Aile Planlaması Doğum Sonrası Gebelikten Korunma

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.
Ben oglum dan sonra 3 aylık ıgne yaptırdım ve duba gıbı oldum cok sınır yaptı ve ıstahım felaket acıldı kızımada kazara hamıle kaldım spıral dusunuyordum ama bıgun hastanede kadının bırının ıcıne kacmıs korktum sımdı adette gormuyorum kızımı doguralı 2*5 ay oldu korkuyorum dogum kontrol hapıda yasak emzırdıgımden napcam bılmıyorum

en rahatı spiral taktır,işinin ehli bir doktora taktırırsan çok rahat edersin....

arkadaşlar buradakı yazıları okuyunca benımde kafam cok karıstı.korktum açıkcası.4,5 sene geri çekme yöntemıyle korunduk.demekkı spıral taktırsakta,kondom kullansakta yıne gerı cekme yöntemıne devam edecegız.allaha şükür eşim anlayışlı.en iyisi bu sanırım.hap ve iğnelere benım eşim çok karsı hormon dengemı bozacagı için.hiç kullanmadım.benım kuzenım ve ablamda ılk bebeklerınden sonra kazayla hamıle kaldı..oğlum 3 aylık,hamıle kalmaktan korktugum için eşimi yaklaştırmıyorum yanıma.allah yardımcımız olsun.tedirgin oldum şimdi yaaaaaa..

geri çekme sağlam da çok uzun dönemde olmuyo ki..yine de en sağlıklısı doğum kontrol hapı diyorum ben 5 aydır kullanıyorum yan etkisi bi yana yararını gördüm artık adet sancısı çekmiyorum..kaydirigubbakcemile5

benim de 2,5 aylık bir kızım var.hem ucuz hem de rahat olduğu için bende spiral taktırmak isteyenlerdenim fakat çok korkuyorum bu yüzden taktıramicam galiba.bu arada neden hep biz kadınlar korunuyoruz acaba?erkekler için geri dönüşümü olan kondomdan başka neler var?bilenler aydınlatırsa sevinirim

ben araştırdım canım kadınlar gibi onlarda erkeklik kordonlarını bağlatabiliyorlarmiş.(tabi bunu hiç bir erkek kabul etmediği için)şimdi onlar içinde iğneler çıkaracaklarmış.şu anda piyada da yok.benim eşim vurunmayı kabul etti.ama ben böyle bişey istemem.spiral taktırdım zaten 36 günlükkennn

arkadaşlar doğumdan sonra spiral taktıran varmı, kaç ay sonra taktırdınız fikri olan varsa sevinirim

doğumda 36 gün sonra taktırdım.eğer 40 ında sonra gidersen adetli olman gerekiyo.40 ın çıkmadan gidersen edete gerek yomuş.ama çok acıdı benim ki ya.1 ay geçti şimdi kontrolüm var ama gitmeye korkuyorum.ama gitmeliyim kaymışsa felann:Saruboceq:

çok araştırdım en iyisi spiral dedim. hormonlarla oynamadan doğal ve zahmetsiz. taktırdım 2 hafta oldu. ağrısız bir işlem korkmayın. ama bugün kontrole gittim kaymış. korumasızmışım haberim yok. afalladım yani. hiç güvenilir değil bu dururmda, süprizlerle karşılaşılabilir. bunu bile bile rahat ilişkiye bile girirlmezki yaw :1shok::uhm:

valla benimde kontrol var korkuyorum gitmeye.ama kaymış olabilir benimde haraketlerim faul yani.gitmek zorundayım.

ben de spiral düşünüyodum ama vazgeçtim şimdi... Bu iğnenin maliyeti nedir?.en güvenli ve rahat olanı bu sanırırm...

canım ben doğum yapmadan önce iğne kullandım.sağlık ocaklarında ücretsiz yapıyolar.ister aylık,istersen 3 aylık yapıyolar

offfffff ya.bir cesaret gittim kontrole sormayın kızlar yaaa.mafoldumben
muayenede ria nın ipliklerini göremedi dr.mafoldumben
aşağıda ultrasona girdim bilemediler.tekrar muayene oldum gene göremediler.mafoldumben
devlete yönlendirdiler orada da muayene yaptılar göremediler.(ağladım artık muayene sırasında)senağlama
(rahmini delmiş,karnının içine kaçmış olabilir dediler)korkudan ödüm koptu.ameliyat felan dediler.
ayrıntılı ultrason istediler ama 4 ay sonrasına gün verdiler.(dururmuyum hiç içime kut düşürdüler bir kere)
düşmüş olabilir dediler geçen hafta 2 kere ilişkide bulunmuştuk kandan gebelik testi istediler.
dayanamadım artık özele gittim.şoke oldum kızlar spiral düşmüşşşşş.
haberim yok şoook oldum yaaa.korunmasızmışız yani.ooha dedim yaa.
allahtan hamile felan çıkmadım.ödüm koptu ya allah kahretsinn.
bir kontrol bu kadar işkence olamaz kii.
allahtan cesaretimi toplayıp gitmişim.emziriyorum o korudu heralde.
psikolojim bozuldu.şimdi neyle koruncamı şaşırdım.annem gene en iyi yöntem oldunu söylüyor.
kendini toparla biraz gene taktırırz diyor.ama ben bu korkuyla bie daha nasıl giderim bilemiyorum.
düşünsenize ya kontrole gitmesem düşmüş haberim yok heran hamile kala bilirdim.
ben muayeneden korktukça bir günde 4 kez oldum.:uhm:
allah hepimizin yardımcısı olsun.kadın olamk çok zor ya.
şimdi nasıl koruncam kiii.:Saruboceq:
tekrar taktırmak tam bir işkence.bu saatten sonrada güvenemem her zaman düştümü acaba diye korkula yaşamak mahveder beni
çünkü takıldıktan sonra ilk ay kontrole gidiliyo,sonra yılda bir kez.
1 yılda kayarsa gene düşerse oooooffffffffff haberim bile olmaz.
bana hastanede diyor dr oltrasona gir karnına gitmiş olabilir,bağırsaklarına gitmiş olabilir.
hala beni korkutuyorlar.ama kime sorsam ria kullanıyom diyor.
eğer bu kadar tehlikeli olsa kimse taktırmazdı bence.
bı kadar kolay mı ya rahmi delip,karnı ma kaçması.(ağrı felan yapar o durumda)
ameliyat felan ürktüm yani felaket bir kontrol dönemiydi benim için.
emziriyorum ben. korkudan sütüm kesilcek diye korktummmm.
ben o çataldan korktukça o beni arayıp buluyoooo.

drum spiral işi risk , akıllı kadın spiral taktırmaz dedi. Kondomla korunup emzirme bittikten sonra ilaca başlarsın o zamanda bi görüşürüz dedi. Bakalım artık o şekilde korunuyoruz.

doğuma daha 3 ay var ama şimdiden hamile kalma korkusu sardı içimi sprial de kayıp düşüyormuş ne yapıcam bilmiyorum

Yalnız Progesteron İçeren Minihap (Minipil)
Minihapta sadece küçük bir doz progesteron türevi ajan (progestin) vardır ve ara vermeden her gün alınması gereklidir.
Diğer preparatlardan farklı etki göstermez. Bu haplar dünyanın heryerinde mevcuttur;
Dolaşıma geçen çok küçük miktarlardaki progestin sadece östrojen ve progestrona çok duyarlı dokulara etki eder. Hipofizden salgılanan gonadotropin hormonlar sürekli olarak baskılanmadıklarından dolayı esas gebeliği önleyici etki endometrium ve servikal mukus değişikliklerine bağlıdır.
Endometrium, gebeliğin yerleşmesine uygun bir ortam olmaktan çıkar ve servikal mukusun geçirgenliği azalır. Hastaların yaklaşık % 40nda yumurtlama oluşmaktadır. Tüpler etkileri de spekülatiftir.
Düşük dozundan dolayı minihap her gün aynı saatte alınmalıdır. Servikal mukus değişikliklerinin oluşması için 2-4 saat geçmesi ve daha da önmelisi bu etki 22 saat sonra kaybolur.
Dış gebelik, normal gebelik kadar etkilenmez. Dış gebelik riskini artırmasına rağmen, gebelik oluştuğu takdirde akla önce dış gebelik gelmelidir.
Belirgin metabolik etkileri yoktur. Bırakıldığında hemen gebelik oluşabilir. Başarısızlık oranı ilk yıl için 100 kadın yılında 1.1 ile 9.6 arasındadır. Gençlerde (3.1/100 kadın yılı) daha çok başarısızlık görülür. İlacı kullanmaya iyi motive olanlarda başarısızlık oranları en düşük seviyededir.
İlacı kullanmaya adet kanamasının ilk günü başlanmalı ve ilk 7 gün boyunca ek bir korunma yöntemi uygulanmalıdır. Düzgün kullanımı sağlamak için hap her gün aynı saatte alınmalıdır. Eğer iki veya daha fazla hap alınması unutulmuş ve 4-6 hafta sonra hala adet kanaması olmamışsa gebelik testi yapılmalıdır. Hap alımında 3 saatten fazla gecikme olursa ek bir korunma yöntemi kullanılmalıdır.
Minihapın yumurtlama üzerine etkisi önceden kestirilemediğinden en önemli problemin düzensiz adet kanaması olması doğaldır. Endometrium üzerine yaptığı progesteron benzeri etki de buna katkıda bulunmaktadır. % 40 yumurtlamanın oluştuğu sikluslar, % 40 kısa düzensiz sikluslar, % 20 ise lekelenmeden adet kesilmesine kadar değişik tablolar ortaya çıkmaktadır. Bunlar minihapın kullanımının bırakılmasında en çok etkisi olan faktörlerdir. Minihap iki durumda tama yakın korunma sağlamaktadır. Süt veren kadınlar ve 40 yaş üzerindeki kadınlar. Süt verenlerde yüksek olan süt hormonunun (prolaktin) yumurtlamayı engelleyici etkisi, 40 yaş üzerinde ise gebelik olasılığındaki azalma minihapın etkisine yardımcı olur.
Süt veren kadınlarda minihapın bir başka avantajı da süt miktarı veya bebek büyümesi üzerine bir etkisi olmamasıdır. Hatta minihap kullananlar daha uzun süre emzirirler ve ek beslenmeye daha geç başlarlar. Laktasyon üstüne olan bu hafif pozitif etkiyle, hemen doğum sonrası kullanmaya başlanabilir.
Hastanın östrojen almasının sakıncalı olduğu hallerde de (damar komplikasyonlu şeker hastalığı, ağır sistemik lupus, kalp-damar hastalığı) minihap iyi bir seçenektir.
Minihap, kombine haplar kullanıp bu haplardaki düşük androjen seviyeleri nedeniyle azalmış libidodan şikayetçi kadınlarda da iyi bir seçenektir. Ayrıca kombine haplarla küçük yan etkiler (mide-bağırsak rahatsızlığı, göğüslerde gerginlik, başağrıları) oranlarda da alternatif olarak kullanılabilir.
Minihap kullanımı düzenli kullanım gerektirir, her gün aynı saatte alınması gerekir. Bu nedenle dağınık yapıdaki kadınlarda veya adolesanlarda uygun değildir.

doğumda 36 gün sonra taktırdım.eğer 40 ında sonra gidersen adetli olman gerekiyo.40 ın çıkmadan gidersen edete gerek yomuş.ama çok acıdı benim ki ya.1 ay geçti şimdi kontrolüm var ama gitmeye korkuyorum.ama gitmeliyim kaymışsa felann:Saruboceq:

Konrolde bişey çıktımı cigmex? kayma falan?

drum spiral işi risk , akıllı kadın spiral taktırmaz dedi. Kondomla korunup emzirme bittikten sonra ilaca başlarsın o zamanda bi görüşürüz dedi. Bakalım artık o şekilde korunuyoruz.

Yahu hangi doktormuş bu çok merak ettim. Bir sürü akademisyen doktorun en iyi koruma yöntemlerinden biri olarak sunduğu bişeye böyle diyen. Kimse taktırmasın ozaman böyle büyük risk ise değilmi, ben yıllarca böyle korunanı biliyorum onlar nedir peki :uhm:

Bence kondom daha riskli bile olabilir.

bilmiyorumkismilearkadaşlar merhaba bende 4 ay önce doğum yaptım hamileliğim boyunca ve öncesi o korkunç masaya hiç çıkmadım ve spral taktırmaktan çok korkuyorum ne yapsam bilemedim bilmiyorumkismile

arkadaşlar bende ılk doğumumdan sonra spıral taktırdınm.5 yıl kadar kaldı çok memnun kaldım hiçbir sıkıntısı olmadı .sadece taktırırken kotu oldum ,o masaya oturmak işkence gıbı gelıyo bana taktırması bıraz ağrılıyo oluyo yada benım oyle oldu bılmıyorum. 2. bebeği istediğimiz için çıkarttım ve hemen 2 ay içinde hamıle kaldım,bebeğim doğdu ve şimdi tekrar taktırmam gerekıyor,sanırım 40 ımın çıkmasını beklıcem,şimdiden tasa tuttu nasıl taktırcam dıye korkuyorum.:)) acaba uyuşturarak takılıyomudur.:?

arkadaşlar bende ılk doğumumdan sonra spıral taktırdınm.5 yıl kadar kaldı çok memnun kaldım hiçbir sıkıntısı olmadı .sadece taktırırken kotu oldum ,o masaya oturmak işkence gıbı gelıyo bana taktırması bıraz ağrılıyo oluyo yada benım oyle oldu bılmıyorum. 2. bebeği istediğimiz için çıkarttım ve hemen 2 ay içinde hamıle kaldım,bebeğim doğdu ve şimdi tekrar taktırmam gerekıyor,sanırım 40 ımın çıkmasını beklıcem,şimdiden tasa tuttu nasıl taktırcam dıye korkuyorum.:)) acaba uyuşturarak takılıyomudur.:?

Evet ben genel anestezi ile taktıdım, 10 dk lık bir anestezi. 15-20 dk sonra çıktım. Çok rahattı ruhum bile duymadı. Kesinlikle tavsiye ederim.

X