Diş teli ile ilgili soru, sorun ve deneyimleri paylaşalım

Merhabalar bende sürecimi paylaşmak istedim 32 yaşımda tel taktırdım,dişlerim büyük çenem ise dar.Hep ameliyat gerekir diye ve görüntüden çekindiğim.icin cesaret edemediğim.birşeydi.En sonunda dedi muayene nasılsa bedava süreyi uzun söylerse,ameliyat derse vazgeçerim.Bana ameliyata gerek yok , şeffaf tel ile 15 ayda biter dedi,1 hafta içerisinde gidip taktırdım.Dedikleri gibi yemek yiyememe olmadı,hatta ertesi sabah börek vs yedim, sadece dişler bir garip benim değil gibi geldi oda kısa sürede geçti.Süreç boyunca dikkatli bir şekilde ekmek arası, dürüm vs yedim.Tedavim de lastik de taktım ara ara.Benim.hem alt hem üst yamuktu önce üstlere takıldı ve 1 ay içinde çok güzel düzeldiler.Kisa sürede düzelince alta taktı ama altlar üst üste olmaktan resmen birbirlerine kaynamışlar ve çok uzun süre oynamadı,ve 22 ay oldu tedavi . Çıktığı an aynaya baktığımda 22 ay gözümde bir hiç oldu,bana gece plağı verdi,10-12 saat tak dedi ama ben korkumdan daha uzun takıyorum.Evet süreç kolay bitmiyor ama yine olsa.yine taktırdım.

Bu arada şeffaf teller sararır diye korkmayın etrafındaki lastik sarariyor oda zaten her ay değişiyor,sonrasın da dişlerimde leke vs kalmadı,zaten oluşan lekeler temizleniyor.Ve artık üst üste olmadıklarından diş ipi vs daha rahat kullanılıyor eskisinden daha beyazlar

Bu arada anadolu yakası öğrenci bütçesine uygun iyi bir ortodondist önerisi olan varsa yardımcı olabilir mi? (üsküdar ümraniye ya da yakın bölgeler olabilir)
Mustafa Kocağa birçok kliniğe gidiyor.Üskudar da hem özel bir klinik hemde.Mihrimah Sultan Tıp.Merkezi nde takıyor

Merhaba ben de cuma günü kontrole gideceğim dolgularım tamamlandı. Şöyle bir sorunum var haftaya şehir dışına çıkıyorum bir kaç gün kala tel takmamda bir sakınca var mı alışma süresi nasıl acaba oralarda rahatsız olur muyum

Merhaba ben de cuma günü kontrole gideceğim dolgularım tamamlandı. Şöyle bir sorunum var haftaya şehir dışına çıkıyorum bir kaç gün kala tel takmamda bir sakınca var mı alışma süresi nasıl acaba oralarda rahatsız olur muyum
Yoksa dönüşe kadar ertelesem mi. Bu sefer de süreç yine 1 aydan fazla uzayacak

Kişiden kişiye değişiyor tabi,ben.için bir problem olmamıştı.Hiç dişim ağrıyor diye ağrı kesici alma vs yaşamadım

Yeme içme vs ne kadar sürede alıştınız
Üstte sürecimi yazdım aslında,ben ilk gün kahvaltıda börek ekmek vs yedim, ağrıdan ziyade dişlerim bana ait değil gibi hissettim,ama bazıları sırf çorba vs içiyormuş,ben herşeyden yedim ama tabiki sızlar ama dayanılmayacak bir durum değil.Zaten tel.sonrası dişler ile koparmak yerine ya küçük parçalara ayırıp yiyorsunuz yada bıçak destekli yiyorsunuz alışkanlık.oluyor.Ben hala o şekilde yiyorum alışkanlık oldu.

Benim.için en zoru braketlerin ağzımı yara yapmasıydl onun için.de.mum.veriyor doktor.Onu braketin üstüne yapıştırıtırsanız yara yapmaz.Her brakette de olmuyor.kimi.braket ağız içini ilk etapta tahriş edebilir
Çok hevesliyim artık ertelemek istemiyorum ama endişelerim var yine de. Teşekkürler bir de doktorla görüşeyim

Çok hevesliyim artık ertelemek istemiyorum ama endişelerim var yine de. Teşekkürler bir de doktorla görüşeyim
İkisini aynı anda takmıyorlar zaten genelde. Önce üste takılmıştı benimkisi, ertesi gün cips yemiştim hiç ağrı sızı olmadı. Üstelik yamuk olan üst dişlerimdi. Çok sonradan altı taktılar, bir hafta yemek yiyemedim düzgün. Sürecinizi ertelemenize gerek yok bence. Telden önce damaklık takarlarsa o çok sıkıntı, döndükten sonra yaptırın.

İkisini aynı anda takmıyorlar zaten genelde. Önce üste takılmıştı benimkisi, ertesi gün cips yemiştim hiç ağrı sızı olmadı. Üstelik yamuk olan üst dişlerimdi. Çok sonradan altı taktılar, bir hafta yemek yiyemedim düzgün. Sürecinizi ertelemenize gerek yok bence. Telden önce damaklık takarlarsa o çok sıkıntı, döndükten sonra yaptırın.
Üstten bir dişim çıkık ama altta bayağı eğrilikler var. Tedavi sürecim hakkında hiç bir fikrim yok yarın akşam ilk kez görüşücez doktorla. Sınav sürecindeyim zaten bir de ağrı sızıyla uğraşamam bir ay kadar ertelemek daha mantıklı şu an için

Merhaba kızlar 🙋Ben de yarın tel taktıracağım. Çok uzun zamandır düşünüyordum 38 yaşımda anca cesaretimi topladım.🤪Ön iki dişim bayağı ayrık sol süt dişim oynuyor çekilmesi lazım ama sonra dedi doktorum alt bir dişim de oynuyor. Nasıl bir süreç bekliyor beni korkuyorum açıkçası 😔 Yaralardan cizilmelerden ve yemek yiyememelerden bahsedilmiş burda yemek sorun değil de yaralardan korktum. Fikir alışverişine ihtiyacım olacak sanırım. Buraya yazarak korkumu Yener miyim yoksa arttırırmıyim bilemedim gerçi 😀

Dişlerim böyle ve artık beni çok huzursuz ediyor mutlu değilim bu konuda 🥺 Benim gibi olupta tel taktıran ve düzelme olan var mı ? Fotoğraflı paylaşımlar yaparsanız mutlu olurum 🙏

Eklentiler

• IMG_20210822_141348.jpg
    IMG_20210822_141348.jpg
    60,8 KB · Görüntüleme: 70
Merhaba kızlar 🙋Ben de yarın tel taktıracağım. Çok uzun zamandır düşünüyordum 38 yaşımda anca cesaretimi topladım.🤪Ön iki dişim bayağı ayrık sol süt dişim oynuyor çekilmesi lazım ama sonra dedi doktorum alt bir dişim de oynuyor. Nasıl bir süreç bekliyor beni korkuyorum açıkçası 😔 Yaralardan cizilmelerden ve yemek yiyememelerden bahsedilmiş burda yemek sorun değil de yaralardan korktum. Fikir alışverişine ihtiyacım olacak sanırım. Buraya yazarak korkumu Yener miyim yoksa arttırırmıyim bilemedim gerçi 😀
Bende 30+ iken taktırdım çıkartalı 2 sene oldu yine olsa yine taktırdım.Tabiki çekilen sıkıntılar olur ama sonuç için değecektir.

Yakın zamanda tel kullandım ve tedaviyi bitirdim. Bana sorabilirsiniz isterseniz.

X