hangi şehir hangi mahalle tayin isteyeyim. Bir deneme sınavı yaparken kırk takla atıp yarısını da cebimizden veriyoruz. 😅 yani çok elit bir devlet okulu olmalı diye düşündüm. Yaşadığım şehrin hiçbir okulunda laptop isteme duymadım. Masa örtüsü perde kaynak kitap bitti.

Gerçekten ama ya.
Kaç okulda çalıştım, sebil biz aldık, bulaşık makinesi biz aldık, perdeyi bile biz yaptırdık, arıtma bağış, müdür odasına tv bağış(kameralar açık), buzdolabı bağış. (Perde hariç hepsi tamam, sıkıntı yok).
Paranın tv'ye aktarılması ayrı konu ama şu zenginliğe sahip bi okulda çalışamadım ya.
Bizde varsa yoksa toner yok, bilgisayar boş değil(çünkü 1 tane var), aaa yine toner yok.
Sinirlendim yine.
Bilmiyorum bu okula önce ki müdür kayıt ücreti alarak kayıt yaptırıyormuş ben geçen sene ilk öğrencim gitti ve şansıma o müdür gitmiş şu an ki eskiden de tanıdığım biri ve işini özenli ve adeletli yapıyor ilk veli toplantısında kendisi söyledi kendisinden önce ki idârecinin beyaz eşya aldırdığını bunları doğru bulmadığını ve tv yi öğretmenler odasından kaldırma kararı aldığını belirtti bulaşık makinesi duruyor ama ve kütüphane de duruyor

Gerçekten ama ya.
Sinirlendim yine.
Bilmiyorum bu okula önce ki müdür kayıt ücreti alarak kayıt yaptırıyormuş ben geçen sene ilk öğrencim gitti ve şansıma o müdür gitmiş şu an ki eskiden de tanıdığım biri ve işini özenli ve adeletli yapıyor ilk veli toplantısında kendisi söyledi kendisinden önce ki idârecinin beyaz eşya aldırdığını bunları doğru bulmadığını ve tv yi öğretmenler odasından kaldırma kararı aldığını belirtti bulaşık makinesi duruyor ama ve kütüphane de duruyir yani ilk geldiğinde oraya kurum yaptırmış önce ki müdür

Size bir sır vereyim mi? Ben öğretmenim ve konudaki meslektaşım gibi okulda bilgisayar varken yeni bilgisayar istemiyorum, ihtiyacım olursa kendimininkini kullanıyorum. 🤫

Şimdi konunun devamını okuyun sonra bu yorumunuzu gözden geçirin..
Hocam okudum öğretmen olduğunuzu sonradan. Daha da sasirdim hatta . Hala size katılmıyorum. Olabilir tabi aynı fikirde olmayabiliriz.

Bu tamamen öğretmenin tutumuyla ilgili. Mesela benim ilkokul öğretmenim uygun fiyatlı olmayan geziler bile düzenlemezdi. Ya herkes gelemezse diye. Yıllarca öğretmenler gününde verilen hiç bir hediyeyi kabul etmedi, okul sırasındaki örtüleri perdeleri bile kendi evinde yıkatırdı. Belki makinası vs olmayan vardır diye. Tamamen öğretmenin yokluk görmemiş olmasıyla ilgili bence.

Özeldeki öğretmenlerin çoğu asgari ücret alıyor ona bakarsanız, onlara yetiyor diye kamudakilere de mi yetmesi gerekiyor.

Yettiği için değil atanamadığı yada başka özel durumları sebebiyle özelde devam ediyorlar. "Kamu öğretmenine veli bilgisayar almalı, bunun için ödenek toplanacak" gibi bir ibare yok. Alınması gerekiyorsa devlet tedarik etmeli, akıllı tahta sistemini her okula adapte etmeli yada şahsi bilgisayarlar kullanılabilmeli. Veli bu işin hiç bir yerinde yok. Bilgisayarı yoksa dahi o öğretmen öğretmen değil mi? Kalem var tahta var. Etkinlikler, dramalar vs... İlla ki elimizde bilgisayarla projeksiyonla da öğretmenlik yapmamız şart değil.

Eşim de ben de kamudayız ve kurum bize laptop tahsis ediyor. Kişisel de kullanabiliriz istersek. Sizin şahsi bilgisayarınızı iş için kullanmanız çalıştığınız kurumun şark kurnazlığı. Devletin bence de okula ortak 7-8 tane laptop vermesi gerekir. Atla deve değil. Para hiç değil bunlar koskoca devlet için.

Niye kullanmasın laptopuna nasıl bir zarar gelecek?!

Öğretmenim ve kendi bilgisayarımı kullanmaktan gocunmam. Ki öğretmenliği akıllı tahtaya, projeksiyon bağlı bir şekilde yapan bir öğretmen de değilim.
Siz de öğretmensiniz diye hatırlıyorum. Bir meslektaşım olarak bu şekilde düşünüyor olmamız garip değil diye düşünüyorum değil mi 😊

Okulda bilgisayar zaten var masa üstü model, kendisi taşınabilir bir model istiyor ve lap top o nedenle listeye eklenmiş durumda.
Eba dan ödevler gönderiyor bizimle mail yolu ile haberleşiyor ,çoğunu okulda mesaisi içinde yapıyor ders sonrası zamanda ,Whatsup grubu sadece veliler arasında kullanılıyor bizde.
Yani elinin altında zaten internet alt yapısı ve bilgisayar var.

Size kesinlikle hak veriyorum. Laptop inanılmaz yersiz bir talep. Bilinçli bir öğretmen idareden, milli eğitimden akıllı tahta talep eder.

İlkokuldan tut üniversite hocasına kadar sanki slaytlar ellerinden alınsa ders anlatamayacak gibi bir halleri var.
Benim dönemimde hocalar tahtada kendi anlatır, kitaptan işlerdi. Şimdi slayt ve videolar olmasa halleri harap gibi duruyor.

Kesinlikle katılıyorum. Geçen yıl 2.dönem bir karar aldım ve slayt meselesini tamamen bıraktım. Aslında kendimizi köreltiyoruz. Elime kalemi almak hem bana iyi geliyor, hem de tahtada emek verdiğimi gören öğrenciler daha dikkatli oluyorlar.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X