Devlet okulundan istenen paralar ve bitmeyen eksikler...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Kesinlikle katılıyorum. Geçen yıl 2.dönem bir karar aldım ve slayt meselesini tamamen bıraktım. Aslında kendimizi köreltiyoruz. Elime kalemi almak hem bana iyi geliyor, hem de tahtada emek verdiğimi gören öğrenciler daha dikkatli oluyorlar.
üniversitede bazı hocalar genelde slaytlardan ders anlatırdı
eşek kadar insanlar olmamıza rağmen deli gibi sıkılırdık
ufacık çocukların nasıl sıkıldıklarını düşünmek bile istemiyorum

Öğretmenim ve kendi bilgisayarımı kullanmaktan gocunmam. Ki öğretmenliği akıllı tahtaya, projeksiyon bağlı bir şekilde yapan bir öğretmen de değilim.
Siz de öğretmensiniz diye hatırlıyorum. Bir meslektaşım olarak bu şekilde düşünüyor olmamız garip değil diye düşünüyorum değil mi 😊
Garip bulanlar oldu hocam 😂 beğenmedim atanlar gırla.
Bu arada akıllı tahta varmış.

Öğretmenim ve kendi bilgisayarımı kullanmaktan gocunmam. Ki öğretmenliği akıllı tahtaya, projeksiyon bağlı bir şekilde yapan bir öğretmen de değilim.
Siz de öğretmensiniz diye hatırlıyorum. Bir meslektaşım olarak bu şekilde düşünüyor olmamız garip değil diye düşünüyorum değil mi 😊
Mesele bu değil ki ama.
Hepimiz veya çoğumuz kendi bilgisayarımızı kullanıyoruz zaten, ama buna mecbur olmak sinirlendiriyor beni.
Sene başından beri evden aldığım çıktının haddi hesabı yok, sırf okul işi için aldım yazıcıyı.
Ben yazıcı parasıyla aldığım çıktılarla zarara uğramayacağım elbette ama buna mecbur kalmaya sinirleniyorum.
Ha çözüm veliye aldırmak asla değil.

Kesinlikle katılıyorum. Geçen yıl 2.dönem bir karar aldım ve slayt meselesini tamamen bıraktım. Aslında kendimizi köreltiyoruz. Elime kalemi almak hem bana iyi geliyor, hem de tahtada emek verdiğimi gören öğrenciler daha dikkatli oluyorlar.
Bizim üniversitede de hocaların ciddi bölümü slayt kullanıyor ve eğer öğretmen duz bir ses tonuyla okuyarak anlatma egilimindeyse insan hiçbir şey anlamıyor. Yazarak anlatan hocaların dersi kesinlikle daha eğlenceli geçiyor.

Bu konuyu akşam öğretmen hanımla detaylıca konuştuk okul 7 yıl önce açılmış tam tarihini bilmiyordum ben , ilk açıldığında hiçbir teknolojik alet projeksiyon yazıcı bilgisayar vs vs yokmuş veliler ortaklaşa almışlar ama hırsızlık olayları olmuş tüm bilgisayarlar falan gündüz vakti okuldan çalınmış ki öğretmenler ders bitsede 5 e kadar okuldalar idare de aynı şekilde nasıl girmiş nasıl almış muallak orasını ben bilemiyorum. Sonra yeniden istenmiş ve bir şekilde temin edilmiş bunlar.
Okul aile birliği le konuşulsun sponsor yada bağışçı bulunsun dedim onlar ilgilenmez dedi, bu sene yeni açılan bir sınıfa dolap yaptırılmış 18.000 TL tuttuğu söylenmiş ki sınıflar çok büyük değil üçer sıra var her birinde yan yana öe doğru da 5 yada 6 sıra zaten dolaplar iki kapılı kitaplık formunda dolaplar rakam bana çok uçuk geldi. Okul herşeyi velilerden bekliyor her sınıfta kendi eksiğini kendi temin ediyor genel durum bu.
Ben birkaç firmaya yazdım laptop için belki sponsor buluruz olmazsa laptopsuz idare edecek artık çünkü 25 TL perde parasını vermeyenler var (durumu yok ya da var bu velilerin bilmiyorum ama 25 TL de vardır diye düşünüyorum)
Dediğim gibi öğretmen sınıfın 3/1 inin genel ihtiyaçlar için gerekeni vermeyeceğini söyledi buna laptop dahil değil onu rafa kaldırdık şu an. O da ısrarcı değil ama istiyor sonuçta alabilsek yok gerek yok diyecek durumda değil.
Toplantı yapılacak konuşulur ben fikrimi herkese beyan ettim zaten öğretmende dahil gerekirse okul idaresi ile de görüşürüm bu konuyu kalan ihtiyaçlara zaten lafımız yok dediğim gibi bir şekilde onları alırız. Son durum bu ..

Ay ne saçma şey ya. Son on yılda 3 kere bilgisayar mı talep edilirmiş? Birde gündüz vakti toptan çalınmış, sonra yeniden aldırmış, şimdi yine aldırıyor. Terbiyesizlik bu. Gerekirse ilçe milli eğitime şikayet edin.

Sınıfınızda akıllı tahta yok mu? Bir tablet ve dönüştürücü işinizi görür. Hatta asıl kalemli tablet işini daha çok görür. Çünkü renk renk tahta kalemi vs almaktansa açar tabletten ekranı orada çizerek renk renk gösterir şekil çizer. Ben tablet kullanarak ders anlatıyorum, soruyu açıyorum, üzerine kalemlerle renk renk tek tek gösterebiliyorum.

Ben de öğretmenlik yapıyorum, üniversitede ve lise öğrencilerine hem sınıfta hem birebir ders verdim, eğitimin kalitesi bunlarla alakalı değil. Zaten o perde, projektör, bilgisayar kaç kere kullanılacak? Ne kadar verimli olacağı çok tartışılır konu bu.

Bu konuyu akşam öğretmen hanımla detaylıca konuştuk okul 7 yıl önce açılmış tam tarihini bilmiyordum ben , ilk açıldığında hiçbir teknolojik alet projeksiyon yazıcı bilgisayar vs vs yokmuş veliler ortaklaşa almışlar ama hırsızlık olayları olmuş tüm bilgisayarlar falan gündüz vakti okuldan çalınmış ki öğretmenler ders bitsede 5 e kadar okuldalar idare de aynı şekilde nasıl girmiş nasıl almış muallak orasını ben bilemiyorum. Sonra yeniden istenmiş ve bir şekilde temin edilmiş bunlar.
Okul aile birliği le konuşulsun sponsor yada bağışçı bulunsun dedim onlar ilgilenmez dedi, bu sene yeni açılan bir sınıfa dolap yaptırılmış 18.000 TL tuttuğu söylenmiş ki sınıflar çok büyük değil üçer sıra var her birinde yan yana öe doğru da 5 yada 6 sıra zaten dolaplar iki kapılı kitaplık formunda dolaplar rakam bana çok uçuk geldi. Okul herşeyi velilerden bekliyor her sınıfta kendi eksiğini kendi temin ediyor genel durum bu.
Ben birkaç firmaya yazdım laptop için belki sponsor buluruz olmazsa laptopsuz idare edecek artık çünkü 25 TL perde parasını vermeyenler var (durumu yok ya da var bu velilerin bilmiyorum ama 25 TL de vardır diye düşünüyorum)
Dediğim gibi öğretmen sınıfın 3/1 inin genel ihtiyaçlar için gerekeni vermeyeceğini söyledi buna laptop dahil değil onu rafa kaldırdık şu an. O da ısrarcı değil ama istiyor sonuçta alabilsek yok gerek yok diyecek durumda değil.
Toplantı yapılacak konuşulur ben fikrimi herkese beyan ettim zaten öğretmende dahil gerekirse okul idaresi ile de görüşürüm bu konuyu kalan ihtiyaçlara zaten lafımız yok dediğim gibi bir şekilde onları alırız. Son durum bu ..

Bu arada her yıl okul aile birliğine markalar ihtiyaç sahibi öğrenciler için destekte bulunuyorlar. Rehberlik servisi, okul idaresi, okul aile birliği bunları biliyordur o markalardan rica edilebilir.

ben 26 yaşına giricem ben çocukken de biz öğretmene laptop alırdık sınıfta klima alırdık. sınıflar çok sıcak oluyor bir kere öğrenciler ne yapsın. doğru düzgün yatırımlar yok okullara. bi yeni yapılan İmam Hatip ortaokulu be lisesi görmüştüm o vardı tam donanımlı. kimse kişisel Bilgisayarını işte kullanmak zorunda değil valla. he şöyle şeyler vardı yalaka 1-2 veli olurdu. öğretmenin yalakası olurdu. öğretmene altın aldırırdı bizim zamanımızda. şimdi onlar yoktur herhalde. lisede fatih gelmişti böyle sınıflarda akıllı tahtalar vardı. ortaokulda da bizde matematik fen sınıfı olurdu mesela orada olurdu akıllı tahta

1.sinif velisiyim. Ayni zamanda baska bir veli ile beraber veli temsilciligi yapiyorum (sinif annesi).
Suana kadar sınıf parasi olarak 250ser tl topladik velilerden ve ihtiyaclari bununla hallediyoruz (Bu paradan öncelikle sinifi temizlettik, öğrenci dolaplarina kilit taktirdik, morpa üyeliği aldik, 29 ekim sinif süslemelerini temin ettik).
Halk oyunlari kursu bizde de açılıyor ona aylik olarak 150 TL ödeyeceğiz. Bir de e-okul için fotoğraf çekimi oldu onun için 30ar tl toplandi.
Bizden bunun dışında istenen bir şey olmadı. Sinifta bilgisayar var ekstra laptop neden istenir anlam veremedim. Baska bir arkadaşım sınıftaki yazici bozulunca yazici aldik demişti onu biliyorum. Ama masaüstü bilgisayar varken öğretmene laptop temin etmeyi bizim sinifta ben dahil hicbir veli kabul etmez.

Mesele bu değil ki ama.
Hepimiz veya çoğumuz kendi bilgisayarımızı kullanıyoruz zaten, ama buna mecbur olmak sinirlendiriyor beni.
Sene başından beri evden aldığım çıktının haddi hesabı yok, sırf okul işi için aldım yazıcıyı.
Ben yazıcı parasıyla aldığım çıktılarla zarara uğramayacağım elbette ama buna mecbur kalmaya sinirleniyorum.
Ben de aynen bunu diyorum, okul için tablet aldım, yazıcı aldım ama neden şahsi eşyamı kullanmak zorunda olayım. Tabi ki çözüm veliye aldırmak değil asla, imkanlar neyse onun dahilinde işini yaparsın, soran olursa durumu açıklarsın. Ama veliyi kullanmak ifadesi de doğru değil bence, sonuçta veliden talep ettiği şeyleri kişisel işi için kullanmıyor, kullanmak nerede burada.

Valla tonerinde, kagidinda degilim. Ben olsam bende veririm cunku yetersiz kaliyor bunlara lafim yok. Ancak demirbas sayilabilecek makinelerin teminini veliler saglayacak seklinde bir teminat mi verilmis ogretmenlere?
Agzini acana calis sende ogretmen ol deniliyor. Calisma kosullari belli, iyilestirilme sözü mü verilmiş? Devletin en buyuk gelir kaynagi vergiler. O yuzden vergi memurlarini ornek verdim. Bana takim elbise almazsaniz calisamam desinler. Bakalim vergi gelirleri nasil toplanacak, memur maaslari ve transfer harcamalar nasil odenecek? Boyle bir mantigi kabul etmiyorum. Cocuklara "kamu hizmetini daha iyi alabilmeniz icin memurlarin kosullarini kendi cebinizden harcayarak iyilestirmelisiniz" mantigi empoze ediliyor
öyle bir teminat verilmiyor ama işte muhtemelen deniyor ki yazicin yetismiyorsa velilerin alsın sınıfa bir tane para toplayip.
ögretmen haklı olarak dersi yetistirebilmek işleyebilmek için yazıcıya ihtiyaç duyuyor mecburen veliden istiyor.
ben bu konuda ögretmene kizamiyorum ya, bazen kızıyorum da.
balık baştan kokmuş maalesef bu sene en yuksek odeneklerden birini meb aldı okullar çöp, hademe ucretini dahi ödedik biz geçen sene işkur yollamista parasi yetersizmişte e banane abi? ben iş verenmiyim veliyim hademenin maaşinı neden ben düşünüyorum acaba.
en son lanet olsun sisteminizede diyip ödüyosun ama cidden can sıkıcı bir durum.

öyle bir teminat verilmiyor ama işte muhtemelen deniyor ki yazicin yetismiyorsa velilerin alsın sınıfa bir tane para toplayip.
ögretmen haklı olarak dersi yetistirebilmek işleyebilmek için yazıcıya ihtiyaç duyuyor mecburen veliden istiyor.
ben bu konuda ögretmene kizamiyorum ya, bazen kızıyorum da.
balık baştan kokmuş maalesef bu sene en yuksek odeneklerden birini meb aldı okullar çöp, hademe ucretini dahi ödedik biz geçen sene işkur yollamista parasi yetersizmişte e banane abi? ben iş verenmiyim veliyim hademenin maaşinı neden ben düşünüyorum acaba.
en son lanet olsun sisteminizede diyip ödüyosun ama cidden can sıkıcı bir durum.

Bizden de zamaninda fotokopi parasini alırlardı. 5kurus muydu neydi. Bu tip seylerde bende kızamıyorum ogretmene. Sabun falan toplu isterlerdi bizden, senede bikez her ogrenci alirdi. Bunlar rahatsiz edici gelmiyor bana.

Hademe ucretini odemeniz ilginc olmus. Isin kotu tarafi su: bu taleplerin sonu yok. Yan sinifa toplamip veliler laptop aldiysa diger ogretmenler icinde ornek teskil eder. Personel ucretinide talep ederler. Talebin sonu yok

Mesele bu değil ki ama.

Aynen dediğiniz gibi yerli yersiz masraf öğretmenin üzerine biniyor. Veliler bunları aldıkça bazı öğretmenlerin talepleri de bitmeyecek(konudaki öğretmen gibi) devlette görmeyecek.

Ay ne saçma şey ya. Son on yılda 3 kere bilgisayar mı talep edilirmiş? Birde gündüz vakti toptan çalınmış, sonra yeniden aldırmış, şimdi yine aldırıyor. Terbiyesizlik bu. Gerekirse ilçe milli eğitime şikayet edin.

Sınıfınızda akıllı tahta yok mu? Bir tablet ve dönüştürücü işinizi görür. Hatta asıl kalemli tablet işini daha çok görür. Çünkü renk renk tahta kalemi vs almaktansa açar tabletten ekranı orada çizerek renk renk gösterir şekil çizer. Ben tablet kullanarak ders anlatıyorum, soruyu açıyorum, üzerine kalemlerle renk renk tek tek gösterebiliyorum.

Ben de öğretmenlik yapıyorum, üniversitede ve lise öğrencilerine hem sınıfta hem birebir ders verdim, eğitimin kalitesi bunlarla alakalı değil. Zaten o perde, projektör, bilgisayar kaç kere kullanılacak? Ne kadar verimli olacağı çok tartışılır konu bu.
Bunlar genel anlamda okul aveliler tarafından alınmış bizim hoca aldırmamış hepsini.

Bu arada her yıl okul aile birliğine markalar ihtiyaç sahibi öğrenciler için destekte bulunuyorlar. Rehberlik servisi, okul idaresi, okul aile birliği bunları biliyordur o markalardan rica edilebilir.
Okul aile birliğinin adı var kendi yok sponsor bulunsun dedim onlar aracılığıyla uğraşmıyorlar dedi öğretmen . Zaten lap top alınmayacak herkes karşı bende dahil.
Kalan ihtiyaçları bile daha para bile toplanmamasına rağmen birçok veli şikayet maili atmış hocaya ama onlarında bir şekilde temin edilmesi gerek en azından öncelikli ders materyali olanların çünkü her sınıf iyi kötü almış birşeyler.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X