Doğuma Hazırlık Doğuma Az Kala Alışveriş

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....

nevabit

Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
3 Şubat 2022
11
7
Merhabalar, şuan 33 haftalık hamileyim. Herşey yolunda giderse Nisan başında bebeğimizi kucağımıza alacağız inşallah. Genel olarak alışverişimi kendim halletmeye çalışıyorum, ilk doğumum olacağı için de çok tecrübesizim. Aşağıya şuana kadar yaptığım alışverişi listeledim. İnternette çok okudum ve izledim ama herkes o kadar çok alışveriş yapıyor ki bana çok israf gibi geliyor açıkçası. Ben sadelikten ve minimal yaşamdan hoşlanan biriyim. Çok şükür imkanımız var şuan herşeyi almaya, fakat onlarca kıyafet ve kullanamayacağım eşya almak istemiyorum. Bu yüzden çok fazla bebek kıyafeti almadım. Buna göre yorumlarsanız sevinirim. Şimdiye kadar aldıklarıma mutlaka eklemem gereken bir ürün veya kıyafet var mı sizce? Kendim için de pek birşey almadım gördüğünüz gibi, doğuma giderken veya sonrası için mutlaka gerekli dediğiniz şeyler nelerdir? Tecrübeli anneler yardımcı olursa çok sevinirim :)

Alışveriş Listesi​

1 hastane çıkışı - yenidoğan
3 patikli alt - 3 ay
1 pijama takımı - 3 ay
3 atlet zıbın - 3 ay
2 uzun kollu zıbın - 3 ay
2 uzun kollu zıbın - 6 ay
1 tişört zıbın - 3/6 ay
1 penye tulum - 3/6 ay
1 alt-üst-bere takımı - 6/9 ay
1 penye yelek - 6/9 ay
4 çorap - 0/6 ay
2 örme patik
2 örme yelek
1 örme hırka
------------------------------------------------------------
2 ince triko battaniye
1 müslin battaniye
1 ince pamuklu örtü
1 yastık ve kılıf
1 çarşaf
Bebek bezi 1 ve 2 numara 120-130 adet
Alt açma örtüsü 40 adet
Temizleme pamuğu (ıslak mendil kullanmayacağım)
Ağız mendili 10 adet
Manikür seti
Otribebe burun aspiratörü
Wee baby Manuel göğüs pompası (Belki lazım olur diye uygun birşey aldım, çalışmayacağım için elektrikli almadım)
Philips Avent yenidoğan biberon (Bu da yine belki lazım olur diye)
Lansinoh göğüs pedi 100lü
Sudokrem
Johnson's Baby şampuan
Dalin sıvı deterjan
Yoyko park yatak
Neko wrap sling (Yenidoğan için sling öneriliyor sonrasında ergonomik kanguruya geçeceğim)
Yolculuğa uygun puset

Son düzenleme:
Merhabalar, şuan 33 haftalık hamileyim. Herşey yolunda giderse Nisan başında bebeğimizi kucağımıza alacağız inşallah. Genel olarak alışverişimi kendim halletmeye çalışıyorum, ilk doğumum olacağı için de çok tecrübesizim. Aşağıya şuana kadar yaptığım alışverişi listeledim. İnternette çok okudum ve izledim ama herkes o kadar çok alışveriş yapıyor ki bana çok israf gibi geliyor açıkçası. Ben sadelikten ve minimal yaşamdan hoşlanan biriyim. Çok şükür imkanımız var şuan herşeyi almaya, fakat onlarca kıyafet ve kullanamayacağım eşya almak istemiyorum. Bu yüzden çok fazla bebek kıyafeti almadım. Buna göre yorumlarsanız sevinirim. Şimdiye kadar aldıklarıma mutlaka eklemem gereken bir ürün veya kıyafet var mı sizce? Kendim için de pek birşey almadım gördüğünüz gibi, doğuma giderken veya sonrası için mutlaka gerekli dediğiniz şeyler nelerdir? Tecrübeli anneler yardımcı olursa çok sevinirim :)

Alışveriş Listesi​

3 patikli alt - 3 ay
1 pijama takımı - 3 ay
3 atlet zıbın - 3 ay
1 tişört zıbın - 3/6 ay
1 penye tulum - 3/6 ay
1 penye yelek - 6/9 ay
4 çorap - 0/6 ay
2 örme patik
2 örme yelek
1 örme hırka
2 ince triko battaniye
1 müslin battaniye
1 ince pamuklu örtü
1 yastık ve kılıf
1 çarşaf
Alt açma örtüsü 40 adet
Manikür seti
Wee baby Manuel göğüs pompası (Belki lazım olur diye uygun birşey aldım, çalışmayacağım için elektrikli almadım)
Sudokrem
Johnson's Baby şampuan
Dalin sıvı deterjan
Yoyko park yatak
Neko wrap sling (Yenidoğan için sling öneriliyor sonrasında ergonomik kanguruya geçeceğim)
Yolculuğa uygun puset
Bikaç tulum daha almanızı tavsiye ederim ilk aylarda bebeklerin çişi vs çok çıkıyor üstüne sürekli yıkama durumu da zor yedekte bulunsun ama 3-6 ay almanız daha iyi uzun süre kullanır 0-3 ayı bir ay zor giyindi oglum hemen küçük geldi.. Ayrıca kusma çok oluyor agız mendili yada yakalık tercih edin

Alışveriş Listesi​

3 patikli alt - 3 ay
1 pijama takımı - 3 ay
3 atlet zıbın - 3 ay
1 tişört zıbın - 3/6 ay
1 penye tulum - 3/6 ay
1 penye yelek - 6/9 ay
4 çorap - 0/6 ay
2 örme patik
2 örme yelek
1 örme hırka
2 ince triko battaniye
1 müslin battaniye
1 ince pamuklu örtü
1 yastık ve kılıf
1 çarşaf
Alt açma örtüsü 40 adet
Manikür seti
Sudokrem
Johnson's Baby şampuan
Dalin sıvı deterjan
Yoyko park yatak
Yolculuğa uygun puset
Deterjanı dalin değil de sabuz tozunu öneriyorlar daha doğal olması açısından. Belki ilk zamanlar sabun tozu kullanıp ilerleyen süreçte elinizdeki deterjanı kullanırsınız
Dalib ve Johnsons baby alerjik yapabilir ben bebe yağı almıştım göbeğime sürmek için mahvetti beni. Tavsiyem şampuanı da değiştirin ama hangi marka daha doğal tam bilmiyorum bende araştırma içindeyim

Bikaç tulum daha almanızı tavsiye ederim ilk aylarda bebeklerin çişi vs çok çıkıyor üstüne sürekli yıkama durumu da zor yedekte bulunsun ama 3-6 ay almanız daha iyi uzun süre kullanır 0-3 ayı bir ay zor giyindi oglum hemen küçük geldi.. Ayrıca kusma çok oluyor agız mendili yada yakalık tercih edin
Teşekkür ederim. Evet kıyafet olarak aldıklarım bana da az geldi, 3-6 aylık kıyafetler bana biraz büyük göründü ama bol da olsa yenidoğana giydirilebilir mi? Bebek bakımıyla ilgili en ufak bir fikrim olmadığı için doğduğunda nasıl olcak hiç bilmiyorum kafama göre alıyorum, pek yardımcı olan da yok çevremde.

Deterjanı dalin değil de sabuz tozunu öneriyorlar daha doğal olması açısından. Belki ilk zamanlar sabun tozu kullanıp ilerleyen süreçte elinizdeki deterjanı kullanırsınız
Dalib ve Johnsons baby alerjik yapabilir ben bebe yağı almıştım göbeğime sürmek için mahvetti beni. Tavsiyem şampuanı da değiştirin ama hangi marka daha doğal tam bilmiyorum bende araştırma içindeyim
Evet sabun tozunu ben de gördüm ama yorumlarında 30derecede leke çıkarmada yetersiz kaldığını ve kalıntı bıraktığını okudum bu yüzden vazgeçtim.
Şampuan için de inanın çok araştırdım mustelalar bübchenler ama ben hiçbirinin tam anlamıyla doğal olmadığını düşünüyorum. Kolay ulaşabileceğim bir şampuan aldım alerjik reaksiyon olmazsa da bununla devam ederim. Neticede çocukluğumuzda hepimiz dalinle yıkandık kimseye birşey olmadı ben böyle düşünüyorum artık bu konuda :)

Teşekkür ederim. Evet kıyafet olarak aldıklarım bana da az geldi, 3-6 aylık kıyafetler bana biraz büyük göründü ama bol da olsa yenidoğana giydirilebilir mi? Bebek bakımıyla ilgili en ufak bir fikrim olmadığı için doğduğunda nasıl olcak hiç bilmiyorum kafama göre alıyorum, pek yardımcı olan da yok çevremde.
Ben hep 3 6 ay aldım sadece hastane çıkışı 2 tane vardı ve 3 6 ay olanların kollarını katlayıp giydirdim bol oldugu için yenidogan giydirmesi daha kolay oluyor yoks a insan zaten korkuyor giydirirken dar kıyafet daha zor 3 6 ay alın alacaklarınızı hem uzun süre giyiniyor ben 2 hastane çıkışı 6 7 tane zıbın 3 üst kollu badi 3 alt patikli pijama falan almıştım zaten merkezde oturuyorum diye çok almadım dogduktan sonra ihtiyaca göre eşim alıyordu eksik olanları sizde böyle bi imkan varsa dogumdan sonra ihtiyaç dahilinde aldırın olmadı

Evet sabun tozunu ben de gördüm ama yorumlarında 30derecede leke çıkarmada yetersiz kaldığını ve kalıntı bıraktığını okudum bu yüzden vazgeçtim.
Şampuan için de inanın çok araştırdım mustelalar bübchenler ama ben hiçbirinin tam anlamıyla doğal olmadığını düşünüyorum. Kolay ulaşabileceğim bir şampuan aldım alerjik reaksiyon olmazsa da bununla devam ederim. Neticede çocukluğumuzda hepimiz dalinle yıkandık kimseye birşey olmadı ben böyle düşünüyorum artık bu konuda :)
Ben ogluma dalin ve uni baby kullanmıştım hala da kullanıyoruz sorun olmadı her bebekte alerji yapmıyor ama denemeden de bilinmez tabi

Ben hep 3 6 ay aldım sadece hastane çıkışı 2 tane vardı ve 3 6 ay olanların kollarını katlayıp giydirdim bol oldugu için yenidogan giydirmesi daha kolay oluyor yoks a insan zaten korkuyor giydirirken dar kıyafet daha zor 3 6 ay alın alacaklarınızı hem uzun süre giyiniyor ben 2 hastane çıkışı 6 7 tane zıbın 3 üst kollu badi 3 alt patikli pijama falan almıştım zaten merkezde oturuyorum diye çok almadım dogduktan sonra ihtiyaca göre eşim alıyordu eksik olanları sizde böyle bi imkan varsa dogumdan sonra ihtiyaç dahilinde aldırın olmadı
Zaten alışverişlerimi internetten yapıyorum o zaman şuana kadar aldıklarım en azından doğumdan sonraki haftayı kurtarır gibi, sonrasında da büyüme hızına göre 3-6 aylık kıyafetler alarak devam ederim, sağolun tavsiyeniz için :)

Valla bende kendime alerji yapmadan önce öyle diyordum ama değişiyor işte her bebekte aynı olmayabiliyor. Uni baby nasıl acaba şampuan olarak oda kolay ulaşılabilir

Bebek deterjanı olarak granül sabun veya minoris tercih edebilirsiniz.
Kıyafetler bana braz yetersiz geldi. Yani büyüdükçe almak tabiki daha maantıklı ama zıbın, tulum ( patiksiz ), alt üst takım biraz daha aLınabilir.
Ben bebeğime aldığım 0-3 ay zıbınları 4ay sonuna kadar. Alt üst takımları ise 4.ay'a kadarr rahat rahat giydirdim. Ufak bir bebek olmamasına rağmen. Çok iş görüyor.
Park yatak en mantıklısı bende park yatak kullanıyorum elele baby'nin çok çok memnunum fakat ben tek bir oda da kullandığm için odadan odaya taşımam kolay olsun diye de e bebekte satılan hamaklardan aldım. Sizinde odadan odaya park yatağı taşımanız zor olacak ise bir de hamak tercih edebilirsiniz. Johnson's Baby şampuan'ı içerik olarak çok beğenmemiştim ben, ablam ve eniştem kimyager bana Sebamed veya Mustela kullanmamı söylemişti, ben Sebamed tercih ettim. 6 aydır kullanıyorum 250ml'ik almıştım 4 ay yetmişti bana hafta da 2-3 kere yıkamama rağmen.

Yastık arttırılabilir, kılıf arttırabilir.
Ben bebeğimi doğdugundan bri yastıkla yatırıyorum kafası çok terleyen bir bebek sürekli yastık değişiyoruz çnkü kafası terleyip ıslak yastıkta yatmaya devam edince direkt gözüne akıntıya sebebiyet veriyor üşütüp.

Sağlıkla gelsin :)

bu kiyafetler yetmez gibi .musriflikten ziyade cocuk surekli kusuyor vs ust degistirmek gerekiyor .bir saatte 2 3 takim degistigimi hatirliyorum ilk gun evden acele yedek kiyafet getirttim .
orme yelek kullanamadim penye yelek 4 tane falan en az kurtarir her emme sonrasi ayarlayamadigi icin kusuyordu .

Merhaba. Herkes belirtmiş zaten kıyafet bence de yeterli değil. Çok fazla değiştirmek gerekebiliyor. Ben de kızıma yenidoğan kıyafet az almıştım herkes çabuk büyüyor dediği için ama hiç öyle olmadı. 3 kilo doğdu ve ilk aylar az kilo aldı 1-3 aylık kıyafetler bile çok büyük geliyordu mecburen yenidoğan takımlar aldım yeniden. 3 aylık olana kadar yenidoğan giyebildi sadece. Ve örme yelek 7 8 aydan önce tavsiye etmiyorum zaten kendiniz de deneyimlersiniz bebeklerin çenesi direk göğsüne değdiği için tüyler ağzına giriyor. Penye yelek olmazsa olmazlardan. 3 4 tane alın. Penye battaniye de en az 2 3 tane olsun. Ve penye bere de alın takımların içinde yoksa. Nisan ayı serin olur.

Kızımın cildi alerjik 5 aylıktan beri mustela köpük şampuanı kullanıyorum şu an 1.5 yaşında.Vücudu için de uni baby şampuan.Çözümü bu şekilde buldum.Deterjan da duru granül sabun.

Dalin şampuan kesinlikle tavsiye etmiyorum. Bir gün banyoya girdiğimde şampuanın bitmiş olduğunu farkettim. Çıkamadım da, elimin altında dalin vardı. Kullandım ve gözlerim yandı.

Öyle içim yandı ki bebeğime bunu mu kullandım diye. Direkt boşalttım klozete.
Şampuan da deterjanda Uni Baby kullanıyorum. Oğlum 9 yaşında oldu hala devam ediyorum.

bu kiyafetler yetmez gibi .musriflikten ziyade cocuk surekli kusuyor vs ust degistirmek gerekiyor .bir saatte 2 3 takim degistigimi hatirliyorum ilk gun evden acele yedek kiyafet getirttim .
orme yelek kullanamadim penye yelek 4 tane falan en az kurtarir her emme sonrasi ayarlayamadigi icin kusuyordu .
merhaba penye yelekler mevsime göre mi alınıyor acaba yaz bebekleri için gerek var mıdır??

Evet herkesin dediği gibi kıyafet az. Kızım 2850 gr doğdu ve ill 3-4 ay 1-3 ay kıyafetleri giydi. 3-6 olanlar çok büyük oluyor. Eğer bebeğiniz çok kilolu değilse bence tercihinizi 1-3 ay olandan yana kullanın. Örme yelek yerine penye daha mantıklı ve çorapta az. Ben jonsons baby kullandım şampuan ve vücut için gayette güzeldi. Granül sabunlar iyi ama durulanmıyor güzel bence sıvı daha mantıklı. Yenidoğan sıvı deterjan alerji yapmazsa kullanın bence sıkıntı olmaz. Granülller topak topak kalıyor.

Önlükleri oluyor zıbınların onlar da işinizi görür.Yelek 2 tane yeterli o da eylül dönemi için bence.
Teşekkür ederim önlükleri hangi amaçla yazdınız terleyince sırtına koymak için mi salya için değil mi uykudan uyanaınca yazın penye yeleğe gerek yok o zaman dimi

Alışveriş Listesi​

3 patikli alt - 3 ay
1 pijama takımı - 3 ay
3 atlet zıbın - 3 ay
1 tişört zıbın - 3/6 ay
1 penye tulum - 3/6 ay
1 penye yelek - 6/9 ay
4 çorap - 0/6 ay
2 örme patik
2 örme yelek
1 örme hırka
2 ince triko battaniye
1 müslin battaniye
1 ince pamuklu örtü
1 yastık ve kılıf
1 çarşaf
Alt açma örtüsü 40 adet
Ağız mendili 10 adet
Manikür seti
Sudokrem
Johnson's Baby şampuan
Dalin sıvı deterjan
Yoyko park yatak
Yolculuğa uygun puset

X