Düğün Dügün hazırlıklarında kız ve erkek tarafı neler yapmalı?

Tutuklu82

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
21 Temmuz 2013
1.129
688
Arkadaslar, benim sizlere sorum dügün hazirliklarinda, kiz ve erkek tarafi neleri üzerine almak zorunda.

Benim bildigim, kiz tarafi, nisan, kina, beyaz esya, yatak odasi ve diger ev icin gerekli perde, Tabak,tencere..ceyizlik

Erkek tarafi dügün ve diger mobilya masraflari.

Siizlerde nasil. Bir arkadasim sordu, bende yukarda yazdiklarimi söyledim.

Vede dügün masraflarinin bircogunun damadin kendisinin üstlenmesini nasil görüyorsunuz.
Ailenin durumu gayet iyi. Ama kredi cekip masraflarin büyük bir bölümünü üstlenmesini istiyolar.

Arkadaslar, benim sizlere sorum dügün hazirliklarinda, kiz ve erkek tarafi neleri üzerine almak zorunda.

Benim bildigim, kiz tarafi, nisan, kina, beyaz esya, yatak odasi ve diger ev icin gerekli perde, Tabak,tencere..ceyizlik

Erkek tarafi dügün ve diger mobilya masraflari.

Siizlerde nasil. Bir arkadasim sordu, bende yukarda yazdiklarimi söyledim.

Vede dügün masraflarinin bircogunun damadin kendisinin üstlenmesini nasil görüyorsunuz.
Ailenin durumu gayet iyi. Ama kredi cekip masraflarin büyük bir bölümünü üstlenmesini istiyolar.
Adetler herkeste farklıdır tabi ama her ne kadar erkek tarafı büyük masraf yapıyorsa kız tarafıda o denli masraf yapıyor, Mesela bizde
Mutfak,Banyo ve Yatak Odası herşeyiyle beraber kıza ait, küçük ev aletleri dahil, yalnızca buzdolabı ,tv hariç
Erkek tarafı da Salon oturma odası yemek odası buzdolabı tv, şofben ve aspiratör leri alır.
Şimdi artık çiftler anlaşmalı olarak herşeylerini beraber alıyor ve ailelerin pek bir katkısı olmuyor, ama benim ailem gibi gelenekçiyseniz şartların aynen yerine getirilmesi isteniyor erkek tarafından ve tabiki maddi imkanlar dışına çıkılmadan, Ben her zaman ailelerde maddi imkanları elverdigi kadar bir nebze de olsa evlatlarına yardımcı olmaları taraftarıyım yok ise tabiki yapılcak birşey yok, ama var da var var da var gibi durumlarda insanların kendi vicdanlarına bırakmak lazım, kısacası ailesinin durumu gayet iyiyse gerçekten krediye gerek olmadığını düşünüyorum

Bende mutfagi kiz tarafinin aldigini duymamistim. Iste herkesin adeti farkli farkli.

Durum varken, cocugunu borca sokmak istemek arkafasimi küplere bindiriyo.
Benim kendimde gereken herseyi yaptilar sagolsunlar, ama düsünüyorumda banada öyle yapsalar bozulurdum baya

Öncelikle, ben kendi adıma bu erkek tarafı kız tarafı mevzularını hiç mi hiç sevmiyorum. Biz şahsen böyle bir ayrıma girmedik hiç.Nişanlım ve ben alıyoruz herşeyimizi. Ben yatak odamı düğüne yakın almayı düşünürken çok beğendiğim bir takım çıktı karşıma, o sırada o sırada nişanlımın durumu daha müsaitti 1000 tl'sini ben verdim 5000 tl'sini o verdi. Salonumuz iin vitrin alırken ikimizde ortak ödedik.Hafta sonu iç çamaşırı ve gecelik-pijama alışverişine çıktık yine ortak aldık herşeyimizi.

Benim ailemin bana verdiği, zamanında aman kız çocuğu çeyizine atalım bir kaç parça şey dediği ufak tefek mutfak eşyası, nevresim, battaniye vs. Nişanlımında ailesi oğullarına ev yapmışlar. İçini baştan aşağı özel yaptırmışlar.50 milyar masraf yapmışlar. Ve iş düğüne gelince illaki para vermek zorunda değiller.

Biz şuan nişanlımla, yeri geliyor maaşlarımızı aldığımızda ufak tefek birşeyler alıp koyuyoruz kenara, yeri geliyor ortak hesabımızda toplanan paradan kullanıyoruz.

Evlilik gibi bir sorumluluğun altına girecek cesaret var madem, herşeyi de ailelerden beklememek gerek.

bizde tartışması çok oldu bunun ben çok sıkıntısını çektim hala da çekiyorum ailem biraz çevreden etkileniyor kız tarafı hiçbir şey yapmıyor erkek tarafının işi ne evlenmeyi düşünüyorsa herşeyi de yapacak zihinyette çevre ve ailemde bu şekilde düşünüyor nişanlımda çok karşı buna iki kişi ortak ödesin yada kime ne düşüyorsa yapsın kafasında nişanlım ev aldı oturma odası salon takımı perdeler halı beyaz eşyaları hep aldılar ama yatak odasını alamam dedi bana artık gücü yetmedi ailemi çok zor ikna ettim bunun için ama çok sıkıntı çektim karışmak istemediğim şeylere karışmak zorunda kaldım

Öncelikle, ben kendi adıma bu erkek tarafı kız tarafı mevzularını hiç mi hiç sevmiyorum. Biz şahsen böyle bir ayrıma girmedik hiç.Nişanlım ve ben alıyoruz herşeyimizi. Ben yatak odamı düğüne yakın almayı düşünürken çok beğendiğim bir takım çıktı karşıma, o sırada o sırada nişanlımın durumu daha müsaitti 1000 tl'sini ben verdim 5000 tl'sini o verdi. Salonumuz iin vitrin alırken ikimizde ortak ödedik.Hafta sonu iç çamaşırı ve gecelik-pijama alışverişine çıktık yine ortak aldık herşeyimizi.

Benim ailemin bana verdiği, zamanında aman kız çocuğu çeyizine atalım bir kaç parça şey dediği ufak tefek mutfak eşyası, nevresim, battaniye vs. Nişanlımında ailesi oğullarına ev yapmışlar. İçini baştan aşağı özel yaptırmışlar.50 milyar masraf yapmışlar. Ve iş düğüne gelince illaki para vermek zorunda değiller.

Biz şuan nişanlımla, yeri geliyor maaşlarımızı aldığımızda ufak tefek birşeyler alıp koyuyoruz kenara, yeri geliyor ortak hesabımızda toplanan paradan kullanıyoruz.

Evlilik gibi bir sorumluluğun altına girecek cesaret var madem, herşeyi de ailelerden beklememek gerek.

haklısın canım sana kesınlıkle katılıyorum bızde sozlumle herseyı kendımız yapıcaz beraber oduyucez aılelerımızden hıcbır maddı beklentımız yok en guzelıde bu bence kendı ayaklarımızın uzerınde durmayı ogrenmelıyız

ayyyy
en sınır olduğum kız tarafı erk tarafı ne alsın muhabbeti...
annemde bişey olunca hemen erk tarafı alır .onların işi diyor:)
bende çaktırmadan nişanlıma maddı destek sağlıyorum.baska yolu yok orta yolu bulmak lazım.
sonuçta hayatınızı paylaşacağınız kişiyle paramızı mı paylaşmayalım...

X