Direksiyon Sınavı

Herkesin kabiliyeti aynı değildir ama o zengin arkadaşınız pratik yapa yapa sınavı kazanır ama siz daha zekisinizdir manevralarınız daha iyidir refleksleriniz iyidir dikkatiniz harikadır.
Bunları geliştirmek de onun elinde diye diyorum zaten yani bunun tek yolu evde arabanın olmasi değil :)

Bunları geliştirmek de onun elinde diye diyorum zaten yani bunun tek yolu evde arabanın olmasi değil :)
Tabii ki tek yolu evde araba olması değil ama kimileri de pratik yapmadan geçemeyebilir sınavı örgü örmek gibi düşünün üstelik bu araba örgü de değil

Ehliyet aldigimda arabamız vardı ama direksiyon hocasının tavsiyesiyle 1 kere bile kendi aracımızla çalışmadım. Arabadan arabaya farkeder sınava gireceğin araba hariç bir araba ile çalışma sınav öncesi kafanı karistirma dedi bende öyle yaptım ve ilk seferde de geçtim. Söyleyeceklerim bu kadar.

Neden gerçekten doğru söylüyor arabası olup bol pratik yapanla sadece direksiyon dersleriyle sınava giren aynı olur mu? Hayat herkese aynı koşulları sağlamıyor
E otuz küsur yaşına kadar çalışıp çabalayıp alsaymış bir araba. Her şeyi aileden beklemeseymiş. Benim babamın da arabası yoktu, ben aldım kendime. Çok üzüldüyseniz verin arabanızı pratik yapsın.

2.kez kaldım. Parktan çıkışta dubalara değdi... Arabamız yok pratik yapamıyorum. Bazılarına hayat altın tepside sunuluyor biz de uğraşıp duralım.
Geçmiş olsun lakin bizim hocamız da derdi ki "başka arabayla pratik yapmayın" yani ehliyet sınavının altın tepsiyle bir alakası yok. Ayrıca pratik yapmakla alakalı birşeyde kalmamışsınız, yokuşta geri kaçırsanız eyvallah, arabayı kaldıramayıp stop ettirseniz eyvallah, paralel park yapamasaniz eyvallah (evet kesinlikle en pratik gerektiren şeydir) lakin dubaya değmişsiniz. Neyse geçmiş olsun, inşallah bir dahaki sefere çok güzel geçer ve sınavı başarırsınız 🌸

Buna psikolojide yansıtma diyorlar sanırım :) başarısız olunca suçlu hep başkalarıdır mutlaka. Mesela ben hayatımda ilk defa derste arabanın direksiyon koltuğuna oturdum. İlk defa direksiyona o gün dokundum . Eşimin arabası da var üstelik , ama bir kazaya sebep olma korkusundan bir kere bile denemedim. İlk kontağı çalıştırırken kalbimin atışını ağzımda hissediyordum o derece . Eğitimlere başlamama rağmen eşim arabayı kullanmamı istemedi, Allah korusun bu tecrübesizlikle birisinin hayatına mal olabilir derdi ve çok haklıydı. Normal dersler dışında 3 defa 1 saatlik özel ders aldım sınav öncesi daha yeterli olabilmek için. Hiç umudum yokken ilk sınavda da geçtim . Mantığını anlamak ve sakin kalabilmek bu işin temel başarı nedeni . Ben muhteşemim diye anlatmıyorum , ama altın tepsi bizde de yoktu be canım :)
Eşiniz araba kullanırken yanında oturup onu izlemek öğrenmenize katkı sağlar. Bizim öyle bir şansımız olmadı.

Ehliyet aldigimda arabamız vardı ama direksiyon hocasının tavsiyesiyle 1 kere bile kendi aracımızla çalışmadım. Arabadan arabaya farkeder sınava gireceğin araba hariç bir araba ile çalışma sınav öncesi kafanı karistirma dedi bende öyle yaptım ve ilk seferde de geçtim. Söyleyeceklerim bu kadar.
Arabanızda vakit geçirmeniz, sürücüyü izlemeniz bir artıdır. Yani yakından sürüş deneyimi izlemeniz.

Ben hayatımda sadece 3 kere direksiyon başına geçerek ve bir gün bile kursa gitmeyerek sınava girdim. Yazılı sınavdan 98 almıştım ( çıkmış soruları çözdüm 2 kere sadece) ilk direksiyon sınavında da geçtim. Hatta 2.araba sürüşümde bildiğin bir ilçeden başka bir ilçeye gitmiştim İstanbul’da üstelik. Bunun imkanla alakası yok. Kimisinin çok yeteneği oluyor, kimisinin hiç olmuyor kimisi de çok çalışıp kendini geliştiriyor. Birçoğunda da panik oluyor çok çalışmış olsa da. Bazı tanıdıklarım yüzlerce kere araba sürerek sınava giriyorlar yine de geçemiyorlar panik yapıyorlar.

Eşiniz araba kullanırken yanında oturup onu izlemek öğrenmenize katkı sağlar. Bizim öyle bir şansımız olmadı.
Burada tepki aldığınız konu tam olarak nedir sanırım anlayamadınız . Ablam ehliyet aldığında bekardı ve arabamız da yoktu . Oda ilk sınavda geçmişti . Keza erkek kardeşim de aramız yokken ehliyetini ilk sınavda aldı . Size tavsiyem heyecanınızı kontrol etmeye çalışın . Örneğin nefes egzersizleri yapın , hocam bana o gün sınava yalnız gel ve derse geldiğini düşün özel bir gün gibi anlam yükleme demişti , elbette stres oluyorsun ama bildiğin şeyleri yapamamak yeteneksizlik veya avantaj sahibi olmamakla ilgili değil . Nerede hata yaptığını biliyorsan konu arabanız olmaması değil. Nedenleri kabul etmeniz çözüm bulmanızı kolaylaştırır. Başarılar diliyorum

Derslerde başarılı olan birine mi soruyorsun?
Basarilisin madem neden tekte alamiyorsun ehliyetini? Sana basarisizsin demedim, algin farkli. Direksiyon sinavini gecemedim, gecenlerin arabasi vardi gibi bi algin var farkinda misin? Degilsen anla yani, BENIM DE COGU KISININDE EHLIYET ALIRKEN ARABASI YOKTU!!!

Valla tatlım hayat bana altın tepside sunulmadı. Arabamız yoktu eşimin otomatik şirket aracıyla 3 ay işten geldigi gibi çalısmaya çıktım. Ve ben manuele yazıldım sen düşün benim zorluk seviyesini😅😅 biri otomatik biri manuel olmak üzere ikisininde üstesinden geldim. Ya otomatik bu çalışmım kafam karışır demedim. Her akşam tek başıma çıktım eşimlede değil. Sonra ek dersler aldım manuel sonra bir güzel ehliyetimi aldım geçen yaz. Eşim ufak manuel araba aldı iyi kötü zorlanarak 2 hafta öncede yine borçlanarak arabamı yükseltti. Şimdi hem onun arabayı hem kendi arabamı elimde oynatırım. İki kere memlekete gittim.😅 Söylemek istediğim koç sabancı felan değillerse kimseye altın tepside sunulmuyor. Ben çok çabaladım emek verdim. Şimdi onun rahatlığını yaşıyorum. Ek dersler alın 2.kere kaldınız diye ehliyeti alamıyacaksınız diye birşey yok. Her ehliyeti olanın kapısında araba da beklemiyor. Hemen karalar bağlamayın. Olmayacak birşey de degil.

Valla tatlım hayat bana altın tepside sunulmadı. Arabamız yoktu eşimin otomatik şirket aracıyla 3 ay işten geldigi gibi çalısmaya çıktım. Ve ben manuele yazıldım sen düşün benim zorluk seviyesini😅😅 biri otomatik biri manuel olmak üzere ikisininde üstesinden geldim. Ya otomatik bu çalışmım kafam karışır demedim. Her akşam tek başıma çıktım eşimlede değil. Sonra ek dersler aldım manuel sonra bir güzel ehliyetimi aldım geçen yaz. Eşim ufak manuel araba aldı iyi kötü zorlanarak 2 hafta öncede yine borçlanarak arabamı yükseltti. Şimdi hem onun arabayı hem kendi arabamı elimde oynatırım. İki kere memlekete gittim.😅 Söylemek istediğim koç sabancı felan değillerse kimseye altın tepside sunulmuyor. Ben çok çabaladım emek verdim. Şimdi onun rahatlığını yaşıyorum. Ek dersler alın 2.kere kaldınız diye ehliyeti alamıyacaksınız diye birşey yok. Her ehliyeti olanın kapısında araba da beklemiyor. Hemen karalar bağlamayın. Olmayacak birşey de degil.
Şu yazdıklarınızda bir ton falsolu ve suç teşkil eden hareket var yalnız. Birincisi başkasının üzerine zimmetli şirket aracını kullanamazsınız. Hem sizin başınız derde girer hem eşinizin. İkincisi ehliyetiniz yokken kurs araçları dışında bir araçla ve belirlenen alanın dışında yanınızda eğitmen olmadan araç kullanamazsınız. Şansınız yaver gitmiş, bir kazaya karışmamış ya da polise yakalanmamışsınız. Ancak bu tip şeyleri tavsiye olarak vermeyin lütfen.

X