Diş teli ile ilgili soru, sorun ve deneyimleri paylaşalım

AMİGO sen erzurumda nerede yaptıracaksın acaba? ben de düşünüyorum da. pek bilgim de yok.

erzurum diş kliniği varmış özel arkadaşım orada yaptırdı da hala tedavisi sürüyor hatta ablası da orada yaptırıyor memnun olduklarından ben de orayı tercih ediyorum. sen erzurum da mı yaşıyorsun?

bende diş teli taktırmak istiyorum 31 yaşındayım üst çenem dar dişlerimde çok düzgün değil sizce işe yararmı 26 sında ortodondist randevum var inş. güzel şeyler söyler açıkcası 1,2 yıl kalması benim için önemli değil sonuçu güzel olursa değer bence

Zeynep merhaba bende 36 yaşındayım .benimde üst çenemde daelık ve diş etlerimde sorunlar var dişlerimde de özellikle sağ üst dişlerimde çok çarpıklık var..doktor eğer tedaviinitam anlamıyla yaptırırsan hiç bir sorun kalmaz dedi..diş tellerinden sonraki aparatlarıda kullanırsan kesinlikle geriye dönüşte yaşamayacağımı söyledi..benimde bir yıl tel tedavisi 1 yılda ağıza sonradadan takılan aparatları kullanmam gerekecekmiş.sağlık olsun dişler tamamen sağlığına kavuşsunda hepsini yapmaya değer..

Ben de 21 aralıkta Sakarya'da şeffaf diş teli taktırıyorum hayılısıyla :) buraya yazayım hatıra olsun teller çıktığı gün açıp bakarım u sayfaya inşallah :nazar:

Merhabalar öncelikle bugün 3 tane doktorla görüştüm hem doktorlarla yüzyüze görüşmek seçimimde etkili oldu hemde fiyat konusunda ..gittiğim en son doktorun bahsettiği şeyleri yazayım. birincisi gittiğim bütün doktorlar diş etlerimin temizlenmesi gerektiğini etlerimde sorun olduğunu söylediler ilk doktor 4800 tl fiyat verdi 2. doktor 4500 tl verdi 3. doktorda 3750 tl fiyat verdi Son doktorun verdiği fiyata dahil olan tedavileride yazayım: İlk önce diş etlerime küretaj yapılacakmış(derinlemesine temizlik) sonra 3 diş çekimi ,üst çene için ağız tavanına bir aparat takarak, boşluk olan yere üst çene oturtulacakmış, estetik olarak yüzümün şeklinde de değişiklik olacakmış öyle söyledi , teller alt dişlere metal ,üst dişlere şeffaf braket takılacak ve çok ikna edici konuştu kafamada yattı bu tedavi
.Yirmilik dişlleri sordum paket fiyata dahilmi diye o da üçün beşin hesabı olmaz dedi tabi dahil ederiz dedi..Kafama yattı bakalım Çarşambaya gidip diş çekimini yapacağız ve diş etlerimin küretajına başlanacak 3 seansta bitermiş bakalım hayırlısı ...çok heyecanlıyım..

merhabalar ömrüm76 diş çekimleri ve 20 lik dişler çekilince kaç tane dişiniz kalıyor?simetri bakımından bildiğim kadarıyla 4 diş çekiliyor acaba önceden çekilmiş dişiniz vardı da bu yüzden mi 3 diş dedi drunuz,sanırım böyle bir sebeple 3 demiştir.

merhabalar ömrüm76 diş çekimleri ve 20 lik dişler çekilince kaç tane dişiniz kalıyor?simetri bakımından bildiğim kadarıyla 4 diş çekiliyor acaba önceden çekilmiş dişiniz vardı da bu yüzden mi 3 diş dedi drunuz,sanırım böyle bir sebeple 3 demiştir.

ebru berra daha öncede sol altta bir dişimi öçektirmiştim birde sağ alt 20 lik çekilmişti , doktorumun çeğeceği 3 dişle beraber ağzımda toplamda 5 diş eksik olacak .20 lik dişlerde tedavi sonrası çekim yapılacak ..size birşey danışayım ,başka bir doktorda çekilmiş olan 20 lik dişin karşılığındaki 20 liği çekeriz dedi sol alt ve üst yirmiliklere dokunmayız demişti.Kendi doktoruma sormadım ama mutlaka 20 lik dişleinde hepsinin çekilmesi gereklimi..

ebru berra daha öncede sol altta bir dişimi öçektirmiştim birde sağ alt 20 lik çekilmişti , doktorumun çeğeceği 3 dişle beraber ağzımda toplamda 5 diş eksik olacak .20 lik dişlerde tedavi sonrası çekim yapılacak ..size birşey danışayım ,başka bir doktorda çekilmiş olan 20 lik dişin karşılığındaki 20 liği çekeriz dedi sol alt ve üst yirmiliklere dokunmayız demişti.Kendi doktoruma sormadım ama mutlaka 20 lik dişleinde hepsinin çekilmesi gereklimi..

ömrüm76 simetri bakımından nerde eksik varsa ya o diş implant ile tamamlanıyor yahut diş eksikliği durumu yok ise çekiliyor.önemli olan bildiğim kadarıyla çenedeki dişlerin simetrik olması.bu da çenedeki her bir dişe eşit miktarda yük binmesi için gerekli.5 diş diyorsunuz ama o 6 mı acaba?çünkü çift olarak ele alınıyor araştırdığım kadarıyla.

Son düzenleme:
Merhaba .) Ben hataylıyım ama antalyada okuyorum.İlk olarak ankaraya gitmiştim ama orda özelde bile hemen başlamıyorlar tedaviye beklemen gerekiyor.Sonra mersinde adı duyulmuş bir ortodontiste gittim.Hem mersin yakın olduğu için gidip gelmesi benim için daha kolay.Doktorum ameliyatlı tedaviyi çok sık yapıyor.Uzun zamandır anlaşmalı çalıştığı plastik cerrah var.Mersin fakültesinde yapılıyor ameliyatlar.Açıkçası bende ilk ameliyatımı olmamak için yapmadığım şey kalmadı ama sonunda oldum ve gördüm ki bütün o stresler,endişeler boşunaymış :) Ameliyattan 7 gün sonra sanki hiç ameliyat olmamışsın gibi normal eski günlerine geri dönüyorsun.İnternette ameliyat hakknda yazılanları sakın okuma hiçbiri gerçeği yansıtmıyor ben onları okuduğum için çok korkmuştum ve bu yüzden olmak istemiyordum.Ama dediğim gibi bütün korkum boşunaymış.İkinci ameliyatım çift çene operasyonu.Üst çenem aşağı alt çenem ileri alınacak.Şu an bu ameliyatı yapmış olan hastalar da var kontrola gittiğimde sürekli konuşuyoruz diğer hastalarla birlikte.Çoğunun yaşıda 26 ve üstü.Ameliyat olduklarına çok memnunlar ve dışardan baktığında ameliyat olduklarını bilmen mümkün değil.Yüzünde çok büyük ve olumlu bir değişim olduğunu söylüyorlar.Buda bana motivasyon sağlıyor.Onun için hiç korkmamanı öneriyorum .)Toplam Tedavi ücretim de 7800 dolar.Şöyle söylüyüm normalde teller 3500 dolar zaten ameliyat için para ödemiyorsun.Ama üst çene genişletme operasyonunda bir vida koymuşlardı maliyeti 4000 dolardan fazlaymış onun.Ondan biraz pahalı oldu benim tedavi.

cevabın ıcın cok tesekkur ederım canım bugun bır ortodontıstle daha görüştüm kadın cok tecrubelı cenen hafıf kayık ama cenenın acıs kapanısın normal sanslısın bu yuzden buyuk ıhtımal duzeltırız dedı baya guven verdı yarın cene fılmlerımı cektırıcem çarşamba gunude duruma gore bakılacak

merhaba hanımlar bugunku randevuma gıttım bu ortodontıst baya tecrubelı cenen kayık ama cene acıp kapaman normal bu yuzden sanslısın buyuk ıhtımal duzelır dedı 1-2 yıl arası surecekmıs tedavı metal tel takılacak cekım gucu daha ıyı dıye zaten şeffef tel onermıyorum cenedede sorun oldugu ıcın dedı fıyatta normal teller 3500 lıraymıs benımkısı kelepcelı olacakmıs dısı ıyıce kavrıyormus daha rahat kullanırsın dedı bu dedıgı telde 4000 lıra ılk takıldıında 500 lıra verıcez gerı kalanıda ayda 250 lıra taksıtlerle olacak yarın cene fılmlerımı cektırıcem bır aksılık olmazsa çarşamaba gunu 11:15 e randevu verdı uste takacak tellerı hayırlısı bakalım:KK31:dısler bırbırıne surttuu ıcın on iki dişim asınma yapmıs bıran önce baslayalım dedı

ömrüm76 simetri bakımından nerde eksik varsa ya o diş implant ile tamamlanıyor yahut diş eksikliği durumu yok ise çekiliyor.önemli olan bildiğim kadarıyla çenedeki dişlerin simetrik olması.bu da çenedeki her bir dişe eşit miktarda yük binmesi için gerekli.5 diş diyorsunuz ama o 6 mı acaba?çünkü çift olarak ele alınıyor araştırdığım kadarıyla.

Canım 5. diş 20 lik diş. 20 lik dişler zaten çekilecekmiş eşime sordum şimdi o söyledi ben dikkt etmedim o ara doktor konuşurken ..toplamda 4 diş çekilmişm oluyor..

Son düzenleme:
Alya üst dişlerde çarpışıklık çokmuydu senin ..doktor üst dişler porselen braket olacağından tedavi biraz uzar dedi... sen nasıl memnunmusun , acaba ikisinidemi çelik brket taktırsam kararsız kaldım..

bnde çarpışıklık yoktu canım. sadece üst çenem olması gerekenden öndeydi ve kapanış bozukluğu vardı. onun için tedavi oluyorum ben.

arkadaslar lastik kullanmaya basladım bugün itibariyle bu ne demek oluyoo?tedavimin sonuna dogru mu geliorum acabaa?? bilen var mı ayrıca daha 1 saat olmadan agrı tavan yaptı:KK43: cok kalın bi lastikk..off bunu bi ay boyunca takacak mıyım yanii??

arkadaslar lastik kullanmaya basladım bugün itibariyle bu ne demek oluyoo?tedavimin sonuna dogru mu geliorum acabaa?? bilen var mı ayrıca daha 1 saat olmadan agrı tavan yaptı:KK43: cok kalın bi lastikk..off bunu bi ay boyunca takacak mıyım yanii??

tellerin uzerine saga yada sola dogru yaptiysa(ki bana oyle yapmisti sola dogru) agzini kapayinca dislerine aynada bak ortadaki buyuk disin ortasi dudak cizgisiyle ayni olmali.ayni degilse saga veya sola kayiyorsa lastikle kaydiriyorlar..bende kullandim lastik en son asamada kullanildi bana hatta yeni discimden geliyorum buggun cikarackti telleri(ust) ben istemedim ondeki iki disim hafif onde diger ikiside hafif arkada ydi dikkatli bakinca belli oluyor.dr da yapiskanlari ciakrdi 4 dise tekrarda braket yapti.bir iki durcak sanirim bakalim 10 ocak rdv um..bu arada dr begendi dislerimi.hic bu kadar beyaz gormemistim dislerimi :)En Büyük KKEn Büyük KKEn Büyük KKEn Büyük KKcikardiktan sonra icerden bir aparat takacam dedi yaa bakalim.. esim biraz bozulacak cikartmami bekliyordu bugun:KK1::KK1::KK1::KK1::KK1::KK1: bene takmisken tam duzgun olsun istedim fena mi :KK66::KK56::KK56::KK56::KK56:

bu arada yeni taktiracak olanlara tavsiyem dis cekmesine karsiyim bazi dr lar bosuna dis cekiyorlar kafa agritmamak icin benim hic disim cekilmedi ..dr a sordugumda ise ben dis cekmem duzeltirim dedi :) zaten baska disci cekiyor ama onermiyorda.28 disim var allahim onlara guc kuvvet salik versin:nazar::nazar::nazar::nazar::nazar: curumesinler insallah:KK53::KK53::KK53::KK53::KK53::KK53::KK53::KK53: lekelerim var tabi ama dr um agzimi genisletmek icin on dislerimin arkasina birsey yapistirdi ve bir ayda dis bosluklari acildi one dogru geldi dislerim..simdi son asamalardayiz 11 ay oldu ust teller bir kac ay icinde cikacak insallah.alt telelrde daha tadilat devam edcek..ben 20 lik dislerim cikabilir dedigimdeyse ise dr um ciktigi zaman cektirisin biz tedavimize devam ederiz demisti :KK70: YAZIK ETMEYIN DISLERINIZE

BU ARADA 27 YASINDAYIM :) icim 18 lik citir amaaaa

Son düzenleme:
14 Ocak tan bu yana diş tellerimle yolculuğumun görüntüsü:nazar: :KK55: Diş tellerimi seviyorum onlarla mutlu huzurluyum :KK9: :KK16: darısı isteyenlerin herkesin başına En Büyük KK
Eki Görüntüle 571628

dislerin cok guzel gorunuyor masallah ama bir sey farkettim onu dr una sor on disinin bir tanesi asagi dogru..;yapabilecegi birsey varmi onu sor..yoksa okadarda onemli degil :KK53::KK53::KK53::KK53::KK53:

Kızlaaar bende taktırcamda alt dişlerimde sorun yok üst dişlerim çarpık acaba sadece üst çeneye tel takılıyormu ? bilen varsaa bi yardım lütfeen
bende taktirmadan once sadce uztlere takilmasini istiyordum ....ama ondislerim duzeldikce altta da takilmasini istedim.altta cok hafif bir ice girme var ama genelde herkesde oluyor taktirmisken tam taktirayim demistim.dr um taktirmasan da olur dedi ama ben takin dedim :)

bir şey daha sorucam :) doktorumla konuştum az önce,benim daha alt teller takılmadı ve üst iki dişime yükseklik yapıldı dişler üzerine dolgu gibi, doktorum alt üst diş koordinesini sağlamak için yapmış bir süre kalıcakmış ama ne yemek yediriyor ne s' leri düzgün çıkartıyor bu yükseklikler seninde yapılmışmıydı ve ne kadar kaldı :) böyle giderse çocuklara rezil olucam ara ara :)) şimdiden korku sardı beni ama sırf kendime telkin veriyorum ilerisi için güzel gülüşler için diye..
sıcak soğuk çok etkilemiyor telleri galiba ..

bana yapildi..halen daha bir disimde 3 aydir duruyor.ilk uc ay on disimin arkasina yapitirmisti..cigneyemiyordum dislerim birbirine cariyordu:KK53::KK53::KK53::KK53::KK53::KK53: zamanla duzelince dr kaldiriyor

bana yapildi..halen daha bir disimde 3 aydir duruyor.ilk uc ay on disimin arkasina yapitirmisti..cigneyemiyordum dislerim birbirine cariyordu:KK53::KK53::KK53::KK53::KK53::KK53: zamanla duzelince dr kaldiriyor
ekince lütfen cevap ver . hafta sonu bende tel taktırabilirim hala çok kararsızım tel mi taktırsam kaplama mı yaptırsam çok çarpıklık yok ama dümdüz olsun istiyorum dişlerim ben de 27 yaşındayım da kaç aydır kullanıyorsun ??

ben bu sitede kimseyi tanımıyorum ama diş teli taktırmaya karar verme aşamasında bu konunun bana çok faydası oldu :) özellikle fotoğraf koyan arkadaşların :) ben de telli oldum artık fotoğrafımı paylaşayım belki birisi görür de cesaretlenir :)
$Snapshot_20121219.JPG - $Snapshot_20121219_1.JPG

ekince lütfen cevap ver . hafta sonu bende tel taktırabilirim hala çok kararsızım tel mi taktırsam kaplama mı yaptırsam çok çarpıklık yok ama dümdüz olsun istiyorum dişlerim ben de 27 yaşındayım da kaç aydır kullanıyorsun ??

11 aydir kullaniyorum.ve suan diyorum ki iyiki taktirmistim.benim aklimdan kaplama bile gecmedi :) ustelik evliyim ve bir kizim var.. son yorumlarimda gorebilirsin dr u iyi secmek gerek .fazla bir bozukluk olup olmadigini dr anliyor benim bir disim damaga yakindi icdeydi o disim icin gitmistim..uc ayda one geldi bir tane hafif yamuk disim ise halen daha duzelmedi ben ona bozuk gozukle bakmiyordum ama diger disler duzelince insan dumduz dis istiyor (doal olarak) duzenli bir hayatin varsa hic dusunme tel taktir..eger yapman gereken birseyler varsa bir kac ay sonraya da atabilirsin..

X