İkiz Hamilelik yalnızlık ruhsal bunalım dertleşmek istedim varsa tavsiye isterim

Oncelikle maddi konulari kafaniza takip stress yapmayin.Kiyafete suna buna fazla takilmayin zaten ilk bir kac ay hic bir yere cikamayacaksiniz.O yuzden pahali kiyafetler almaniza gerek yok zaten cok cabuk kuculuyorlar.Hatta marketlere gelen kiyafetler felanda guzel oluyoe hemde uygun onlara bakabilirsiniz.onun haricinde cok bir sey almayin zaten ben aldim cogu gereksizmis.Maddi konular her turlu cozulur.İkiz cocugum yok ama kizimin bebekligi cok usluydu Gunde 14 15 saat uyurdu Karni doyunca hemen uyurdu.belki sizin cocuklarinizda oyle olur ilk bir kac ay zor gecer ama sonra tempoya alisirsiniz hic bir seyi kafaniza takmayin hersey gonlunuzce olsun

Herkese merhaba konuşucak, anlatacak birilerini bulamadığım için içimi dökmek istedim aklıma da burası geldi çünkü çevremde bizde o yollardan geçtikçiler, alışırsıncılar, ben daha kötülerini yaşadım diyenlerle dolu olup beni anlamaya çalışacak birini bulamadığımdan içimi dökmek istedim belki yazan olursa da fikir almak istedim içinden geçenleri yazıcam imla hataları için özür dilerim..
İki tüpümde kapalı olduğu için tüplerim alındı ve tüp bebek sürecine başladım 2. Deneme de hamile kaldım çok şükür Rabbim isteyenlerin kucağını boş bırakmasın 27 haftalık hamileyim ikizlere.
Tüp bebek sürecinde çok yıprandık maddi manevi kartlar borç dolu nakitler bitmiş baya bitik bi şekilde son anda Allah iki evlat nasip etti. İlk zamanlarımı normal geçirdim mutlu heyecanlı biraz kaygılı hergün dua ettim şükür ettim bereketiyle gelir çocuklar dedim zaman geçtikçe bebek alışverişi iki tane olduğu için zorlandık ama dedim olsun az olsun sık yıkarız öyle böyle büyürler dedim her kadın gibi eşimin dolabına geçtim bi pijama takımına 500 lira vermek zoruma gitti aslında anneyiz hakkımız ama bilmiyorum veremedim çocuklara eksiklerini alalım dedim idare ettim. Maddi darlık devam etti de etti benim ailemde eşimin aileside destek çıkacak durumda değiller babam ufak bi mebla 5 bin tl kadar verdi onunlada ikinci elden ikiz arabası aldım aslında eşimin ailesi de istese bence 3 5 destek çıkabilirdi ama maalesef bişey göremedik bizde kimseden bişey talep edemedik. Bankalar eşimin maaşını kesmeye başladı hem bebek alışverişi hem kart borcu kira, doğalgaz, doktor muayene ücreti hamilelik sürecimi yaşayamadım hep stresli kaygılı geçti halada devam ediyor daha çocukların odasını yapamadık hormonlardan sanırım daha da dert ediniyorum herşeyi kendime ve son aylara yaklaştıkça daha da zor geliyor sorunlar altında eziliyorum.
İkiz annelerine sorum kimse olmadan ikiz bebeklerine bakabildiniz mi eminim vardır bakan ne yaptılar düzen sağladılar bakabildiler güçleri nasıl yetti bana akıl versinler yol göstersinler :KK43: Ben ne güzel annemle büyütürüm bir süre çocukları dedim gelir annem kalır bende dedim ama kendi canıyla uğraşıyor kanser şüphesiyle 1 hafta önce parça alınmak için ameliyat oldu kadın bakıma muhtaç durumda yatıyor evde yarım yamalak kendine babama iki çeşit yemek yapıyor mecburiyetten bana da gel hergün burda ye diyor ama hergün o kadar yol minibüsle gidebilmem mümkün değil kayınvalidem desen başka bi alem yarım ağız annen var hep beraber bakarız çocuklar doğunca diyor kapımı çalmıyor yapılacak bişey varmı kızım diye sormuyor arayıp sadece niye aramıyorsunuz hiç beni diyor oğluna ben ne yapıcam başka da kimsem yok herkes yardım etme derdinde değil iki çocukla şöyle yandın böyle mahvoldun diyor iyice şiştin diyor başka bişey demiyor köstek olmaktan başka bişeye yaramıyor, teyzelerim var ama ben bayramda kandil de ararsam konuşuyoruz uzatmak istemiyorum ama çok doldum 6 ayımı bitiricem artık ufak ufak ağırlaşmaya başladım çocukların içerde duruşundan dolayı rahimde kafası çok baskı var yürümede yatmada kalkma da çok canım yanıyor desteksiz zorlanıyorum, yemek yapmakta zorlanıyorum ayakta kalıp yemek yaptığımda bel ağrısı rahim ağrısı 2 gün kendime gelemiyorum hiç enerjim gücüm kuvvetim yok zor bela kalkıp iki yumurta kırıp yersem öpüp başıma koyuyorum. Temizlik memizlik hak getire eşim izinli gününde temizlemeye çalışıyor evi evde bir köpek var ev kıl içinde Üzülüyorum işte keşke arayıp sorsalar bi kap sulu yemek yapsalar bi süpürge açsalar eve biz herkese hamile olmadan önce koştuk kendimizi hırpaladık ama böyle hassas bi dönemde de yanımda olmalarını bekledim olmadı kimse:KK43:( eşim öğlen 4 gece 1.40 çalışıyor yoğun tempoda o yüzden gün içinden geceye kadar tekim bana akıl verin ben doğumdan sonra nasıl bakıcam bu şekilde çalışan bir eşle ikiz bebeğe sizler nasıl yapabildiniz benim bu hamileliğim geçer gider ekmek arası domates peynirle yumurtayla da hayatta kalırım ama ya bundan doğumdan sonrası ??
Biz de doğumdan hemen önce taşınmak zorunda kalmıştık ve korkunç bir masraf çıkarmıştı taşınma işi (İstanbul içi). Ben de çalışmadığım için Hala toparlayamadık borçları ama yavaş yavaş düzeliyor. Şu an 9 aylık bebeğim en çok bez masrafı var, diğer giderler oturdu artık. Ben gerçekten ucuz gördüğüm şeyleri yaşına bakmadan aldım koydum kenara. Oda da yapmadık, bir gardrop alıp koyduk, bir de arkadaşımdan karyolasını aldım. Zaten ben başka odada yalnız bırakamam yani, o yüzden oda bekleyebilir hiç dert etmeyin. Bi yatak bi bebek arabası yeterli.
Olayın bakım ve duygusal kısmına gelince, başlarda zorlanacaksınız bu gerçek ama şunu bilin düzelecek. Hiç bir şey çocuklarınızın sağlığı ve aile olarak beraber olmanızdan önemli değil. Çok ağlayacaksınız belki, çok yorulacaksınız, bunalacaksınız. Çocuklar olmadan bir gün geçirmeyi dileyeceksiniz. Bu sebeplerle kendinizi suçşu hissedeceksiniz, hissetmeyin siz insansınız. Sizi eleştiren olursa asla kulak asmayın. Merak ettiğiniz her şeyi birilerine sorun, her ihtiyaç duyduğunuz da yardım isteyin. Çekinmeyin. Ben bunları yapmadım çok pişmanım. Çok yalnız bıraktım kendimi, çok hatalar yaptım. Şimdiki aklım olsa herkese her şeyi sorarım ve yoruldukça yardım isterim eş dost akrabadan. Aylar geçtikçe bebeklerle olan iletişiminiz ilerledikçe iş eğlenceli hale gelmeye başlıyor, bol bol güldürüyor insanı sıpalar (yorgunluk bitmiyor ama 😁) Bebekler size tepki vermeye başladıkça (2. ayın sonları gibi sanırım şimdiden unutmuşum) aranızdaki iletişim işleri kolaylaştırıyor. Çok uzatmışım, özetleyeyim; zor ama düzeliyor. Desteksiz kalmayın, sakin kalın. Allah analı babalı büyütsün inşallah, sevgiler 🌸

Öncelikle hayırlı olsun bebekleriniz..İnsan bebeği doğduktan sonra bir süre zorlansa da sonrasında o tempoya alışıyor siz de alışırsınız şimdiden canınızı sıkmayın..İnternette 3-4 çocuğu olup bakan bir sürü annenin vloglarını görüyorum ben güzel idare de ediyorlar..Kıyafet konusuna gelince acaba bebeği olup büyüyen bir yakınınızdan akrabanızdan bebek kıyafetlerini alma şansınız yok mu..Ben gücüm olmasına rağmen bebeğimi abimin oğlunun kıyafetleri ile büyütüyorum..Bebekler çabuk büyüyor giydirdiğiniz kıyafet bir süre geçince olmuyor o nedenle hiç kendim kıyafet almadım sık sık yıkayıp kullandım..

Herkese merhaba konuşucak, anlatacak birilerini bulamadığım için içimi dökmek istedim aklıma da burası geldi çünkü çevremde bizde o yollardan geçtikçiler, alışırsıncılar, ben daha kötülerini yaşadım diyenlerle dolu olup beni anlamaya çalışacak birini bulamadığımdan içimi dökmek istedim belki yazan olursa da fikir almak istedim içinden geçenleri yazıcam imla hataları için özür dilerim..
İki tüpümde kapalı olduğu için tüplerim alındı ve tüp bebek sürecine başladım 2. Deneme de hamile kaldım çok şükür Rabbim isteyenlerin kucağını boş bırakmasın 27 haftalık hamileyim ikizlere.
Tüp bebek sürecinde çok yıprandık maddi manevi kartlar borç dolu nakitler bitmiş baya bitik bi şekilde son anda Allah iki evlat nasip etti. İlk zamanlarımı normal geçirdim mutlu heyecanlı biraz kaygılı hergün dua ettim şükür ettim bereketiyle gelir çocuklar dedim zaman geçtikçe bebek alışverişi iki tane olduğu için zorlandık ama dedim olsun az olsun sık yıkarız öyle böyle büyürler dedim her kadın gibi eşimin dolabına geçtim bi pijama takımına 500 lira vermek zoruma gitti aslında anneyiz hakkımız ama bilmiyorum veremedim çocuklara eksiklerini alalım dedim idare ettim. Maddi darlık devam etti de etti benim ailemde eşimin aileside destek çıkacak durumda değiller babam ufak bi mebla 5 bin tl kadar verdi onunlada ikinci elden ikiz arabası aldım aslında eşimin ailesi de istese bence 3 5 destek çıkabilirdi ama maalesef bişey göremedik bizde kimseden bişey talep edemedik. Bankalar eşimin maaşını kesmeye başladı hem bebek alışverişi hem kart borcu kira, doğalgaz, doktor muayene ücreti hamilelik sürecimi yaşayamadım hep stresli kaygılı geçti halada devam ediyor daha çocukların odasını yapamadık hormonlardan sanırım daha da dert ediniyorum herşeyi kendime ve son aylara yaklaştıkça daha da zor geliyor sorunlar altında eziliyorum.
İkiz annelerine sorum kimse olmadan ikiz bebeklerine bakabildiniz mi eminim vardır bakan ne yaptılar düzen sağladılar bakabildiler güçleri nasıl yetti bana akıl versinler yol göstersinler :KK43: Ben ne güzel annemle büyütürüm bir süre çocukları dedim gelir annem kalır bende dedim ama kendi canıyla uğraşıyor kanser şüphesiyle 1 hafta önce parça alınmak için ameliyat oldu kadın bakıma muhtaç durumda yatıyor evde yarım yamalak kendine babama iki çeşit yemek yapıyor mecburiyetten bana da gel hergün burda ye diyor ama hergün o kadar yol minibüsle gidebilmem mümkün değil kayınvalidem desen başka bi alem yarım ağız annen var hep beraber bakarız çocuklar doğunca diyor kapımı çalmıyor yapılacak bişey varmı kızım diye sormuyor arayıp sadece niye aramıyorsunuz hiç beni diyor oğluna ben ne yapıcam başka da kimsem yok herkes yardım etme derdinde değil iki çocukla şöyle yandın böyle mahvoldun diyor iyice şiştin diyor başka bişey demiyor köstek olmaktan başka bişeye yaramıyor, teyzelerim var ama ben bayramda kandil de ararsam konuşuyoruz uzatmak istemiyorum ama çok doldum 6 ayımı bitiricem artık ufak ufak ağırlaşmaya başladım çocukların içerde duruşundan dolayı rahimde kafası çok baskı var yürümede yatmada kalkma da çok canım yanıyor desteksiz zorlanıyorum, yemek yapmakta zorlanıyorum ayakta kalıp yemek yaptığımda bel ağrısı rahim ağrısı 2 gün kendime gelemiyorum hiç enerjim gücüm kuvvetim yok zor bela kalkıp iki yumurta kırıp yersem öpüp başıma koyuyorum. Temizlik memizlik hak getire eşim izinli gününde temizlemeye çalışıyor evi evde bir köpek var ev kıl içinde Üzülüyorum işte keşke arayıp sorsalar bi kap sulu yemek yapsalar bi süpürge açsalar eve biz herkese hamile olmadan önce koştuk kendimizi hırpaladık ama böyle hassas bi dönemde de yanımda olmalarını bekledim olmadı kimse:KK43:( eşim öğlen 4 gece 1.40 çalışıyor yoğun tempoda o yüzden gün içinden geceye kadar tekim bana akıl verin ben doğumdan sonra nasıl bakıcam bu şekilde çalışan bir eşle ikiz bebeğe sizler nasıl yapabildiniz benim bu hamileliğim geçer gider ekmek arası domates peynirle yumurtayla da hayatta kalırım ama ya bundan doğumdan sonrası ??
Merhaba kaygılarınızda haklısınız ancak geçiyor bitiyor lütfen tadını çıkarmaya çalışın..
Ben de hamileliğimi öğrendiğimde özel bi kurumda çalışıyordum (ikiz) çıkmak zorunda kaldım,eşim asgari ücret alıyordu,ancak 9 yıl beklemiştim nasıl bakarız diye çok düşünmedim sağlıklı olsunlar diye dua ettim hep,çünkü erken doğdular..Başlarda zorlandık 6ay sonra devlete atandım işime başladım,işe giderken görümcem geldi,ben sistemi oturttuğum için öyle devam etti,beslenen saati uyku saati bakım saati vs vs baştan beri hiç bozmadım,şuna 7 yaşındalar hala onların uykusu yemeği benim önceliğimdir,misafirliğe gitmem haftaiçi mesela,misafir de kabul etmem,okula gidiyorlar çünkü…

Demen o ki sistemli olun,çok eşya almayın,geçiyor siz mutlu olun ki bebekleriniz de mutlu olsun :)

Buarada kimseden destek almadık,maddi anlamda, ne başta ne sonda..Ancak görümcemin ben çalışırken bakması büyük destekti,ha evde olsam tek baksam daha iyi bakardım,ona da eminim.
Bazen muhalefet olurdu sinirlerimi bozardı :/

Canım öncelikle tebrik ederim yazdıklarından sonra çok güzel bir anne olacağına eminim ❤️
Hemen hemen aynı süreçlerden geçmişiz. Bende 2. Denemem de tüp bebek ile ikizlerime hamile kaldım doğum yaptım çok şükür evlatlarım sağlıklı yanımda öncelikle bundan önemlisinin olmadığını Doğumdan sonra anlayacaksın.
Bana da senin gibi hem de abimin eşi o da ikiz doğurmasına rağmen dediği şuydu sen bittin hayatın bitti şimdi uyu gez doğumdan sonra hiçbir şey yapamayacaksın 3 senen çöpe gidecek yaşayan ölü olacaksın demesiyle 8.5 ay geçirdim ve çevremde akrabalardan eşimin tarafından Allah kolaylık versin ikiz çok zor yapamazsın edemezsin bunlar iyi günlerin çok saha kötü günler kapıda gibi ağır laflarla hamileliğimi geçirdim yani kime selam versem demediğini bırakmıyordu..
tüp bebek hele ki ikiz tabiki maddi manevi gerçekten zor bir süreç bizim de zorlandığımız zamanlar elbet oldu maddi gücümüz çok şükür yerinde ama gidip tabiki de her şeyden iki tane almadım ya da şuandan oda yapmadım daha akılları ermiyor etmiyor zaten ikiz zamanla elbet odaları olacak sakin zamanda sakin kafayla yapmak mantıklı geldi yanda aynı kıyafetten ikişer almadım hala yıkayıp kurutmada kurutup giydiriyorum( ki herkesin demesine göre çok kıyafet al ikiz çamaşır yıkacak kurutacak zaman olmayacak dolap düzenin olmayacak yapma etme bu kadar az kıyafet alma dediler) şuan her gün çamaşırımı da yıkıyorum kurutmadan çıkarıp da katlayıp dolaplarına da yerleştiriyorum öyle diyenleri de kapak ediyorum 😌🤌😁
Hiç unutmam kv gelip çocukların dolabın ıgörmüştü organizerlere zıbınları dizmiştim kolaylık olsun düzgün dursun dolap diye kv ay sen iki bebekle bu kadar düzgün yaşayıp düzenli olacağını mı sanıyorsun buralar hep karman çorman olacak boşuna organzierlere dizdin diyip bütün hevesimi kırmıştı en çok da ona inat..
benim de kaygılıydı sürecim hamileliğim çok keyifli değildi çevre baskısı kv dırdırı tüp bebek oluşu önceki gebelik kayıplarım riskli gebelik olması yalnız olmam derken her şey üst süte geldi hamileliğimin tadını hiç çıkaramadım hem stresliydim bebeklerime ya bir şey olursa ya anne karnında kötü bir şey olursa falan düşüncesiyle geçti 34 haftam. O yüzden hiç hamileliğimle ilgili bir anım yoktur he o günlere dönmek ister miyim hayır ama bu hamileliğin zorluğundan değil ya bebeklerime karnımda bir şey olursa nın korkusu yüzünden istemem yanımda olmaları daha huzur verici çok şükür rabbime 🙏🏻🧿🤲🏻
Kv hamileliğimde bir kez gelip evimi temizleyip yemek getirip yardım etmemiştir kızlarıma bir çöp bile almadı 🤣 ama sözde ay tam da ben alacaktım siz almışsınız ile geçti tüm hamileliğim ki hala aynı durumlar.. bi işte bizim taraf yardım etti bir iki o kadar her şeyi yine kendimiz yaptık rabbime hep dua ettim Allahım beni kimseye muhtaç etme 🤲🏻🙏🏻 çok şükür öyle oldu bebek rızkıyla nasibiyle kısmetiyle gelir buna inan bol dua et bebeklerim doğduğunda o kadar güzel haberler aldım ki maddi açıdan bereketiyle geldiler anlayacağın.
Maddi açıdan değil tamamen tercihen tek bir tane anne yanı beşik alıp ikisini yan yana reflü yatağında yatırdım ilk bir ay Kv nin dediği şey ayyy iki tane yatak al hemennnn dedim öncelikle hayır bu benim kararım benim yatak odam iki parasını sen mi vereceksin oldu 🤣 yani neye yardım ettin de bana akıl verip benim evimin düzenine karışıyorsun benim bebeklerime ne yapacağıma karışıyorsun ki?🤷🏻‍♀️ kendisi ben 16. Haftamda düşük yapma tehlikesiyle 1 hafta hastanede yattım Kv ay beni niye aramıyorsunuz hep biz arıyoruz oldu 🤣 kendisi yazlıkta keyif yapıyordu torunlarına gelmedi 🤣 yani asla ne hamileliğimde ne şimdi yanımda olmayan kimse çocuklarım hakkında karar veremez ve karışamaz bu çok nettir bende.
Bende hamilelikte hem tüp bebek hem ikiz risk derken hiç iş yapmadım yeri geldi afedersiniz evi bok da aldı götürdü yeri geldi çiçek gibi de yaşadık eşim oturdu temizledi izin günlerinde ya da akşam işten gelip yaptı hiç de yüzüme vurmadı Allah razı olsun çok anlayışlıydı hem hamileliğimde hem hala şimdi benim en büyük şansım eşim❤️
Ben normalde çalışıyorum eşimde çalışıyor ben izindeyim tabi 1 yıla kadar da iznimi uzatacağım. Eşim hafta sonları tatil yardım ediyor her şeye sağolsun.
Annem abimin ikiz bebeklerime bakıyor arka sokağımda oturuyor ama bir kez gelmedi arayıp iyi misin nasıl gidiyor zorlanıyor musun demedi. Canı sağolsun gelini daha önemliymiş dedim konuyu kapattım.
Kv geldi çocuklara bakmaya baktı tabi ama ciddi anlamda baktı sadece 🤣 koltuğa oturup bütün gün uzaktan çocuklara baktı izledi abahhaha şaka gibi aklıma geldikçe sinirlerim bozuluyor 🤣 bir de iyice çirkinleşti eşim işte geldiğinde ay oğlum bugün çok acıktım hiçbir şey yemedim dedi. Ki dolapta yemek var alıp ısıtıp yemedi ben ona acıkırsan hazırla ye dememe rağmen benden hizmet bekledi ben orada iki bebeğe bakarken bşr de ona yemek ısıtıp önüne koyup yedirip topalayacakmışım neyse benim şarteller o zaman da atmadı r gün eşim yine işten geldi kv hemen bulaşıkları yıkamaya koştu kapı çalar çalmaz Eşim geldi kv dedi ki ay oğlum çok yoruldum bende bulaşıkları yıkıyorum dedi 🤣 bütün gün götü devirip oturdu benden hizmet bekledi ama yoruldu 🤣 hayır çocuk da bakmıyor işte yapmıyor niye benlesin o zaman? O gün ipleri kopardım lohusalığın gücüyle eşime patladım ve annesini evimizden şutladım herkes dedim evine ben kimseyi istemiyorum kendi başımın çaresine Allahın izniyle bakarım. Kv bizle yaşayacakmış oldu gülüm yallah dedim ben çocuklarıma bakmayıp Kv hizmet mi edicem? Tek baksam daha az yorulurum dedim zor oldu ama eşimi tek bakmaya ikna ettim oda yapamazsın edemezsin zor olur dedi çevreden çünkü hep bunları duydu dedim sen bana bırak yoksa biz aile olmaktan çıkıyoruz ben böyle hayal etmedim düzenimiz bozuldu ki ben düzen bozulunca konfor alanım huzursuz oluyorum sınırlarımı kimsenin ezmesini istemeyen bir tipim 😅 yani ben emzirirken Kv şak yatak odasına dalıp emiyo mu demişmişim bar ve ben kapımı kitlemek zorunda kalıyordum neden? Orası benim evim ve yatak odam namahrem bölgem. Ki Kv bunları biliyor inadına yapıyor huyumu şok iyi biliyor 10 senedir bilir beni..
Ve kv kendi evine 10. Gün gitti🤣 benim sabrım 10 gündü ona.
Gelelim ikizlere tek bakma kısmına 😁👶🏻👶🏻
Canım kime göre neye göre zor? Yani senin hayattan beklentin bebek olunca nedir? Ona buna zor gelen sana belki zor değil? Yani ben bunları düşünerek bu kararı verdim tek bakma olayına. İstesem bakıcı da tutarım çok şükür ama gerek yok boşa para.
Benim azmin ikizlerine bakıcıyla beraber 5 kişi baktı 3 yaşına 5 kişi zor getirdi asıl yengemin hayatı bitti yaşan bir ölüydü kendisi 5 kişi bakmalarına rağmen götünü kaşıyıp saçını taramıyordu sanıyor ki bende öyle olacağım. Benim şansım yeğenlerimin ikiz olması az çok beni ne bekliyor Biliyorum neyi doğru yaptılar neyi yanlış gözlemlemiştim ve ben böyle yapmayacağım dediğim çok an oldu.
Öncelikle ikiz bebek düzen ve rutin ister. Bu olmazsa olmaz bana yapma etme 30 günlük bebek ne anlar rutinden düzenden uykudan beslenmeden hikayeden ninniden gece gündüz den dediler de dediler 🤣 bal gibi de anlıyorlar akılları ermiyor ama anlıyorlar ve senden o saatte o rutini yapmanı bekliyorlar bunu çok iyi anladım. Ben 30 günlükken başladım bu uyku eğitimi değilde uyku rutini düzeni diyeyim. Belli saatte uyuma belli saatte uyanma. 30 günü geçince dr izin verdi 3 saatte bir beslemeye de geçtik o zaman çok daha rahatladım. Tek bakıyorum bir kez annem kv gelip bakmadı. Eşim 8 de işe gider akşam 6 da gelir o zamana kadar tekim ee tabi gece de tekim söylemem gerek yoktur😁 eşim sabah işe gittiği için uyandırmaya kıyamıyorum kalk desem asker olur yardım eder etmez değil bir kez yardım istemişliğim oldu o da komşular uyanmasın yan tarafta diye yoksa ben bir kez maşallah diyip ne lohusalığımd anne şimdi ağlamadım ben yapamıyorum beceremiyorum yetemiyorum çaresizim demedim yani sende deme çünkü dersen yapamazsın ki zaten kendini ona şartlama. Bal gibi de yaparsın. Çok okudum tek bakanlar ve yardım alıp bakan ikiz annelerini çok araştırdım sordum konuştum evet hepsi yardım şart diyor ama her hikayenin sonu ama keşke tek bakmaya cesaret edip tek baksaydım daha rahat olurdum evimin düzeni olurdu ile bitiyor hikayelerin sonu. Yani ben öyle olmak istemedim çocuklarımı kendim yetiştireyim yeri geldin ev kirli kalsın ama ben çocuklarımın en güzel zamanlarında onların yanında olup büyüdüklerini görmek istedim millete hizmet etmek değil.
Napıyorum? Aynı anda besliyorum aynı anda emziriyorım iki kokumun altına yastık alıyorum bildiğin kafa yastığı gece yattığımız birine birini yatırıyorum diğerine birini yastıkları koluma alıp memeyi veriyorum tutuyorlar zaten aç bebek kendisi meme ucunu arıyor bulup kokuyla elimle vermeye gerek bile duymuyorum büyüdükçe daha kolaylaştı zor ilk başlarda ama sürekli üstüne gidersen alışıyorsun öyle emzirmeye. Bir yerde sütüm kesildi tabi şuna mama sadece veriyorum bazen geliyor meme veriyorum biberon emzik verdim diye meme reddi yaşamadım çok şükür biberonla beslemek çok daha kolay rabbim iki el vermiş aynı anda yatırıp biberon veriyorum aynı anda alt alıyorum aynı anda her bakımlarını giydirmelerini yapıyorum aynı anda uyutup uyandırıyorum. Burada tek fark bazen aynı anda uyuyup uyanmayanilirler biri daha önce kalkıyor biri daha sonra uykuya dalıyor ya da biri hala uyuyor biri önce uyanıyor o zaman uyuyanı da kaldırıyorum aynı anda ya da uyumayanı uyutmaya çalışıyorum yani birbirlerini bekletmiyorum öyle bir şey yaparsam ben de insanım yapamam ki kendime vakit kalmaz tabi bebeklere bapımlı kalırım her şeylerini aynı anda yapıyorum. Onlarda bana aynı anda ağlayarak cevap veriyorlar tabi 🤣 o en zoru aynı anda ağlıyorlarsa hiç paniklemiyorum kendime diyorum Cansu sakin ol iki elin iki kolun 10 parmağın var bazen ikisinide oturup kucağıma alıyorum bazen birini bacak arama alıyorum oturup birini kucağıma alıyorum ağlama kesilince geri bırakıyorum kucağıma alıştırmıyorum imkansız yoksa bunun ilerisi de var 4 kolumuz yok ikiz anneleri olarak. Emzik açken tutuyorlar o büyük rahatlık ağlamadan mama hazırlamamı bekliyorlar 🙏🏻 yani sormak istediğin şeyler olursa sor yanıtlarım canım aklıma şuan bunlar geliyor ama basit hele uyku düzeni yaparsan çiçek gibi ben 3 saatte bir besliyorum gece 8 saat uyuyorum düşün hangi ikiz annesi uyuyor maşallah diyim 🙏🏻🧿🥰🤣 yani isteyince oluyor canım abartma abartanları dinleme kendini o psikolojiye sokma nasıl rahatsam öyle yol izle. Ben yanımda biri varken daha stres oluyorum düzenim bozuldun istemiyorum tek bakıyorum eşim işten gelince o da yardım ediyor hafta sonları çıkıp geziyoruz bebelerle uyuyorlar dışarda zaten akşamları duş aldırıyorum 4 saat kesintisiz uyuyorlar biz de keyif yapıyoruz eşimle. Duş falan eşim varken alıyorum akşam ya da çocukslr gündüz uyursa derin uykuya geçerse alıyorum kamerayı açıyorum eşim iş yerinden kamerayla çocukları izliyor ben duştayken yani arayana çare yol çok canım. Sçaımı da yapıyorum makyajımı da dışarı çıkarken eşim 1 saat bakıyor ben hazırlanıyorum sonra ben bakıyorum eşim hazırlanıyor evden çıkıyoruz gayet basit. Tabiki dışarda ağlıyorlar ama bebek bu ağlayabilir ağlayavak tabiki kucağa alıyoruz açlarsa doyururyıeuz bebek arabasını sürüyoruz yine uyuyorlar yani. Uyku düzeni şart gündüz max 45 dk uyuyorlar gece 3-4 saat uyuyorlar gündüz bazen 2 saat uyuyorlar sabah uyanıp ertelese uykuya daldıkalrında 3 saat bi boşluğum oluyor her gün evi süpür sil yapıyorum sleepy ıslak bezle yüzeysel bi toz alıyorum 3-4 günde bir yetiyor 2 günde bir lavabo yıkıyorum
Valla bende ikiz annesiyim seni ayakta alkışlıyorum 👏🏻

Öncelikle hayırlı olsun bebişler 🙏🏼
Beni yanlış anlamayın ama en başından tüp bebek yaparken bunu düşünmeniz gerekirdi ikiz olma ihtimali çok yüksek sonuçta. Tüp bebek için varı yoğu harcayıp daha sonrada bebekler olınca bu şekilde parasal sıkıntıya gelmek bana çok saçma geliyor en başında kenarda köşede paranız olması gerekirdi.
Olan olmuş artık öncesi için yapılacak birşey yok tek çocuğun bakımı ve masrafları zorken 2 çocukla tabikide herşey çok çok daha zor olucak. Kv uardımcı olmuyor demişsiniz zaten kadın hali hazırda çalışıyormuş birde çocuk bakıyormuş size vakti kalmıyordur bile. Başkalarından yardım beklemektense eşinizle konuşmalısınız sonuçta çocuk yaparken ne kendi annemize nede kvmize güvenmiyoruz 🤷🏼‍♀️

Biz bugün beşinci ayımıza girdik çok şükür bir kız bir erkek ikiz bebeğim var yukarıda tek büyüten bir arkadaşımız var benim okadar bir tecrübem yok çünkü tek değilim ama benim kurtarıcım kanguru ve hem manuel hemde elektrikli ana kucaklarım var benim için kurtarıcı gündüz yaygaracı olanı kangruya koyuyorum evimi toparlıyorum birini emzirirken diğeri ana kucağında sallanıyor ben hiç ikisini aynı anda emziremedim göğüslerim küçük ama biberonu destekliyorum diğerini susturuyorum vs ama tabikii yanlız bakmıyorum yanlız bakan arkadaşları tebrik ediyorum. Birde ikiz annesi olunca tek bebeğin bakımının çok kolay olduğunu anlayacaksın ama tek bebekleri olup tek bakamayanlar zorlananlar da var öyle düşün insanlara bakma

Biz bugün beşinci ayımıza girdik çok şükür bir kız bir erkek ikiz bebeğim var yukarıda tek büyüten bir arkadaşımız var benim okadar bir tecrübem yok çünkü tek değilim ama benim kurtarıcım kanguru ve hem manuel hemde elektrikli ana kucaklarım var benim için kurtarıcı gündüz yaygaracı olanı kangruya koyuyorum evimi toparlıyorum birini emzirirken diğeri ana kucağında sallanıyor ben hiç ikisini aynı anda emziremedim göğüslerim küçük ama biberonu destekliyorum diğerini susturuyorum vs ama tabikii yanlız bakmıyorum yanlız bakan arkadaşları tebrik ediyorum. Birde ikiz annesi olunca tek bebeğin bakımının çok kolay olduğunu anlayacaksın ama tek bebekleri olup tek bakamayanlar zorlananlar da var öyle düşün insanlara bakma
Kanguru bende almayı düşünüyorum memnun musunuz Ben biri kucağımdan inmediğinde kucağımda evi sildiğim oluyor v çok sağlıklı bulmuyorum gerçi kızım keyfinden memnuna ama ben entel elle onu tutarken içim rahat değil. Keşke ikizler için kanguru olsa 🤣
Gerçekten ikiz annesi olunca tek bebeğe bakmak çok saha kolay geliyor bana da 🙂
İkizler de bir de şu var sizde öyle mi?
Biri daha gazlı ve biri daha mızmız 🤣😅 benim mız mız olan kızım bu aralar çığlık atıyor ağlamak yerine çığlık atmayı tercih etmeye başladı 🥲 bir de aktivite yaptırmaya başladınız mı benimkiler 2 aylık oldu karın üstü egzersiz günde 15 dk yaptırıyorum kafalarını kaldırabildiler kadar kaldırıyorlar oyuncak çıngıraklı takip ettiriyorum siyah beyaz kartlar dikkatlerini çekmiyor yine de takipe titriyorum çıngırak ve renkli ses oyuncakları takip etmeyi daha çok seviyorlar. Biraz daha büyüseler de en azından aktiviteyle gün daha verimli geçer şuan genel olarak çok oyun anlamadıkları için oyalamak için aklıma bir şey gelmiyor genel de evi gezdiriyorum şaşkınlıkla etrafa bakıyorlar 🤣

Öncelikle sağlıkla kucağınıza alın
Benim de plansız gelen ikizlerim var şok olmuştuk. Tek çocuğa bakmaya hazır değilken bir de iki bebek olacak. Herkes işte hayatın bitti telefonu eline alamazsın uykular haram gibi konuşmalar yaptılar. İşten rapor alıp doğum iznine erken çıkmıştım. Her gün öğlene kadar uyurken aklıma hep doğunca asla uyuyamayacaksın gibi düşünceler geliyordu. Buna rağmen stresli hamilelik geçirmedim hep sankindim. Bunda en büyük rol eşimin ve ailesiydi. Herkes etrafımda dönüyordu. Hamileliğim boyunca doktorlardan en ufacık olumsuzluk duymadım. Doğdular Ve hiç beklemediğim şekilde küvezde kaldılar. Üzüldüm ama bir yerden de toparlanmam için iyi oldu.öncelikle hiç korkma sezaryenden herkesin bahsettiği müthiş ağrılar olmadı uyuşukluk geçti ve kalkıp yürüdüm. Yatağa dönerken tek yüremek istedim ve hiç acı çekmedim. Tek tavsiyem ameliyat sırasında kafayı oynatma sonrasında baş ağrısı olmasın. Bebeklerin biri 4 diğeri 20 gün sonra geldi. İlk bebek varken sıkıntı yoktu ama 2. Bebek gelince süt yetmedi ve mamaya geçtik. Gündüz zaten uyuyorlardı ama gece uykusunda da sorun yaşamadık. Sabahları aynı anda uyanıyorlar eşimin annesi buradayken sorun yoktu birini ben öbürünü o besliyordu. Gidince korktum ama emzik alınca rahatladım. Sabah rutini oluşturdum ve bu onların hoşuna gitti. Gece mamasını tavsiye ederim aldığımdan beri gece deliksiz 7 saat uyuyorlar. Annem gündüz geliyor 3-4 saat duruyor desteği var ama işin yükü ben de tabi. Evet hayatım kısıtlandı ama yüzde yirmi beş falan oaranında. Benim bebeklerim akıllıydı ama dediğim gibi hamileliğim sakin geçti o yüzden kafana hiçbir şeyi takma

Öncelikle sağlıkla kucağınıza alın
Benim de plansız gelen ikizlerim var şok olmuştuk. Tek çocuğa bakmaya hazır değilken bir de iki bebek olacak. Herkes işte hayatın bitti telefonu eline alamazsın uykular haram gibi konuşmalar yaptılar. İşten rapor alıp doğum iznine erken çıkmıştım. Her gün öğlene kadar uyurken aklıma hep doğunca asla uyuyamayacaksın gibi düşünceler geliyordu. Buna rağmen stresli hamilelik geçirmedim hep sankindim. Bunda en büyük rol eşimin ve ailesiydi. Herkes etrafımda dönüyordu. Hamileliğim boyunca doktorlardan en ufacık olumsuzluk duymadım. Doğdular Ve hiç beklemediğim şekilde küvezde kaldılar. Üzüldüm ama bir yerden de toparlanmam için iyi oldu.öncelikle hiç korkma sezaryenden herkesin bahsettiği müthiş ağrılar olmadı uyuşukluk geçti ve kalkıp yürüdüm. Yatağa dönerken tek yüremek istedim ve hiç acı çekmedim. Tek tavsiyem ameliyat sırasında kafayı oynatma sonrasında baş ağrısı olmasın. Bebeklerin biri 4 diğeri 20 gün sonra geldi. İlk bebek varken sıkıntı yoktu ama 2. Bebek gelince süt yetmedi ve mamaya geçtik. Gündüz zaten uyuyorlardı ama gece uykusunda da sorun yaşamadık. Sabahları aynı anda uyanıyorlar eşimin annesi buradayken sorun yoktu birini ben öbürünü o besliyordu. Gidince korktum ama emzik alınca rahatladım. Sabah rutini oluşturdum ve bu onların hoşuna gitti. Gece mamasını tavsiye ederim aldığımdan beri gece deliksiz 7 saat uyuyorlar. Annem gündüz geliyor 3-4 saat duruyor desteği var ama işin yükü ben de tabi. Evet hayatım kısıtlandı ama yüzde yirmi beş falan oaranında. Benim bebeklerim akıllıydı ama dediğim gibi hamileliğim sakin geçti o yüzden kafana hiçbir şeyi takma
Gece mamasına kaç aylıkken başladınız?

Arkadaşım sağlıkla al kucağına inşalalh.

İkizlerim şuan 3.5 yaşındalar hamilelik döneminde öncesinde düşük sonrasında erken doğum riskinden dolayı yatakta yemeğimi yedim sadece WC için kalktım doktora bile arabada arka koltukta uzanarak gidiyordum bir odanın içinde benimde artık psikolojim bozulmuştu bizimde tüp bebekle oldu ve 3. Tedavim de haliyle borç dert oluyor ama bunları kendine dert edinince düzelmiyor ki Allah bir şekilde bir kapı açıyor.

Kendin çok güzel bakarsın hiç korkma birileri yanında oldukça düzen kuramazsın ben bi müddet kayınvalidemle sonra annemle baktım sonra dedim ki bu ne ya onlara yemek hazırla topla kaldır ev sürekli batıyor çocuklarla olan zamanımı ben geçiremiyorum ki. Dedim ben yalnız bakacağım ve iyi ki de o kararı vermişim

Yoksa düzen olmayacakmış kendim peynir ekmekte olsa yedim uyudum kalktım evim ona göre battı vs yani kendin mis gibi de bakarsın ve düzen kurarsın zaten ilk zamanlar çoğunlukla uykuda geçecek geceleri zorlayacak seni onda da eşin destek verirse başarırsın

1.5 aylıklardı. Şimdi iki aylık oldular 15 gün oldu önceden gece bir kere kalkarlardı 3-7 pomak üzere şimdi sadece 7de kalkıyorlar
Bebeğim 2 aylık doğduğundan beri 2 saatte bir uyanıyor gece , anne sütü almıyor mamayla besleniyor doyup uykuya dalıyor ama max 2 saat , psikolojim hiç iyi değil.. tavsiye eder misiniz gece maması hangisi hemen alayım halim fena :KK43:

Kanguru bende almayı düşünüyorum memnun musunuz Ben biri kucağımdan inmediğinde kucağımda evi sildiğim oluyor v çok sağlıklı bulmuyorum gerçi kızım keyfinden memnuna ama ben entel elle onu tutarken içim rahat değil. Keşke ikizler için kanguru olsa 🤣
Gerçekten ikiz annesi olunca tek bebeğe bakmak çok saha kolay geliyor bana da 🙂
İkizler de bir de şu var sizde öyle mi?
Biri daha gazlı ve biri daha mızmız 🤣😅 benim mız mız olan kızım bu aralar çığlık atıyor ağlamak yerine çığlık atmayı tercih etmeye başladı 🥲 bir de aktivite yaptırmaya başladınız mı benimkiler 2 aylık oldu karın üstü egzersiz günde 15 dk yaptırıyorum kafalarını kaldırabildiler kadar kaldırıyorlar oyuncak çıngıraklı takip ettiriyorum siyah beyaz kartlar dikkatlerini çekmiyor yine de takipe titriyorum çıngırak ve renkli ses oyuncakları takip etmeyi daha çok seviyorlar. Biraz daha büyüseler de en azından aktiviteyle gün daha verimli geçer şuan genel olarak çok oyun anlamadıkları için oyalamak için aklıma bir şey gelmiyor genel de evi gezdiriyorum şaşkınlıkla etrafa bakıyorlar 🤣
Bence kanguru almalısın çok rahat dördüncü ay uyku gerilemesini onunla atlattık desem yeridir.İkisininde mizacı çok farklı bir tanesi aşırı yaygaracı belki cinsiyet farkıda var bilemem kız daha sakin ama ağlayınca da kızı ikna etmek zor vs farklıları var erkek aşırı kucakcı kız öyle değil gibi gibi. aktivite yapmaya çalışıyorum vakit buldukça ama gelişimsel olarak bile farklılar kilo olarak önden giden daha erken gelişim basamaklarını çıkıyor misal kız kafasını biraz geç tuttu hiç sevmiyordu tummy time yapmayı ama şuan tabii yetişti kardeşini. oğlan şunu yaptı diyoruz bi kaç gün sonra da kızda görüyoruz. Halen oyalama kısmı biraz zor oyun halısına şimdi şimdi biraz daha duruyorlar ama tabii büyüdükçe daha kolay en zoru ilk üç ay sonrası rutine biniyor

Bebeğim 2 aylık doğduğundan beri 2 saatte bir uyanıyor gece , anne sütü almıyor mamayla besleniyor doyup uykuya dalıyor ama max 2 saat , psikolojim hiç iyi değil.. tavsiye eder misiniz gece maması hangisi hemen alayım halim fena :KK43:
Mama ölçeğiniz yetmiyor belki tok kalırsa üç saate çıkar kaç ml veriyorsunuz

Sma iyi geceler aldık memnunuz tavsiye ederim kabızlık vs yaşamadık

Bence kanguru almalısın çok rahat dördüncü ay uyku gerilemesini onunla atlattık desem yeridir.İkisininde mizacı çok farklı bir tanesi aşırı yaygaracı belki cinsiyet farkıda var bilemem kız daha sakin ama ağlayınca da kızı ikna etmek zor vs farklıları var erkek aşırı kucakcı kız öyle değil gibi gibi. aktivite yapmaya çalışıyorum vakit buldukça ama gelişimsel olarak bile farklılar kilo olarak önden giden daha erken gelişim basamaklarını çıkıyor misal kız kafasını biraz geç tuttu hiç sevmiyordu tummy time yapmayı ama şuan tabii yetişti kardeşini. oğlan şunu yaptı diyoruz bi kaç gün sonra da kızda görüyoruz. Halen oyalama kısmı biraz zor oyun halısına şimdi şimdi biraz daha duruyorlar ama tabii büyüdükçe daha kolay en zoru ilk üç ay sonrası rutine biniyor
Evet doğru diyorsun bizde de biri hep bir tık gün olarak gelişimi önde bir kaç gün sonra diğer kızım aynı şeyleri yapmaya başlıyor o zaman kanguru alayım bende bir tane 4. Ay benim gözümde şimdiden korkulu nedense 🤣 inşallah sağ Salim atlatırız diyorum. Siz sun Beşikte mi yatırıyorsunuz farklı beşiklerde mi

Evet doğru diyorsun bizde de biri hep bir tık gün olarak gelişimi önde bir kaç gün sonra diğer kızım aynı şeyleri yapmaya başlıyor o zaman kanguru alayım bende bir tane 4. Ay benim gözümde şimdiden korkulu nedense 🤣 inşallah sağ Salim atlatırız diyorum. Siz sun Beşikte mi yatırıyorsunuz farklı beşiklerde mi
Biz ayırdık iki aylıkken bana annem yardım ediyor biri bebek odasında tahta beşikte annemle kalıyor biri benim odamda park yatakta birbirlerini uyandırdıkları ve biri daha çok gece kalkıp ağladığı için bizde en iyi çözümü böyle bulduk korkmayın zaman hızlı akıyor belki sizin rahat geçer belli olmaz

X