Nisanliyken Nikahlanip Ayrılmayı Düşünmek ?

Benzer sebeplerden ötürü mü
Farklı aile yapıları farklı kültürler farklı kişiliklerden kaynaklanan sıkıntılar.bnm ailem daha modern ama eşim ve ailesi daha dar görüşlü. Ben daha hümanistim eşim insan sevmez egoisttir. Maddi durumu bnm ailemden daha iyi bu yüzden evliliğimin ilk yıllarında hor goruldum. En son kavga sebebimiz haftasonu ailemin yanına gitmemdi.

Biraz uzun yazacağım.Daha önceki üyeliğimi sildim.Tekrar üye oldum.Bu soruyu sorabilmek için.Derdimi tam anlatayım ona göre yorum yapın.
1.Nişanlım sorunlu bir aile de yetişmiş.Baba daha çok suçlanıyor ama annesi de tahammül edilecek durumda insan değil.11 yaşındayken anne ve babası boşanıyor.3 yaşında kızkardeşi var.Erkek çocuk olarak baya bir sorumluluk almış.Annesi sigortalı bir işte çalışmamış.Nafaka talep etmemişler ve baba da ilgilenmemiş.Tekrar anne babası 14 yaşındayken evleniyorlar.Annesi erkek kardeşine hamile kalıyor.Baba tekrar terkediyor. Küçük kardeşleri babalarını hayatında 2 defa kadar görmüş.Ayni zamanda anneleri itiraf etti.Cocuklarimi gorusturmedim diye nişanlım babasına peder bey der baba demez.Cenazesine gitti.Namazını kılmadı.6 ay önce vefat etti babası.Baya baya fakir bir hayat yaşamışlar.Nisanlim son senelerde iyi bir iş sahibi olunca toparlanmaya başlamışlar.

Benimse ailem geniş aile yanı babanne baba anne ve kısa süre hayatimizda olan erkek kardeşim vardı.Kardesim 1.5 yasinda vefat etti.Orta halli aile olduk.Yeri geldi geçim sıkıntısı da yaşadık ama babam herşeyin iyisini alırdı yedirirdi icirirdi.27 yaşındayken annemi kaybettim.Babannemde yaşlı olduğu için şuanda yatalak halam bakıyor.Baba kız kaldık hayatta.Babam bana ben ona çok düşkünüzdür.
2.Birgün Instagram'da yorum yaptım.Orada görüp mesaj atıyor.Başta irkildim.1 ay konuşmak istemedim ama bırakamadım da İzmir'den Ankara'ya geldi hemen.Daha 1.5 ay olmuştu konuşalı.Daha sonra da biz babamla Aydın'a gittik.Oraya geldi buluşmaya.Babam orada rahatsızlandı.Hemen onu aradım işyerinden izin alıp geldi.Gel zaman git zaman ailesiyle tanıştım.Kardesleriyle anlaşıyoruz.Annesi beni beğendiğini söylüyor.Kanım ısınmaya başladı.Nisanlim evlenmek istediğini söyledi.Sonra 3 sene beklememiz lazım dedi kızdım.Bir yerden para beklediklerini arsa satışı gibi oradan gelecek parayla da düğün yapabileceğimizi söyledi.Daha sonra zeytinlik alicam dedi.Annesi de bu arada oğlum yaşınız genç değil diyor.Allah yardım eder diyor.Nisanlim ikna oluyor.6 ay oldu konuşmaya başlayalı tam o arada akrabalarimi koronavirus nedeniyle kaybettim.Nisanlimla da annemin olumunden 3 ay sonra tanışmistik.Ben biraz daha beklettirdim.Bu arada nişanlım düzenli işte calismamis birikim yapmamış evde para bulunsun diyerek 50 bin lira kredi çekmiş onun borcunu ödüyordu.Babama bahsettiğimde hoşuna gitti tamam dedi gidip araştıralım nişanlımın annesi istediğiniz kişiye sorun.Herkes oğlumu sever dedi.Biz gittik küçük biryerde yaşıyorlar babam araştırdı.Komsulari tanımadı.İs arkadaşlari da iyi ama durumları kötü diyor.Sonra babam nişanlımı çağırdı.Cay bahçesinde oturduk.Konustular.Aksamina da bizi kendi evlerine çaya çağırdılar.Dogrusu dışarıda buluşmuş olsaydık daha mantikliydi.Babam masraf olmasin dedi veya evlerini görmek istedi.Bizi güzel agirladilar.Babam tekrar zor olmasin diye.Nisan ile isteme aynı gün olsun dedi.Biz araştıralım kızını soruşturalim demediler.
3.Nisan hazırlığı 1 ayda karar verildi.Aksilikler başladı ama hani böyle nisan stresi dedik.Heyecan dedik.Zaten ufak problemler oldu.Benim kilo takıntım vardı.İstedigim renk elbise giyemedim.Zaman kisitliydi.Nisan alışverişine nişanlımı cagirdim.Daha çok gezseydim elbise bulabilirdim.Teyzem bu arada kayinvalideye telefonda maddi durumunuz varsa 1 adet bilezik takabilirsiniz diyor.Biz asla altın istemedik.Bir kıyafet ayakkabı aldırdım.Nisan bohçası kendi teyzemde yaptirmadi.Calisiyorsun annen yok dedi.Yapamazsin dedi.Kaynanam Ankara'dan hicbirsey alinmayacak dedi.Nisanlimi çağırmami sorun etti.Bunlar hafif derecede sorunlar.Gorumce sicakkanliydi hatta nişanlım beni başka kızlardan kiskanir dedi.Nisan olduktan sonra kız değişti.Umursamamaya başladı.Nisan bittikten sonra iki ailenin kadınları toplanıp kız tarafı ne alır erkek tarafı ne alır konuşmaya başladı.Aslen nişanlımın annesi Denizli'li ama İzmir'in yerlisi olmuşlar.Onlarin adetine göre ortak yapılırmış bizde de kiz tarafı yatak odası alır isterse bulaşık makinesi alır diye konuşuyorlar.Kayinvalide nisan günü susuyor.Benim ailem karar veriyor.Akrabalarimin karışmasını babam istiyor çünkü annem olmadığı için.
3.Ben 2 senedir kurumsal firmada çalışıyordum.İşim çok iyiydi.3 4 sene cv verdim.Referanssiz girilmiyordu.Daha sonrasında mobbing e uğradım.2 sene boyunca amirlerimle çatıştım.Tehdit ikna odası gibi 3 4 kişi bir odaya kapatıp rencide tehdit herşeyi yapıyorlardı.Oturarak çalışmak yasak günde en az 7 8 saat kasiyerdim sabit ayak üzerinde çalışıyordum.Dayanamadim.Nisanlim bu arada nikah a ikna etmeye çalışıyordu.Bizde dedi.Nisanliyken nikah yapılır dedi.Annesi de dedi.Ben çok karsiydim nişanlı iken nikah yapmaya.Birgun dayanamadım.Babama.ben çıkmak istiyorum.Sgk ya şikayet edicem başka iş bulurum beni burada çalışmaya zorlama dedim.O istemişti.O şirkette çalışmami.Tamam dedi nikahiniz olsun.Biz hemen nikah işlemlerine başladık.Dugun gibi nikah yaptık.Daha sonra Ankara'ya dönüp noterden ihtarname çekerek işimi bıraktim.Komik bir rakam tazminat aldım.Sirf istifa edersem tazminat alamam diye.
4.Nikahtan sonra eşimin annesi de değişmeye başladı.Mobilya aldık renk sorunu çıkardı.Sen aldın ben aldinlar.Surekli arayarak şunu siz alın demeler.Babama demiyordum babamda madem böyle sorun yapıyor gidelim konuşalım dedi.Evlerine gittik ne alınacak tekrar konuştuk.Bu arada nişanlım(sadece resmi nikah var eşim görmüyorum).mehir soruyordu hep bana ne isteyeceksin diye.Bende cevap veremiyordum.Az mi çok mu isterim mehir bilgim zayıf.Babam karıştı.Ama babama düğün takılarıni mehir istesem olurmu demiştim.Karsi çıktılar.Erkek kendi kazandığını mehir yapar.Dugun takıları ortak dediler.100 gram altını çok buldular.Halbuki bunu 10 20 sene içinde hazırlamasını istedik.Baban mehir'e kendini kızın teslim etme bedeli dediği günden beri babama düşman.Acikliyorum dinen baba veli oluyormuş kızına talep etme hakkı varmış.Bunu imam nikahı için söylüyorum.Enisteleri var o bile diyor kızın babasının cebine giren olmayacak.Diye baban sattı başlık parası istiyor gibi kelime kullandilar.Cok fakirler bu arada derdimiz para olsa benim zengin taliplerim oldu.
4.Bu olay kırılma noktası oldu.Nisanlim boşanma dilekçesi hazırlayıp bana WhatsApp'tan attı.Anne teyze vs. beni arayıp nisanlimdan özür dilememi bekliyorlar.Dilemedim.Onun dilemesi gerekir dedim.Babam bu olaydan sonra nişanlımın annesine ben istemiyorum dedi.Tadı kaçtı bu işin dedi.Araya dayı ile yenge girdi barıştık.Ozur diledi.Daha sonra annesi masraf yaptık.Gibi tabir kullandı.İs bozulmasın diye.Oglunun mutluluğu masraftan değerli galiba.Daha sonrasında kadın bana düşman oldu.Herseyin tersine zittina gitmeye başladı.Babama.bana yüzsüz demeler.Annemin erken ölümünden bizi suçladı.Kendi eski eşi yanarak öldü.Uzulmedim dedi.

5.Uzun yazdım affedin.Tekrar nişanlım dayısının yanina gidip sorun oldugunu söylüyor.Babam gidip yuzleselim helalleselim dedi.Ben çıldırıyorum bosanicam diyorum onsuz napicam diyordum ilk ayrilmada.Sonra benimde kalbim soğumaya başladı.Baristik bana 1 ay ilgi göstermedi.Aldiklari herşeyi paketledim götürdüm arabaya koydum.Nisanlim oldukça sakindi.Babama saygılıydi.Fakat annesi tavrından vazgeçmedi.Genede elini öptüm.Babam genede saygılı davrandı senin hatrina dedi.Nisanlimla barıştık daha arabaya biner binmez pişman oldum neyse dediler daha düğün olmadi birdaha tekrar ederlerse bu uyarı olur dediler.Nisanlimi annesi çok sıkıştırıyor.Tum masraflar nisanlimda.Para yok diyen kadın duumgunumden 1 ay sonra kızını nisanlamak istiyor.Nisanlim ekonomik olarak bunalımda.Ve asla paraya düşkün yönünü görmedim.Sevgiliyken eli açıktı.Banka dekontlarini atar gösterir.Gercekten kimse yardım etmiyor.Nisanlimin tek kötü yanı annesi aşırı bunaltiyor.Arada her zaman değil annesinin lafıyla beni bunaltiyor.Babama mehir istedi.Karisti kendini teslim etme bedeli diyor.Bu nasıl üslup diyerek babama kızıyor.Hani diyorum eski konuları acmayacaktik diyorum.Benim de hatalarım oldu.Hep açıklama yapmak zorunda kaldım.Kayinvalidemi gene babam aramami söylüyor.Aramadim.Nisanlim bu tavırda gittikçe babam evime dahi gelmeyecegini söylüyor.Nisanlim parası olmadığını ve de babamla fazla samimi olmak istemediğini söylüyor.Suan parası kalmadığını sadece düğünü yapabileceğini söylüyor.Balayi na gitme hayalimiz vardı.Gidemeyecegiz.Gelinligimi bile başkasının gelinliğini giymek istemiyorum diye problem yaptı.Benim almamı sorun yapıyor.Sen gelinlik alacaksan damatligimi ben halledicem diyor.Dugune 3 ay var gelinlik bakmaya korkuyorum tekrar kavga edersek diye kendimi gelin gibi hissedemiyorum kına organizasyonunu ayarlamadim daha.Gelinlige bakmaya daha gitmedim düğüne 3 ay var.
6.Cevremde aşık olup evlenip çok boşanan var.Evlenen kadar boşanan var.Dugunden sonra ayrilmaktansa şimdi ayrıl diyorlar.Sastim kaldım.Bakiyorum nişanlım çok iyi davranıyor.Bazen satasiyor.Surekli ima yapıyor.Bende sinirleniyorum sakin birisi değilim.Kimisi karışmıyor.Kimisi anlasamazsiniz.Kimisi de eşinle iyi olmaya bak diyorlar.Ben napmaliyim aramızda kültür yaşantı farkı da var.Ayda yılda bir bira içerim icersem diyor.Ben dedimki hani bana söz vermiştin ayda yılda bir içerim dedim diyor.Seninle tanistigimdan beri içmedim diyor.İcmem demem diyor.Acil Müdahale Teknisyeni bu arada o yüzden sarhoş olmaması gerekiyormuş.İcmiyor her an cagrilma ihtimali varmis işe.

7.Ayrilirsam pişman olur muyum.Baskasi bana dul gözüyle bakarmi.Yada bu sorunları birdaha başka biriyle yaşayabilirmiyim.İkimizinde yaşı 29.Namazlarimda dua ediyorum.Allah'im basiretimi bağlama.Sen bilirsin.Ben yanilirim diye.Babam istemiyor.Onun annesi istemiyor.Sadece ikimizin akrabaları destekliyor.Ayrilmalimiyim ve boşanma davası acmam gerekiyor.Kimbilir ne zaman bosaniriz?
Nişanlınız şuan sizi dinlemiyorsa bira içmeye devam ediyorsa evlenince de sizi pek takmaz tekrr içmeye devam eder nişanlıyken var olanlar evlilikte de devam eder benden söylemesi

X